İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Dizi
  3. Ms. Marvel Kimdir? | Müslüman Bir Süper Kahraman!
Trendlerdeki Yazı

Ms. Marvel Kimdir? | Müslüman Bir Süper Kahraman!

Eğer ki ertelenmez ise 2021 yılında Disney Plus platformunda yer alacak Kamala Khan yani Ms. Marvel karakteri hakkında siz okuyucularımıza öncesinden bilgi vermeye çalıştık.

Ms. Marvel Kimdir - Müslüman Bir Süper Kahraman - Sinema Hanedanı

Marvel’ın Müslüman karakterlerinden Ms. Marvel olarak tanılan Kamala Khan‘ın ileri tarihte Disney Plus yapımı bir dizisi gelecek. Biz de Sinema Hanedanı olan bu dizi gelmeden önce siz okuyucularımıza karakteri tanıtmaya çalıştık.

Ms. Marvel’ın Yaratılışı ve Hikayesi

Ms. Marvel Kimdir - Müslüman Bir Süper Kahraman - Sinema Hanedanı

Gerçek adı Kamala Khan olan Ms. Marvel, G. Willow Wilson tarafından yaratılmıştır. Ms. Marvel çizgi romanlarda ilk defa ağustos 2013’te Captain Marvel#14 sayısında görüldü, yani oldukça yeni bir karakter. Ayrıca Marvel‘ın kendi çizgi romanına yön veren ilk müslüman karakterdir.

Kamala Khan, Amerika’da yaşayan Pakistanlı ve müslüman bir ailenin çocuğudur. Captain Marvel adıyla bilinen Carol Danvers‘ın hayranıdır. Hatta Carol Danvers ölen arkadaşının mirası olarak Ms. Marvel adını bırakıp Captain Marvel adını aldıktan sonra Kamala onun adını taşımaya başlamıştır. Kamala ailesiyle birlikte Jersey City’de yaşamakta ve Coles Akademik Lisesinde okumakta.

Ailesinin bir tanıdığı misafirliğe geldiğinde ailesi oğulları Kamran‘ın Kamala ile yaşıt olduğunu görür ve onları tanıştırır. Başta olumsuz düşünen Kamala sonrasında Kamran‘la iyi anlaşmaya başlar. Kamala‘nın abisi Aamir‘in de gelmesiyle beraber dışarı çıkarlar. Bu sırada başka bir Inhuman olan Kaboom‘un saldırısıyla Kamala Ms. Marvel olarak harekete geçmek zorunda kalır. Aamir ve Kamran‘ın yanından ayrılır ve Kaboom‘u durdurduktan sonra da döner. Kamran bu şekilde Kamala‘ya onun hem Ms. Marvel hem de Inhuman olduğunu anladığı söyler.

Kulağa biraz Peter Parker ve Mary Jane gibi gelse de maalesef bu hikaye iyi bir şekilde devam etmiyor. Kamran aslında Kaboom ile aynı örgütün üyesidir, Kamala‘nın kimliğini ve güçlerini yetkililere anlatır. Ertesi gün Kamala‘yı okula bırakmak istediğini söyleyerek onu evden alır ve New Attilan‘a kaçırır. Kamala Kamran sayesinde örgütün lideri Lineage ile tanışır. Bir şekilde arkadaşı Bruno ile temasa geçer. Bruno, Kamala‘yı kurtarmak için geldiği sırada Kamala da Kaboom‘u alt etmeyi başararak kurtulur. Kamran sonrasında da Kamala ve ailesi için tehdit oluşturmaya devam etmiştir.

Ms. Marvel Kimdir - Müslüman Bir Süper Kahraman - Sinema Hanedanı

Kamran‘ın kalp kırıklığından birkaç hafta sonra her şeyi unutturacak bir olay yaşandı, ikinci bir gerçeklik Kamala‘nın bulunduğu gerçekliğe çarpmak üzereydi. Ms. Marvel arkadaşı Bruno ve Loki (Evet bildiğimiz Loki) sayesinde şehrin sakinlerini güvenli bir yerde topladı fakat kendi anne babası baygın, kardeşi Aamir ise kayıptı. Anne ve babasının durumunun iyi olduğu anlaşıldıktan sonra Kamran‘ın Aamir‘i kaçırarak tıpkı kardeşine olduğu gibi Terrigen Mist gazıyla güçler vermek istediği ortaya çıktı. Kamala abisini kurtarmaya gideceği sırada hayran olduğu Carol geldi ve Captain Marvel ile Ms. Marvel birlikte hareket etmeye başladılar.

Captain Marvel sayesinde Kamala kardeşini buldu fakat Terrigen Mist gazıyla olmasa da Aamir de güçler kazanmıştı. Güç kalkanı yaratabilen Aamir, Kamran‘ı durdurmak için yeni güçlerini kullanmaya çalıştı ama bilincini kaybetti. Carol, Aamir‘in durumunun iyi olduğunu söyleyerek Kamala‘ya kendi imzasının bulunduğu GPS’li bir kolye hediye etti, Dünya’nın sonunda bile umudunu korumak zorunda olduğunu hatırlattı. Kamala böylece annesinin yanına giderek Ms. Marvel kimliğini açıkladı fakat annesinin zaten tahmin ettiğini öğrendi. Böylece Kamala‘nın hayatındaki en önemli iki kişi, Carol ve annesi onunla gurur duyduklarını söylemiş oldu.

Son olarak Bruno Kamala‘ya karşı hislerini itiraf etti. Karşılıklı duyguları olsa da Kamala Ms. Marvel olmaya daha çok önem verdiğini bu yüzden Bruno‘nun kendisini beklemesini istemediğini söyledi. Böylece Dünya’nın sonu geldi ve Marvel çizgi romanlarını baştan başlattı.

Gerçeğe yakın ve hayatın içinden bir süper kahraman değil mi?

Ms. Marvel’ın Güçleri

Ms. Marvel Kimdir - Müslüman Bir Süper Kahraman - Sinema Hanedanı

Ailesinin inancı ve yaşadığı ülkenin tutarsızlığı içinde denge bulmaya çalışan Kamala, Terrigen Mist denilen bir gaz sayesinde mutasyona uğrayarak değişim geçirir ve bir Inhuman olarak yeni güçler kazanır. Esneklik, uzayabilme, biçim değiştirme, boyut değiştirme, görünüşünü değiştirme, hızlı iyileşme gibi güçlere sahiptir. Morfogeniktir yani hücreleri zaman içinde farklı versiyonlarla değişkenlik gösterebilir. Moleküler düzeyde güçlerini her kullandığında zaman yolculuğu yapar. İyileşme yeteneğini fazla kullanması ya da elektromanyetik dalgalar Ms. Marvel‘ın esnekliğini engellediği için güçlerini azaltır.

Marvel Sinematik Evreninde Ms. Marvel

Ms. Marvel Kimdir - Müslüman Bir Süper Kahraman - Sinema Hanedanı

Ms. Marvel‘ı MCU‘da ilk defa bir Disney Plus diziyle tanıyacağız. Dizinin senaristliğini Bisha K. Ali ve Kamala Khan rolünü Iman Vellani üstleniyor. Saagar ShaikhAramis KnightMatt LintzZenobia Shroff ve Mohan Kapur ise dizinin kadrosu için açıklanan isimler. Kasım 2020’de çekimleri başlanan dizinin yönetmenliğini Adil El ArbiBilall Fallah, Sharmeen Obaid-Chinoy ve Meera Menon yapmakta.

Dizide büyük ihtimal Kamala‘nın güçlerini kazanması ve kontrol etmeyi öğrenmesini izleyeceğiz çünkü hücrelerini değiştirebilen bir kız olarak çizgi romanlarda kontrol etmeyi öğrenmesi uzun sürmüştü. Bir açıdan uzun bir origin izleyeceğiz. Brie Larson‘ın dizide olup olmayacağı henüz bilinmese de Captain Marvel‘ın da görünme ihtimali çok yüksek.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

17 yaşında bir yazar, şair, senarist ve hayalperest. Kısacık hayatını film, dizi izleyerek geçirdi.

Yorum Yap