İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Liste
 3. Christopher Nolan Kimdir?

Christopher Nolan Kimdir?

Christopher Nolan Kimdir - Sinema Hanedanı

Christopher Nolan Kimdir? Yönetmen, senarist, yapımcı her kalıba sığan ve sinema sektörünün en önde gelen isimlerinden birisi olan Christopher Nolan, “kimdir?” başlığı altında sizlerin karşısında. Yazı içerisinde Nolan‘ın en iyi filmlerden, ödüllerine kadar detay vermeye çalıştık. Keyifli Okumalar…

Christopher Nolan Kimdir? - Sinema Hanedanı

Christopher Nolan’ın Hayatı

Christopher Edward Nolan, 30 Temmuz 1970’te Londra, İngiltere‘de doğdu ve kuşağının en çok beğenilen film yapımcılarından biri olmanın yanı sıra tüm zamanların en çok hasılat yapan yönetmenlerinden biri olarak tanındı. 1998’de İngiliz neo-suç draması Following ile ilk yönetmenlik denemesinden bu yana, Nolan‘ın 11 filmi toplamda dünya çapında 4,9 milyar doların üzerinde hasılat ve 7’si galibiyet olmak üzere toplam 26 Oscar adaylığı elde etti.

Nolan‘ın film yapımcılığına olan tutkusu oyuncak aksiyon figürleriyle ilkel filmler çekmek için, babasının Super 8 fotoğraf makinesini ödünç aldığı 7 yaşında başladı. 11 yaşından itibaren isteğinin profesyonel olarak film yapmak olduğunu röportajlarda belirtti. 1978’de Star Wars‘tan etkilenerek Space Wars (uzay savaşları) adı verilen bir stop-motion (3 boyutlu bir animasyon türü) çekmiştir, hatta Apollo roketleri için yönlendirme sistemleri kurulmasına yardımcı olan amcası sayesinde Nasa görüntülerini bile kullanabilmiştir.

İlgili Yazı: Sinema Nedir?

Christopher Nolan Kimdir? - Sinema Hanedanı

Nolan, önce Hertfordshire‘daki Haileybury ve Imperial Service College‘da daha sonra ise University College London‘da eğitim gördü. Üniversiteyi öncelikle film yapım kaynakları için seçti ve burada Union’s Film Society‘nin başkanı oldu. UCL‘de geçirdiği süre boyunca üç bağımsız film yaptı. Bunlardan biri, Larceny (1995), 1996’da Cambridge Film Festivali‘nde gösterildi ve hala üniversitede yapılmış en iyi kısa filmlerden biri olarak kabul ediliyor.

Bu süre boyunca Nolan, şimdilerde başarılı bir film yapımcısı olan öğrenci arkadaşı Emma Thomas ile tanıştı ve çıkmaya başladı. Çift 1997’de evlendi ve 2001’de, şu anda ortak yönettikleri ve Nolan‘ın en başarılı filmlerinin çoğunu yayınladıkları yapım şirketi Syncopy Inc.‘i kurdu.

Christopher Nolan Kimdir? - Sinema Hanedanı

Nolan‘ın 2017 yılında çıkardığı Dunkirk birçok kişi tarafından şimdiye kadar ki en cesur ve hırslı prodüksiyonu olarak kabul edildi. Şüpheli anlatımı, güçlü senaryosu, dramatik müzikal müziği ve sinematografisiyle eleştirmenlerden ve izleyicilerden neredeyse evrensel övgü topladı. Dünya çapında 525 milyon dolarlık alımla, şu anda tüm zamanların en yüksek hasılat yapan 2. Dünya Savaşı filmi ve çoğu kişi tarafından Nolan‘ın en iyi eseri olarak kabul ediliyor. Diğer filmleri arasında Memento, Insomnia, The Prestige, The Dark Knight, Inception, Interstellar ve bu sene gösterime giren TENET yer alıyor.

Nolan şu anda Los Angeles‘ta karısı ve dört çocuğuyla yaşıyor. Kişisel hayatını çok özel tutsa da, kendisiyle röportaj yapan gazeteciler onu açık sözlü ve hoş biri olarak tanımlıyor.

Christopher Nolan Kimdir? - Sinema Hanedanı

Christopher Nolan’ın Kazandığı Ödüller

Christopher Nolan‘ın şuan aktif olarak toplam 137 ödülü, 228 adaylığı bulunmaktadır. Hepsinden bahsetmemiz durumunda yazı çok uzayacağı için sadece en önemli kısımlarını aldık. “2020 yılında elde ettiği Gold Derby sayıya dahildir”

Christopher Nolan Kimdir? - Sinema Hanedanı

Oscar / Akademi Ödülleri

 • 2018 “Dunkirk” Yılın En İyi Filmi – Adaylık
 • 2018 “Dunkirk” En İyi Yönetmen – Adaylık
 • 2011 “Inception” Yılın En İyi Filmi – Adaylık
 • 2011 “Inception” En İyi Özgün Senaryo – Adaylık
 • 2002 “Memento” En İyi Özgün Senaryo – Adaylık

Golden Globes / Altın Küre

 • 2018 “Dunkirk” En İyi Yönetmen – Adaylık
 • 2011 “Inception” En İyi Yönetmen – Adaylık
 • 2011 “Inception” En İyi Özgün Senaryo – Adaylık
 • 2002 “Memento” En İyi Özgün Senaryo – Adaylık

BAFTA Awards / Bafta Ödülleri

 • 2018 “Dunkirk” Yılın En İyi Filmi – Adaylık
 • 2018 “Dunkirk” En İyi Yönetmen – Adaylık
 • 2011 “Inception” Yılın En İyi Filmi – Adaylık
 • 2011 “Inception” En İyi Yönetmen – Adaylık
 • 2011 “Inception” En İyi Özgün Senaryo – Adaylık

Christopher Nolan Kimdir? - Sinema Hanedanı

En İyi 5 Christopher Nolan Filmi

Christopher Nolan‘ın kısa filmler dahil toplam 16 filmi bulunmaktadır. Hepsinden tek tek bahsetmemiz yazıyı olması gerekenden daha uzun ve karmaşık yapacağından dolayı sadece en iyi 5 filminden bahsettik. Sizlerin en çok beğendiği filmi yorumlara bekliyorum.

Christopher Nolan Kimdir? - Sinema Hanedanı


1Memento / Akıl Defteri

Christopher Nolan Kimdir? - Sinema Hanedanı

Memento, Christopher Nolan‘ın tüm dünyaya ismini duyurmasını sağlayan, hem yönetmenliğini hem de yazarlığını yaptığı 2000’lerin en iyi filmlerinden birisidir. Kardeşi Jonathan Nolan‘ın kısa hikayesini alıp senaryolaştıran Nolan, günümüzde izlediğimiz çoğu zaman temalı filmlerinin temelini bir nevi bu film ile atıyor. Latincede “hatırla” anlamına gelen Memento, Türkçede “Akıl Defteri” olarak çevrilmiştir.

Leonard, evine iki serserinin girmesi ve kafasından aldığı darbe sonucu “amnezi” adı altında kısa süreli bellek kaybı oluşturan bir hastalık edinmiştir. Geriye kalan hayatını karısını öldüren katilleri aramak ile geçirmiştir. Fakat Leonard‘ın bu hastalığı her gün ona benliğini unutacak bir seviyede olduğu için bu görevini gerçekleştirmesi çok zordur.

 • IMDb: 8.4
 • Yazarlar: Christopher Nolan ve Jonathan Nolan
 • Yıldızlar: Guy Pearce,  Carrie Anne MossJoe Pantoliano

2Inception / Başlangıç

Christopher Nolan Kimdir? - Sinema Hanedanı

Christopher Nolan‘ın IMDb listesine diktiği en büyük ikinci heykel olan Inception, ya her şey bir rüya dan ibaret ise? dedirterek tüm izleyenleri sorgulatan karmaşık bir olayı ele alıyor. Türkçe çevirisi “başlangıç” olan filmimiz, uzak bir perspektiften bakıldığında Nolan için de bir başlangıç ifade etmektedir. Öyle ki, Nolan‘ın bu karmaşık öyküsü her izleyicide farklı bir izlenim bırakıp, nereden geldim ben buraya ya? algısı oluşturmaktadır ve bu da filmin 10 yıl sonra bile gündemden düşmemesinin en büyük nedenlerinden birisi.

 • IMDb: 8.8
 • Yazarlar: Christopher Nolan
 • Yıldızlar:  Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-LevittEllen Page

3The Prestige / Prestij

Christopher Nolan Kimdir? - Sinema Hanedanı

The Prestige, senaryosunu Christopher Nolan‘ın kardeşi Jonathan Nolan‘ın yazdığı ve kadrosunda başarılı oyuncular barındıran 2006 yapımı bir filmdir. Bu filmle, aynı yıl vizyona giren The Illusionist, filmini gişede hüsrana uğratmıştır. Ayrıca En iyi Görüntü Yönetimi Oscar‘ı ve En iyi Yapım Tasarımı Oscar‘ına aday olsa da malesef buradan eli boş dönmüştür.

Robert Angier ve Alfred Borden yakın iki sihirbaz dosttur. İkili bir akşam Robert‘ın eşi Julia McCullough, Su Hücresi gösterisi için bir prestij içine girer ve prestijin iplerini bağlaması için halktan iki kişi kılığına girer ve sahneye çıkarlar. Fakat Julia McCullough prestijin içinden çıkamaz ve boğularak can verir. O andan sonra Robert Angier yanlış düğüm atmakla suçlar ve o günden sonra birbirinden nefret eden birer düşman olurlar.

 • IMDb: 8,5
 • Yazarlar: Jonathan Nolan
 • Yıldızlar: Hugh Jackman, Christian Bale, Scarlett Johansson

4Interstellar / Yıldızlararası

Christopher Nolan Kimdir? - Sinema Hanedanı
Açıklamanın giriş kısmı şahsi görüşlerimi içermektedir. İsterseniz atlayabilirsiniz.

Açık konuşmak gerekir ise; Interstellar tüm Nolan filmleri arasında şahsen benim en beğendiğim ve üzerimde güçlü izler bırakanıdır. 2012 yılından itibaren başlayan bilim kurgu sevdamı tamamen bu filme borçluyum. 10 yaşında oturup bir Nolan filmi izliyorsanız ve özellikle bu izlediğiniz film Interstellar ise, film hakkında görüş oluşturmanız oldukça zordur. Hiçbir şey anlamadığımdan olabilir ama filmi ilk izlediğimde o kadar çok etkilenmiştim ki defalarca tekrar tekrar izledim ve şimdiki bilim kurgu hayranlığımın temellerini oluşturdum.

IMDb listesinde 22. sırada olup uzay, zaman, paradoks kelimelerinin vücut bulmuş hali olan bir filmdir Interstellar. Zamanın ötesinde bir yapım olarak adlandırabileceğimiz bu filmin konusu ile Nolan bütünleştiğinde ortaya böyle bir şaheser çıkıyor.

Günümüz dünyası ile benzettiğimiz şekilde, Nasa dünyanın bir felakete sürüklendiğinin bilincinde olup çeşitli astronotları dünya dışında yaşam bulmaya gönderiyor. Gönderdiği isimlerden birisi de eski astronot Cooper. Cooper ve ekibi dünya dışında yaşam ararken çeşitli olaylara tabi oluyorlar ve sonucunda da Cooper bir kara deliğin içine düşüyor.

Normal şartlarda bir kara deliğin içine düşerseniz, yoğun çekim kuvvetinden ölebilir ya da eğer şanslıysanız ikinci katmana ulaştığınızda yanıp kül olursunuz fakat bu bir bilim kurgu filmi olduğu için bilimi es geçebiliriz. Cooper bir teoriye göre beşinci boyuta evrildi ve üstün bir varlık oldu. Fakat Nolan açıklama yapmadığı ve ikinci bir film gelmediği için, geleceği bilemeyiz öyle değil mi?

 • IMDb: 8.6
 • Yazarlar: Jonathan NolanChristopher Nolan
 • Yıldızlar:  Matthew McConaugheyAnne HathawayJessica Chastain

5The Dark Knight / Kara Şövalye

Christopher Nolan Kimdir? - Sinema Hanedanı

The Dark Knight, IMDb‘nin zirvesindeki 3. sırada olan, birbirinden tamamen zıt diyebileceğimiz iki karakteri içeren bir baş yapıt. İlk filmde Batman‘in çocukluğuna inip sağlam bir temel geliştirdik. İkinci film olan The Dark Knight‘ta ise tüm her şeyi birbirine bağladık. Nolan‘ın yaptığı bildiriyle göre kendisi filmi Heat benzeri bir hale getirmek istediğini söylemişti. Ve 90’ların suç eğilimlerinden bahsederek bunu başardığını içtenlikle söyleyebiliriz.

Batman yalnızca zengin, takım elbiseli bir karakterden çok Gotham‘ın koruyucusu, ikonik bir karakter; Joker ise yer altının lideri ve Batman‘in ideallerini bozmaya çalışan yeni bir karakter olarak yansıtıldı. Film Batman Begins‘e oranla daha farklı bir perspektif ile bakıyordu ve Nolan‘ın bunu çok iyi kullandığını hepimiz itiraf etmeliyiz.

 • IMDb: 9.0
 • Yazarlar: Jonathan NolanChristopher Nolan, David S. Goyer, Bob Kane
 • Yıldızlar: Christian BaleHeath LedgerAaron Eckhart

Sinema Hanedanı olarak Christopher Nolan hakkında elimizden geldiğince siz okuyucularımıza bilgi vermeye çalıştık. Umarım bu detaylı listeyi beğenmişsiniz. Christopher Nolan hakkındaki düşüncelerinizi de çok merak ediyorum, yorumlarda Nolan hakkında aklınıza gelen her şeyi bekliyorum. Tek tek okuyacağım. Sağlıcakla…

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Geek aleminde hatırı sayılır bir geçmişi var. Birçok yerde içerik ürettiği ve çalıştığı için geek emeklisi, yazarlığa gönül vermiş bir Krypton'lu.

Yorum Yap

Yorumlar (5)

 1. 1 sene önce

  Çok güzel bir yazı

 2. yazıya çok emek harcanmış gerçekten çok güzeldi

 3. 1 sene önce

  Şahsen Christopher Nolan’ın filmlerinde en beğendiğim nokta birçok karmaşa ve alışılagelmişin dışında bir olay kurgusuna rağmen güçlü bir alt metin bulundurması oluyor. Örneğin, The Dark Knight’ta çizdiği İyi, Kötü, Çirkin şeması veya Interstellar’daki Stanley Kubrick esintileri gibi şeyler yapması çok hoşuma gidiyor. Elinize sağlık çok güzel oldukça detaylı bir yazı olmuş

 4. Aralarında The Dark Knight favorim

 5. 6 ay önce

  Hepside favori filmlerimden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir