1. Ana Sayfa
  2. Disney
  3. Mulan (2020) İncelemesi

Mulan (2020) İncelemesi

Mulan (2020) İncelemesi - Sinema Hanedanı

90’lı yıllarda çok sevilen animasyon filmi Mulan’ın live-action olarak tekrardan çıkacağını ilk duyduğumda büyük bir ön yargıyla yaklaşmıştım. Çünkü Beauty and the Beast (Güzel ve Çirkin) gibi kötü bir uyarlama daha izlemeyi istemiyordum. Fakat ülkemizde Disney Plus olmadığı için vizyona giren filmi sinemada izledim ve Disney yine yapacağını yaptı. Bizi hayal kırıklığına uğratmadığın için teşekkürler Disney.

Sinemaya gitmeden önce orijinal Mulan animasyonunu izledim ve bir kez daha neden bu kadar sevdiğimi anladım. Film çok iyi olmasına rağmen ben animasyonun önüne geçebildiğini düşünmüyorum. Fakat dediğim gibi bu biraz da kişisel ve duygusal bir görüş. Yazıda herhangi bir spoiler yok gönül rahatlığıyla okuyabilirsiniz.

Mulan (2020) İncelemesi - Sinema Hanedanı

Öncelikle filmi ister istemez animasyonla kıyaslıyoruz. Animasyonda olan bazı şeyler filmde olmasa bile filmi izlerken “Neden bu böyle değil?” diye düşünmedim. Bir şeyleri çıkarttıkları belli ama yerini değişik ama yine de güzel bir şeyle doldurmayı başarmışlar.

Filmdeki oyunculuklar çok iyiydi. Özellikle de başrol kahramanımız Mulan’ı canlandıran Liu Yifei çok iyi bir Mulan olmuş. Duruşu ve bakışıyla bile sizi bunu vermesi bir yana görünüşüyle bile Mulan’a çok benziyor.

Filmin beğenmediğim noktaları bazı konuların çok sönük kalması. Mesela ortada bizi çok şaşırtma potansiyeli olan bir konu ve karakter var fakat Disney bizi etkilemek için uğraşmamış gibi geldi. Mulan’ı seviyoruz, duygusal bağımız var ama yine de biraz daha üzerine bir şeyler katman gerekiyordu Disney.

Büyük Star Wars Testi: Evrene Ne Kadar Hakimsin?

Mulan (2020) İncelemesi - Sinema Hanedanı

Bütçe bence bir Mulan filmi için düşük kalmış. Daha uğraşılmış, daha çok para harcanmış ve daha düşünülmüş bir senaryo izlemek isterdim. Mesela bazı dövüş sahneleri gözüme aşırı yapay göründü. Çin’de ve Uzak Doğuda farklı dövüş sanatları olduğunun farkındayım fakat bir insan ne kadar eğitim alırsa alsın duvarda o şekilde yürüyemez. Disney tozu gibi bir şey de var ama fazla kaçmış sanki.

Muşu benim çok sevdiğim bir karakter ve bu filmde görmeyi çok isterdim. Film “Bundan nefret ettim.” dediğim bir şey olmamasına rağmen sevmediğim şeyleri de barındırıyor. Fakat yine de izlemenizi kesinlikle öneririm.

Covid-19 yüzünden çoğu insan sinemaya gitmek istemeyebilir fakat evde de izleyebileceğiniz, sinemaya gitmezseniz fark yaratmayacak bir film bence. Eğer Covid-19’u göze alacak bir sinema filmi izlerseniz Tenet’a gitmenizi öneririm, o size daha iyi bir sinematografi izletecektir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

2002 yılında Ankara'da doğdu. Üniversitede İletişim Tasarım ve Yönetimi okumak için hazırlık yapıyor. Yazarlık, Sinema, Müzik ve Kitap; hayatının yöneticileri.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. umutcan_avatar
    4 ay önce

    Çok güzel bir yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir