İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Evren
 3. Örümcek Adam (Spider-Man) Kimdir? | En Sevilen Marvel Karakteri
Trendlerdeki Yazı

Örümcek Adam (Spider-Man) Kimdir? | En Sevilen Marvel Karakteri

Marvel denildiğinde aklımıza gelen ilk isim büyük ihtimal Spider Man'dir. Hikayesini hepimiz bilsek de onu biraz daha yakından tanıyalım.

Örümcek Adam (Spider-Man) Kimdir - En Sevilen Marvel Karakteri - Sinema Hanedanı

En sevdiğimiz süper kahramanlardan olan mahallemizin dost canlısı Spider-Man, bize aslında liseye giden bir çocuğun hikayesini anlatıyor. Belki de çizgi romanlarında birçok karakterde olduğu gibi sadece kötülerle savaşmasını değil aynı zamanda Peter‘ın günlük hayatına da sıkça dahil olmamız ona daha yakın hissetmemize sebep olmuştur. Ayrıca kostümü içerisinde hepimiz kendimizi hayal edebilirken…

17 Soruluk DEV Marvel Testi

Örümcek Adam’ın (Spider-Man) Hikayesi

Örümcek Adam (Spider-Man) Kimdir - En Sevilen Marvel Karakteri - Sinema Hanedanı

Spider-Man, Stan Lee ve Steve Ditko tarafından yaratılmış ve ilk defa 15 Ağustos 1962 yılında “Amazing Fantasy” çizgi romanının 15. sayısında karşımıza çıkmıştır. Gerçek ismi Peter Benjamin Paker‘dır. Peter lise öğrencisidir ve gittiği okul gezisinde radyoaktif bir örümceğin ısırığı sayesinde örümcek güçlerine kavuşmuştur. Mary Jane Watson isimli çocukluk arkadaşına aşıktır fakat Mary Jane popüler bir kızken Peter asosyal ve içine kapanıktır. Tek arkadaşı Henry Osborn‘dur. Daily Bugle gazetesine Spider-Man fotoğrafları satarak yaşamını sürdürmektedir.

“Büyük Güç Büyük Sorumluluk Getirir”

Karakterle bütünleşen bu söz aslında Peter‘a değil Peter‘ı büyüten Ben Amcaya aittir. Peter, Spider-Man kimliğiyle suçlularla savaşır fakat bir soyguna denk geldiğinde bunu görmezden gelir, polislerin uğraşacağını düşünür. Fakat eve gittiğinde kaldırımda Ben Amcanın vurulduğunu görür. Peter‘ın durdurmadığı suçlu Ben Amcayı vurmuştur ve Ben Amca vefat etmiştir. Bu yükü kaldıramayan Peter önce Spider-Man kimliğini bırakır fakat sonrasında amcasının sözünü hatırlayarak başka iyi insanların zarar görmemesi için suçlularla mücadelesine geri döner.

Örümcek Adam’ın (Spider-Man) Güçleri

Örümcek Adam (Spider-Man) Kimdir - En Sevilen Marvel Karakteri - Sinema Hanedanı

Peter aslında tam olarak bir örümceğin güçlerine sahip. Ağırlığının 170 katını taşıyabilecek kadar güçlü; boyunun 50 katı yükseğe sıçrayabilecek kadar da çevik. Duvarlara tırmanabilir ve yürüyebilir. Aynı zamanda çok zeki bir öğrenci olan Peter kendisine örümcek ağına benzeyen bir ağ ipliği ve ağ atıcısı yapmıştır. Çevresinde gerçekleşecek bir olayı örümcek hisleri sayesinde hissedebilir.

Örümcek Adam’ın (Spider-Man) Düşmanları

Örümcek Adam (Spider-Man) Kimdir - En Sevilen Marvel Karakteri - Sinema Hanedanı

Peter‘ı sadece Spider-Man kimliğiyle değil Peter Parker kimliğiyle de çok gördüğümü için düşmanları genelde hayatında olan ya da onu etkileyen önemli kişilerdir. Çok bilinen bazı düşmanları aşağıdadır:

 • Green Goblin: Peter‘ın en yakın arkadaşı Henry‘nin babası Norman Osborn sonrasında Green Goblin‘e dönüşmüştür.
 • Doctor Octopus: Gerçek adı Dr. Otto Octavius‘tur. Spider-Man‘in DNA’sını çalmak ve bunu çoğaltmak istemektedir.
 • Mysterio: Gerçek adı Quentin Back‘tir.
 • Rhino: Peter‘ın okulunda ezik bir çocuk olan Alexander’O Hirn‘in kendisini güçlendirmek için deneyler yapması ve ters tepmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Spider-Man onunla savaşmak yerine onunla konuşmaya çalışır, tabi kimliğini açığa vurmadan.
 • Kingpin: Wilson Fisk olarak bilinen bu mafya babası genelde büyük cüssesiyle dikkat çeker.
 • Lizard: Asıl adı Dr. Connors‘tır ve Peter‘ı etkileyen bir bilim adamıdır. Laboratuvar deneyi sonucu bu hale gelmiş ve eski haline dönememiştir. Duygusal açıdan Spider-Man‘i zorlayan bir düşmandır.
 • Venom: Spider-Man‘e olan öfkeleriyle birleşen bir simbiyot ve Eddie Brock‘un bileşimidir.
 • Buraya eklemekte kararsız kalsam da Daily Bugle gazetesinin başında bulunan Jay Jonah Jameson da Spider-Man‘den nefret etmektedir.

Peter Parker’ın Hayatının Aşkı

Örümcek Adam (Spider-Man) Kimdir - En Sevilen Marvel Karakteri - Sinema Hanedanı

Peter ve MJ belki de çizgi romanlarda görmeyi en çok sevdiğimiz çift. Özellikle de küçük yaşlardan beri Spider-Man‘i tanıyan çoğu kişi Peter‘a ya da büyüleyici kızıl saçlarıyla Mary Jane‘e aşık olmuştur. Mary Jane, Peter‘ın hayatına çok etki eden ve Spider-Man olarak ona destek olan biri. Eğer Mary Jane hakkında daha fazla bilgi isterseniz aşağıda bulunan butona tıklayarak onun hakkındaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Mary Jane Watson’ın Anlatılmayanları

Sinemada Örümcek Adam (Spider-Man)

Örümcek Adam (Spider-Man) Kimdir - En Sevilen Marvel Karakteri - Sinema Hanedanı

1977,1978 ve 1979’da Spider-Man, Spider-Man Strikes Back ve Spider-Man: The Dragon’s Challenge isimleriyle Spider-Man sinema dünyasına giriş yapmıştır. Spider-Man‘i Nicholas Hammond canlandırmıştır. 2002, 2004 ve 2007 yıllarında hepimizin bildiği Tobey Maguire‘nin Spider-Man‘i canlandırdığı ve Sam Raimi‘nin yönettiği orijinal üçleme sinemada gösterime girmiştir.

Sam Raimi‘nin üçlemesinin son filmi başarısız olunca Sony yeni bir üçleme başlatma kararı aldı. 2012 ve 2014 yılında Amazing Spider-Man ve Amazing Spider-Man 2 ismiyle iki film çıktı. Andrew Garfield‘ın Spider-Man‘i canlandırdığı seri 3. filmi gelemeden son buldu ve karakterimiz yeni bir oyuncuyla MCU‘ya giriş yaptı. 2017 ve 2019 yıllarında Spider-Man Homecoming ve Spider-Man Far From Home filmlerinde ayrıca MCU evreninde Tom Holland Spider-Man‘i canlandırmakta.

Çocukluğumuzun Kahramanı ve Animasyonlar

Örümcek Adam (Spider-Man) Kimdir - En Sevilen Marvel Karakteri - Sinema Hanedanı

Spider-Man aynı zamanda birçok çizgi filmde karşımıza çıkmıştır.

1967’de Spider-Man, 1981’de Spider-Man, 1981’de Spider-Man and His Amazing Friends, 1994’te Spider-Man, 1999’da Spider-Man Unlimited, 2003’te Spider-Man: The New Animated Series, 2008’de The Spectacular Spider-Man ve 2012’de Ultimate Spider-Man isimleriyle çizgi dizileri yayınlanmıştır. Özellikle 90’lar çizgi filmi çok güzeldir, söyleyelim. Fakat en iyi Spider-Man filmi kesinlikle Spider-Man: Into the Spider-Verse, tartışmaya kapalı :)


Spider-Man hakkında düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizlere belirtmeyi unutmayın…

Yorum Yap

Yazar Hakkında

17 yaşında bir yazar, şair, senarist ve hayalperest. Kısacık hayatını film, dizi izleyerek geçirdi.

Yorum Yap