İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. DC
 3. Starfire Kimdir? | Alev Alev Bir Karakter
Trendlerdeki Yazı

Starfire Kimdir? | Alev Alev Bir Karakter

2018 Yılında DC evreni için önemli ve popüler bir dizi olan Titans yayınlandığından beri popüler olan bir karakterdir Starfire. Peki kendisini ne kadar tanıyoruz? İşte bu listede bu köklü karakterin geçmişini ve ilgilenenler için güçlerini paylaştık.

Starfire Kimdir Alev Alev Bir Karakter - Sinema Hanedanı

Titans dizisiyle karakterin hikayesine duyulan merak, kayda değer bir şekilde artmıştı. Dört kahramanın hikayesini anlatan dizi, Starfire’a da elbet odaklanmıştı. Fakat çoğu kişi bu anlatımı yetersiz bulduğu için biz de öğrendiklerimizi bir araya getirelim dedik. Starfire, bazen “Yıldız” olarak da bilinir (gerçek ad, Prenses Koriand’r), Tamaran’ın uzak dünyasından yabancı bir prenses ve Teen Titans’ın beş kurucu üyesinden biri. Ayrıca Robin’in asıl ilgi alanı ve sonunda final filminde sevgilisi oldu.

DC Karakterleri Güç Sıralaması

Starfire’ın Hikayesi

Starfire Kimdir Alev Alev Bir Karakter - Sinema Hanedanı

Starfire, Dünya’ya gelmeden ve Genç Titanlara katılmadan önce Tamaran gezegeninde doğdu ve büyüdü. Tamaranlılar, duygularını ve duyumlarını, geçimlerini sağlayan ve yeteneklerini güçlendiren güç olarak gören duygusal bir ırktır. Bu nedenle, Starfire doğal olarak Titanların en hassas üyesidir. Tamaranlı Prenses Koriand’r üç çocuktan ikincisiydi. Ablası Komand’r(daha sonra Blackfire olarak da bilinir) ilk çocuktu, ancak onu doğal Tamaranlı ultraviyole ışığını uçuş enerjisine dönüştürme yeteneğinden mahrum bırakan bir çocukluk hastalığı kurbanıydı. Bu nedenle, kraliçe olarak kabul edilmedi ve kraliçe olarak kardeşi Koriand’r seçildi.

Her iki kız kardeş, efsanevi Okaara Savaş Lordu’yla birlikte eğitilmek üzere gönderildiğinde, Komand’r, Citadel (Kale) – DC Evreninde kurgusal bir örgüt, faşist bir imparatorluk – ile bir araya gelerek kaçtı. Komand’r’ın bilgilerini Tamaran’ı istila etmek için kullandılar ve Kral Myand’r, Koriand’r’ı barışı sağlamak için Kale’ye esir olarak verdi. Koriand’r ve Komand’r, Psionlar’ın deney yapması için altı yıl işkence ve cinsel istismara uğradı. Büyük ölçüde sadist bilim adamları olan Psionlar, her iki kız kardeşe de Tamaranyalı vücutlarının aşırı yüklenmeden patlamadan önce ne kadar enerji emebileceğini görmek için ölümcül bir deney yaptı. İşlem sırasında Komand’r’a bağlı kuvvetler, onu kurtarmak için Psion gemisine saldırdı ve Psionlar’ın dikkatini dağıtırken, Koriand’r, deney boyunca edindiği yeni starbolt yeteneklerini (güneş enerjisinin tahrip edici patlamaları) kullanarak serbest kaldı.

Hala enerjiyi emen Komand’r’ı serbest bırakmaya karar verdi. Ancak, minnettar olmaktan çok uzak olan Komand’r, kız kardeşini aynı – ancak çok daha güçlü – starbolt gücüyle vurdu ve onu daha sonra idam etmek için gücünü kısıtlandırdı. Fakat Koriand’r kaçtı ve sonunda Genç Titanların yardımını aldığı Dünya’ya yol aldı. Takımda kalmayı seçti ve Starfire adını aldı ve hızlı bir şekilde Dick Grayson(Robin) ile romantik bir ilişki kurdu.

Starfire’ın Ortaya Çıkışı

Starfire Kimdir Alev Alev Bir Karakter - Sinema Hanedanı

Starfire 1980’de yazar Marv Wolfman ve sanatçı George Perez tarafından, New Teen Titans serisinin yenilenen kadrosunu doldurmak için yeni karakterlere ihtiyaç duyulduğunda yaratıldı. İlk çıkışını 26 Ekim’de DC Comics Presents’te yaptı (Ekim 1980). Wolfman, karakteri hem görünüşte seksi olan egzotik bir uzaylı prenses hem de esasen “Uzayda Red Sonja” olarak tanımlayan sert bir savaşçı olarak tasarladı.

Bu açıklamaya göre Perez, Starfire’ı altın teni, uzun kızıl saçları, tamamen yeşil gözleri, şehvetli bir görünüşü ve bikini benzeri zırhı olacak şekilde tasarladı. Karakteri hemen popüler oldu, görünüşü ve kostümü, otuz yıl önceki ilk görünüşünden bu yana neredeyse hiç değişmedi.

Starfire’ın Güçleri ve Yetenekleri

Starfire Kimdir Alev Alev Bir Karakter - Sinema Hanedanı

 • Tamaran Fizyolojisi: Starfire’ın güçleri büyük ölçüde uzaylı fizyolojisinden kaynaklanıyor; vücudu sürekli olarak ultraviyole radyasyonu emer ve çeşitli amaçlar için kullanılabilecek enerjiye dönüştürür. Yeteneklerinin tümü duygusal durumuna bağlıdır ve genellikle yalnızca belirli bir duyguya odaklandığında tetiklenebilir; bu nedenle, duygusal kargaşa içindeyken, depresyon nedeniyle uçma kabiliyetini yitirdiği zaman güçleri zayıflayabilir.
 • Enerji Emilimi: Sayısız radyasyon çeşidini emebilir. Bir zamanlar bu gücünü, insanüstü yeteneklerini korumak için güneş ışınımı gerektiren bir grup Kriptonluyu zayıflatmak için kullandı.
 • Gelişmiş Vizyon: Uzaylı fizyolojisi nedeniyle, Kory insan ırkından daha iyi bir görüşe sahip.
 • Uçuş: Starfire, doğrudan saçından geliyor gibi görünen ardında kendine özgü bir enerji hattı bırakan bir uçuş yeteneğine sahip.
 • Yıldızlararası Seyahat: Starfire’ın ışık yıllarını uzayda kısa sürede uçtuğu bildirildi.
 • Starboltlar: Psionlar tarafından yapılan güneş enerjisi emme deneyleri, aynı enerjiyi “starbolts” adı verilen yıkıcı patlamalar olarak kanalize etmesini ve yansıtmasını sağlayan inanılmaz bir güç verdi. Starfire ayrıca depolanan tüm enerjisini sahte nova patlaması oluşturma kabiliyetine sahiptir. Güneşin kendisi kadar sıcak olduğuna inanılıyor ve bu yüzden sadece korkunç durumlarda kullanıyor.
 • Starbolt Dalgaları: Bu enerjiyi elinden dalgalar şeklinde çektiği görülmüştür.
 • Starbolt Kalkanı: Güçlü bir savunma enerji bariyeri ve kendi etrafında kuvvet alanı kurabilir.
 • Lazer Göz Işınları: Tamaranlı ergenlik döneminden geçtikten sonra (“Dönüşüm” olarak adlandırılan bir süreç), Starfire, parlak yeşil enerjisinin ışınlarını gözlerinden yaymada oldukça faydalı bir yetenek kazandı. Starboltları kadar yıkıcı olmasa da, bu ışınlar sürekli bir akış halinde ve bu yüzden sürekli olarak ateşlenebilir. Ayrıca Blackfire’ın göz ışınlarından çok daha büyük olduğu söyleniyor.
 • Süper-İnsan Gücü: Son derece güçlü. Gerçek kapsamı bilinmemekle birlikte, Cyborg’un kendisinden dört kat daha güçlü olduğu; “Overdrive” da, Cyborg’un iki eliyle mücadele ettiği güçten iki kat daha zahmetsizce tek bir eliyle kalktığı görüldü. Kendisine göre, sınırsız güven denilen bir duyguyu kullanarak onun arttırılmış gücünü kullanabilir.
 • Süper-İnsan Çevikliği & Dayanıklılığı & Refleksleri: Starfire son derece gelişmiş çevikliğe, dayanıklılığa ve reflekslere sahiptir. Uyanık kalabilir ve birkaç saat boyunca hiç durmadan savaşabilir.
 • Dil Asimilasyonu: Başka bir insanla fiziksel temas yoluyla diğer dilleri de benimseme yeteneğine sahip. Dick Grayson’ı öperek İngilizce öğrendi. Bilinen dilleri Tamaran, İngilizce ve Japonca.

Starfire’ın Zayıf Yönleri

Starfire Kimdir Alev Alev Bir Karakter - Sinema Hanedanı

Starfire’ın, birçok Tamaranlı gibi metalik kroma karşı alerjisi vardır. Grip benzeri semptomlar veriyor ve hapşırdığında, burnundan ve ağzından patlayıcı starboltlar salıyor. Tüm Tamaranlılar gibi, kendi enerji patlamalarına karşı bağışıklık kazanmaz. Kendine yatkınlığını ve aşırı sıcaklıklara karşı direncini kullanmak çok fazla enerji alır, böylece uzayda sonsuza dek hayatta kalamaz.

Çok saf olduğu için, birkaç kişinin bir tuzağa düşürüldüğü ve neredeyse aç bir uzaylı tarafından yenildiği Transformation bölümünde görüldüğü gibi, Starfire’dan yararlanmak veya ihanet etmek kolaydır.

Tüm Tamaranlılar gibi, Starfire’ın güçleri de duygularla kontrol ediliyor. Bazı duyguları varsa, güçlerini kullanamaz. Mesela, “Stranded” adlı bölümde Robin’e kızdığında, geçici olarak uçmayı başaramadı. Ayrıca, “Switched” adlı bölümde de starboltlarını kullanamadı ya da bir süre uçamadı, çünkü onları kullanmak için gereken neşeyi ya da öfkeyi hissedemedi.

Starfire’ın Üye Olduğu Takımlar

Starfire Kimdir Alev Alev Bir Karakter - Sinema Hanedanı

Teen Titans: Genç Titanlar, suçla mücadele için bir araya getirilen genç tetikçilerin örgütü. Asıl kurucuları Aqualad, Kid Flash, Robin, Speedy ve Wonder Girl idi. Ayrıca Yeni Genç Titanlar, Yeni Titanlar ve Titanlar isimlerini de kullandılar. İlk olarak The Brave and Bold #54’de ortaya çıktılar. (1964)

Outsiders: Bu başlık için yeni bir makale yazmak yeridir desek doğru olur. Kısaca bahsetmek gerekirse: The Outsiders, kamu görünümü ile ilgilenmeyen bir süper kahraman takımıdır. Siyasi sebeplerden ötürü Adalet Birliği’nin gidemediği yerlere gitmek için Batman tarafından örgütlendiler. Grubun yıllar içinde ve çeşitli liderler altında birçok enkarnasyonu olmuştur.

Justice League: Herkesin bildiği üzere, Adalet Birliği, dünyanın en güçlü kahramanlarından oluşan DC Universe’nin en güçlü ve birinci sınıf süper kahraman takımıdır. Dünyanın karasal, dünya dışı, boyutlar arası ve doğaüstü tehditlere karşı ilk savunma hattı. Yıllar içinde birçok ekip ve üye değişikliği oldu, ancak orijinal grup Aquaman, Batman, Flash, Green Lantern, Martian Manhunter, Superman ve Wonder Woman tarafından kuruldu. İlk görünüş The Brave and the Bold #28. (1960)

Titans: Titanlar, geçmişte gençler olarak olgunlaşan Genç Titanların eski üyelerinden oluşan bir kahraman takımıdır. Titanlar Devin Grayson ve Phil Jimenez tarafından yaratıldı, ilk olarak JLA/Titans #1’de göründü. (1998)

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Geek aleminde hatırı sayılır bir geçmişi var. Birçok yerde içerik ürettiği ve çalıştığı için geek emeklisi, yazarlığa gönül vermiş bir Krypton'lu.

Yorum Yap

Yorumlar (3)

 1. 2 sene önce

  Starfire çok güçlüymüş

 2. Stafire Anna Diop’un canlandırdığı karakterdi değil mi?

 3. 5 ay önce

  Elinize sağlık güzel bir yazı olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir