1. Ana Sayfa
  2. Liste
  3. Moon Knight Kimdir? | Psikolojisi Bozuk Marvel Karakteri

Moon Knight Kimdir? | Psikolojisi Bozuk Marvel Karakteri

Disney Plus için yapılacak dizisi öncesi Moon Knight karakteri hakkında siz okuyucularımıza karakter hakkında genel bir bilgilendirme yapmak istedik.

Moon Knight Kimdir - Sinema Hanedanı
2

Marvel, kurduğu başarılı sinema evreni dışında Disney Plus platformunda da çeşitli dizilerle başarı yakalamayı umuyor. Bu dizilerden Loki, Wandavision, She-Hulk ve Ms. Marvel daha çok konuşulsa da Moon Knight karakterinin de dizisini Disney Plus’ta izleyeceğiz. Fakat dizisini izlemeden önce çizgi romanlarda Moon Knight karakterinin kim olduğuna bakalım istedik.

Moon Knight’ın Hikayesi

Moon Knight Kimdir - Sinema Hanedanı

Moon Knight karakteri Doug Moench ve Don Perlin tarafından yaratıldı. Çizgi romanlardaysa ilk defa Ağustos 1972 yılında yayınlanan Werewolf by Night #32‘de okuyucu karşısına çıktı. Kendisini Batman’e benzeten çok fazla insan da oldu. Gerçek adı Marc Spector’dır. Marc Spector bir boksörken sonrasında ABD Deniz Kuvvetlerinde ve CIA’de paralı asker olarak çalışmaya başladı. Paralı asker olmasına rağmen arkeolog olarak Mısır’da yapılan bir kazıya katılır.

Yapılan bu kazıda Mısırlıların Ay Tanrısı olarak andığı Khonshu‘nun heykeli olan eski bir tapınak bulurlar fakat Marc, ekip arkadaşlarının ihaneti sonucu bu tapınakta öldürülür. Marc’ın cesedi tapınakta kalır. Knoshu, Marc’a ikinci bir yaşam şansı vererek onu diriltir bunun karşılığında da Marc hayatını ona adar. Hayatının geri kalanında da Moon Knight olarak yaşamaya başlar.

Tekrardan dirilmesiyle birlikte Marc, Amerika’ya geri döner. Paralı asker olduğu zamandan kazandığı paralarla birlikte kendisine, Steven Grant ismiyle yeni bir milyoner kimliği yaratır. Sokaktaki suçlularla ve eski hayatıyla bağını koparmamak içinse taksi şoförü olarak çalışan Jake Lockley ismiyle 2. bir kimlik daha yaratır. Görüldüğü üzere Moon Knight diğer süper kahramanlardan farklı olarak çoklu kişilik bozukluğu gibi büyük bir psikolojik rahatsızlığa sahiptir.

Güçler ve Yetenekler

Moon Knight Kimdir - Sinema Hanedanı

Boksör olarak hayatına başlayan Marc Spector, boks, Kung Fu, eskrim, judo, karate ve daha birçok dövüş alanında ustadır. CIA ile birlikte çalıştığı zamanlarda da her türlü silahı kullanmayı öğrenmiştir. Eğitimleri dışında sahip olduğu süper güçlerini Ay Tanrısı Knoshu sayesinde kazanmıştır. İnsanüstü dayanıklılık, güç ve reflekslere sahiptir.

Marvel Filmleri İzleme Sırası

Bazı çizgi romanlarda kendisinin aslında bir süper güce sahip olmadığı, psikolojik rahatsızlıkları yüzünden kendisini bu şekilde hipnotize ederek dayanıklılığını arttırdığı söylense de bu bilgi kesin değildir. Ayrıca çoklu kişilik bozukluğu sayesinde psişik saldırılardan etkilenmediği de çizgi romanlarda görülmüştür.

Kostümünün Özellikleri

Moon Knight Kimdir - Sinema Hanedanı

Batman’e benzetilmesinin bir sebebi de kostümlerinin benzerliğinden gelmektedir. Moon Knight, siyah-gri bir kostüm giyerek bütün vücudunu kapatır ve kostümünde birçok ekipman taşır. Kostümü Adamantium’dan yapılmıştır. Ekipman olarak çeşit çeşit silah, zincir, kancalı bir sopa ve beyaz bir motosikleti vardır.

Kendisini henüz animasyon filmleri haricinde izleyemedik fakat Disney Plus’a gelecek dizisiyle birlikte MCU’da Moon Knight’ı izlemek için bol bol zamanımız olacak. Ayrıca yapılan bir duyuruya göre Moon Knight karakterini Oscar Isaac’ın canlandıracağı bildirildi.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bilimkurgu ve sinema aşığı olan 19 yaşında bir genç. Nefes alıyor, su içiyor, yemek yiyor, kitap okuyor, şarkı yazıyor, senaryo yazıyor ha bir de Sinema Hanedanı'nı yönetiyor. Her şeyi nasıl yetiştirdiğini sormayın çünkü kendisinin bile haberi yok.

Yorum Yap