İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Liste
  3. The Batman Filminin Tüm Kötüleri!

The Batman Filminin Tüm Kötüleri!

The Batman Filminin Tüm Kötüleri! - Sinema Hanedanı

Robert Pattinson’dan Batman olur mu? sorusuyla bizi ikiye bölen Matt Reeves’in The Batman filminden ilk fragman yayınlandı. DC FanDome etkinliği sırasında yayınlanan fragman hakkında daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz. Bu yazıda filmin kötüleri olarak açıklanan Riddler, Penguin ve Catwoman’ın kim olduğundan bahsedeceğim.

The Riddler

The Batman Filminin Tüm Kötüleri! - Sinema Hanedanı

İlk olarak 1948 yılında Detective Comics #140 sayısında tanıtılan The Riddler karakterini Dick Sprang ve Bill Finger yaratmıştır. Gerçek adı Edward Nashtan olsa da Edward Nygma adını kullanmaktadır.

Yeşil kostümü ve mor renkli eldivenleriyle bu renkli kötü sizce kimin düşmanıdır? Tabi ki de kendi karanlığına rağmen rengarenk düşmanlara sahip olan Batman’in. Sadece kurdukları sinsi planlar, yaptığı şakalar ve rengarenk kişilikleri dışında dış görünümleri bile benzeyen Joker, Two Face ve Penguin ise dostlarıdır.

Riddler’ın hikayesi çocukluğundan başlamaktadır. Edward’ın ilk suçu da okuldaki yapboz yarışmasının çözümlerini çalmasıdır. Bundan sonra bulmacalara olan düşkünlüğünü fark etmiştir. Kısa zamanda çok zorlu bilmeceler sormaya başlayan Edward büyüdükçe suç dünyasına adım atmıştır.

Kendisinin en büyük gücü aynı zamanda en büyük zaafıdır. İşlediği suçlar sonrası zekasını kanıtlamak için Batman’e çeşitli ipuçları ve bulmacalar bırakmaktadır.

The Riddler karakterini sinemada Batman Forever filminde Jim Carrey’nin canlandırmasıyla izlemiştik. The Batman filminde ise Paul Dano canlandıracak.

Penguin

The Batman Filminin Tüm Kötüleri! - Sinema Hanedanı

İlk olarak Detective Comics #58 sayısında tanıtılan Penguin karakteri; Bob Kane ve Bill Finger tarafından yaratılmıştır. Gerçek adı Oswald Chesterfield Cobbepot’tur. Riddler ve Joker’le de iş yaptığı olmuştur.

Kısa boylu, kilolu ve paytak yürüyüşlü olduğu için kendisiyle Penguin diye dalga geçen çocuklara inat büyüyünce kendine bu ismi seçmiştir. Harold isimli Batmobile’i bile tekrar yapabilecek kadar bilgili ve yetenekli bir mühendisi yanında tutmaktadır. Batman, Penguin’in zorla yanında tuttuğu Harold’ı kurtardıktan sonra Harold, Batman’e yardım etmeye başlamıştır. Hatta Bruce Wayne’in kimliğini öğrenmiş, Batman’e yeni silahlar tasarlamış ve Alfred ile yakın arkadaş olmuştur.

Oswald’ın babası yağmurlu bir günde ıslandıktan sonra “bronşiyal pnömoni” olarak bilinen bir hastalık yüzünden ölmüştür. O günden sonra Oswald’ın annesi Oswald’a her zaman yanında şemsiye taşımasını söylemiştir. Bu yüzden de Penguin gizli silah olarak şemsiyelerini kullanmaktadır.

Kendisi küçükken çeşitli işkencelere maruz kalmıştır ve zor bir çocukluk geçirmiştir. Tek arkadaşı ise annesinin dükkanındaki kuşlar olmuştur. Büyüdükten sonra, önce annesini sonra da borçlarını ödeyemediği için annesinin dükkanını ve kuşlarını kaybetmiştir. İlk suçu parası olmadığı yaptığı hırsızlıklar dır. Bir mafya patronuyla çalışmaya başlamış fakat kendini savunmaya çalışırken patronunu öldürmüştür. Sonrasında da patronunun yerini alarak Penguin ismini almış ve suç dünyasında adını duyurmuştur.

Penguin’i 1960 yılındaki Batman dizisinde ve 1966 Batman filminde Burgess Meredith, 1992 yılındaki Batman Returns filminde Danny DeVito ve yakın zamanda Gotham dizisinde Robin Lord Taylor canlandırmıştır. The Batman filminde ise Colin Farrel canlandıracak.

Catwoman

The Batman Filminin Tüm Kötüleri! - Sinema Hanedanı

İlk olarak Batman #1 sayısında tanıtılan Catwoman karakterini Bob Kane ve Bill Finger yaratmıştır. Gerçek adı Seline Kyle’dır.

Batman’le olan ilişkisi her zaman karmaşıktır. Genelde anti-kahraman olarak değil süper kötü olarak karşımıza çıkmaktadır. Origin hikayesi yıllar içerisinde değiştirilerek anlatılmıştır. Önce bir hostes olduğu, uçağın kaza yaparak yere düştüğü ve hafıza kaybı yaşadığı şeklindeydi. Batman onu kurtarıp Batcave‘e getirmiş, Seline de ona en son hatırladığı şeyin uçaktan düştüğü olduğunu anlatmıştır. Kedilere olan ilgisinin ise babasının sahip olduğu bir sürü kedi olduğunu söylemiştir. Yıllar sonra hikayesi değiştirildi ve Seline’nin hafıza kaybını uydurduğu açıklandı.

Kendisi usta bir hırsızdır. Becerikli bir jimnastikçi olduğu gibi kostümündeki pençe ve tırmanmasını kolaylaştıran çeşitli aletleri ustalıkla kullanır.

Catwoman’ı 1966 yılındaki Batman dizisinde Julia Newmar, Catwoman dizisinin ilk sezonunda Lee Meriwether, ikinci sezonunda Eatha Kitt, 1989 yılındaki Batman filminde Kim Basinger, 1992 yılındaki Batman Returns filminde Michelle Pfeiffer, 2004 yılındaki Catwoman filminde Halle Berry ve 2012 yılındaki Dark Knight Rises filminde Anne Hathaway canlandırmıştır. Sevilen ve bu yüzden sinemada çokça gördüğümüz Catwoman’ı The Batman filminde Zoë Kravitz canlandıracak.

Henüz rollerini bilmediğimiz bazı oyuncular olsa da filmde olacağı açıklanan 3 önemli kötü Riddler, Penguin ve Catwoman. Peki sizlerin bu üçlü arasında en çok beğendiğiniz kötü hangisi?

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Geek aleminde hatırı sayılır bir geçmişi var. Birçok yerde içerik ürettiği ve çalıştığı için geek emeklisi, yazarlığa gönül vermiş bir Krypton'lu.

Yorum Yap