İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Dizi
 3. Loki Kimdir? | Fesatlık Tanrısı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Trendlerdeki Yazı

Loki Kimdir? | Fesatlık Tanrısı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Marvel filmleri ile birlikte daha da çok tanınma fırsatı tanılan Loki hakkında sizlere bilmeniz gereken en temel bilgileri aktarmaya çalıştık.

Loki Kimdir Fesatlık Tanrısı Hakkında Bilmeniz Gerekenler - Sinema Hanedanı

İskandinav mitolojisinde Fesatlık Tanrısı olarak tanılan Loki, 2011 Yılında vizyona giren Thor filmi ile birlikte MCU aracılığıyla oldukça popüler hale gelen bir karaktere dönüşmüştür. Peki bu karakter hakkında ne kadar şey biliyoruz? İşte bu yazı sizin bu eksiklerinizi giderecek. Keyifli okumalar…

17 Soruluk DEV Marvel Testi

Loki’nin İskandinav Mitolojisindeki Yeri ve Kökenleri

Loki Kimdir Fesatlık Tanrısı Hakkında Bilmeniz Gerekenler - Sinema Hanedanı

Loki karakteri İskandinav mitolojisinde kötülük ve kurnazlık tanrısı olarak yer alır. Mitolojik hikayelerde genellikle boynuzlu tasvir edilir. Çok zeki ve kurnaz olmasının yanı sıra şekil değiştirme yeteneğine sahiptir. İnsan, hayvan gibi farklı türlerin yanı sıra cinsiyet değiştirebildiğini de görülmüştür. Telepati, illüzyon yeteneklerinin yanı sıra büyüler konusunda uzmandır. Babası Farbauti annesi Laufey isimli buz devleridir. Buz devi olmasına rağmen Aesir Tanrıları ve buz devleri arasındaki savaşta Tanrılara yardım etmiştir. Loki’nin yardımıyla Odin onu kan kardeşi olarak kabul etmiş ve yanına almıştır. Yanında olduğu Aesir Tanrılarına çeşitli oyunlar oynamıştır fakat en önemlisi Odin’e oğlu Balder’i öldürmesiyle Odin Loki ile aralarındaki bağı kopartmıştır. Efsaneye göre Ragnarok (kıyamet) geldiğinde Loki, Heimdall ile dövüşecek ve ikisi de ölecektir.

Loki’nin Güçleri

Loki Kimdir Fesatlık Tanrısı Hakkında Bilmeniz Gerekenler - Sinema Hanedanı

Loki; hastalıklara, darbelere, yaralanmalara karşı dayanaklıdır ve aklının yanı sıra üstün bir güce de sahiptir. Doctor Strange’in karşısında durabilecek kadar güçlü bir büyücüdür. Bunun dışında telepati, etki altına alma, enerji patlamaları yaratma, biçim değiştirme, astral yansıtma yeteneklerine sahiptir. Ele geçirdiği çeşitli büyülü nesneler sayesinde bu güçlerini katlayarak arttırabilir.

Marvel Sinematik Evreninde Loki

Loki Kimdir Fesatlık Tanrısı Hakkında Bilmeniz Gerekenler - Sinema Hanedanı

Sadece sinema evreninde değil çizgi romanlarda da Avengers’ın kurulumu Loki’nin ortaya çıkmasıyla kahramanların onu durdurmak için bir araya gelmesi sonucu olmuştur. Yani Loki kazara da olsa Avengers’ın kurulmasını sağlayan kişidir. Thor da üvey kardeşinin Dünya’ya zarar vermesini engellemek için Avengers’ın yanına gelmiştir. Karmaşık bir ilişkiye sahip bu abi kardeş hem yan yana hem de karşı karşıya çok savaşmıştır.

Thor Kimdir?

Spider Man ya da Avengers’ın olduğu çizgi filmlerde Loki, villian olarak çok karşımıza çıktı. MCU’da Loki karakteriyle gönlümüzde taht kuran isimse Tom Hiddleston oldu. Thor, Avengers, Thor 2: Karanlık Dünya, Thor Ragnarok ve Avengers Sonsuzluk Savaşı filmlerinde Loki karakterini izledik. Filmlerde Thanos’un taşları toplamak için Dünya’ya gönderdiği biri olarak izledik fakat ilk filmlerde villian olarak karşımıza çıktıktan sonra bir kahraman olarak öldü. Ya da öldü gösterildi diyebiliriz, belki de ölmemiştir. Yakında Disney Plus’a gelecek Loki dizisiyle de onu tekrardan göreceğiz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

17 yaşında bir yazar, şair, senarist ve hayalperest. Kısacık hayatını film, dizi izleyerek geçirdi.

Yorum Yap

Yorumlar (3)

 1. 5 ay önce

  Bir daha yapmam o zaman… ahh Loki en iyi kötüsün!

 2. 5 ay önce

  Elinize sağlık güzel bir yazı olmuş

 3. Loki’nin güçleri
  İlizyon manipülasyonu,zihin manipülasyonu,hipnoz,astral seyahat,astral yansıtma,astral biçimlendirme,astral projeksiyon,ışınlanma,portal acma,enerji patlamaları,kriyokinezi,telekinezi,telepati,eeenerhi kalkanları,büyü bağışıklığı,güç alma,güç verme,güç aktarma,büyülu nesnelerin gücünü kendine alma,klonlama,istediği kişi,hayvan biçim vb.gorebilme,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir