1. Ana Sayfa
 2. Dizi
 3. WandaVision 1. Sezon İncelemesi | Kaderi Evreni Yok Etmek Olan!

WandaVision 1. Sezon İncelemesi | Kaderi Evreni Yok Etmek Olan!

WandaVision 1. Sezon İncelemesi - Sinema Hanedanı

WandaVision dizisi bugün itibariyle 1. Sezonunu bitirerek Disney Plus için final yaptı. Dizinin gelecek hikayesinin Doctor Strange in the Multiverse of Madness filmi ile birleşeceğini tekrardan hatırlatıp dizi hakkında genel bir incelemeye geçmek istiyorum. Sizlerin de düşüncelerini yorumlara bekliyoruz. Keyifli okumalar…

WandaVision 1. Sezon İncelemesi (Özet)

WandaVision 1. Sezon İncelemesi - Sinema Hanedanı

WandaVision dizisine olan ilk girişimizi Wanda‘nın yeni yarattığı ilk gerçekliğine giriş yaparak başlıyoruz. Wanda bu gerçekliğin hem yaratıcısı hem de yönetmenidir. Avengers: Infinity War döneminde ölen Vision‘ın ve kendisinin etrafında dönen bu gerçeklik, Wanda‘nın çektiği sıkıntılar sonucunda yaratıldığını tahmin ediyoruz. Tamamen sit-com olacak şekilde devam eden dizinin kadrosuna Wanda‘nın komşusu Agnes‘in de yardımı ile Wanda ve Vision‘ın çocukları Billy ve Tommy de dahil oluyor.

Vision‘ın bu yaratılan gerçeklikte kafasında oluşan sorunlardan dolayı Wanda‘nın yanına gitmesi ve Wanda‘nın gerçeklik hakkında şüpheye düşmesinden sonra aniden Avengers: Age Of Ultron‘da ölen kardeşi Pietro farklı bir görünüm içerisinde diziye dahil oluyor. Sonrasında da Pietro ve Agnes‘in aslında sandığımız kişiler olmadığını öğreniyor ve final sekansımıza geçiş yapıyoruz.

WandaVision 1. Sezon İncelemesi - Sinema Hanedanı

Çizgi romanlarda hem Wanda‘nın destekçisi hem de düşmanı olarak tanıdığımız Agatha Harkness‘in dizinin meraklı komşusu Agnes olduğunu öğreniyoruz. Ayrıca bu şahıs Wanda Maximoff karakterine aynı çizgi romanlardaki gibi Scarlet Witch tanımını yapıyor ve Wanda‘nın güçlerinin nasıl kazandığına, belki de aslında bir mutant olduğunu öğrenme sürecine giriyoruz. Aslında Wanda‘nın içerisinde bulunduğu bu sahte gerçekliği nasıl yarattığını da Agatha aracılığıyla öğrendikten sonra da bu yeni cadımız Wanda‘nın güçlerini ele geçirmeye çalışıyor.

Fakat Wanda eninde sonunda Agnes‘in elinden güçlerini tekrar alıyor ve çizgi romanlardan da tanıdığımız asıl Scarlet Witch görünümüne bir nebze de olsa bürünüyor. Devamında da diğer insanlara acı veren bu gerçekliği sonlandırıp Vision ile çocukları Billy ve Tommy‘i kaybediyor. Sona kalan 2 after credit sahnesinde de Monica Rambeau bir scrull aracılığıyla annesinin eski bir arkadaşı tarafından çağırılıyor. Diğer after credit de de Wanda‘nın lanetlerin kitabı Darkhold‘u okurken Billy ve Tommy kardeşlerin sesini duyduğunu görüyor ve diziyi burada bitiriyoruz.

WandaVision Dizisinin Devamında Bizi Neler Bekliyor?

WandaVision 1. Sezon İncelemesi - Sinema Hanedanı

WandaVision dizinin hiçbir şekilde 2. Sezonun gelmeyeceği bizlere daha öncesinde Kevin Feige tarafından söylenmişti. Yani dizinin devamı Doctor Strange in the Multiverse of Madness filmi ile bağlantılı olacak. O yüzden şu anda kuracağımız teoriler tamamen o filmde ve davamında olabilecek şeyler;

Öncelikle Wanda‘nın Doctor Strange in the Multiverse of Madness filminde kötü ya da yardımcı karakter olup olmayacağı kesinlikle belli değil. Fakat “bence” Wanda kötü yoldan dönüp, Agatha‘nın son bölümde bahsettiği “Neyi uyandıracağını bilmiyorsun” şeklinde hitap ettiği karakteri Doctor Strange ile birlikte durdurmaya çalışacaklar. Ama dediğim gibi, hala belli değil. Ayrıca Tommy ve Billy kardeşler de ne durumda bilmiyoruz. Belki Mephisto tarafından kaçırıldılar ve “çizgi romanlardaki gibi” yutulacaklar ya da Wanda kandırılıyordur. Hiçbir şey kesin değil…

Bildiğimiz tek şey Wanda Maximoff yani namı değer Scarlet Witch‘in MCU nun ilerleyen dönemlerinde çok büyük bir rolü olacağı ve after credit sahnesinde de gördüğümüz gibi MCU‘nun Secret Invasion için hazır olduğu. Daha fazla teori üretmek hepimizi yanılgıya sokabilir.

WandaVision Dizisi Hakkında Genel Değerlendirme

WandaVision 1. Sezon İncelemesi - Sinema Hanedanı

Disney Plus yayın hayatına başladığı günden beri ekranlara 2 orijinal dizisi ile birlikte geldi. Bu iki yapımdan biri olan WandaVision‘ın da gerçekten başarılı bir yapım olduğunu bence hepimiz itiraf etmeliyiz. Çizgi romanlara ve filmlere yaptığı “başarılı” göndermeler, oyunculuklar, senaryo, kurgu kısaca her alanda başarılı olan bir diziyi izledik. Diziye kısaca bir puan vereceğim, sizlerin de dizi hakkında düşüncelerini yorumlara bekliyorum:

9.8
WandaVision 1. Sezon İncelemesi

 • Yönetmenlik 9.5
 • Senaryo 10
 • Oyunculuk 9.5
 • Kurgu 10
 • Sinematografi 10
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Geek aleminde hatırı sayılır bir geçmişi var. Birçok yerde içerik ürettiği ve çalıştığı için geek emeklisi, yazarlığa gönül vermiş bir Krypton'lu.

Yorum Yap

Yorumlar (3)

 1. 7 ay önce

  Dizi güzeldi disney+ netfilixten daha çok umut vadediyor bana göre

 2. burak yağanoğlu
  6 ay önce

  ilk bölümlerde ‘g-man’ diyerek half-life camiasına selam çakmıştır.

 3. 5 ay önce

  kısa dizi final bölümü güzel değildi beklentileri karşılayamadı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir