İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Dizi
  3. Winter Soldier (Bucky) Kimdir? | Soğukkanlı Bir Suikastçı
Trendlerdeki Yazı

Winter Soldier (Bucky) Kimdir? | Soğukkanlı Bir Suikastçı

Çoğunlukla Marvel'ın dizi ve filmlerinden tanıdığımız Winter Solider hakkında neler biliyoruz? Hadi bir göz atalım...

Winter Soldier (Bucky) Kimdir - Sinema Hanedanı

Avengers: Endgame filmine sayılı günler kala ilk yenilmez, gönüllerin galibi Steve “Captain America” Roger’sın Thanos ile olan savaşını kişiselleştiren detay – Çavuş James Buchanan “Bucky” Barnes, namıdeğer Winter Soldier hakkında sadece Marvel Sinematik Evreninde geçerli detayları sizinle paylaşmazsak olmazdı.

17 Soruluk DEV Marvel Testi

James Buchanan “Bucky” Barnes Kimdir?

Winter Soldier (Bucky) Kimdir - Sinema Hanedanı

Steve Rogers’ın çocukluk arkadaşı olan Bucky 10 Mart 1917’de 4 çocuğun ilki olarak Brooklyn’de doğdu. Çocukluk ve ergenlik döneminde atikliği ile sınıf arkadaşları arasından kendini belli eden James, o dönemde çelimsiz ve zayıf olan Steve Rogers‘ı kaba çocuklara karşı koruması altına almış ve böylece yakın arkadaşlıkları başlamıştır. 1936 senesinde annesini ve sonrasında babasını kaybeden Steve, Bucky‘nin birlikte yaşama davetini geri çevirmiştir, ama “Hayat çizgimin sonuna kadar yanındayım” cümlesi asla aklından çıkmamıştır.

1942’de Bucky çavuş olarak eğitimini tamamlar ve 107. alaya atanır ve cepheye yollanır. Bucky’nin New York’taki son gününü Steve birlikte geçirmek isteği üzerine karnavala giderler ve orada Steve hayatını değiştirecek bilim adamıyla karşılaşır. Yüksek rütbeli amir tarafından süper asker programına alınan Steve “Captain America” kostümüyle şehirleri, cepheleri gezip insanlara moral vermeye başlamıştır.

Gösterilerinin birinde 107. alayın da bulunduğu cephede Steve alayın düşman tarafta esir olduğunu öğrenir ve çocukluk arkadaşı Bucky ve alayın savaştan kurtulan diğer esirlerini kurtarmak için düşman saflarının derinliğine geçmeye çalışır. Bu işte ona süper asker programından tanıdığı Ajan Peggy Carter ve Tony Stark’ın babası, süper asker programının arkasındaki beyin gücü Howard Stark yardım etmiştir. Orada HYDRA ile karşılaşan ve hem 107. alayı, hem de beyin yıkama işlemi için ayrılmış arkadaşı Bucky’i kurtarırken aynı zamanda Marvel Sinematik Evreni’nde büyük yer sahibi olan HYDRA başkanı Red Skull’la da tanışır.

Daha sonra HYDRA’yı tamamen bitirmek için Bucky’nin de aralarında olduğu bir kaç esirle birlikte HYDRA’nın teknoloji taşıdıkları trene saldırır. Saldırı sırasında Bucky trenden uçuruma yuvarlanır ve Captain America’nın can yoldaşı olan çavuş James Buchanan “Bucky” Barnes hayatını kaybeder. Bu tarihten sonra karşımıza Captain America 2: Winter Soldier filminde beyni yıkanmış, hafızasını kaybetmiş ve görevi Steve Rogers’ı öldürmek olan, bir kolu bio-mekanik, HYDRA silahı olarak karşımıza çıkar.

Captain America Kimdir? | Liste

Bucky Neden Soğukkanlı Bir Suikastçı Oldu?

Winter Soldier (Bucky) Kimdir - Sinema Hanedanı

Peki, ne oldu da bizim sevimli kaptanımızın can dostu Bucky böyle soğukkanlı bir suikastçı oldu? Çizgi romanlara baktığımızda Bucky, Marvel’in en iyi dövüşçüsü, suikastçisi olarak karşımızda duruyor. Gerçi çizgi romanlarda Bucky, Steve ile yaşıt bir arkadaşı değil, küçük yaşlı vatanını seven bir Amerikalı. Babasının ölümünden sonra cepheye yardım eden, cesur ve ölümüyle Captain America’yı depresyona sürükleyen bir yardımcı karakterdir. Steve Rogers’ın ölümünden sonra kostümü ve kalkanı kuşanarak efsaneyi devam ettirecek kadar ve hatta Red Skull‘a suikast düzenleyip öldürecek kadar da yetenekli bir karakterdir.

Çekim sırası olarak 2008 yapımı “Iron Man” filmiyle, kronolojik sıralamayla ise “Captain America: The First Avenger” filmiyle başlayan Marvel Sinematik Evreni‘nde ise Bucky trenden düştükten sonra Steve’in kutuplarda yaşadığı olayın benzerini yaşar ve buz tutmuş bir denizde kapalı kalır. Captain America’nın öldüğünü öğrenen Sovyet denizaltıları Steve’in kanındaki serumu kullanmak için onun cesedini ararken Bucky’le karşılaşır ve araştırılması için laboratuvarlara gönderilir. Burada onu Captain America sanan bilim adamları Infinity Formula isimli serumu geliştirip Bucky‘e enjekte ederler, kopan kolunun yerine bio-mekanik kol takarlar ve beynini yıkayıp onu suikastçı olmak için eğitmişler ve günümüze kadar da yüksek rütbeli subaylar, devlet liderleri, bilim adamları, kısacası Sovyet ideolojisine uygun olmayan pek çok insana suikast düzenlemesi için kullanmışlardır.

Bucky’nin Black Widow ile Olan İlişkisi

Winter Soldier (Bucky) Kimdir - Sinema Hanedanı

Sonradan Russo Kardeşler’in paylaştığı detaylardan biri de Bucky’nin Natasha Romanoff‘un eğitim sürecinde ona rehberlik ettiğini ve Natasha’ya yakın dövüş, silah kullanma dersleri verdiği yönündeydi. Böylelikle de Natasha ile Bucky arasındaki ilişkiyi de öğrenmiş olduk. Ayrıca Captain America‘nın ikinci filminde HYDRA’nın S.H.I.E.L.D içinde kurumsallaştığını ve içten içe kaleyi fethettiklerini öğrendi. Bunu öğrendiğinde karşısında duran insanın arkadaşı Bucky değil de, ölümcül bir silah olduğunu kabullenmesi mümkün olmadı.

Kendi görevini bitiren Steve, Bucky karşısında kalkanını yere atarak, sen benim arkadaşımsın, seninle dövüşemem dediyse de Bucky, Steve’i yumruklamaktan vazgeçmedi. Filmin sonundaysa Bucky’nin Steve’in hayatını kurtardığını görüyoruz. Böylelikle “İç Savaş” döneminde kahramanımızın Captain America tarafında savaşması garipsenmedi. Bucky’i bir sonraki görüşümüz Black Panther‘in ek sahnelerinde idi. Wakanda’da rebilitasyon benzeri bir toparlanma sürecinden Shuri’nin yardımıyla geçen kahramanımız, Infinity War sonunda çok sevdiğimiz bir çok karakter gibi toza dönüştü. Ve Endgame beklentilerimizi daha duygusal seviyeye taşıyanlardan biri olmayı başardı. Winter Soldier, Marvel filmlerinde hem “iyi” hem de “kötü” taraf için savaşmış ve sonuç ne olursa olsun “sevilmeyi” hak etmiş bir karakterdir.

Black Widow Kimdir? | Liste

Bucky’nin Bio-Mekanik Kolu

Winter Soldier (Bucky) Kimdir - Sinema Hanedanı

Son olarak Bucky’nin en az kendisi kadar değerli olan bio-mekanik kolundan bahsetmeden olmaz. Kol sadece güçlü darbeler için değil, aynı zamanda “Mark” zırhlarında olduğu gibi silahlara, küçük füzelere, hedefe kilitlenme mekaniğine sahip teknolojik bir harikadır. Bütün bu özellikleri kullana bilmek içinse sadece düşünmesi gerek, yani kol vücuduyla bağ kurmuş ve vücudun bir parçası haline gelmiştir. Ayrıca Bucky’nin hafızasının geri gelmemesi için kullanılan serumun da Infinity Formula‘dan yola çıkılıp etkisini değiştiren, yeni bir kullanım şeklini alan ve henüz sadece HYDRA’nın sahip olduğu bir serum olduğunu da belirtmek isteriz, belki gelecek filmlerle ilgili bir ipucu olur.

Önceden belirttiğimiz gibi sadece sinematik evren için geçerli olan detayları sizinle paylaşmaya çalıştık. Son olarak çavuş James Buchanan “Bucky” Barnes ister çizgi romanlarda, isterse de sinematik evrende Marvel’in en çok sevilen karakterlerinden biridir. Hatta 2005 senesine kadar Peter Parker’in amcası Ben ile birlikte ölümden hiç dönmeyen 2 karakter olarak bilinirdi ki, takip edenler tarafından çok sevilmesi onun bir kahraman olarak Marvel evrenine dönmesine sebep oldu.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Geek aleminde hatırı sayılır bir geçmişi var. Birçok yerde içerik ürettiği ve çalıştığı için geek emeklisi, yazarlığa gönül vermiş bir Krypton'lu.

Yorum Yap