İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Liste
  3. Darkseid Kimdir? | DC’nin En Büyük Kötü Karakteri
Trendlerdeki Yazı

Darkseid Kimdir? | DC’nin En Büyük Kötü Karakteri

Darkseid Kimdir? | DC'nin En Büyük Kötü Karakteri - Sinema Hanedanı

Bildiğiniz gibi Warner Bros. geçtiğimiz günlerde, hayranların uzun zamandır beklediği Justice League : Snyder Cut versiyonunun çalışmalarının başlanacağını duyurdu. HBO Max‘de yayınlanacak 4 saatlik yeni Justice League hakkında kısaca bilgi sahibi olmak isterseniz, bu yazıyı mutlaka okumanızı öneririm Yapılan duyuruda en dikkat çekici detaylardan biri, DC evreninin büyük kötüsü Darkseid‘ın da filmde olacağının belirtilmesiydi. Önceki filmlerde yeteri kadar temellendirmeden, bu kadar korkutucu bir ismi nasıl sunacaklar merak ediyorum. Bu yazıda Darkseid‘ın ismini ilk kez duyanlar için bilmeleri gerekenlerden bahsedeceğiz.

DC Karakterleri Güç Sıralaması

Darkseid Kimdir?

Darkseid Kimdir? | DC'nin En Büyük Kötü Karakteri - Sinema Hanedanı

Genellikle Marvel‘ın Thanos veya Apocalypse karakterlerinden kopya olduğu düşünülen Darkseid, ilk kez, bu iki karakterden de önce, 1970 yılında yayınlanan Superman’s Pal Jimmy Olsen 134 sayılı DC çizgi romanıyla hayranlarla buluştu.

Karakterin yaratıcısı Jack Kirby, hem DC‘ye hem de Marvel‘a eşsiz karakterler sunmuş biri. Kirby, Stan Lee ile beraber bugün hayranlıkla takip ettiğimiz bazı karakterlerin fikir babalarındandır. Hatta zamanında, iki ismin Fantastic Four‘u sahiplenme konusunda ciddi tartışmalar yaşadığı da söylenir.

DC‘de başka bir evrende Eski Tanrılar, ölümlülerin duaları ile beslenip güçlü kalan ölümsüz varlıklardı. O zamanlar Uxas olarak anılan Darkseid bu tanrıların akıllarına fitne ve fesat sokarak büyük bir savaşa sebep oldu, bu savaş ile beraber de tanrılar ölmeye başladı. Bu durumdan faydalanan Uxas, tanrıların güçlerini kendisi için çaldı.

Darkseid Kimdir? | DC'nin En Büyük Kötü Karakteri - Sinema Hanedanı

Darkseid, savaş sonrası ortaya çıkan Apokolips adlı gezegenin zalim hükümdarı oldu. Sadist ve merhametsiz bu karakter çoklu evrenlerde birçok dünyayı fethetmiştir. Kendisinin amacı Anti-Life Equation‘ı kullanarak iradesi olan her şeyi köleleştirmektir.

Anti-Life Equation‘ı “Hayat Karşıtı Denklem” olarak çevirebiliriz sanırım. Bu denklem, hisleri olan tüm canlıların iradelerine kontrol edilmesini sağlayan soyut bir matematiksel formüldür. Tam doğru karşılığı olur mu bilmiyorum ama, bu denklemi kısmen de olsa zihin taşına benzetebiliriz. Elbette kendisinin sahip olduğu tek güç bu değil. Tamamen olmasa da genel hatlarıyla Superman‘e benzer özellikleri olduğunu söylemek mümkün.

Darkseid insan üstü sağlamlığa sahiptir, yaralandığı zaman da hızlı iyileşme, rejenerasyon özelliklerini kullanır. Bir keresinde Wonder Woman ve Aquaman, kendisinin gözlerini parçaladıktan sonra görme yeteneğine tekrar kavuşabilmiştir. Kendisi aynı zamanda süper insan dayanıklılığına ve gücüne sahiptir. Superman‘in gözlerinden ışın çıkarması gibi Darkseid‘ın da Omega Beams adlı benzer bir gücü vardır. Omega Effect olarak adlandırılan kozmik enerjiyi kullanır, bu enerji diğer güçlerini ortaya çıkarmasında yardımcı olur.

DC'nin En Büyük Kötü Karakteri | Darkseid Kimdir? - Sinema Hanedanı

Kendisi Kozmik Farkındalık olarak adlandırılan müthiş bir algılama yeteneğine sahiptir, kozmik düzeyde evrendeki olayları, farklı boyutlarda olsa bile, algılayabilir. Ayrıca Omega Effect özelliği kendisinin zaman ve uzayda, boyutlar arası yolculuk etmesine olanak sağlar.

Ek olarak kötü adamımızın boyut değiştirme, yeniden dirilme, telepati ve telekinezi gibi yetenekleri de vardır. Kaybettiği gücünü tekrar kazanmak için kendisini hükmettiği Apokolips gezegenine kapatır ve gezegenin enerjini tüketir. Elbette bu durum gezegene zarar vermektedir.

DC Sinematik Evreni‘nde, şu ana kadar müthiş özelliklerini saydığımız bu isimden bahsedildiği bazı sahneler olmuştu fakat kendisini görme fırsatımız olmadı. Kendisi yerine, çizgi romanlarda uşağı olarak kullandığı yaratıkları Batman v. Superman ‘de Batman‘in kabusu sırasında görmüştük. Hayal kırıklığı yaratan Justice League filminde de Darkseid‘ı anımsatan sahneler olmuştu. Mother Box olarak gördüğümüz kutular, Darkseid‘ın kullandığı ekipmanlardı.

Darkseid Kimdir? | DC'nin En Büyük Kötü Karakteri - Sinema Hanedanı

Darkseid önemli ve derinliği olan bir karakter. Özelliklerinden ve kısaca hikayesinden bu yazıda bahsetmiş oldum. Diğer ayrıntıları, karakterin kökleri ve yoldaşları çok daha ayrıntılı meseleler. Kendisi hakkında anlatılacak çok şey, bahsedilecek fazla hikaye var.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Adım Yüksel. 1998 doğumluyum, Eskişehir’de İletişim Tasarım ve Yönetimi bölümünde okuyorum. İnsanlarla bir şeyler paylaşmayı, öğretmek için öğrenmeyi seviyorum. Paylaşımlarımı da vakit geçirirken keyif aldığım filmler, diziler, oyunlar ve çizgi romanlar ile alakalı yapmak beni memnun ediyor.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Çok detaylı bir anlatım olmuş Darkseid Snyder Cut’ta belki tam anlamıyla görünmez bir kaç sahnede görünür ve diğer filmler için bir tehdit olabilir ya da ilk başta kendisi yerine ordusu gelebilir ve finalde kendini tam olarak gösterebilir

  2. burak yağanoğlu
    7 ay önce

    zamanında hunter/ prey serisinde doomsday tarafından 2 vuruşta yere serilmiştir. yılların darkseid’inin karizması iki karede yerle bir olmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir