İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Disney
  3. Fox’un X-Men Evreni

Fox’un X-Men Evreni

Fox'un X-Men Evreni - Sinema Hanedanı

Marvel Comics kendi filmlerini çekip MCU’yu kurmadan önce karakterlerinin haklarını başka stüdyolara satıyordu. Farklı stüdyolarda bulunan farklı karakterler, onları aynı evrende bir arada izlememizi engellese de Marvel, başta Iron Man olmak üzere kendi filmlerini çekmeye başladı ve MCU başladı. Başarılar elde eden Marvel’ı sonrasında Disney satın aldı.

Bazı karakterleri günümüzde bile başka stüdyolarda olan Marvel başka karakterlerini kullanarak onları popüler yaptı. En bilinenler arasında Hulk ve She-Hulk’ın Universal’da, Spider Man ve düşmanları Venom, Vulture, Kraven gibi Sinister Six üyeleri Sony’de, Deadpool ve X Men üyelerinin de Fox’ta olması var. Disney’in Fox’u satın almasıyla birlikte oyuncusu Ryan Reynolds’la birlikte çok sevilen Deadpool ve Magneto, Profesör X gibi X Men üyeleri de Disney’e dolayısıyla da Marvel’a geçmiş oldu. Biz Mutantların MCU’ya geçmesini dört gözle beklesek de Fox’un X Men karakterlerini elinde bulundurduğu süre boyunca boş durmadığını bilmek gerek. Fox da kendisine günahıyla ve sevabıyla (daha çok günahıyla) bir evren kurmuştu. Çok iyi filmler olmakla birlikte bu evreni yok saymak olmaz.

X Men

Fox'un X-Men Evreni - Sinema Hanedanı

Evreninin ilk filmi olan X-Men filmi 2000 yılında çıkmıştı. Logan ve Rogue’un tanışmasını, Profesör X’in okulunu ve eski dostu Magneto ile olan savaşlarını anlatan bu filmin yönetmenliğini Bryan Singer yapmıştı. Bryan Singer aynı zamanda da X Men evrenini kurmakla ilgileniyordu. Cyclops, Storm ve Jean Grey ile bu filmde tanıştık ve ilk defa sinema perdesinde onları izledik.

X2

Fox'un X-Men Evreni - Sinema Hanedanı

İlk filmden 3 yıl sonra yine Bryan Singer’ın yönetmenliğinde X2 filmi geldi. Bu filmde Profesör X’in meşhur makinesi Cerebro’yu gördük. Stryker, Profesör X’in beynine girerek Cerebro makinesi sayesinde Mutant soyunun sonunu getirmeye çalıştı. Film bittikten sonra Bryan Singer projeden ayrıldı ve 2006 yılında vizyona giren Superman: Returns filmine odaklandı. Superman: Returns hiç beğenilmedi ve Bryan Singer’ın yapamadığı X Men evreninin 3. filmi de istenildiği gibi olmadı.

X Men Last Stand

Fox'un X-Men Evreni - Sinema Hanedanı

Evrenin 3. filmi X Men Last Stand 2006 yılında vizyona girdi. Evreni kendi kafasında kuran ve planları hazırlayan Bryan Singer’ın ayrılmasıyla yerine gelen yönetmen Brett Ratner, Bryan Singer’ın anlatmaya çalıştığı hikayeyi toparlayamadı. Mutantları “iyileştirmek” için bir “tedavi” bulunan filmde Jean Grey’e karşı savaştık ve Wolverine biricik aşkı Jean’i öldürdü. Cyclops’u sormayın çünkü bu evrende düzgün bir Cyclops göremedik.

X Men Origins: Wolverine

Fox'un X-Men Evreni - Sinema Hanedanı

Oyuncusu Hugh Jackman’la bir bütün olan Wolverine’e bir origin hikayesi veren serinin 3. filmi 2009 yılında vizyona girdi. Ayrıca bu film X Men evreninde geçen ve X Men film serisine dahil Wolverine serisine ait ilk film oldu. Filmin senaristlerin biri de David Benioff. Bu isim bir yerden tanıdık gelebilir çünkü David Benioff, D.B. Weiss ile birlikte Game Of Thrones’un da senaristlerden (ve katillerinden) biri.

X Men: First Class

Fox'un X-Men Evreni - Sinema Hanedanı

2011 yılında yayınlanan X Men First Class bizi geçmişe, 1962 yılına geri döndürerek Profesör X ve Magneto’nun nasıl tanıştığını ve geçmişini anlattı. Ayrıca ilk X Men takımını da izlediğimiz film serinin en iyi filmlerinden biri oldu. Magneto ve Profesör X’in geçmişini anlatacak bir filmin yapılması X2 filminin çıktığı sıralar düşünülse de ancak 2011 yılında olabildi.

Wolverine

Fox'un X-Men Evreni - Sinema Hanedanı

X Men evreninin popülerliğini ve hayranların sevgisini kaybetmesine rağmen Hugh Jackman ve Wolverine daha çok sevildiği için stüdyo bir Wolverine filmi çıkardı. 2013 yılında çıkan film biraz bağımsız bir şekilde Wolverine’in kendi hikayesini anlattı ve Japonya’da geçti. Fakat bu film de hayranlar tarafından beğenilmedi ve serinin kötü filmlerinden oldu. Yine de Hugh Jackman’ı Wolverine olarak izlemek her zaman güzel.

X Men: The Days Of Future Past

Fox'un X-Men Evreni - Sinema Hanedanı

Serinin sevilen diğer filmi X Men: The Days Of Future Past 2014 yılında vizyona girdi. Çıkan filmler sevilmediği için evren sıfırlandı ve Fox her şeyi baştan başlattı. Wolverine’in geçmişe giderek Mutantlara karşı olan nefreti ortadan kaldırmaya ve geleceği kurtarmaya çalışmasını izledik. Hem iyi bir X Men filmi izlemiş olduk hem de evren sıfırlandığı için geçmişteki günahları unuttuk. X Men First Class’ta izlediğimiz genç oyuncular ve orijinal ekip bir arada bu filmde oynadı.

Deadpool

Fox'un X-Men Evreni - Sinema Hanedanı

X Men evreninde olmasına rağmen tıpkı Wolverine gibi fakat Wolverine’den daha bağımsız karakterimiz Deadpool, solo filmiyle ilk defa beyaz perdede 2016 yılında göründü. X Men filmlerinde de berbat bir Deadpool versiyonunu canlandıran Ryan Reynolds, uzun zamandır bir Deadpool filmi için uğraşsa da 2016 yılına kadar beklemek zorunda kaldı. Çok farklı bir “kahraman” ve film izleyen seyirciler; filmi, Deadpool’u ve Ryan Reynolds’ı çok sevdi. Hatta Ryan Reynolds (açıklanana göre) MCU’da kendi karakterini oynayacak tek isim oldu.

X Men: Apocolypse

Fox'un X-Men Evreni - Sinema Hanedanı

Evreni sıfırladık ve artık güzel bir şekilde devam edeceğiz derken suratımıza tokat gibi çarpan film X Men Apocolypse, 2016’da vizyona girdi. İlk Mutant Apocolypse ile savaştığımız filmdeki, MCU’daki versiyonundan daha çok sevdiğimiz Quicksilver sahneleri beğenildi.

Logan

Fox'un X-Men Evreni - Sinema Hanedanı

X Men evreninin gelecekte geçen ve son filmi olacağını düşündüğümüz Logan filmi, 2017 yılında vizyona girdi. X Men serisi içerisinde sayılan Wolverine serisinin 3. filmi olan Logan aynı zamanda X23’ün de hikayesini bize anlattı ve hepimizi ağlattı.

Deadpool 2

Fox'un X-Men Evreni - Sinema Hanedanı

Çok sevilen Deadpool’un geri dönüşü 2018 yılında oldu. Deadpool’un MCU’ya geçmeden önce Fox’un X Men evrenindeki son filmi oldu. Ryan Reynolds her zamanki gibi çok iyiydi ve filmde bolca güldük. Fakat Deadpool’un filmin sonunda değiştirdiği zaman çizgisi aklımızı bolca karıştırdı. Deadpool’un yaptığı değişiklikler sonucu Logan filmindeki olayların yaşanmamış olması gerekmesine rağmen ne film ne de hayranlar buna sadece gülüp geçti.

Dark Phoenix

Fox'un X-Men Evreni - Sinema Hanedanı

Logan ve Deadpool 2 ile birlikte iki güzel sona sahip X Men evreni maalesef ki Dark Phoenix filmiyle bozuldu. 2019 yılında vizyona giren film sayesinde olayların tamamı yine Jean Grey’e bağlandı.

The New Mutants

Fox'un X-Men Evreni - Sinema Hanedanı

Çok yakın zamanda vizyona giren fakat yaklaşık 3 yıldır ertelenen film The New Mutants, korku türünde bir süper kahraman filmi izlemeyen bizleri heyecanlandırsa da istenildiği gibi olmadı. The New Mutants incelemesi için buraya tıklayabilirsiniz.

Böylece Fox’un evreni sonu erdi ve artık bu karakterleri MCU’da izleyeceğiz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Geek aleminde hatırı sayılır bir geçmişi var. Birçok yerde içerik ürettiği ve çalıştığı için geek emeklisi, yazarlığa gönül vermiş bir Krypton'lu.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. 4 ay önce

    deadpool 2 nerede?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir