İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. DC
 3. John Constantine Kimdir? | Hellblazer Hakkında Her Şey
Trendlerdeki Yazı

John Constantine Kimdir? | Hellblazer Hakkında Her Şey

Hellblazer olarak tanılan, hem çizgi romanlardan, hem dizilerinden hem de filmlerinden aşina olduğumuz John Constantine hakkında neler biliyoruz? Bu yazımızda sizlere cehennemin lordu hakkında elimizdeki tüm bilgileri sizlere aktardık.

John Constantine Kimdir Hellblazer Hakkında Her Şey - Sinema Hanedanı

John Constantine, İngiltere’nin Liverpool kentinden gizli bir dedektif. John Constantine kimdir diye soracak olursanız: şiddetli ve anti-sosyal tutumu onu zorlu bir anti-kahraman yapan ve işin yapılması için ne gerekiyorsa yapmasıyla bilinen biridir. DC Comics şirketi tarafından yapılmış bir karakter olduğunu da belirtelim. İlk kez Alan Moore tarafından 1985 yılının Haziran ayında yayınlanan Swamp Thing No. 25 adlı çizgi roman serisinde karşımıza çıkmıştır.

DC Karakterleri Güç Sıralaması

John Constantine Kimdir?

John Constantine Kimdir Hellblazer Hakkında Her Şey - Sinema Hanedanı

1953’te Liverpool’da doğdu. Annesini doğum sırasında kaybettiği için babası hep onu suçladı. Ablası Cheryl Masters tarafından büyütüldü. Daha küçük yaşlarda mutsuz aile yaşantısından kaçabilmek için kendini büyü öğrenmeye adadı. 1960’lı yıllarda evden kaçtı ve 1969’da kalıcı evine yerleşti. Ev arkadaşı Chas Chandler, aynı zamanda John’un en yakın dostu ve en uzun süre hayatta kalabilen tanıdıklarından birisi. Londra’da kaldığı süre boyunca büyücülüğe olan merakı artar. Ve zamanla büyücülük ve iblis kandırma gibi konularda ustalaşır.

Büyünün inceliklerini ve hakkında daha fazla şey öğrenebilmek için seyahate başlar. San Francisco’da Zatanna Zatara ile tanışır ve aynı zamanda ikili arasında gerçekleşecek duygusal yakınlaşmayı da belirtmeden geçmeyelim. Bu arada John Constantine’in ağzından eksik etmediği Silk Cut marka sigara bağımlılığı da mevcut.

Constantine tüm yetenek ve eşyalarından önce zekasıyla değerlendirilmesi gereken, bu yönüyle ön planda olan bir karakter. Genellikle rakiplerini keskin zekasını kullanarak alt eder, eğer fiziksel bir karşılaşmada ise büyüye başvurur. Constantine’in kanı, şeytan kanıyla karışıktır. Uzun yaşamının sırrı da budur. (Şeytan kanı yaşlanmasını yavaşlatır fakat durdurmaz.) Şeytan kanının ona sağladığı bir diğer avantaj da iyileşme özelliğidir. Ne kadar önemli bir özellik olduğu özellikle vampirlere karşı yaptığı savaşlarda kanıtlanmıştır.

Constantine, büyü uygulamalarında ve iksir hazırlamada da yeteneklerini kanıtlamıştır, örnek verecek olursak: Kehanet, Şeytan Çağırma, Lanetleme, Golem Yaratma, Zihinbend*, Nekromansi, İlüzyon’un yanında hipnoz, el çabukluğu ve kaçış numaraları gibi sahne sihirbazlıklarından da bahsedilebilir.

Solo serisinin ilk yılında 35. yaşını kutlayan karakterimiz, 2011’de 60’lı yaşlarında olduğu açıklandı ama 2013 yılında serisi iptal edildi. Bunu takiben filminden ve dizisinden beklenildiği kadar beğeni elde edemedi. New 52 serisi ile karakter daha genç bir yaşa getirildi. Fakat yine yarıda kesilip iptal edildi. DC Rebirth serisiyle Hellblazer – Zehirli Gerçekler Cilt 1 çizgi romanı yayınlandı. Şimdi ise karakterin hayranı gördüğüm kadarıyla bir hayli fazla, kişiliği eski haline benzetilmiş ve daha fazla ön plana çıkmayı başarmış.Güçleri ve Yetenekleri

Constantine güçlerini nadiren kullanır, insanları kolayca manipüle eder ve kıvrak zekasıyla istediğini yaptırabilir. Hatta Batman ve Superman’i de manipüle ederek istediğini yaptırtmıştır.

John Constantine’in Güçleri

John Constantine Kimdir Hellblazer Hakkında Her Şey - Sinema Hanedanı

 • Büyü yapabilme (Constantine bir sihirbazdır ancak çoğu sihirbazın aksine Constantine, zorunda olmadıkça, nadiren sihirli büyüler kullanır.)
 • Kehanet (Büyülü bir rahatsızlığın yerini bulmak için bir sarkaç ve harita kullandı.)
 • Şeytan Çağırma (İblis Nergal’i onun için yaptığı bir canavarı yok etmesi için çağırdı.)
 • Şeytan Çıkarma
 • Lanetler
 • Ruh Koğuşu Oluşturma
 • Golem Büyüsü (Neo-Nazi çetesini öldürmek için golem çağırdı.)
 • Nekromansi (Ölmüş kişilerin ruhlarını, birçok nedenden dolayı, doğaüstü kötü güçlere karşı ruhsal koruma olarak çağırma olayına verilen addır.)
 • Diriliş
 • Görünmezlik (Kendisini görünmez yapmak için işaret levhaları kullandı. -Hellblazer sayı 174 ve 258-)
 • Zaman Yolculuğu (John, onu 1979’a geri gönderen bir zaman dilimi büyüsü kullanıyor. Ayrıca bu, John’un, kumarhanelerden inanılmaz miktarda para kazanmak, zarar vermekten kaçınmak ve bir kereden fazla olmak üzere, kıyametin gerçekleşmesini önlemeye çalışmıştır. Bu aynı zamanda savaş alanını kendi avantajına göre yeniden şekillendirmesini sağlar.)
 • Zihin Kontrolü
 • Yavaş Yaşlanma (Kanı, şeytan kanı ile karışık olduğu için bu sayede geç yaşlanır ve hızlı iyileşebilir, bu özelliği ona özellikle vampirler ile savaşırken yardımcı olur.)
 • Aldatma (John Constantine mükemmel bir uzman ve müzakerecidir. Bu beceriler, büyülü becerilerinden daha faydalıdır. Constantine, zorlukların çoğuyla önce kurnazlığıyla baş eder.)
 • Doğaüstü Güçlere İnanma
 • El Çabukluğu (Hokkabazlık da diyebiliriz.)
 • Hipnoz
 • Detektif Yetenekleri (Dark Entries adlı çizgi romanında John, doğaüstü olaylara odaklanmış olsa da kendisini bir dedektif olarak görüyor.)

John Constantine’in Kullandığı Mistik Objeler

John Constantine'in Kullandığı Mistik Objeler - Sinema Hanedanı

John Constantine, DC Comics çizgi romanlarında 1985 yılından itibaren var olmuş bir anti-kahramandır. Kendisi çok güçlü bir büyücü, gizli bir dedektif ve çok iyi bir dolandırıcıdır. Bunların yanı sıra sayılamayacak kadar mistik objesi ve silahı vardır. Hatta evrendeki en büyük mistik obje koleksiyonuna sahip kişi olarak geçer. Biz bazılarını sizin için listeledik.

Twin Blade

John Constantine'in Kullandığı Mistik Objeler - Sinema Hanedanı

Twin Blade, First of the Fallen’ı yenmek için yaratılmış 3,4 feet uzunluğunda iki dişli bir kılıçtır. Ayrıca bu silah yaratılırken John, The First’ü kandırıp The Second ve The Third’ü öldürüp diğer iki Fallen’ın gücü ile birleştirmesini sağlamıştır. Ayrıca bu kılıcın bir de ikizi vardır, Moonblade. Tüm özellikleri Twin Blade ile aynıdır ancak Twin Blade’in uzun ve şekli değişik versiyonu olarak kabul görülür.

Twin Blade, sınırı bilinmemekle birlikte First of the Fallen’ı bile öldürmüştür. The First, her şeyden önce yaratıldığından doğal olarak Outversaldır ancak Nigh-Omnipotence (En az Multiversal) olarak geçtiği de görülmüştür. Twin Blade, varlıkların ruhuna bile işleyebilecek güçtedir.

Vortex of Kellemore

John Constantine'in Kullandığı Mistik Objeler - Sinema Hanedanı

Kaynağı, geçmişi ve gücü tam olarak asla bilinmese de, Cennette hatta Presence’ın huzurunda Spectre’yi öldürebilecek bir gücü vardır. Sınırı asla bilinmemekle beraber direkt olarak ruhsal bir saldırıdır. Büyüsel ve ileri düzeyde ruhsal bu silahı kullanabilecek ruha sahip bilinen iki varlık vardır: Phantom Stranger ve John Constantine. (Tabii ki Lucifer, Spectre vb. gibi karakterler de kullanabilir, ancak bize sunulan bilgi bu yönde.)

House of Mystery

John Constantine'in Kullandığı Mistik Objeler - Sinema Hanedanı

House of Mystery’nin origini asla bilinmemektedir. İlk sahipleri Cain ile Abel yani Kabil ile Habil’dir. Bir sıralar Mr. Mxyptlk da kullanmıştır ancak itaat ettiği kişi John Constantine’dir.

Neredeyse her an her yerde bulunabilir, Nigh-Omnipresent’dır. Uzay-zaman döngüsünün  tamamen dışında bulunur. Kendine ait ordusu vardır ve neredeyse her şeyi yaratma gücüne sahiptir. Ev, kendi zihnini bir bedene bile bürümüştür.

John’s Trenchcoat

John Constantine'in Kullandığı Mistik Objeler - Sinema Hanedanı

The Devil’s Trenchcoat yani Şeytan’ın Trençkot’u olarak geçer. John ile aralarında ruhsal bir bağ vardır. Trençkot, John’dan kopsa bile onun gibi birini arar ve onu giyen insanları John’a çevirir. John Constantine, Tanrı-İblis olarak geçen Nergal tarafından ele geçirildiğinde bir şekilde Trençkot da bundan etkilenmiştir. İrade, duyu, duygular, ruh ve kendi şeytani güçlerine sahip olmuştur.

Düşünebilme yetisi, Yarı-İblis bir form, Trençkot’u giyenlerin Cehennem ile ilgili güçler kazanması, lanetleyebilme, uğursuzluk getirebilme, zihin kontrolü, yaşam enerjisi emebilme, neredeyse hiçbir şekilde zarar görmeme, neredeyse hiçbir büyüyü geçirmeme ve “reality warping” yani gerçeklik bükme gibi üst düzey güçleri vardır.

Demon Blood

John Constantine'in Kullandığı Mistik Objeler - Sinema Hanedanı

John’un kanı iki defa Şeytan/İblis kanı ile karışmıştır. Birincisinde; John, ağır yaralıyken ve hastanede iken, Nergal gelip John’a bir teklif sunmuştur. Yaralarını iyileştirmek için kendi kanını John’a enjekte etmiştir. İkincisinde ise; John Constantine, karanlık tarafının daha ağır basmasını istemiştir ve Ellie The Succubus ile yakın bir ilişki kurmuştur. John, Ellie’nin kanını alıp kendisine enjekte etmiştir.

Sadece bir insan bile John’un kanı ile nükleer zarara sahip kimyasal silahlar yapabilir ve bu milyonların ölümü ile sonuçlanır. John’un kanı ona hızlı iyileşme, yavaş yaşlanma gibi özellikler verir ve Cehennem ile keskin bir bağı olduğundan dolayı büyü gücünü çok daha yukarılara çıkarır.

The Ace of Winchesters

John Constantine'in Kullandığı Mistik Objeler - Sinema Hanedanı

Ace of Winchesters, iblisleri öldürmek için tasarlanmış büyülü bir silahtır. John Constantine bu silaha kendi enerjisini aktararak onu güçlendirmiştir.

Drake’s Drum

John Constantine'in Kullandığı Mistik Objeler - Sinema Hanedanı

Sir Francis Drake’in davulu, doğaüstü olaylarda haber vermek ve çok büyük bir koruma kalkanı oluşturmak amaçlı kullanılıyor. Hakkında çok bir şey bilinmiyor.

Saint Patrick’s Cave

John Constantine'in Kullandığı Mistik Objeler - Sinema Hanedanı

Aziz Patrick’in mağarası, Aziz Patrick, İrlanda’nın birincil koruyucusudur. Dünyadaki en kutsal mekandır. Neredeyse her türlü doğaüstü varlığın güçlerini sönümleme özelliğine sahiptir ve tamamen sınırsız bir kutsal su deposudur. Gerçek kutsal su, The Fallen’a bile zarar verebilecek olanından.

The Virgins Flower

John Constantine'in Kullandığı Mistik Objeler - Sinema Hanedanı

Bakirenin Çiçeği, Paracelsus’ın bahçesinde, işkence ile yetiştirilmiş, iki parçalanmış rahip ve asılmış bir bakirenin kanına batırılmıştır. Aleister Crowley bile bu çiçeği İblisleri oyuncak olarak kullanmak için kullanmıştır.

John’s Tattoos

John Constantine'in Kullandığı Mistik Objeler - Sinema Hanedanı

Bir başmelek çağırmaktan, Cehennemin kapılarını açmaya, insan ve diğer varlıkların ruhunu içerisinde bulundurup John’un gücüne güç katmaya, kendisini saklamaya, korumaya, gücünü arttırmaya kadar çoğu şeyi yapabilir. John’un ve Kral Süleyman’ın kendi kutsal sembollerinin karma bir halinden oluşturulmuşlardır. John’un tüm vücudu dövmelerle kaplıdır ve çoğunun gücü henüz belli değildir. Ancak hepsinin bir amacı vardır.


Constantine 2005 yapımı başrolünde Keanu Revees’in olduğu “Constantine” isimli bir filmi ve aynı isimle 2014’te yayınlanan bir sezon sürüp sonunda iptal edilen başrolünde Matt Ryan’ın olduğu bir diziye sahiptir. Ayrıca DC’nin Justice League Dark adlı animasyonunda başrollerden biridir ve bu yapımda da Matt Ryan tarafından seslendirilir.Umuyoruz ki bu yazımızda John Constantine kimdir sorusuna yanıt verebilmişizdir.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Geek aleminde hatırı sayılır bir geçmişi var. Birçok yerde içerik ürettiği ve çalıştığı için geek emeklisi, yazarlığa gönül vermiş bir Krypton'lu.

Yorum Yap