1. Ana Sayfa
 2. Liste
 3. Harley Quinn Ve Joker İlişkisi Hakkında Her Şey
Trendlerdeki Yazı

Harley Quinn Ve Joker İlişkisi Hakkında Her Şey

Hem çizgi romanlarda hem de sinemada oldukça fazla bir şekilde sevilen Harley Quinn ve Joker ilişkisi hakkında sizlere olabildiğince bilgi aktarmaya çalıştık.

Harley Quinn Ve Joker İlişkisi Hakkında Her Şey - Sinema Hanedanı

Clark Kent, 80 yılı aşkın bir süredir Daily Planet meslektaşıyla ilişki yaşıyor, ancak son birkaç on yılda onlara yeni bir rakip çıktı. Harley Quinn ve Joker ilişkisi nispeten daha yeni sayılabilir. Sadece 90’lı yıllardan beri var ama kısa geçmişine rağmen bu ikili gerçekten de büyük bir etki yarattı. Vulture’a konuşan DC Comics editörü Jim Lee, Harley Quinn’i şirketin yayın serisinin “dördüncü sütunu” olarak adlandırdı (Superman, Batman ve Wonder Woman diğer üçü) onlar için Harley Quinn, Palyaço Suç Prensi‘nden daha önemli hale geldi. Karakter genelde Joker’e olan hastalıklı takıntısı ile tanımlanıyor ancak bazıları için bu büyük bir problem.

Margot Robbie’nin Suicide Squad (İntihar Timi) filminde Harley Quinn’i oynayacağı açıklandığında profesyoneller endişeliydi. Buena Vista Üniversitesi‘ndeki İlişki Şiddetinin Önlenmesi Enstitüsü’nün baş araştırmacısı Dr. Wind Goodfriend, MTV‘ye şu anki ve eski kurbanların Joker‘in küfürlü davranışları tarafından “yeniden travmatize edilebileceğini” söyledi. Ama Quinn çizgi romanlarda çok, çok daha kötü şeyler yaşıyordu. Joker, Harley’e sık sık şiddet uygular ama zamanla Harley, Joker için bir kurbandan fazlası haline gelir. Yazının sonralarında animasyon dizilerinden ve çizgi romanlardan spoiler var fakat ana evrene dahil değiller sadece alternatif evren hikayeleri, haberiniz olsun.

Renkli ve son derece karmaşık ilişkilerine bir göz atalım.

DC Karakterleri Güç Sıralaması

Harley Quinn Ve Joker İlişkisi Hakkında Her Şey - Sinema Hanedanı

Harley Quinn ve Joker İlişkisini Joker Başlattı!

Bugün DC’nin en ünlü karakterlerin biri ama geçmişte Harley Quinn, DC için çok bir şey ifade etmiyordu. Joker’in aşktan gözü dünmüş yardımcısı ilk başta Batman: The Animated Series’in (Batman: Animasyon Serisi) 1992 yılında çıkan Joker’s Favor (Joker’in iyiliği) bölümünde küçük bir rol olarak yazılmıştı. Yazar ve editör Paul Dini Quinn’in karakterini, Days of Our Lives dizindeki oyuncu Arleen Sorkin’den esinlenerek yazmış. Paul Dini “Evdeydim ve hastaydım, televizyonda Days of Our Lives izliyordum ve o fantezi dizisinde soytarı tipi bir karakter oynuyordu. Dedim ki, ‘Bu gerçekten komik. Belki de bunu yardımcı bir kız karakteri için kullanabilirim.” dedi.

İlk bölümünde Quinn (hain patronu için açıkça bir şeylerin peşinde olan), Joker‘in emrinde Komiser Gordon‘a yapılan bir akşam yemeğinde göz yaşartıcı gaz çıkarır. İkisi arasındaki küçük etkileşimler izleyiciler tarafından tuttu ve çok geçmeden, yapımcılar da bir potansiyel olduğunu gördüler. Quinn daha fazla bölümde gözükmeye başladı. Dini ve yaratıcısı Bruce Timm‘in başlangıçta üzerinde durduğu şey Joker‘in aşk ilgisiydi. Timm, The New York Times’a “Joker’e bir kız arkadaş vermek istemedik çünkü bu Joker’i daha insanlaştırırdı. Biz gerçekten ne kadar tuhaf ve ürkütücü olabileceğini vurgulamaya çalıştık.” dedi.

İronik bir şekilde, Quinn’in gelmesiyle Joker yeni bir seviyeye atlayacaktı.

Harley Quinn Ve Joker İlişkisi Hakkında Her Şey - Sinema Hanedanı

Bu Çılgın Aşk İçin Daha Fazla Detay

Birkaç bölümde onu tanıttıktan sonra, Batman: The Animated dizisi yazar-yapımcı Paul Dini, Harley Quinn hakkında daha fazla bilgi edinmek istedi. İzleyenler de karaktere iyi geri dönüş yapıyorlardı ve Dini, Quinn’in bir geçmişe ihtiyacı olduğunu düşündü. Quinn’in geçmişi hakkında verdiği ilk karar kim olduğu ve nereden geldiğiydi. Digital Spy’a verdiği röportajda “Kararı verdikten sonra küçük ipuçları göstermeye başladık. Ve bölümlerde dedik ki evet o bir psikiyatristti” dedi. 1993 yılında hayranlar Harley Quinn’in geçmişi ve Joker’in ilişkisiyle ilgilenmemeye başladı. Dini ve Timm‘in Eisner Ödüllü çizgi romanı, Quinn‘in Joker‘in kız arkadaşı olduğunu tam olarak açıkladı. Bununla birlikte tutkulu psikiyatrist Dr. Harleen Quinzel, Joker’in tutulduğu Arkham Asylum’da (Arkham akıl hatanesinde) çalıştığını gördük. Joker’e yardım etmeye çalışır ama palyaço suç prensimiz, Quinzel’in kafasına girer. Joker, Arkham’dan kaçtıktan sonra Batman tarafından yakalanır ve kafayı yemiş Quinzel kendini şakacı bir kötüye dönüştür.

Böylece Harley Quinn ve Joker’le olan karmaşık ilişkisi doğar. (Hikaye cidden çok iyi)

Harley Quinn Ve Joker İlişkisi Hakkında Her Şey - Sinema Hanedanı

Kimyasal Olayı

Joker ve Harley Quinn‘in toksik ilişkisinin kökeni, ​​DC‘nin 2011’de tüm evreni yenilemesiyle, New 52 evreninde değişti. Değişiklikler yüzeysel gibi görünüyordu, ancak birçok Harley Quinn hayranı için, karakterin New 52 versiyonu özünde tamamen farklıydı. Paul Dini ve Bruce Timm‘in One-shot çizgi romanı The Batman Adventures: Mad Love‘da, Harleen Quinzel terapi seansları sırasında Joker‘e aşık olur ve Joker‘den ağır bir şekilde etkilenmiş olarak ona katılır. Fakat New 52’de olay böyle değil.

Değiştirilmiş hikayede Joker, kendisinin de cildini beyazlatan ve delirten kimyasalların bulunduğu fıçıya Quinzel’i iter ve bundan sonra Harley Quinn olur. (Diğer hikayenin yanından bile geçemez) Çoğu kişi, Harley Quinn‘in karakterinin ve Joker ile olan ilişkisinin bütün doğasını değiştirdiğini söyledi. Outer Places, Harley Quinn’in hikayesi hakkında “Bu, Harley‘in daha önce hiç olmadığı kadar isteksiz bir kurban olarak görünmesini sağladı. New 52‘de sosyopat, psikopat bir canavar oldu, tamamen seçimle değil, Joker’in zulmünden dolayı Harley Quinn’e dönüştü.” dedi. David Ayer‘in Suicide Squad filmi, her iki kökenin bir karışımını içeriyordu. Margot Robbie‘nin Quinzel‘i Joker‘e yemin etti ve kazanın içine atladı. Aktris o zamandan beri birçok kez rekor kırdı ve kazanın içindeki sıvı iğrenç olduğu için sahneyi yaparken büyük pişmanlık duyduğunu söyledi.

Harley Quinn Ve Joker İlişkisi Hakkında Her Şey - Sinema Hanedanı

Harley Quinn ve Joker İlişkisi Bir Komedi Değil!

Joker’in Harley Quinn ile birlikteliği başlarda daha çıkarcıydı. Palyaço suç prensi Batman: The Animated Series’da Quinn’e saldırıyordu ve ilerleyen zamanlarda da hem fiziksel hem psikolojik şiddeti devam edecekti. Dizinin “Mad Love (Deli Aşk) adındaki son bölümünde özellikle çocuklara yönelik bir dizi için şok edici şiddet eylemleri vardı. Örnek vermek gerekirse Joker iç çamaşırı giyen bir Quinn‘i masaya iter ve Harley kaçmaya çalışınca onu sokağa atar. “Bununla yüzleş Harl, Sen 12 eyalette aranan ve umutsuzca psikopat bir palyaçoya aşık bir sertifikalı fındıksın” diye Harley’i manipüle eder. Bölümün ilerleyen saatlerinde Quinn, Joker‘in arkasından gider, Batman‘i yakalar ve Kara Şövalyesiyle birlikte mutlu bir hayat yaşayabileceklerine inanır. Bundan hiç etkilenmeyen Joker, Harley’i camdan aşağı atar.

Quinn 2009 yılında çıkan Batman: Arkham Asylum oyunu için yeni bir görünüme kavuştu ama Joker de ilişkisi de aynı kaldı. Oyundaki diyaloglardan anlaşıldığı üzere Joker, Harley’i sürekli manipüle ederek istediği gibi kullanıyor. “Joker’in Partisi” bölümünde Joker Batman’e, Harley’in etrafında tokat atmanın hobisi olduğunu söyler.

Harley Quinn Ve Joker İlişkisi Hakkında Her Şey - Sinema Hanedanı

Joker, Harley’i Birçok Kez Öldürmeye Çalıştı

Joker, çizgi romanlarda Harley Quinn’e kırbaçlamaktan yüzüne tabancayla vurmaya kadar her şeyi yapar, ancak zaman zaman bir adım daha ileri gider ve onu öldürmeye çalışır. Örneğin, Quinn‘in ana çizgi romanlarda ilk görünüşü Batman: No Man’s Land sırasında gerçekleşti. 1999 yılında one-shot Batman: Harley Quinn çizgi romanında Joker, kız arkadaşına roket kullandırır, zorunda olduğu için değil sadece Harley onu sevdiği için. Joker, Harley’e “Bu duygulardan nefret ediyorum. Üzgün, kafa karıştırıcı ve daha kötüsü, beni Gotham‘dan payımı almaktan alıkoyuyorlar.” der. Joker, Harley Quinn‘i o zamandan beri çeşitli yöntemlerle öldürmeye çalıştı. Peter Calloway ve Andres Guinaldo‘nun Gotham City Sirens # 21‘deki geçmiş sahnesinde bir gökdelenin çıkıntısından sarkarken parmaklarının üzerinde durdu ve Quinn sevgili yaşamı için uğraşırken Joker, manik gülüşüyle güler. Sevgilisini bir buket çiçek içinde sakladığı silahla midesinden vurur ve güne “harika bir başlangıç” yaptığını söyler.

Romantizm ölümsüz olabilir ama aynı şey Harley Quinn için geçerli değil.

Harley Quinn Ve Joker İlişkisi Hakkında Her Şey - Sinema Hanedanı

Warner Bros. Bir Aşk İlişkisi İstiyordu

David Ayer‘in Suicide Squad filmi, eleştirmenlerin çoğunluğunun onu çöpe atmasına rağmen, dünya çapında gişede sadece 750 milyon dolar kazanan son derece tartışmalı bir filmdi. Herkesin kabul edebileceği bir şey varsa o da Margot Robbie’nin Harley Quinn olarak şovu çalması. Görünüşe göre stüdyo tepkilerden korkmuş ve JokerHarley Quinn ilişkisini bir aşk ilişkisi yapma kararı almış. (Asıl korkmaları gereken tepki bu karar sonucu geldi) Jared Leto‘ya göre Warner Bros., Suicide Squad‘dan kestiği sahnelerle yeni bir Joker filmi oluşturabilir. İnternette yayınlanan sahnelerde görülüyor ki, sahnelerin kesilme sebebi çok fazla şiddet içermesi (Acaba Joker olduğu için olabilir mi? Sadece soruyorum.)  Kesilen sahnelerin birinde Joker, Harley’e tokat atıyor. Helikopter sahnesinin kesilmiş sahnelerinde ise Joker Harley’i aşağı atıyor. Filmde bu sahneyi kavuşan çiftin helikopter vurulduktan sonra ayrılmaları şeklinde izledik.

Harley Quinn Ve Joker İlişkisi Hakkında Her Şey - Sinema Hanedanı

Harley ve Joker’in Lucy Adında Bir Kızları Var

Joker’le ilgili kesin bir şey varsa babalık içgüdüsü olmadığıdır. Harley Quinn bile bunu anlayacak kadar zeki bu yüzden hamile olduktan sonra saklandı. Lucy Quinzel, Injustice video oyunlarında tanıtıldı ve DC‘nin ana evreni dışında gerçekleşen çizgi romanlarda yer aldı. Joker’in Batman’i, Lois Lane‘i öldürmesi için kandırmasından sonra tiran olan Süpermen‘in yönettiği rejime karşı bir isyan başlattığı bir dünya hayal ediyorlardı. 2014’te Injustice: Gods Among Us: Year Two #13’te Harley Quinn, Black Canary ile yapılan bir kavgadan sonra Lucy hakkında konuşuyor. Quinn, rakibinin savaş ortasında kusmasını gördüğünde ve hamile olduğunu fark ettiğinde savaşmayı bırakır. İkisi konuşmaya başlarlar ve Quinn kız kardeşi ile yaşayan dört yaşında bir kız çocuğu olduğunu açıklar. Quinn şok olan rakibine kalbini açar, “Bay J onun hakkında hiçbir şey bilmiyor. İşi çok daha fazla önemli. Bir kızı olamazdı.” Quinn kızını doğurmak için 1 yıllığına gider ve Joker’e döndüğünde gittiğini asla kabul etmez. Quinn, Injustice 2 oyununun sonunda Lucy’nin annesi değil de “çılgın teyze Harleen” olmaktan mutlu olduğunu söylüyor ancak sonunda kızına gerçeği açıklamak zorunda kalıyor.

Harley Quinn Ve Joker İlişkisi Hakkında Her Şey - Sinema Hanedanı

Ve Başka Flörtler

Harley Quinn’in çoğu versiyonu Joker’e hastalıklı bir şekilde bağımlı fakat kısa tarihinde başka flörtleri de olmadı değil. Suicide Squad filminde de gördüğümüz gibi Deadshot ile bir ilişkisi vardı.

Quinn‘in Poison Ivy ile ilişkisi çok daha ilgi çekti. Hayranlar, 1990’lı yıllarda aralarında bazı romantik duygular olup olmadığını merak etmeye başladılar. Batman: The Animated dizisinde Ivy, Quinn’in Joker ile olan hastalıklı ilişkisini eleştirirdi. DC 2015 yılında onların “kıskançlık olmadan kız arkadaş” olduklarını doğruladı.

Aslında 2017, Quinn için aşk hayatı açısından oldukça yoğun bir yıl oldu. Kendisi Green Lantern, Lobo, Nightwing karakterleriyle takıldı fakat en şok edicisi animasyon filminde Batman ile olan ilişkisiydi.

Harley Quinn Ve Joker İlişkisi Hakkında Her Şey - Sinema Hanedanı

Harley Quinn Sonunda Gerçek Aşkı Bulur

Soruyorum: sizce Harley Quinn ve Joker’in normal bir ilişkisi olabilir mi?

Bu soru DC Black Label serisi Batman: White Knight‘da cevaplandı ve Harley, Puddingi ile her zaman istediği aşk hikayesini aldı. 2017’nin başında yazar Sean Murphy’nin 8 sayılık çizgi romanında Joker mucizevi bir ilaçla tedavi oluyor ve iyileşiyor. Gerçek adı Jack Napier’e dönüşüyor. JackGotham‘ı seviyorum ve Joker‘in borcundan dolayı ona geri ödeme yapma zamanı geldi.Şehir Kara Şövalye’den daha iyisini hak etti. Ben de onun Beyaz Şövalyesi olacağım.” diyor. Fakat sadece Gotham’ın onu affetmesi için uğraşmıyor. Artık iyi olan adamımız eski sevgilisinden özür diliyor ve bunu kanıtlamak için diz çöküyor. Gerçek olmayan Harley’e “Sana her zaman istediğin versiyonumu vermek istiyorum,” diyor.  Joker, Harley onu terk ettikten sonra Harley’in yerine başkasını koyduğunu unutuyor. Sahte Harley, evlilik teklifi sonrası çıldırır ve Jack’e saldırır. Bu sırada gerçek Harley ortaya çıkar ve kızı döver.

Gerçek aşka yakışır bir mutlu son değil mi?

Harley Quinn Ve Joker İlişkisi Hakkında Her Şey - Sinema Hanedanı

Harley Quinn Tekrardan Hamileliğini Saklamak Zorunda kalır

Harley Quinn, Joker‘in çocuğunu Injustice çizgi romanlarında sessizce doğurduğu sırrını sakladı ve Batman: White Knight‘ın devamında da aynı şeyi yaptı. Bunu takip eden Batman: Curse of The White Knight (Batman: Beyaz Şövalyenin Laneti) Temmuz 2019’da çıktı. Ve 2020 yılında hala devam eden seri bir sürü şok edici sahneye sahip. DC, Black Label baskısını kullanarak hemen hemen her şeyden kurtulabilir, ancak bu dünyada bile Harley Quinn ve Joker sonsuza dek mutlu olamazlar. Jack NapierBatman: Curse of The White Knight çizgi romanının başında Joker kişiliğine geri döndürüldü. Ve bu sırada Harley Quinn hala Harleen Quinzel kimliğindeydi. Harley, akıl sağlığı tekrardan bozulmadan dirilen Joker’den ayrılır. Daha sonra Joker’in planını öğrenmek ve onu durdurmak isteyen Batman, Harley’in yanına gittiğinde onun hamile olduğunu görür.  Batman: Curse of The White Knight # 3’te Quinzel, Batman‘e teslim olur ve önce bir beşik koymasına yardım etmek şartıyla, yakalanan Joker‘i yan yana sorgulamayı kabul eder. Batman, hamile Quinzel‘i görmenin Jack Napier‘i tekrar diriltmeye yeterli olacağını umuyordu, ancak yanılmıştı. 5. sayıda ise ikili Jack Napier’e kısa sürede ulaşıyorlar.

Bu aşk “Mad Love” lafını sonuna kadar hak ediyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Geek aleminde hatırı sayılır bir geçmişi var. Birçok yerde içerik ürettiği ve çalıştığı için geek emeklisi, yazarlığa gönül vermiş bir Krypton'lu.

Yorum Yap

Yorumlar (4)

 1. Elinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş

 2. 1 sene önce

  Müthis olmuş bravo

 3. 6 ay önce

  Elinize sağlık güzel bir yazı olmuş

 4. güzide
  5 ay önce

  Emeğinize sağlık sonuna kadar merakla okudum 👏👏

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir