İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnceleme
  3. Locke & Key 1. Sezon İncelemesi

Locke & Key 1. Sezon İncelemesi

Locke & Key 1. Sezon İncelemesi - Sinema Hanedanı

Aslında Locke & Key serisi 2008 yılında çizgi romanlarda yer alan bir hikaye olarak karşımıza çıkıyor. Tam olarak 3 defa televizyonlara uyarlanması planlanmış serimiz 12 yıl sonra Lost‘ın yazar ve yapımcılarından olan Carlton Cuse ve Meredit Averill sayesinde Netflix yapımı bir dizi olarak ekranlara uyarlanıyor.

Locke & Key 1. Sezon İncelemesi - Sinema Hanedanı

Locke & Key Dizisi Neleri Anlatıyor?

Dizimiz, Baba Rendell Locke‘nin cinayetine seyirci olan Locke ailesinin, yaşadığı büyük travmadan sonra Seatle’dan Massachusetts’in bir kasabası olan Hardford’a içinde sihirli anahtarların yer aldığı görkemli bir aile evine taşınması ile başlıyor. Eve taşındıktan sonra ailenin küçük üyesi Bode‘nin evdeki sihirli anahtarları fark etmesi ve bunları kardeşleri Tyler ve Kinsey‘e anlattıktan sonra hikayemiz daha da genişliyor. Bu anahtarların her birinin farklı özellikleri olduğunu, anahtarları ele geçirmek isteyen bir yaratık olduğunu ve bu yaratığın aslında babalarının ölmesinin asıl sorumlusu olduğunu öğrenmeleri hikayeyi daha da ilginç kılıyor diyebilirim.

Key House‘da babalarının bir arkadaşının içine girmiş şeytani bir iblis hapis edilmiştir ve Locke ailesinin tabii ki durumlardan hiçbir şekilde haberi yoktur. Dodge adındaki bu iblis dizinin son bölümüne kadar bizlere ters köşe yapmaktan zevk alıyor sanırım. Her ne kadar baş karakterlerden dolayı bir ergen dizisi olsa da Locke & Key‘in yaş sınırı 18+ yaş. Stranger Things 16+ iken Locke & Key‘in 18+ olması sizi daha da yetişkin bir fantastik dizi izleyeceğinizi düşündürmesin çünkü dizinin hedef yaş grubu sanıyorum ki 10-20 aralıklarında.

Locke & Key 1. Sezon İncelemesi - Sinema Hanedanı

Göründüğü Gibi Mükemmel Değil!

Bana göre gizem bir dizinin olmazsa olmazıdır özellikle de bu tarz fantastik diziler için. Fakat gizeminde kesinlikle bir sınırı var. Key House aslında neden var, nasıl oluştu, hikayesi ne, anahtar bekçilerinin olayı ne gibi soruların yanıtlarını kesinlikle alamıyoruz ve bu biraz can sıkıcı. Çünkü tüm bu detaylar dizinin en önemli parçaları ve umuyorum ki 2. sezonda tüm bilgileri ekrana yansıtırlar.

Gençlere hitap etme tarzı, hedeflenen yaş grubu, olay akışı ile birlikte her şeyiyle tam bir Netflix yapımı izliyoruz aslında. Locke & Key hikayesi ile birlikte Umbrella Academy, cast seçimi ile Stranger Things, Key House ile birlikte Haunting of Hill House gibi yapımları da andırmıyor desek yalan söyleriz. Netflix, Stranger Things ile birlikte elde ettiği büyük başarıyı başka dizilere de ufak tefek kazandırmak amaçlı dizilere uyarlayacağı hikayelerini özenle ayarlıyor diyebiliriz. Locke & Key‘de en başından berri biz izleyiciler için Stranger Things havasını da oluşturmayı başarıyla yaptı diye düşünüyorum.

Locke & Key 1. Sezon İncelemesi - Sinema Hanedanı

Sonuca gelecek olursak, aslında Locke & Key, çizgi roman sevenlerinin tamamen hayal kırıklığına uğrayacağı bir dizi. Çizgi romandan uyarlanan bir dizi için korku unsurları her ne kadar azaltılmış olsa da dizinin ayrı bir havası da var. Dizinin 1. sezonunda temel ögelerine fazla yer verilmese de hali hazırda bir devamının yani 2. sezonunun geleceğinin onayı var bu sebepten dolayı bir sonraki sezonun da bilinmeyenlere de ufaktan bir yolculuk olacağından eminim.

İyi seyirler…

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Geek aleminde hatırı sayılır bir geçmişi var. Birçok yerde içerik ürettiği ve çalıştığı için geek emeklisi, yazarlığa gönül vermiş bir Krypton'lu.

Yorum Yap

Yorumlar (3)

  1. 2 sene önce

    Elinize sağlık güzel bir inceleme olmuş

  2. 7 ay önce

    Elinize sağlık güzel bir yazı olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir