İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Disney
 3. Raya and the Last Dragon İncelemesi | Ejderha Mücevherinin Koruyucusu

Raya and the Last Dragon İncelemesi | Ejderha Mücevherinin Koruyucusu

Raya and the Last Dragon İncelemesi - Sinema Hanedanı

Disney‘in bu yıl ekranlara taşıdığı bir diğer animasyon filmi olan Raya and the Last Dragon, Disney Plus platformu üzerinden 5 Mart’ta biz izleyicilere sunuldu. Sinema Hanedanı olarak bu filme bir şekilde ulaşıp sizler için izledik, ve şimdi de sizlere film hakkında genel bir incelememizi sunuyoruz. Keyifli okumalar…

Raya and the Last Dragon Konusu

Raya and the Last Dragon İncelemesi - Sinema Hanedanı

Dünya bir zamanlar ejderhalar ve insanların iç içe yaşadığı, cennet misali bir gezegen idi. Fakat sonrasında Druun adında “Orman yangını gibi yayılan, hayatı yok ettikçe çoğalan ve dokunduğu herkesi taşa çeviren bir bela” ortaya çıktı. Ejderhalar insanları korumak adına Druun ile savaştı fakat yeterli olamadıkları için onların sonları oldu. Geriye kalan son ejderha olan Kudretli Sisudatu tüm sihrini bir mücevhere yoğunlaştırdı ve Druun‘u yok etti. Sonucunda da taşa dönen herkes normal haline döndü fakat ejderhalar hariç. Sisu‘dan (Sisudatu) ise geriye kalan tek şey onun mücevheri oldu. O da insanların huzuru için yapılan bir fedakarlığın sembolü olup ilham kaynağı olmalıydı. Ama bunun yerine insanlar ejderha büyüsünün son kalıntısına sahip olmak için savaşmaya başladılar.

Sınırlar çizildi ve artık eskiden bir cennet gibi anılan Kumandra bölündü. Ortaya 5 grup halk çıktı ve bu gruplar birbirleri ile hep düşman oldular. Ve bu gruplardan birisinin mücevheri saklaması gerekiyordu. Fakat dünya dünyanın yok olmasına çok yaklaşan olay aslında bu değildi ve çok yakında bu “sözde” kehanet yaklaşacak idi…

Raya and the Last Dragon İncelemesi - Sinema Hanedanı

Tail, Talon, Spine, Fang halkları Raya‘nın yeni ejder mücevheri koruyucusu olmasından hemen sonra Heart’da Şef Benja‘nın isteği üzerine “sözde” barış yapmak üzere bir araya geliyorlar. Raya‘nın Fang halkından Namaari ile arkadaşlık kurmaya çalışması ve ejderha mücevherinin yerini Namaari‘ye göstermesi sonucu aslında ulusların barış yapmak için değil taşı ele geçirmek için toplandığını görüyoruz. Namaari‘nin bu düzenbazlığından sonra ortaya bir kargaşa çıkıyor ve mücevher sonucunda kırılıp Druun‘un tekrar ortaya çıkmasına sebep oluyor. Diğer 4 halk kırılan parçaları alıp Heart’dan ayrılıyor iken Şef Benja kızı yani Raya‘ya hala bir umut olduğunu söylüyor ve kızını kurtarıp kendisi taşlaşıyor.

Raya tam anlamıyla kimseye güvenmemesi gerektiğini kavrayabileceği bir 6 yıl geçiriyor. Druun tarafından harap olmuş dünyada hala bir umut arayışında olan karakterimiz 500 yıldır uykuda olan Kudretli Sisudatu‘yu geri getirerek o anda var olan ilk ejderhayı çağırmış oluyor. Raya, taşın kırıldığını ve bu 500 yıl içerisinde nelerin değiştiğini Sisu‘ya anlatıp iki karakter de taşlaşanları geri getirip Druun‘u yok etmek için ejderha mücevheri’nin diğer 4 parçasını aramaya başlıyorlar.

Raya and the Last Dragon İncelemesi - Sinema Hanedanı

Raya ve Sisu diğer 3 parçayı bulup toplamda 4 parçaya sahip olduktan sonra sonuncu parçayı Raya her ne kadar istemese de Namaari ile anlaşıp taşı hiçbir zorluk çıkarmadan almak için yanına giderler. Fakat Namaari tekrar Raya‘ya ihanet edip Sisu‘nun ölümüne sebep açıyor. Ama sonunda Raya diğer ejderhaların neden Sisudatu‘yu seçtiğini, taşı ona verme sebeplerini anlayıp “güven” başlığı altında taşı Sisu‘nun büyüsü olmadan ejderha mücevherini onarıp herkesi geri getirmeyi başarıyor. Kumandra da eski ihtişamları ve dostane günlerine tekrar dönüyor.

Raya and the Last Dragon İncelemesi

Raya and the Last Dragon İncelemesi - Sinema Hanedanı

Disney‘in Investor Day‘de duyurduğu yapımlardan birisi olan Raya and the Last Dragon hakkında pek de söylenilebilecek bir şey yok. Pixar‘ın 1 yıl içerisinde yayınlanan Soul filmi kadar kaliteli ve mükemmeliyetçi bir yapım olmasa da Raya and the Last Dragon “en azından” kendi çapında başarılı bir yapım “olduğunu düşünüyorum.” Teknik olarak çoğu Disney animasyon filmi gibi filmin başladığı ilk dakikadan sonunu tahmin edebilecek olsanız da yine de sürükleyici bir yapısı var.

Filmde “klişe” sayılabilecek birkaç nokta vardı. Bunlardan bana göre en büyük olan kısmı: Raya‘nın Namaari den dolayı kimseye güvenememesi ve filmde tüm taşlaşanları geri getirebilmek için başrolün en göze çarpan sorunu yani güven problemini yenmesi gerekmesi. Disney her ne kadar başarılı animasyon filmleri yapıyor olsa da senaryodaki klişe ve tahmin edilebilir olaylarından dolayı izleyiciye final sekansında pek fazla heyecan bırakmıyor maalesef ki. Fakat belki de bir gün bu sorunun üzerine yoğunlaşırlar ve “animasyon” diye geçmeyip biraz da gerçekçilik payı katarlar işlerine. Sonuçta Soul gerçekten de tahmin edilmesi zor bir yapıda animasyon filmiydi ve oldukça da sevildi.

Kısaca özetlemek gerekir ise, Raya and the Last Dragon genele bakıldığında “klasik” bir Disney animasyon filmi olarak gözüküp, pandemi sürecinde üzerimizdeki bunalımı almaya oldukça fayda sağlayan bir yapımdır. İzleyin, izletin, izlettirin.

7.7
Raya and the Last Dragon İncelemesi

 • Yönetmenlik 7
 • Senaryo 5
 • Seslendirme 8.5
 • Kurgu 9
 • Sinematografi 9
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Geek aleminde hatırı sayılır bir geçmişi var. Birçok yerde içerik ürettiği ve çalıştığı için geek emeklisi, yazarlığa gönül vermiş bir Krypton'lu.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. 7 ay önce

  Bencede klasik bir disney filmiydi

 2. 5 ay önce

  film telifli izleyemedim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir