1. Ana Sayfa
  2. Liste
  3. Black Adam Kimdir? | SHAZAM’ın Kardeşi

Black Adam Kimdir? | SHAZAM’ın Kardeşi

Black Adam Kimdir? - Sinema Hanedanı
1

Black Adam, DCEU’ya gelecek filmi ve kendisi canlandıracak oyuncu Dwayne Johnson sayesinde adını duyurmaya devam ediyor. Black Adam filmi hakkında DC FanDome etkinliğinde bazı haberler verildi, Black Adam ve DC FanDome etkinliğindeki diğer haberler hakkında daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Covid-19 yüzünden çekimleri ertelenen film, çekimler tekrar başlayacağı zaman başrolümüz Dwayne Johnson’ın Corona virüs testinin pozitif çıkması yüzünden tekrardan ertelendi. Biz de bu süreyi boş geçirmemek için Black Adam hakkında biraz daha bilgilenelim istedik.

Black Adam Kimdir?

Black Adam Kimdir? - Sinema Hanedanı

Black Adam karakterinin ortaya çıkışını anlatmak için biraz da SHAZAMdan bahsetmek lazım. İlk başta Captain Marvel adıyla Fawcett Comics gibi farklı bir şirket tarafından yaratılan SHAZAM, DC’nin Superman’e fazla benzediği sebebiyle açtığı dava yüzünden DC Comics’e geçmiştir. Uzun süren dava sürecinde akıllılık eden Marvel da Captain Marvel adının telif haklarını alınca DC, karakterin adını SHAZAM olarak değiştirmek zorunda kalmıştır. Captain Marvel’ın savaştığı kötü Black Adam da bu şekilde DC Comics’e geçmiştir.

1945 yılında Fawcett Comics’te Otto Binder ve C.C. Beck tarafından yaratılan Black Adam, 1973 yılında DC Comics’e geçmiştir. Kendisinin çizgi romanlardaki ilk görünümüyse Aralık 1945’te yayınlanan The Marvel Family adındaki çizgi romanda olmuştur. Farklı şirketlere geçmesi ve yazarlarının değişmesiyle ilk başta tam bir kötü olarak gösterilen Black Adam zamanla bir anti-hero’ya dönüşmüştür.

WandaVision 1. Sezon 1. Bölüm İncelemesi

Black Adam da güçlerini tıpkı SHAZAM gibi Mısır Tanrılarından almıştır. SHAZAM adındaki büyücü tarafından seçilmiş ve güçleri bahşedilmiştir. Teth-Adam ismini alarak “SHAZAM” dediğinde güçleri kullanmaya başlamıştır. Fakat güçlerinin kudreti onu yozlaştırmıştır. Artık Teth-Adam’ın gücünü kendi için kullanmaya başladığını anlayan Büyücü SHAZAM, onun adını Black Adam olarak değiştirir ve ondan güçlerini geri alamayacağı için onu evrendeki en uzak yıldıza sürgün eder.

Black Adam Kimdir? - Sinema Hanedanı

Black Adam tam 5000 yıl boyunca evrendeki en yıldızda sürgün kalır. 1945 yılındaysa Dünya’ya geri dönmenin bir yolunu bulur. Geri döndüğünde onu Captain Marvel (Günümüzdeki SHAZAM), Captain Marvel Jr. Ve Mary Marvel karşılamıştır. Captain Marvel önderliğinde kurulan grup da Marvel Family (Marvel Ailesi) olarak geçmektedir. Marvel Family, 2019 yılında çıkan SHAZAM filminde Billy Batson ve üvey kardeşleri olarak gözükse de 1940’lı yılların çizgi romanlarında daha farklıydı. Hikayemize geri dönersek Captain Marvel bir şekilde Black Adam’ın SHAZAM demesini sağlamıştır ve onu geri Teth-Adam’a dönüştürmüştür. Yıllar boyu Black Adam formunda olduğu için yaşlanmasa da Teth-Adam formunda 5000 yaşında olduğu için hikayenin sonunda ölmüştür.

Sonrasında Dr. Sivana adındaki bir karakter Black Adam’ı diriltmiştir. Bu sırada haklarının DC’ye geçmesiyle çizgi romanlarda makine yok edildiği için Black Adam’ın geri gönderilemediği söylenir ve Black Adam bu sayede tekrardan hayat bulmuştur. Artık DC Comics tarafından Black Adam ismiyle, Captain Marvel yerine SHAZAM ismini alan kahramanla savaşmaya başlamıştır. Tıpkı Batman ve Joker gibi, SHAZAM ve Black Adam da sürekli karşı karşıya gelmektedirler. Fakat güçlerini aynı yerden, aynı şekilde ve aynı düzeyde aldıkları için kazanan genelde üstünlük kurarak değil zekasını kullanarak galip gelir. Bu kavga çok uzun sürecek gibi görünüyor.

WandaVision Dizisini İzlemeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Black Adam’ın Güçleri

Black Adam Kimdir? - Sinema Hanedanı

Shu’nun Dayanıklılığı

Black Adam, Shu‘nun dayanıklılığını kullanarak, çoğu türden aşırı fiziksel saldırılara dayanabilir ve hayatta kalabilir. Ayrıca yemek yemesine veya nefes almasına gerek yoktur ve uzayda yardım almadan hayatta kalabilir.

Heru’nun Çevikliği

Black Adam, Heru‘nun hızını kanalize ederek, 10 Mach’ı (2,5 mil / saniye) aşan hızlarda ve uzayda ışık hızında uçabilir ve hareket edebilir. Flash kadar hızlı olmasa da, Mach 500’ün üzerinde bir hızda kolayca koşarken daha az güçlüyken (Black Adam’ın hızı Flash tarafından tüketiliyordu) gösterildi.

Amon’un Gücü

Black Adam, 100.000 tonu zahmetsizce kaldırmasını sağlayan olağanüstü bir süper güce sahiptir, çeliği zahmetsizce bükebilir, duvarları delebilir ve büyük nesneleri kaldırabilir. Adam‘ın gücü, Captain Marvel gibi varlıkları kolayca alt edebilmesi için yeterlidir. Black Adam, dünyadaki en güçlü meta insan olarak sayılır. Birden fazla vesileyle tüm JSA‘ya karşı savaştı. Bir zamanlar Great Ten ile ve hatta tüm Marvel Ailesi ile (Captain Marvel, Mary Marvel ve Captain Marvel jr’den oluşan) savaştı ve yendi. JSA, Doom Patrol, JLA ve Teen Titans‘tan oluşan bir grup süper kahramana karşı kendine hakim oldu ve hatta onu durduramadılar.

Zehuti’nin Bilgeliği

Black Adam, geniş bir akademik bilgi düzeyine anında erişebilir. Zehuti‘nin bilgeliği de Adam‘a basiret verip ona ihtiyaç anında öğütler ve tavsiyeler verir.

Avengers 5'in Gelişi Resmi Olarak Duyuruldu!

Aton’un Gücü

Black Adam‘ı dönüştüren sihirli şimşeği beslemenin yanı sıra, Adam‘in diğer fiziksel yeteneklerini de geliştirir ve boyutlar arası yolculuğa izin verir. Adam şimşeği bir silah olarak kullanabilir. Saldırılarının gücünü Tanrı gibi seviyelere yükseltmek için Aton‘un Gücünü ve diğer Tanrıları kanalize edebilir, bunu yaparken Spectre gibilere de zarar verdi. Buna nadiren başvurur.

Mehen’in Cesareti

Bu yön kısmen psikolojiktir ve Adam‘a çekilmesi için insanüstü miktarda içsel güç verirken, aynı zamanda onu yok edilemez ve büyük yılanın kendisi gibi geleneksel fiziksel yaralanmalara karşı pratik olarak savunmasız hale getirir.

Black Adam Kimdir? - Sinema Hanedanı

Kendisinin henüz bir filmi olmasa da Superman / SHAZAM! The Return of Black Adam (Superman/SHAZAM! Black Adam’ın Dönüşü) animasyonunda izledik. Dwayne Johnson’ın oynayacağı ve DCEU’da geçeceğini düşündüğümüz Black Adam filmini de sabırsızlıkla bekliyoruz. Black Adam film ertelenmezse 22 Aralık 2021’de vizyona girecek.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

2002 yılında Ankara'da doğdu. Üniversitede İletişim Tasarım ve Yönetimi okumak için hazırlık yapıyor. Yazarlık, Sinema, Müzik ve Kitap; hayatının yöneticileri.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. efemert_avatar
    4 ay önce

    Detaylı bir yazı olmuş. Elinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir