1. Ana Sayfa
  2. Liste
  3. Black Adam Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Bilgi

Black Adam Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Bilgi

Black Adam Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Bilgi - Sinema Hanedanı

Dwayne Johnson’ın başrolünde olacağı Black Adam filmi, DCEU evreninde geçmemesine rağmen DC için çok önemli bir film. Çünkü DC’nin her filmi (Belki Man of Steel ve Shazam’ı dışarıda bırakabiliriz) hayranlar arasında tartışmaya sebep oldu ve bu dünyayı toparlamak için en önemli filmlerden biri Black Adam olacak. Fakat film tekrar tekrar ertelendiği için bu boşlukta sizin için Black Adam hakkında 10 bilgi hazırladık.

Black Adam Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Bilgi - Sinema Hanedanı

Kendi Ailesinin Son Üyelerinden

DC, çizgi romanlarını sıfırlayarak New 52 adında yeni baştan başlattı. New 52’de Black Adam’ın hikayesi biraz daha karanlıklaştı. New 52’de Adam, Kahndaq’ta yaşamaktadır fakat bu ülkenin bakıcı rejimi yüzünden birçok aile gibi Adam’ın da ailesi katledilmiştir. Ailesinden geriye sadece kendisi ve yeğeni Amen kalmıştır.

Adam, Amen‘in hayatını kurtarmaya çalışırken yaralandığında Amen Adam‘ı taşıyarak bir mağaraya getirmişti. Shazam isimli büyücü de Amen‘in fedakarlığını görerek güçlerini Adem‘e vermişti. Bunu gören Adam da asıl fedakarlık yapanın kendisini olduğunu düşünüp yeğenini kıskanmıştı.

Aile İçi Sorunlar

İdealist bir genç olan Amen, Shazam’ın güçlerini almış ve Adam‘la birlikte Kahndaq‘tan kaçmıştı. Hayatını kurtarmasına rağmen Adam güçlerini kullanma konusunda Amen’le sorun yaşamış ve en sonunda güçlerini çalarak onu öldürmüştür. Böylece kendi soyunun son üyesi olarak kalmıştır.

Artık Shazam’ın güçlerine sahip olan Adam bazı hikayelerde sonradan yozlaşsa da aslında hikayesinin en başında güçlerini alması için yeğenini öldürmesi gerekmiştir.

Kahndaq’ın Yeni Hükümdarı

Baskıcı bir rejime sahip olan Kahndaq’ta insanlar artık yaşayamaz hale gelmiştir. Ailesi burada katledilen Adam, güçlerini kazandıktan sonra Kahndaq’a geri gelerek buradaki diktatörlerin hepsini öldürür ve Kahndaq’ın yeni hükümdarı olur. Kahndaq halkı sayesinde 2 kez tahtı ele geçirir. Hükümdar olduğunda halkı serbest bırakır ve ülkesini en iyi şekilde yönetmeye çalışır.

Mısır Tanrıları

Shazam’ın güçleri Süleyman’ın bilgeliğinden, Herkül’ün gücünden, Atlas’ın dayanıklılığından, Zeus’un kudretinden, Aşil’in cesaretinden ve Merkür’ün hızından gelmektedir. Fakat New 52 sayısında Black Adam’ın tekrar dirilişinde bu isimler yerini Mısır Mitolojisinden gelen tanrılara bırakmıştır. Yani tek seferlik Shu’nun dayanıklılığı, Heru’nun çevikliği, Amon’un gücü, Zehuti’nin bilgeliği, Aton’un gücü ve Mehen’in cesareti olarak anılmıştır.

Aşk Herkesi İyileştirir

Tıpkı Spider Man’in Mary Jane’i, Superman’in Louis Lane’i olduğu gibi Black Adam’ın aşkı da Isis (Adrianna Tomaz) olmuştur. Black Adam onunlayken çok iyi biri haline gelmiş, hatta bir kahramana dönüşmeye başlamıştır. Kahndaq‘ın başında hükümdar olmakla birlikte bir kraliyet ailesine de sahip olmuştur. Fakat sonrasında gelen trajediyle Black Adam hiç olamayacağı kadar yıkılmıştır.

Kötü Biten Hikaye

Isis’in Kıyametin Atlıları tarafından katledilmesiyle birlikte Black Adam öfkeden deliye dönmüş ve Kıyametin Atlılarını yok etmeye kendini adamıştır. İçindeki iyilik de Isis’le birlikte ölmüştür. Onu durdurmaya çalışan herkesi acımasızca öldürmüştür. Kıyametin Atlılarını ararken Bialya adında bir yer keşfetmiş ve Isis’in ölümünden onları sorumlu tutarak yaklaşık 2 milyon kadın, erkek ve çocuğu katletmiştir. Black Adam’ın katliamıyla ona karşı duran kahramanlar arasında 3. Dünya Savaşı başlamıştır.

3. Dünya Savaşı

Bialya’da yaptığı büyük katliam her tarafta duyulmuştur ve en sonunda Bialya ile Kıyametin Atlıları arasında hiçbir ilginin olmadığı ortaya çıkmıştır. Hiçbir pişmanlık sergilemeyen Black Adam’ı durdurmak için birçok kahraman ona karşı birlik olmuştur. Fakat Black Adam onlarla da savaşmaya karar vermiştir, bunun en başında da Shazam gelir. Ayrıca Teen Titans ve Doom Patrol de ona karşı durmuş sonuç olarak da Teen Titans üyesi Terra acımasızca öldürülmüştür.

Yine Aşk Yine Trajedi

3. Dünya Savaşından sonra Black Adam’ın acısı dinmemiş ve Isis’i diriltmenin yollarını aramaya başlamıştır. En sonunda Isis’in bedenini Lazarus Pit adıyla bilinen ve iyileştirme gücüne sahip çukura atar. Isis tekrardan hayata döner ve aşık ikili çok mutlu bir kavuşma yaşarlar. Mutlulukları, Isis’in vücudunun tekrar çürümeye başladığını fark etmeleri yüzünden kısa sürer. Black Adam yavaş ve acılı bir şekilde ölmeyi bekleyen eşine dayanamaz ve onun hayatına hızlı bir şekilde son vermek zorunda kalır. Isis’in ölmeden önceki son cümlesi de “Hoşçakal Prensim” olur.

Superman’le Dövüş

DC evrenindeki çoğu kişi gibi Black Adam da Superman’le karşı karşıya geldi. Her kavgalarında Black Adam, Superman’e güçlü bir şekilde karşı durdu hatta Superman savunmaya geçmek zorunda kaldı. Saldırı yaptığındaysa Black Adam etkilenmemiş gözüküyordu. Fakat bunun sebebi Black Adam’ın büyülü saldırılarda bulunarak avantaj sağlamasıydı çünkü Superman, tıpkı Kryptonite gibi büyülü saldırılara karşı da savunmasız.

Sessizlik

Black Adam güçlerini “Shazam” diyerek kazanır ve nadir durumlarda olsa da bu onun zayıflığı olmuştur. Düşmanları onu Shazam diyemeden susturduğu sürece Black Adam güçlerine sahip olamaz ve sadece Adam olarak kalır. Shazam’la savaşırken Shazam onun ses tellerini koparmış, Ultraman’le savaşırken “Artık konuşmak yok” demesiyle de susturulmuş ve güçlerini kullanamamıştır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Geek aleminde hatırı sayılır bir geçmişi var. Birçok yerde içerik ürettiği ve çalıştığı için geek emeklisi, yazarlığa gönül vermiş bir Krypton'lu.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 6 ay önce

    Elinize sağlık güzel bir yazı olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir