İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Evren
  3. Hulk Kimdir? | Bruce Banner Hakkında Bilinmeyen Detaylar

Hulk Kimdir? | Bruce Banner Hakkında Bilinmeyen Detaylar

Hulk Kimdir? | Bruce Banner Hakkında Bilinmeyen Detaylar - Sinema Hanedanı

Marvel Sinematik Evreni içerisinde önemli bir yeri olup Bruce Banner olarak da tanılan Hulk karakteri hakkında oldukça fazla bilinmeyen detay var. Bugün bu yazımızda Hulk Kimdir? başlığı ile sizlere kısaca karakteri anlatmaya ve kafanızdaki bazı eksiklikleri doldurmaya çalıştık. Keyifli okumalar…

17 Soruluk DEV Marvel Testi

Hulk’ın Hikayesi

Hulk Kimdir? | Bruce Banner Hakkında Bilinmeyen Detaylar - Sinema Hanedanı

Hulk karakteri, Stan Lee ve Jack Kirby tarafından yaratılmıştır. Çizgi romanlardaysa ilk defa Mayıs 1962 yılında The Incredible Hulk #1 çizgi romanında okuyucuya sunulmuştur. En çok bilinen özelliğiyle öfkesini kontrol edemez. Vücudundaki gama ışınları adrenalinle birleştiğinde daha etkin olduğu için de öfkelendikçe gücü artar. Sakin haliyle bile yeterince güçlüyken, öfkelendikçe gücünün varacağı boyut sonsuzdur. İlk çizgi romanlarında gri renginde olan Hulk, okuyucunun ilgisini çekmedi ve yayından kaldırıldı. Tekrar yayınlanmaya başladığındaysa rengi Stan Lee tarafından yeşile çevrildi.

Bruce Banner

Hulk Kimdir? | Bruce Banner Hakkında Bilinmeyen Detaylar - Sinema Hanedanı

Bruce Banner, annesiyle ve nükleer enerji adına deneyler yapan alkolik babasıyla beraber yaşıyordu. Babası küçük Bruce’un DNA’sıyla oynamıştı ve ona olan nefreti büyümüştü. Annesine sık sık şiddet uygulayan babası, bir gece annesini öldürdü. Annesini kaybeden Bruce, babasının tehditleri sonucu susmak zorunda kaldı. Bruce, yaşadığı travma sonucu yıllarca içine kapandı, neredeyse hiç arkadaş bile edinmedi. Arkadaşları tarafından zorbalığa uğradıktan sonra okulun bodrumuna koyduğu bomba yüzünden okuldan atılmıştı. Sonrasında tıpkı babası gibi nükleer gücü kullanarak deneyler yapmaya ve nükleer bomba üretmeye başladı. Deneyler sırasındaki kaza sonucu bolca gama ışınına maruz kaldı ve Hulk böylece ortaya çıktı.

Planet Hulk ve Red Hulk

Hulk Kimdir? | Bruce Banner Hakkında Bilinmeyen Detaylar - Sinema Hanedanı

Hulk’ın kontolden çıktığı bir dönem Avengers üyeleri herkesin iyiliği adına Hulk’ı uzaya gönderdiler. Sakaar gezegeninde gladyatörlük yapan Hulk, sonrasında bir yolunu bulup Dünya’ya geri döndü. Kendisini gönderen Avengers’ın peşine düştü. Öfkesiyle gücünü arttırabilen Hulk’ın intikam almaya çalıştığındaki halini siz düşünün. Hulk’ı durdurabilmenin tek yolu olarak General Ross da Hulk’a dönüşerek Red Hulk oldu. Planet Hulk hikayesini sinema evreninde, Thor: Ragnarok filminde farklı bir versiyonla izledik.

Hulk’ın Ölümü

Hulk Kimdir? | Bruce Banner Hakkında Bilinmeyen Detaylar - Sinema Hanedanı

Çizgi romanlarda Dünya’nın sonunu herkesin düşündüğü gibi ateş değil, buz getirmişti. Evrendeki tüm canlılar soğuğa dayanamayarak ölürken geriye sadece Hulk kalmıştı. Artık yaşlanan Bruce Banner ölmek istese de hatta birçok kez intihara kalkışsa da Hulk onun ölmesine izin vermiyordu. Bruce’un rüyasında cennette Betty Ross’u görmesiyle Hulk’a yalvarmıştı. Artık Bruce’un ölmesine izin veren Hulk evrendeki son canlı olarak kalmıştı. Son sözü ise Hulk feels Cold. (Hulk üşüyor)” olmuştu.

Marvel Sinematik Evreninde Hulk

Hulk Kimdir? | Bruce Banner Hakkında Bilinmeyen Detaylar - Sinema Hanedanı

1977 yılında Hulk ilk defa, bir sinema filmiyle değil, bir televizyon dizisiyle izleyici karşısına çıktı. Incredible Hulk adıyla 5 sezon 82 bölüm olarak yayınlanan dizinin başrolünde, dünya vücut şampiyonu Lou Ferrigno oynamıştır. Hulk’ın ilk sinema filmiyse 2003 yılında yayınlanan The Hulk filmi olmuştur. Ang Lee‘nin yönettiği filmde Eric Bana, Bruce Banner olmuştur.

2008 yılında The Incredible Hulk adlı bir film yapılmıştır. Başrolünde Edward Norton’ın oynadığı film, ilk çekildiğinde MCU’da geçmiyordu. Fakat Disney’in Universal’a ödediği para ve filmin jenerik sonrası sahnesinde Tony Strak’ı görmemizle filmin MCU’da geçtiği doğrulandı. Fakat Kevin Feige, Edwrad Norton yerine Bruce Banner olarak Mark Ruffalo’yu seçti. Böylece diğer MCU filmlerinde Mark Ruffalo, Bruce Banner olarak karşımıza çıktı. Ayrıca 2009 yılında Hulk ile Wolverine‘in karşı karşıya geldiği Hulk vs Wolverine isimli bir çizgi film bulunmaktadır.


Çizgi romanlarda böylesine köklü bir karakterin MCU içerisinde bulunduğu durumu beğeniyor musunuz? Yorumlarda düşüncelerinizi bekliyoruz…

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Geek aleminde hatırı sayılır bir geçmişi var. Birçok yerde içerik ürettiği ve çalıştığı için geek emeklisi, yazarlığa gönül vermiş bir Krypton'lu.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. 6 ay önce

    Hulk bir sürü kaliteli hikayesi var umarım bunu mcu’ya yansıtırlar

  2. 5 ay önce

    güzel yazı olmuş hulk harcandı mcuda :(

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir