1. Ana Sayfa
  2. Evren
  3. Thor Kimdir? | En Güçlü Yenilmez Olabilir!
Trendlerdeki Yazı

Thor Kimdir? | En Güçlü Yenilmez Olabilir!

Hem İskandinav Mitolojisi hem de Marvel Sinematik Evreni için önemli bir ikon olan Thor karakteri hakkında sizlere bu yazımızda kısa bir tanıtım yapmak istedik.

Thor Kimdir En Güçlü Yenilmez Olabilir - Sinema Hanedanı

Thor karakteri Marvel Sinematik Evreninde 2011 yılında ilk solo filmi ile çıkış yaptığından günümüze kadar popülaritesini korumayı başarmıştır. Bir Mitoloji ögesi olan bu Tanrı hakkında sizleri kısaca bilgilendirmeye çalıştık. Keyifli okumalar… 

17 Soruluk DEV Marvel Testi

Thor Mitolojideki En Güçlü Tanrılardan Birisidir

Thor Kimdir? En Güçlü Yenilmez Olabilir - Sinema Hanedanı

Thor, İskandinav Mitolojisinde gücünü babası Odin‘in verdiği Mjolnir’den almaktadır. Bu çekici Brokk ve Eitri adındaki iki cüce yapmıştır. Ayrıca Thor‘un Tanngniost ve Tanngrisnir isimli iki tane keçisi bulunmaktadır. Bu iki keçinin çektiği araba ile yerde ve gökte gidebilir. İskandinav ülkelerindeki inanışa göre perşembe (Thursday) gününün adı bu iki keçiden gelmektedir. Annesinin adı Frigg, babası ise hepimizin tanıdığı Odin‘dir.

Thor’un Mitolojilerde Sif adındaki bir tanrıçayla evli olduğu söylenir. Fakat hikayeye göre Loki, Sif‘in yanına gelerek onunla evlenmek istediğini söyler. Sif bu teklifi reddedince de Loki sinirlenir ve Sif‘in dillere destan saçlarını keser. Eşini kısa saçlı gören Thor ise bunu Loki‘nin yaptığını anlayarak intikam almak ister. Thor‘un ölümsüz olmasından korkan Loki de cücelere sığınır ve bu cüceler altından saç telleri yapar. Loki bu telleri Thor‘a teslim ederek aklanır ve Sif‘in güzelliğinin ışık saçacak kadar arttığı söylenir. Ek olarak Thor‘un Sif‘ten Thrud adlı bir kızı, Lorride adlı da bir oğlu vardır.

Loki Kimdir?

Thor’un Dünya’ya Gelişi

Thor Kimdir En Güçlü Yenilmez Olabilir - Sinema Hanedanı

Thor, Marvel Sinematik Evreninde de anlatıldığı gibi başta daha şımarık bir prensti. Babası Odin‘i sinirlendirmesiyle Odin, Thor‘u Dünya’ya sürgün etti. Eski çizgi romanlarda hafızasının silinerek Dünya’ya geldiğini zamanla Donald Blake adını alarak yaşadığını sonrasında kimliğini hatırladığını görsek de yeni çizgi romanlarda böyle bir şey yaşanmamıştır. Mjolnir de Thor‘la birlikte Dünya’ya düşmüştür. Odin‘in dediğine göre bu çekici kaldırmaya layık olan kişi aynı zamanda Thor‘un güçlerine de sahip olacaktır. Önce layıklığına ve çekicine sonra da güçlerine sahip olan Thor tekrar Asgarda’a dönerek başarılı bir kral olma yolunda ilerlemiştir.

Mjolnir’e Layıklık

Thor Kimdir En Güçlü Yenilmez Olabilir - Sinema Hanedanı

Sinema evreninde ise sadece Vision ve Captain America‘yı elinde Mjolnir ile gördük fakat Marvel evreninde birçok süper kahraman Mjolnir‘i taşımaya layık olmuştur. Korbinite ırkından olan Beta Ray Bill, Mjolnir‘e layıktır hatta sinema evreninde gördüğümüz Stormbreaker‘ın çizgi romanlardaki asıl sahibidir. Hulk çizgi romanlarda Thanos‘la dövüşürken Mjolnir‘i kaldırmıştır. Belki de sinemada Thanos‘u dövememesinin sebebi elinde Mjolnir olmamasıdır. Magneto ise layık olmamakla birlikte çekicin etrafındaki enerji alanını kullanarak Mjolnir‘i kontrol etmeye başardığı bazı çizgi romanlarda görülmüştür. Red Hulk yerçekimsiz ortamda Mjolnir‘in zayıflığını kullanarak kaldırmayı başarmıştır.

Ragnarok

Thor Kimdir En Güçlü Yenilmez Olabilir - Sinema Hanedanı

Ragnarok hem mitolojide hem de Marvel evreninde kıyametin kopmasıyla yeryüzünün temizlenmesi sonrasında geriye kalanların hayatı tekrar başlatması demektir. Çizgi romanlarda Ragnarok yaşandığında Thor bilgelik için babası gibi bir şeyini feda etmesi gerekmiştir. Thor iki gözünü de çıkararak feda etmiş fakat sonrasında ona görme yeteneği bahşedilmiştir. Artık kral olan Thor, Ragnarok döngüsünü durdurabilecek tek kişi olduğunu öğrendiğinde önce canını feda etti sonra da Ragnarok‘a engel olarak Asgard‘ın yeniden oluşmasını ve tanrıların geri dönmesini sağlamıştır. Tekrardan hayata dönen Thor bu sefer babası Odin‘den bile daha güçlü ve daha bilge bir tanrı olmuştur.

Marvel Sinematik Evreninde Thor

Thor Kimdir En Güçlü Yenilmez Olabilir - Sinema Hanedanı

Thor karakteri aslında Stan Lee, Larry Lieber ve Jack Kirby tarafından mitolojilerden ilham alınarak yaratılmıştır. Marvel evreninde çok bilinmesine rağmen mitolojideki karakterlerin hakları alınamadığı için bazı DC çizgi romanlarında da Thor adında başka şekillerde nadir de olsa görülmüştür. Thor, Marvel evreninde ilk olarak 1950’de Venüs çizgi romanının 11. sayısında bir yan karakter olarak görünmüştür. Ana karakter olaraksa 1962’de Journey into Mystery serisinin 83. sayısında görülmüştür ve sevilen karakter kendi serisine kavuşmuştur. Tıpkı mitolojideki gibi çekici Mjölnir‘den güç almaktadır.

Eski dönemlerde yapılan filmler haricinde Thor‘u MCU‘da Chris Hemswort canlandırmakta. Thor, Thor 2: Karanlık Dünya, Avengers, Avengers 2: Ultron Çağı, Thor 3: Ragnarok, Avengers: Infinity War ve Avengers: Endgame filmlerinde görüldü. Thor 4: Love and Thunder ve Guardians of the Galaxy Vol 3 filmlerinde de görülmeye devam edecek.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Geek aleminde hatırı sayılır bir geçmişi var. Birçok yerde içerik ürettiği ve çalıştığı için geek emeklisi, yazarlığa gönül vermiş bir Krypton'lu.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 5 ay önce

    Bu Sif’in saçını kesme kısmı biraz bana Inhumans’daki hikayeyi anımsattı…🤔

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir