İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Evren
  3. Shang-Chi Kimdir? | Kung-fu Üstadı
Trendlerdeki Yazı

Shang-Chi Kimdir? | Kung-fu Üstadı

Shang-Chi daha öncesinde MCU içerisinde adını duymadığımız bir karakter. Çok yakın bir zaman sonra Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings ile kendisini tanıyacağız. Fakat öncelikle bu yazıda temelleri atmak istedik...

Shang-Chi Kimdir? | Kung-fu Üstadı - Sinema Hanedanı

Marvel‘ın uzak doğulu süper kahramanı, yeni sinematik evreninin karakteri Shang-Chi, oldukça geri planda kalmış bir karakter ama karakter özünde hem yetenekli hem de bildiğimiz birçok süper kahramanla beraber hikayesi olan birisi. Bakalım bu Kung Fu üstadının hikayesi nasıl?

17 Soruluk DEV Marvel Testi

Kimdir Bu Shang-Chi?

Shang-Chi Kimdir? | Kung-fu Üstadı - Sinema Hanedanı

Çin’in Heyan kentinde doğan Shang’ın babası Çin’in kana susamış beyi Fu Manchu, annesi ise babası tarafından seçilen beyaz bir Amerikalı kadındır. Küçük yaştan beri dövüş sanatlarıyla ilgilenen Shang, belli bir zamandan sonra Londra’ya babasının bir tehdit olarak belirttiği Dr. James Patrie’yi öldürmek için gider.

Başarılı bir suikastten sonra babası Shang‘ı bir silah olarak kullanır. Ta ki New York’da annesiyle konuşup, yolu babasının baş düşmanı Sir Denis Tayland Smith ile denk düşene dek. Babasının kötü olduğunu er ya da geç fark eden Shang, uzun süre babasına karşı savaşmış, bu süreçte üvey kardeşleri ile de mücadele etmiştir. Savaşları bitirince bir köyde balıkçılıkla uğraşıp emekli olmuştur.

Shang-Chi ve Diğer Süper Kahramanlar

Shang-Chi Kimdir? | Kung-fu Üstadı - Sinema Hanedanı

Emeklilik hayatının ardından Shang, İçinde Elektra, Black Widow, Spider-Man, Iron Fist, Ghost Rider, Moon Knight, Punisher gibi daha birçok güçlü süper kahramanın bulunduğu ” Kiralık Kahramanlar ” olarak adlandırılan grubun üyesiyken, gücünü onlarla paylaşmak için işe koyuldu. Daha ilerleyen zamanlarda ise Spider-Man’e Mr.Negative için yardım etmiş ve onun yanında savaşmıştır. Bu süreçte Spider-Man ve Mr.Negative’in güçlerini geçici olarak almıştır. Bu olaylardan sonra da Spider-Man ile bağlantısını kesmemiş ve kimliğinin açığa çıkma tehlikesine karşı, Iron Fist ile beraber Peter Parker’ın yanında olmuştur. Avengers’a gizliden yardım ettiği dönemlerde de Spider-Man ‘e öğretmenlik de yapmıştır.

Moon Knight Kimdir?

Steve Rogers nam-ı diğer Kaptan Amerika gizliden gizliye Shang-Chi‘den hem babası hem de diğer kötüler hakkında yardım almıştı. Zor şartlar altında çalışan Shang, Arnim Zola yenilgisinin ardından görevden ayrıldı. Bu olayların ardından Steve Rogers ve Tony Stark, Shang ile anlaşarak Shang-Chi’yi takıma dahil etmişlerdir. Infinity War zamanlarında Black Widow, Spider-Woman ve Manifold ile bir ekip oluşturup, Tony Stark‘ın kendisine verdiği güç bilekliği ile savaşa yardım etmiştir. Hatta bu savaşta o kadar iyi mücadele verdi ki ekibiyle, Thanos‘un ilk hattını kapatmayı başardılar.

Kung Fu üstadı, aynı zamanda birçok süper kahramanın da eğitmenliğini yapmıştı. Spider-Man, Domino, Wolverine, Kaptan Amerika gibi kahramanlara öğretmenlik yapmış ve dövüş tekniklerini onlarla paylaşmıştır.

Shang-Chi’nin Güçleri ve Yetenekleri

Shang-Chi Kimdir? | Kung-fu Üstadı - Sinema Hanedanı

Boş el ile savaşta uzman olan, ninja dövüş teknikleriyle savaşan Chi, nadir de olsa silah kullanmış, ayrıca kendine has teknikleriyle kılıç, çıta, kali çubuğu , nunchaku ve shuriken gibi çeşitli el silahlarını da kullanmıştır. Silah haricinde meditasyonda da uzman olan Chi, konsantrasyon tekniğinde de uzmandır.

  • Tony Stark, güç bilekliği haricinde özel yapım nunchaku da vermiştir.
  • Ayrıca Spider-Virus tarafından enfekte olduktan sonra kısa süreliğine örümcek adam güçleri kazanmış ama Iron Fist tedavi etmiştir.
  • Pym parçacıklarını da çizgi romanlarda kullanmış ve kendini çoğaltmıştır

Sinematik Evrende Shang-Chi

Shang-Chi Kimdir? | Kung-fu Üstadı - Sinema Hanedanı

İlk olarak 15 Aralık 1973’de Özel Marvel Edisyonunda Jim Starlin ve Steve Englehart tarafından görülmüştür. Seneler sonra ise MCU‘da Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings adlı filmle 2021 yılında vizyona girecek. Ayrıca Shang-Chi’yi Kanadalı aktör Simu Liu canlandıracak.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Geek aleminde hatırı sayılır bir geçmişi var. Birçok yerde içerik ürettiği ve çalıştığı için geek emeklisi, yazarlığa gönül vermiş bir Krypton'lu.

Yorum Yap