1. Ana Sayfa
 2. DC
 3. Zack Snyder’s Justice League İncelemesi: Autumn Snyder Hatırasına

Zack Snyder’s Justice League İncelemesi: Autumn Snyder Hatırasına

Zack Snyder’s Justice League İncelemesi - Sinema Hanedanı

Tüm DC Comics severlerin desteği ile birlikte ekranlara taşınan Zack Snyder’s Justice League bugün yayınlandı. HBO Max de yayınlanan bu 4 saatlik film bir önceki film ile bir çok ortak noktaya sahip olmakla birlikte yeni karakterlere bir bakış atmamıza olanak sağlıyor. Zack Snyder‘ın kızı Autumn Snyder‘ın vefatından sonra yönetmenimizin Justice League‘in çekimlerine devam edememesinden dolayı filmi Joss Whedon üstlenmişti. Fakat hayranların isteği üzerine DC aradan geçen uzun süreden sonra Zack Snyder ile tekrar anlaştı ve bu sayede toplamda 4 saat den oluşan Snyder Cut ortaya çıktı. Ayrıca filmi TV+ üzerinden de izleyebileceğinizi hatırlatmak isterim. Fazla uzatmadan incelememize başlayalım isterseniz. Keyifli okumalar…

Her Hikayenin Kendi Kahramanları Vardır

Zack Snyder’s Justice League İncelemesi - Sinema Hanedanı

Zack Snyder‘ın Justice League‘ine ilk girişimizi Batman v Superman: Dawn of Justice‘ın sonunda gelişen Superman‘in ölüm sekansı ile gerçekleştiriyoruz. Evrenin en güçlü karakterlerinden birisi olan Kal-El öldüğünde dünya artık savunmasız hale geldiği için düşmanlara saldırılabilir bir konumda gözükür. Evrenin var oluşundan beri bulunan ve adına savaşlar yapılan 3 Mother Box’da uyanır ve bu sayede DC Comics‘in en köklü kötü karakteri Darkseid‘da Steppenwolf aracılığıyla dünyayı yok edip, asırlar önce gezegenin köküne kazınan Anti-Life Equation‘ı (Anti Yaşam Denklemi) ele geçirmek ister.

Zamanında; Tanrılar, Amazonlar, Atlantisliler ve İnsanlar adı lanetli olan, büyük kötü Darkseid ile birlikte savaşmış ve evreni yok etme aracı olan Mother Box ları ele geçirip 3 grup arasında paylaşmışlar. Steppenwolf, başlangıçta Amazonlar da bulunan kutu ile birlikte bizim gerçekliğimize iniş yapıp onlardaki kutuyu alıp oradan da Atlantislilerin kutusunu ele geçirir. Devamında da sonuncu yani insanlardaki kutuyu aramaya başlar.

İlk Justice League filmine nazaran bu sefer Batman‘in yönetiminde olduğu 5 kişilik ekibimiz (Batman, Wonder Woman, Flash, Cyborg, Aquaman) sırayla bir araya gelir. Birleşme sürecinden sonra Steppenwolf‘un ne kadar güçlü olduğunu ve onun arkasında bulunan büyük gücün herkesi aşabilecek bir seviyede olduğunu fark ettiklerinde yapılacak tek şeyin Mother Box lardan birisinin gücünü kullanarak Superman‘i geri getirmeye karar verirler. Ve Kal-El geri getirildiğinde ufak bir yıkımdan sonra Luis Lane ile birlikte ortadan kaybolur ve bu süre zarfında güçleri açığa çıkan sonuncu Mother Box’da Steppenwolf‘un eline geçer.

Süper Kötüden Güçlü Bir Süper Kahraman

Zack Snyder’s Justice League İncelemesi - Sinema Hanedanı

Steppenwolf büyük kötü Darkseid adına sonuncu Mother Box’ı da ele geçirdikten sonra tüm kutuları birleştirip dünyayı yok etmeye başlar. Kal-El yokluğunda da ekibimiz bir araya gelip yok oluşa engel olmaya çalışırlar. Superman aralarına katıldığında her ne kadar Steppenwolf‘u durdurmuş olsalar bile Mother Box lar bir araya gelir ve büyük yok oluş başlar. Fakat tam bu noktada Flash araya girer ve zamanı geri alıp Mother Box ları ayırması için Cyborg‘a yardımcı olur. Final sekasına son bir adım kala da tüm karakterlerimiz Darkseid‘a bir bakış atar ve büyük kötü “O dünya benim olacak” kafalarına girer.

Filmin son bölümüne / son sekansına giriş yaptığımızda hem Batman‘in ilginç rüyasına tanık olur hem de son marslı Martian Manhunter‘ı görürüz. Bilmeyenler için kendisi bazı dönemlerde Justice League ekibinin yanında savaşan aynı zamanda Super Girl dizisinden tanıdığımız güçlü bir şekil değiştirendir.

Zack Snyder’s Justice League Hakkında Düşüncelerim

Zack Snyder’s Justice League

Nereden başlasam bilemiyorum… Öncelikle filmin ilk girişini Zack Snyder üstleniyor. Kendisi bu filmin yapılmasına fayda sağlayan hayranlara ve kızı Autumn‘a bir teşekkür ediyor. Burası film ile ilgili olmasa da Zack Snyder hayranları için gerçekten de özel bir nokta. Bir yönetmenin filme girişini bu şekilde yapması da oldukça hoş bir detay bence. Daha sonrasında da yine Zack Snyder‘ın yönettiği bir diğer DC filmi Batman v Superman‘e gönderme yapıyor filmimizin hikayesine geçiş yapıyoruz.

Filmin konusundan tekrar bahsetmeyeceğim, sadece can alıcı noktalar üzerinde durmak istiyorum. Filmin içerisinde daha öncesinde görmediğimiz bir çok karaktere bakış atma fırsatı bulduk. Bunlar, DC Comics‘in en önemli isimlerinden; Martian Manhunter, Slade Wilson, Darkseid gibi karakterler. Bu 3 karakter sayesinde Snyder Cut‘ın hikayesinin daha bitmediğini ve 2. Bir filmin daha olacağını hikayenin ucunun açık bitmesinden dolayı anlayabiliyoruz.

Wonder Woman‘ın giriş yaptığı sahnelerde töre müziklerinin olması, fazla olmasa da +18 ögeler içermesi, karanlık bir izlenim vermesi, bir önceki film ile aralarında bir çok fark içermesi kısacası filmdeki tüm temel ögeler “bana göre” tamamen yerinde ve filmi kısmen “mükemmel” yapan içeriklerdi. Ve bu film sayesinde de Zack Snyder farkını çok güzel görebiliyor, Autumn Snyder‘ı bir güzel anabiliyoruz.

Zack Snyder’s Justice League filmini TV+ ‘da izleyebilirsiniz!

TV+’a Dahil Ol!
9.2
Zack Snyder’s Justice League

 • Yönetmenlik 9.5
 • Senaryo 9.5
 • Oyunculuk 9
 • Kurgu 10
 • Sinematografi 8
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Geek aleminde hatırı sayılır bir geçmişi var. Birçok yerde içerik ürettiği ve çalıştığı için geek emeklisi, yazarlığa gönül vermiş bir Krypton'lu.

Yorum Yap

Yorumlar (7)

 1. 7 ay önce

  keşke evren burdan devam edebilse

 2. 7 ay önce

  Film güzeldi ama bence aşırı fazla abartılıyor
  Çoğu kişi izlediğim en iyi film diyor ama benim ilk 5i me girmez

 3. burak yağanoğlu
  6 ay önce

  süper kahraman takımlarının şahı. avengers bunun daha az popüler karakterlere sahip çakması olmasına rağmen sinemada müthiş iş yaparken koskoca justice league becerilemedi ya, ben olsam warner bros’u baştan aşağı lağvederim. elinde böyle bir materyal varken ve marvel studios gibi karakter hakları sıkıntısı çekmezken şahane bir dc cinematics universe kuramamak için bildiğin neyse :))

 4. 5 ay önce

  mükemmel filmdi

 5. 5 ay önce

  Bir tık daha güzelleşmiş film

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir