İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Liste
  3. Bir Başkadır 2. Sezon Teorileri

Bir Başkadır 2. Sezon Teorileri

Bir Başkadır 2. Sezon Teorileri - Sinema Hanedanı

Berkun Oya’nın Netflix dizisi Bir Başkadır, izleyenler tarafından çokça sevildi ve hepimiz biliyoruz ki Netflix sevilen dizileri hemen bitirmez. İlk sezonu 8 bölüm şeklinde yayınlansa da final bölümünde ucu açık, devamı gelebilecek nitelikte kapılar bırakıldı. Diziyi çok sevdiğimi inceleme yazımda söylemiş olmama rağmen 2. sezonun gelmesini isteyip istemediğimden emin değilim, aynı şekilde Berkun Oya’nın da kabul edip etmeyeceği de meçhul. Fakat eğer gelirse Bir Başkadır 2. sezon unda neler olabileceğine bakalım.

İlgili Yazı: Bir Başkadır 1. Sezon İncelemesi

Bir Başkadır 2. Sezon Teorileri - Sinema Hanedanı

Majör Depresyondan Kurtulan Ruhiye ve Yasin

İlk bölümlerde anlamasak da sonraki bölümlerde Ruhiye’nin tecavüze uğradığını ve Yasin’in ona tecavüzcüsünün öldüğünü söylediğinde depresyona girdiğini öğrendik. Ruhiye köye gittiğinde gerçeği öğrendi ve özür dilenmesiyle birlikte kendini affetti. Majör depresyon hastaları (özellikle de kendine zarar veren ve intihara kalkışan hastalar) ilaç tedavisine başlar, sonrasında terapiye alınarak ilaçlar bıraktırılır. Fakat Ruhiye 2 yıl boyunca savaşarak daha iyi bir duruma geldi.

2. sezon olursa terapide gördüğümüz tek kişinin Meryem olmayacağını düşünüyorum. Ruhiye’nin de terapiye gittiğini ve zamanla iyileştiğini daha yakından görebiliriz. Artık depresyonu aşmasıyla aile içi problemlerine, hatta Ruhiye üzerinden Yasin’in uyguladığı psikolojik şiddete odaklanabiliriz. Artık onu bir anne olarak izleyebiliriz.

Bir Başkadır 2. Sezon Teorileri - Sinema Hanedanı

Daha İyi Bir Meryem

Dizide tam olarak bir ana kahraman bulunmamasına rağmen birini seçmemiz gerekirse bu Meryem olur. Meryem’in terapiye başlama nedeni geçirdiği baygınlıklardı. Hayatı boyunca din ve cinsiyet bahane edilerek ezilmiş, abisi tarafından sınırlandırılmış, yengesi hasta olduğu için hem çalışıp hem eve hem çocuklara bakan Meryem, bir yandan da çalıştığı evin sahibi Sinan beye aşıktı. Peri, ilk seanslarında Meryem’in Histrionik kişilik bozukluğuna sahip olduğu tanısını koymuştu. Histironik kişilik bozukluğunun birçok çeşidi olmasına rağmen Meryem’e en çok uyan Yatıştırıcı Histrionik. Tamamen çevresinin beklentilerine göre yaşarlar ve onların istediği gibi olduğundan gelen takdirler sevilmeme duygusunun önüne geçerek Yatıştırıcı Histronik hastalarını iyi hissettirir.

Meryem artık içinde bazı şeyleri aştı ve kendisi de terapinin ona iyi geldiğini söyledi. Hilmi ile de yakınlaşan Meryem’in 2. sezonda evlendiğini görebiliriz. Nitekim böyle bir düğün olmasıyla izlediğimiz çoğu karakterin bir araya geldiğini de görmüş oluruz. Neden olmasın?

Bir Başkadır 2. Sezon Teorileri - Sinema Hanedanı

Terapiler Yüzünden Kötüleşen Peri

Terapi Meryem’e iyi gelmiş olabilir fakat aynı şeyi Peri için söylemek zor. Kendisi Meryem’den çok farklı bir hayata sahip. Ailesinden gelen öğretilerle bazı konularda insanlara yaklaşımı değişkenlik gösteriyor. Bunun ayrımcılık olduğunu düşünüyor ve bundan utanç duyuyor. Ayrıca işi yüzünden bastırdığı duygular, ona zarar veriyor.

Peri’nin 2. sezonda farklı karakterlerin terapisine gireceğini düşünüyorum. Mesela Meryem’in ısrarıyla Ruhiye Peri’ye terapiye gelebilir. 2. sezonun gelmesiyle Peri’nin ailesini hatta ailesiyle yüzleşmesini görebiliriz. Artık Gülbin’le terapileri sonlandırdıkları için daha da içine kapanarak durumu kötüye gidebilir.

Gülbin’in dışarıda arkadaş olarak görüşmek isteyeceğini fakat Peri’nin bunu kabul etmeyeceğini düşünüyorum. Peri arkadaş olarak Melisa ile görüşüyor ve Gülbin’in Melisa’yı Sinan’la yakaladığını düşünürsek Peri arada kalabilir.

Bir Başkadır 2. Sezon Teorileri - Sinema Hanedanı

Evlatlık olan Hayrunnisa

Finalde en beklenmedik sonlardan biri de Hayrunnisa’nın evlatlık olduğunu öğrenmemiz. Ne olursa olsun Ali Sadi ve Mesude onu kendi çocukları gibi sevmiş olsalar da 23 yaşındaki Hayrunnisa’nın bunu öğrenmeye hakkı var. Kendisi cesaretini toplayarak babasına başörtüsü takmak istemediğini söyledi ve babası da ona saygı duydu. Umarım ki Ali Sadi, onun gerçeği bilmesine de saygı duyarak ona söyler.

Hayrunnisa Konya’ya geri dönerken yanında arkadaşı da vardı. Yasin’i bıçakladıktan sonra ortadan kaybolmuştu fakat Konya’ya gitmesiyle bu olayın kapandığını göreceğiz. Yasin gerçeği öğrenirse Hayrunnisa’yı suçlayabilir ve arkadaşı da kasten yaralamak suçuyla hapse girer.

Bir Başkadır dizisinin 2. sezonun gelmesini ister misiniz ve sizce neler olabilir yorumlara yazmayı unutmayın.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Geek aleminde hatırı sayılır bir geçmişi var. Birçok yerde içerik ürettiği ve çalıştığı için geek emeklisi, yazarlığa gönül vermiş bir Krypton'lu.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 6 ay önce

    Elinize sağlık güzel bir yazı olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir