İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. DC
  3. Wonder Woman Kimdir? | Adalet Meleği

Wonder Woman Kimdir? | Adalet Meleği

Wonder Woman kimdir? - Sinema Hanedanı

Hepimizin merakla beklediği Wonder Woman 1984 filminin fragmanı DC FanDome etkinliğinde yayınlandı. İlk filmiyle çok sevdiğimiz Diana Prince yeni yeteneklerle aramıza geri dönüyor. Covid-19 yüzünden vizyon tarihi ertelenen film yeni gelen fragmanlarla ilgimizi üstünde tutmayı başarıyor. Filmleriyle ve oyuncusu Gal Gadot‘la izlemeyi sevdiğimiz Wonder Woman‘ın aslında kim olduğuna bakalım.

Wonder Woman, bir çizgi roman yazarı tarafından değil psikolog William Moulton Marston tarafından bir feminizm ikonu olmak üzere yaratılmıştır. Karakter aynı zamanda ilk kadın süper kahraman olarak da bilinir. Marvel‘da yıllardır solo bir Black Widow filmi göremememiz, Captain Marvel filmine bile yeni kavuşmamız bir yana DC, yıllar önce solo bir Wonder Woman filmi çekerek karakterin bir feminizm sembolü olduğunu vurgulamıştı.

DC Karakterleri Güç Sıralaması

Wonder Woman’ın Yaratılışı

Wonder Woman kimdir? - Sinema Hanedanı

Wonder Woman fikri 1940’lı dönemlerde ortaya çıkmıştır ve şu an çoğumuzun en sevdiği kadın süper kahraman olmayı başarmıştır. Wonder Woman’ın yaratılışı için 25 Ekim 1940’a dönmemiz gerekir, bu tarihte Family Circle dergisi psikolog ve poligrafı icat eden William Moulton Marston ile bir röportaj yapar. Bu röportaj da William Moulton Marston çizgi roman dünyasının geleceğinin çok açık olduğunu söyler. DC, William Moulton Marston’ın Family Circle‘a verdiği bu röportajı duyunca psikolog abimiz ile görüşmeler yapar. DC çizgi roman tarihinin ilk kadın süper kahramanlarından birini yapmak ister. Ekibin başında da William Moulton Marston vardır ve Wonder Woman, ekim 1941’de All Star Comics #8 sayısında okuyuculara sunulur.

Wonder Woman’ın Hikayesi

Wonder Woman kimdir? - Sinema Hanedanı

Wonder Woman’ın hikayesi çoğu süper kahraman gibi birkaç kez reset aldı. Biz şu an geçerli olan New 52’den bahsedelim. New 52’de Wonder Woman’ın origin hikayesi, Amazon kraliçesi Hippolyta, Diana‘yı korumak için için attığı yalanlardan oluşuyor. Hippolyta Diana‘ya çocuk özlemiyle kilden bir bebek yaptığını ve yalvarışlarını duyan tanrıların o kilden bebeğe can verdiğini söylemiştir.

Ares’in insanları savaşa sürüklemesi ve barış ortamını bozması üzerine, başlıca Artemis olmak üzere Olimpos Tanrıları, Ares’ in insanları sürüklediği savaştan kurtarmak için insanlardan daha üstün bir ırk olan Amazonları yaratır. Amazonlar, zamanla insanlar tarafından köleleştirilince başta Hippolyta ve Antiope olmak üzere isyan ederler. İsyandan sonra Zeus, Amazonları Themyscira’ya sürgün eder.

Diana, annesinin Tanrıların Tanrısı Zeus ile olan yasak ilişkisinden doğan bir çocuktur. Kil hikayesi annesinin Diana’yı Zeus’un karısı Hera’nın kıskançlığından korumak için uydurduğu bir yalandır. Hippolyta kızının eğitilmesine karşıdır çünkü Diana’nın güçlendikçe Ares tarafından daha kolay bulunacağını düşünmektedir. Fakat Antiope küçük Diana’yı gizlice eğitir. Uzun bir zaman Diana mutlu bir şekilde yaşar ta ki Steve Trevor Themyscira adasına gelene kadar. Osmanlı askerlerinin arasına Amerikan bir İngiliz casusu olarak sızan Steve‘in kimliği ifşa olmuştur. Uçakla kaçarken kaza yaptıktan sonra da Diana tarafından kurtarılır.

Osmanlı askerleri ve Amazonlar arasındaki çatışma sonucunda Amazonların generali Antiope ölür. Diana dünyadaki büyük savaşı Steve Trevor‘dan öğrenince baş düşmanları ve Savaş tanrısı Ares’in bunun arkasında olduğu düşünür. Kahramanımız annesini dinlemeden Steve’le birlikte savaşı bitirmeye karar verir. Annesi Hippolyta, Diana ve Steve sandalla açılmadan önce birkaç Amazon ile karşılarında belirir. Hippolyta, kızıyla savaşmak yerine bu kararına saygı duyar ve Diana’nın dış dünya macerası böyle başlar. Diana bu sırada Steve‘e aşık olur ama bu ilişki çok da uzun sürmez. Diana Amerika’ya gelince onu tutuklayıp bir hücreye atarlar ve o hücreyi ona güçlerini veren Olimpos Tanrıları ziyaret eder. Tanrılar Diana‘ya; güç, hız, dayanıklılık, empati ve uçma güçlerini veren tavus kuşu, geyik, baykuş, fare, kartal, güvercin ve kaplumbağa olarak belirirler. Ayrıca Diana, Wonder Woman adını Amerika’ya geldikten kısa bir süre sonra engellediği bir terörist saldırısının haberlere çıkmasından almıştır.

Wonder Woman’ın Güçleri

Wonder Woman kimdir? - Sinema Hanedanı

Zeus’un kızı olması nedeniyle kendisi yarı tanrıdır ve güçlerini Olimpos Tanrılarından almıştır. Bu nedenle kendisi Superman’in karşısında durabilecek bir yapıya sahiptir. Kendisinin vazgeçilmez ekipmanlarından biri hepimizin bildiği üzere Lassa of Truth yani Doğruluk Kementidir. Bu ekipman Wonder Woman ekibinin başında olan kişinin bir psikolog ve poligrafı bulan kişi olduğu düşünülünce daha anlaşılır oluyor. Lasso of Truth, Hefastos tarafından Amazonlara kendilerini insanların yalanlarından korumak için verilmiştir. Diana’nın bileğindeki koruyucu bileklik de Zeus‘un ekipmanlarından yapılmıştır. En önemli sembollerinden biri haline gelen tacını ise özellikle dövüş sırasında taktığı görülmüştür. Amazon olduğu için de Kılıç, kalkan, ok, yay ve mızrak gibi bize göre ilkel silahları ustalıkla kullanır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Geek aleminde hatırı sayılır bir geçmişi var. Birçok yerde içerik ürettiği ve çalıştığı için geek emeklisi, yazarlığa gönül vermiş bir Krypton'lu.

Yorum Yap

Yorumlar (3)

  1. 1 sene önce

    Wonder Woman fragmanını büyük oranda sevdim. Hikayesi de çok güzel bu hikayeyi güzel anlatmışsınız. Elinize sağlık

  2. Wonder Women bence kesinlikle DC’nin en izlenesi kadın karakteri. En az Galgadot kadar güzel bir metin hazırlamışsınız gerçekten de.

  3. 6 ay önce

    Elinize sağlık güzel bir yazı olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir