İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. DC
  3. Batman Kimdir? | Gotham’ın Koruyucu Yarasası

Batman Kimdir? | Gotham’ın Koruyucu Yarasası

Batman Kimdir? | Gotham'ın Koruyucu Yarasası

Batman, DC’nin en bilinen kahramanlarından biridir. Halk süper kahramanları Superman çizgi romanlarıyla tanımaya başlasa da DC, Batman’le beraber daha insani bir figür ortaya koymuştur. Ayrıca Batman, Justice League takımında güçleri olmayan fakat en az diğerleri kadar (Hatta daha fazla) söz sahibi olan bir karakterdir.

DC Karakterleri Güç Sıralaması Batman’in Düşmanları

Batman’in Hikayesi

Batman Kimdir? | Gotham'ın Koruyucu Yarasası

İlk defa 1939 yılında Detective Comics‘in 27. sayısında görünmüştür. Bob Kane ve Bill Finger tarafından yaratılsa da çizgi romanlarda sadece Bob Kane’in adı geçmektedir. Gerçek adı Bruce Wayne’dir. Wayne ailesi Gotham’ın en zengin ailesidir. Bruce, annesi Martha ve babası Thomas ile mutlu bir çocukluk geçirmektedir.

Bruce küçük yaşlardayken odasının camından giren bir yarasadan çok korkar. Sonrasında da kendi korkularını gücüne çevirerek yarasa figürünü Gotham’daki suçluların korkulu rüyası yapacaktır. Babası ve annesiyle sinemaya gittiği bir gece, filmden erken çıkarlar ve bir arka sokakta yürümeye başlarlar. Silahlı bir hırsız onların yolunu keser ve Martha’nın boynundaki inci kolyeyi ister. Hırsızla konuşmaya çalışan Thomas öne doğru adım attığında hırsız korkarak Thomas’ı vurur. Kocasına yardım etmek isteyen Martha da yanlış bir hareket yaparak vurulan diğer kişi olur. Annesini ve babasını kaybeden Bruce’u uşakları Alfred büyütür.

Yıllarca kendini geliştiren Bruce, Gotham’daki suçluları temizlemeye başlar. Yozlaşmış birçok polis olduğu için bir kanunsuz olarak Batman kimliğiyle bu işi yapar. Komiser Gordon ile çatıdaki Yarasa Sinyali sayesinde haberleşir. Bruce kimliğiyle ve parasıyla Gotham’a yardım ederken bir yandan da Batman kimliğiyle suçlularla savaşır.

Batman Hakkında Ufak Tefek Şeyler

Batman Kimdir? | Gotham'ın Koruyucu Yarasası

Batman ilk yaratıldığında kostümü Superman’e benziyordu. Kırmızı kostümlü, eldivensiz ve kanatlı bir Batman izleyebilirdik fakat Bob Kane sayesinde günümüzdeki Batman günümüzdeki kostümünü aldı. Ayrıca Yarasa Sinyali, hayranı olduğumuz Batmobile ve Batcave de eklendi.

Batman’in karanlık yapısının aksine düşmanları da bir o kadar renklidir. En bilinen (ve en sevilen) düşmanı Joker’dir. Joker dışında en bilinen düşmanları Catwoman, Penguin, Two-Face, Riddler, Poison Ivy, Ra’s Al Ghul ve Harley Quinn’dir. Joker ve Harley, Batman’in tamamen zıt karakteridir. Batman ve Catwoman ise düşman olmalarına rağmen romantik bir ilişkiye de sahiplerdir. Penguin ise bir mafya patronudur ve Gotham’ın yeraltı dünyasında adı sayılan biridir. Two-Face ise iyi Harvey Dent’in geçirdiği kaza sonrası aldığı yeni isimdir. Penguin, Catwoman ve Riddler hakkkında daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Batman deyince akla gelen diğer isim Robin’dir. Dick Grayson, Jason Todd, Tim Drake, Damian Wayne gibi farklı Robinler vardır. Yine de tek başına çalışmayı seven Bruce, Robin’le birlikte bir takım ve öğretmen olarak beraberdir.

Sinemada Batman

Batman Kimdir? | Gotham'ın Koruyucu Yarasası

Uzun bir geçmişe ve bolca hayrana sahip Batman’i beyaz perdede birçok kez izledik. İlk Batman filmi 1966 yılında çıktı. Leslie H. Martinson tarafından yönetilen filmde Adam West, Batman oldu. Tim Burton’ın yönetmenliğini yaptığı ve seri olması beklenen Batman filmi de 1989 yılında geldi ve Michael Keaton, Batman oldu. Batman filmini devamı olarak 1992 yılında Batman Returns geldi. Tim Burton’ın bir üçleme yapması beklenirken bu gerçekleşmedi ve yeni yönetmen Joel Schumacher oldu. 1995 yılında Val Kilmer’ın Batman olduğu Batman Forever filmi geldi. Joel Schumacher kendi filminin devamı olarak 1997 yılında Batman&Robin filmini çıkardı fakat bu filmler beğenilmedi böylece seri sona erdi.

2005 yılına geldiğimizde çok sevilen yönetmen Christopher Nolan yeni bir Batman üçlemesi başlattı. İlk film olarak çıkan Batman Begins filminde Christian Bale oynadı ve film beğenildi. Fakat en çok sevilen Batman filmi The Dark Knight, 2008 yılında vizyona girdi. Christian Bale, Batman olarak sevilse de Joker karakterini oynayan Heath Ledger onu geride bıraktı. Kafamızdaki Joker tipini tamamen değiştiren Heath Ledger bize mükemmel bir Batman düşmanı sundu. Film sonrasında intihar ettiği için kendisi En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscarını aldığını göremedi ve kendisini 3. filmde izleyemedik. Üçlemenin son filmi Dark Knight Rises 2012 yılında geldi ve bir efsane daha sona erdi.

Batman Kimdir? | Gotham'ın Koruyucu Yarasası

Kendi sinema evrenini kurmak isteyen DC, yeni Batman olarak Ben Affleck’i seçti. DCEU evrenindeki Batman’i kendi solo filmiyle değil 2016 yılındaki Batman V Süperman: Dawn of Justice (Adaletin Şafağı) filmiyle tanıdık. Film beğenilmedi ve sonrasında DC’nin aldığı kararlarla çok farklı bir Batman izledik. Ben Affleck sayesinde yaşlı bir Batman izledik fakat Ben Affleck’in önce yönetmenliği sonra da rolü bırakmasıyla solo filmini izleyemedik.

Yeni Batman Robert Pattinson’ı da Matt Reeves’in yazıp yönettiği The Batman filmiyle 2021 yılında izleyeceğiz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Geek aleminde hatırı sayılır bir geçmişi var. Birçok yerde içerik ürettiği ve çalıştığı için geek emeklisi, yazarlığa gönül vermiş bir Krypton'lu.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 6 ay önce

    The dark knight favori filmimdir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir