İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnceleme
  3. The Old Guard Film İncelemesi

The Old Guard Film İncelemesi

The Old Guard Film İncelemesi - Sinema Hanedanı

Charlize Theron’un başrol olduğu Netflix filmi The Old Guard yayınlandı. Film, Charlize Theron’un oynadığı Andy karakterinin liderliğindeki 4 kişilik ve ölümsüz bir takımı anlatıyor. Ben filmi çok beğendim ve eğer filmi izlemediyseniz izlemenizi öneririm. Yazıda spoiler olacak o yüzden izledikten sonra okumanızı tavsiye ederim. Ayrıca bazı teorilerden de bahsedeceğim.

The Old Guard Film İncelemesi - Sinema Hanedanı

Filmi konusuna bile bakmadan izlemeye başladım bu yüzden ilk sahnelerde çok hakim değildim fakat film sonradan açıldı ve hiçbir sorum kalmadı. Önce eski ekibi izleyip sonra yeni gelen biriyle beraber öğrenmek güzeldi.

Ekibe gelirsek ben onları biraz daha tanımak isterdim. Film bittikten sonra Andy ve Nile dışında karakterlerin isimleri bile aklımda kalmadı. Ekipten birinin ihanetini filmlerde çok görmüşüzdür fakat bu filmde ihanetin nedenini anlayamadım. İhanet eden karakter Andy’nin ölmeyi istediğini ve bunu gerçekleştirebileceğini söylüyor ama onun ölümsüzlüğünün bittiğini görünce özür diliyor ve hemen pişman oluyor. Eğer hemen pişman olacaksan neden ihanet ediyorsun?

Filmdeki oyunculuklar, çekimler bence çok iyiydi, bazı sahneleri özellikle çok beğendim. Müziklerini beğendiğimi hatırlıyorum ama hiçbiri aklımda kalmamış. Açıkçası film Charlize Theron olduğu için dikkatimi çekmişti o yüzden genelde karakterlere ve hikayeye odaklandım.

The Old Guard Film İncelemesi - Sinema Hanedanı

Quynh hikayesinden ben çok etkilendim. Filmin sonuna yaklaşırken bu hikayenin bir sonuca bağlanmaması beni rahatsız edecekti ki son sahne her şeyi açıkladı. Sonuca varmayan diğer hikaye de neden ölümsüz oldukları ve neden sonra ölümlüye döndükleri. Devam filmi gelirse açıklayacağını düşünüyorum. Belki saçma ama Andy’nin kaç yaşında olduğunu öğrenmeyi de çok istiyorum ve bu konu hakkında bir teorim de var.

Benim teorime göre Andromache, Eve ya da Havva olarak bildiğimiz ilk kadın olabilir. Kendisinin Quynh ile tanışmadan önce uzun, çok uzun zaman boyunca tek başına yaşadığını biliyoruz. İzlediğimiz flashback sahnelerinde öldüğünü gördüğümüz ölümsüzün yanında Quynh da vardı. Yani Andy‘nin uzun zaman tek kalması, sonra Quynh ile tanışması sonra başka bir ölümsüzle tanışması ve o ölümsüzün ölecek kadar yaşaması gerekli, bu da gerçekten uzun bir zaman. Andy’nin yaptıklarını gördüğümüz duvarda da kendisinin çeşitli mitolojilere dahil olduğunu biliyoruz. Nile ile konuşurken de “yeteneklerim yüzünden bana tapıldığı zamanlar oldu” demişti. Bu teoriye ters düşen tek şey kendisini İskitli Andromanche olarak tanıtması.

The Old Guard Film İncelemesi - Sinema Hanedanı

Nile, Quynh’ı rüyasında gördüğüne göre Quynh o zaman hala tabuttaydı yani son 6 ayda çıkmış olması gerek. Akli dengesini yitirdiğini düşünüyorlardı fakat kendisi gayet sağlıklı görünüyordu. Andy ölmüş olsa bile diğerleri onun çıktığını rüyalarında görmüş olmalı. Devam filmi olursa Quynh’ı Andy’den intikam almaya çalışırken izleyebiliriz. Fakat buradaki sorun Booker ölümsüz olduğunda Quynh zaten tabuttaydı yani hiç tanışmadılar. Quynh tabuttan çıktıktan sonra bir şekilde olaylara hakim olmayı başarmış.

Siz filmi sevdiniz mi ya da teorilerim hakkında ne düşünüyorsunuz yorumlara yazarsanız sevinirim.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Geek aleminde hatırı sayılır bir geçmişi var. Birçok yerde içerik ürettiği ve çalıştığı için geek emeklisi, yazarlığa gönül vermiş bir Krypton'lu.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 6 ay önce

    Çerezlik bir filmdi bence

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir