İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. DC
 3. Lucifer Morningstar Kimdir? | Cehennemin Kralı Bir Melek
Trendlerdeki Yazı

Lucifer Morningstar Kimdir? | Cehennemin Kralı Bir Melek

Çizgi romanlardan ve Netflix dizisinden adına aşina olduğumuz Lucifer Morningstar hakkında neler biliyoruz? Aslında pek de değil. Bu listede sizlere bu karakter hakkında bilinen her şeyi anlatmaya çalıştık.

Lucifer Morningstar Kimdir Cehennemin Kralı Bir Melek - Sinema Hanedanı

Lucifer dizisinin internette gördüğümüz replikleriyle karakter bir hayli popüler olmuş durumda fakat karakterin orijini nasıl gelişmiş ya da güçleri hakkında pek bir bilgi birikimine sahip kimseler yok. Başlık başlık göz atmak gerekirse hemen yazıya başlayalım.

Özetle Lucifer Morningstar

Lucifer Morningstar Kimdir Cehennemin Kralı Bir Melek - Sinema Hanedanı

Lucifer Morningstar gerçek adıyla Samael, Neil Gaiman ve Sam Kieth tarafından yaratılmış, cennetten düşmüş bir başmelektir. Cennette bir isyan başlatan Lucifer, daha sonrasında Chaoplasm olarak bilinen tanrı tarafından boş bir boyuta sürgün edildi. Lucifer’ın varlığından sonra lanetlenmiş ruhların yollandığı bir yere dönüşen bu boyut Cehennem adını aldı ve Lucifer yöneticisi haline geldi. 10 milyar yıl boyunca cehennemi yöneten, bütün bu cehennem işlerinden, iblislerden, tanrının ona dayattığı kaderden yorulan Lucifer cehennemi yaratmamasına, suçluları oraya getirenin kendisi olmamasına rağmen herkesin şeytanı suçlamasından bunalan Lucifer cehennemi terk ederek anahtarı Rüyalar Lordu Morpheus‘a teslim etti ve Batı Avusturalya plajlarında tatile çıktı. Daha sonrasında ise Los Angeles’a taşınarak kendisine bir piyano bar açan Lucifer, yoldaşı Mazikeen ile tanrının ona dayattığı kaderden kaçmaya ve nihai özgürlüğüne ulaşmaya çalışır.


Künye

Lucifer Morningstar Kimdir Cehennemin Kralı Bir Melek - Sinema Hanedanı

Adı: Lucifer Morningstar

Gerçek Adı: Samael

Yayımlayan: DC  Comics

İlk Çıkışı: 28 Şubat 1989

Yaratıcıları: Neil Gaiman & Sam Kieth

Tür: Melek/Tanrı

Cinsiyet: Erkek

Boy:  1.77 cm

Kilo: 79 kg

Saç/Kıl Rengi: Sarışın

Evren:  Çoklu Evren, Vertigo

Bulunduğu Takımlar:  Yahweh’in Çocukları, Demiurgic Melekler,  Başmelekler, İlk Yaratılış Varlıkları

Unvanları: Işık Getiren, Cennetin Vekili, Güneşparlatan , Dehşet Lordu, Atse’Hashke, Yıldızların Çobanı, Büyük Muhalif, Bay Lux, Işıksaçan, Baştançıkaran, Öteki Dünyanın Tanrısı, Manipülasyon Efendisi,  Seheryıldızı, Lanetlilerin Kralı, Yalanların Kralı, Yok Eden.


Lucifer Morningstar’ın Hikayesi

Lucifer Morningstar Kimdir Cehennemin Kralı Bir Melek - Sinema Hanedanı

DC Çoklu-evreni yaratılmadan önce Yahweh, sonsuz bir hiçlik ve yaratımın boş tuvali olan Void’de Michael Demiurgos, Gabriel Hornblower ve Samael(Daha sonra Lucifer Morningstar olarak anılacak) 3 başmelek yarattı ve her üçüne de inanılmaz güçler bahşederek, bu güçleri kullanmaları için onlara rehberlik ederek talimatlar verdi. Daha sonra da hepimizin bildiği DC Çoklu-evrenini yarattılar. Lucifer Tanrının iradesine, Michael Tanrının kudretine, Gabriel ise Tanrının otoritesine sahiptir.

Lucifer’ın isyanında ona gözüken The Presence, ona yönetebileceği bir diyar teklifinde bulunarak   kendi etkisinden ve  bilgisinin dışında olacağını söyleyerek Lucifer’ın  cehennemin antik versiyonu olan Chaoplasm‘a gitmesini sağlamıştır. Bu boyutta ise sanılanın aksine Lucifer’dan önce The First of Fallen bulunmaktaydı. Üçlü bir ittifakı bile bulunan First of Fallen, Lucifer’ın gelişine saygı duyarak onun hükümdarlığını tanıdı. Diğer ittifak üyeleri Lucifer’ı düşürmeyi düşünseler de The First onlara Lucifer’ın bütün koalisyondan çok daha güçlü olduğunu söylemiştir.

Great Evil Beast’in uyanışıyla ,Cehennemi istila etme ihtimalini göze alarak, cehennemdeki hassas dengelerin alt üst olması sebebiyle Lilith‘in çocuklarından oluşan Lilim iblislerinin bu olası savaşta cehennemde isyan ederek oluşturabileceği iç savaş potansiyelini fark eden Lucifer, Beelzubub ve Azazel ile Şeytani İttifak adlı bir üçlü ittifak kurmuştur. Ancak Lucifer iktidar gücünü ve son söz hakkını elinde tutmuştur.

Lucifer Morningstar Kimdir Cehennemin Kralı Bir Melek - Sinema Hanedanı

Cehenneme gelen lanetli ruhları kendisinin getirmediğini savunan Lucifer günahın kaynağı olmaktan, insanların omuzlarında durarak onları günaha teşvik etmediğini, insanların kendi iğrençliklerinin suçlusu ve kendi şehvetlerinin, hatalarının sebebi olmadığını ve insan ruhlarına ihtiyacı olmadığını söyleyerek, cehennemi terk etmeden ve geçitleri kilitlemeden önce Rüyalar Lordu Morpheus‘a hayıflanmış, bir ruha sahip olunamayacağını ve herkesin kendine sahip olduğunu söylemiştir.

Morpheus‘un anahtarı devralmasıyla , kendisinin yaratmadığı ve bir işine yaramadığı için diyarında duran bu anahtar için çoklu-evrenin dört bir yanından tanrılar Lucifer’ın terk ettiği bu cehennem anahtarı için gelmişlerdir.  Morpheus bu teklifler arasında kararsız kalmışlardır. Sonrasında The Presence’ın gönderdiği bir vahiy ile Sessizlik Melekleği  Duma ve Remiel cehennemin yönetimine geçmişlerdir. Lucifer’ın sadece cehennemi terk etmesi bile bir fonksiyon skalasında başta Sonsuzlar ve Cennet olmak üzere bütün çoklu-evrende kaos yaratmıştır. Cehennemde iç karışıklıklar baş göstermiştir, ölüler Dünyaya ve arafa geri dönmüştür.

Lucifer’ın Kişiliği

Lucifer Morningstar Kimdir Cehennemin Kralı Bir Melek - Sinema Hanedanı

Lucifer büyüleyici ve neredeyse sofistike olarak tasvir edilir.  Lucifer sahip olduğu üstün iradesi sebebiyle “Tanrının iradesi” olarak anılır. Işıkgetiren ismine layık olarak âsil ve çekici bir görünüme sahip olan Lucifer, bu çekici görünümün altında korkunç seviyede acımasız birisidir. Sevdiği tek kişi kendisi olan Lucifer’ın çok az sayıda saygı duyduğu kişi vardır: ikizi Michael, yeğeni Elaine, dostu Duma ve yoldaşı Mazikeen bu kişiler arasındadır.

Lucifer çizgi romanını okurken sizi kendi tarafına çeker ne yapacağı belli olmaz o yüzden ne düşüneceğinizi bilemezsiniz. Çok normal tepkiler verip çok gereksiz yerlerde insanlara yardım edebilir ama sonra kritik bir an gelir ve neden kendisinin bir zamanlar cehennemi yönettiğini anlarsınız. Kendisi asla yalan söylemez ve verdiği sözleri her zaman tutar. Lucifer asla dürtüleriyle hareket etmez.Yaptığı her hareketin aslında çok akıllıca bir plan olduğunu olay bittikten sonra anlarsınız. Kafamızda oluşan kötü şeytan algısıyla hiç alakası yok ve kötülük getiren şeylere de hiç ilgi duymuyor.

Lucifer Morningstar’ın Yetenekleri ve Güçleri

Lucifer Morningstar Kimdir Cehennemin Kralı Bir Melek - Sinema Hanedanı

Kendisini çizgi roman evrenindeki klasik güçlü karakterlerden ayıran şey: Lucifer’ın yalnızca zekası ve kurnazlığı ile de inanılmaz şeyler yapabilmesidir. Lucifer duygularına hakim bir karakterdir ve hiçbir şeyin amacı uğrunda yoluna çıkmasına izin vermez. Ölümlü formunda ölümün kendisi olan Death of Endless‘ı korkutacak bir itibarı vardır. Ölümlü formunda Basanos‘u zekası ile alt ederek kendi kendisine Basanos’u yok ettirmiştir.

Yine ölümlü formunda, Sessiz Tanrıları o kadar ciddi bir şekilde mağlup etmiştir ki Sessiz Tanrıların kendisini yok etmekten başka çaresi kalmamıştır. Genel olarak savaşlarda  neredeyse her şeyi küle çevirebilen Lightbringer Alevi  kullanmayı en sevdiği silahlar arasında. Zaman zaman kılıç ve gerçekliği bükme gibi yetenekleri kullansa da zorunda kalmadığı sürece şiddete yanaşmıyor. Evrendeki neredeyse her şeyi manipüle edebilecek olan Lucifer, belki de şu ana kadar evrende bildiğimiz en iyi manipülatif.

İrade gücü o kadar yüksektir ki The Presence’ın yarattığı bu kaderden ve Lucifer sahneye çıkmadan rollerinin ve hamlelerinin tanrı tarafından belirlenmesinden bıkarak kardeşi Michael‘ın Demiurge gücüne ulaşarak kendisine başka bir çoklu-evren yaratmıştır. Yahweh yaratılan bu 3 kardeşin çok güçlü olmaması ve evren yaratılırken birbirlerini tamamlamaları için onlara bir kısıtlama getirerek Lucifer’ın maddesiz ortam olan Void‘de yoktan var edememesini sağlamıştır.

Fakat Michael Void’de yoktan var edebilir, Lucifer ise buna şekil verebilir. Yani aslında Lucifer yoktan var edebilir. Ancak bunu yalnızca Void’de yapamaz. Ayrıca Lucifer Void’de bilincini kaybetmeyecek sayılı varlıklardan birisidir. Sonsuzların birbirinde ve hatta bildiğimiz bütün evrendeki varlıklara hükmü olsa bile hiçbiri Michael, Gabriel veya Lucifer gibi varlıklarda hak iddia edemezler. Örneğin; Lucifer ölürse ölüme değil, hiçliğe gidecektir.

 • Çoğu özelliğe kadir: Lucifer diğer birçok melekten farklı olarak, neredeyse her şeyi yapabilecek bir güce sahiptir. Dilerse yaratılışın hiçliğe çökmesini, ağırlığını sınırsız yapabilir veya yaratılıştaki neredeyse bütün varlıkları zahmetsizce  yok edebilir.
 • Çoğu şeye vakıf: Evrendeki en zeki ve manipülatif varlıklardan birisi olan Lucifer size baktığında sizin kim olduğunuzu veya hayatınızı kavrayabilecek bir zekaya sahiptir. Diğer karakterlerden farklı olarak Lucifer’ın bu yeteneği o kadar ileri düzeydedir ki diğer galaksilerdeki kelebeklerin kanat çırpma sayılarını bile bilebilir.
 • Tanrının İradesi: Tanrının iradesine sahip olan Lucifer’ın bir şeyi yapması için istemesi yeterlidir. Ölümlü formunda sırtına saplanan bir kılıcı yalnızca bir silaha ihtiyacı olduğu için sırtından çıkarmıştır. Kısmi olarak geleceğin olası ihtimallerini görebilen Noema Presto bile bunu görünce dehşete kapılarak Lucifer’ın iradesinin sınırsız olduğunu söylemiştir.
 • Varlığı: Lucifer’ın sadece varlığı bile korkutucu veya yıkıcı bir etkiye sahiptir. Cennet ve Cehennem savaşında güçleri olmayan Lucifer, Cennet ordusunun yanına inince İblisler korkarak kaybedeceklerini sanmış ve geri çekilmişlerdir. Ayrıca Lucifer sadece varlığı ile içinde sonsuz yaratılışın ve evrenin bulunduğu Mansions of Silence’a girdiğinde bu boyut Lucifer’ın varlığına dayanamayarak yok olmuştur. Mansions of Silence o kadar büyüktür ki  içinde sonsuz sayıda red edilmiş evren ve yaratılış bulunur.
 • Pirokinezi:  DC evreni yaratılırken yıldızları kendi aleviyle yakmış olan Lucifer; Cehennem ateşi ve Yıldızların alevini manipüle edebilir ve düşmanlarına karşı kullanabilir. Hatta öyle ki Lucifer tanrının ışığı olan Lightbringer Alevi’ne sahiptir. Bu alev tanrının suretlerinden The Voice‘un muhafaza edildiği Logos’a temas etmesi saliseler içinde Logos’u kül etmiştir.
 • Büyü: Lucifer evrendeki en güçlü büyü kullanıcılarından birisidir. Tanrının ona verdiği bir geçitin tek seferlik olduğunu öğrenen Lucifer zekasına yapılan bu hakarete karşılık olarak geçidi rünlemiştir. Geçidi herhangi bir varlık kapatmayı başarırsa devamına yaratılış bu geçidin içine çökerek evren yok olacaktır.
 • Gerçekliği Değiştirme: Lucifer gerçekliği çok yüksek seviyelerde değiştirebilir ve isteği doğrultusunda yönlendirebilir.
 • Gücü: Lucifer bir iblisi kolayca yörüngeye fırlatabilir, çökmekte olan evreni kurtarmak için yeğeni Elaine ile yaratmış oldukları evreni tutarak DC evreni ile birleştirerek evreni kurtarmışlardır.
 • Hızı: Mazikeen’in gözünde yansıması gitmeden Lucifer bütün Dünyayı turlayabilecek kadar hızlıdır. Speed Force‘un üzerinde bir varlık olarak, sınırları bilinmemekle birlikte Lucifer iki çoklu evren arasında bir kalp atışı süresince seyahat edebilir. 70666666 (Sexsexagintillion) kez ışıktan daha hızlı şekilde hareket edebilmektedir.
 • Ruh Manipülasyonu:  Bir psikopomp olarak, Lucifer, bir insanı veya doğaüstü varlık (bir iblis gibi) öldürürse, ruhunun varış kaderini belirleyebilir. Musubi’yi onun isteği ile öldürerek İzanami’nin hizmetinden kendini kurtarmasına yardım etmiştir.
 • Telekinezi: Ona kılıç ve bıçak fırlatan iblisler silahların havada uçuştuğunu görmüştür. Daha sonra ise silahlar hareket ederek bu iblisleri paramparça etmiştir.
 • Kılıç Ustası: Lucifer profesyonel bir şekilde kılıç kullanabilmektedir. Rebirth evreninin tanrısının açıklığını bulmuş, onu ölümlü kılarak tek darbede onu yok etmiştir.
 • Boyutlar Arası Seyahat: Lucifer, Düşlem, Cennet, Cehennem gibi boyutlara  yarattığı portallar ile zorlanmadan girebilir.
 • Enerji Projeksiyonu: Enerji Manipülasyonu olarak da bilinen bu güç Lucifer’in enerjiyi vücudu ile yönlendirip şekillendirmesini sağlar. Enerji patlamaları, kuvvet alanları gibi şeyler yapabilmesini sağlar.
 • Madde Emilimi: Lucifer zorlanmadan enerjiyi ve atomu da soğurup emebilir.
 • Kozmik Farkındalık: Evrende hemen hemen her şeyi bilmektedir. Bir çocuk cesedinde çince bir semboldeki fazladan eklenen çizgiyi fark eden Lucifer bu çizginin Silk Man adında başka bir çoklu-evrenden gelen bir varlığa ait olduğunu anlamıştır.
 • Mutlak Ölümsüzlük:  Lucifer asla fiziksel olarak yaşlanmayacak ve sonsuza dek yaşayacaktır. Onun varlığı zaman kavramından daha eskidir. Direkt olarak yalnızca The Presence tarafında yok edilebilir.

Lucifer Morningstar İle İlgili Bazı Kurallar

Lucifer Morningstar Kimdir Cehennemin Kralı Bir Melek - Sinema Hanedanı

Lucifer asla yalan söylemez.  İnsanları gerçeklerle kandırmayı tercih eder. Öyle bir konuşur ki siz kendi duymak istediğinizi duyarsınız.

Lucifer  asla unutmaz veya affetmez. Kader katip meleği olan Meleos’un, Basanos kartlarını Lucifer’a teslim etmek yerine kaçırmasının ardından Lucifer, Meleos’u lanetleyerek içinde her varlığın söylediği ve hissettiği anın kayıtlı olduğu  kütüphanesindeki kitapların mürekkebini akıtarak milyarlarca yıllık bir birikimi çöp etmiştir.

Sözünü her daim tutar. Şartlar ve durumlar ne olursa olsun verdiği sözü yerine getirecek veya size borçlarınızı geri ödeyecektir. Elaine Belloc onu “Bana yalan söylemeyen tek yetişkin.” olarak tanımlamıştır.

Deneyime önem verdiği için zamanı geri almamaktadır. İşlerin nasıl yürüdüğünü izlemeyi sevdiği için birçok olaya müdahale etmez. 

Yorum Yap
Yazı Kaynakları
Comicvine

Yazar Hakkında

Geek aleminde hatırı sayılır bir geçmişi var. Birçok yerde içerik ürettiği ve çalıştığı için geek emeklisi, yazarlığa gönül vermiş bir Krypton'lu.

Yorum Yap