İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnceleme
  3. Extraction (2020) Film İncelemesi

Extraction (2020) Film İncelemesi

Extraction (2020) Film İncelemesi - Sinema Hanedanı

Başrolünü Chris Hemsworth’un üstlendiği Extraction filmi 2020’nin Nisan ayında Netflix’te yayınlandı. Yönetmen koltuğunda olan Sam Hargrave imzalı filmin senaryosu Joe Russo tarafından kaleme alınmış. Yapımcılığını başrolümüz Chris Hemsworth ile Anthony Russo‘nun üstlendiği Extraction filmi 65 milyon $’lık bütçesiyle seyircileriyle dijital platformda buluştu.

Film Bangladeş’in hapishanede olan azılı uyuşturucu kaçakçısının oğlunun kaçırılmasıyla temeli atılan ve onu kurtarmak için görevlendirilmiş olan paralı askerin görevini konu almakta. Yayınlandığı günden bu yana ilgimi hep canlı tutan ancak o alıştığımız çevreye sahip olmayan bu yapımı başta izlemeyi düşünmedim. Ortalama altı olabileceğini düşünerek listeme aldım ancak izleyip izlememekte kararsızdım.

Filmin başlarındaki hızlı sahne geçişleri ve benim açımdan filme anlam katmayan ancak bir şekilde hikayeyi bağlamak gerektiğinden çeşitli diyaloglarla başlayan film bir bakıma ardından gelecek temponun habercisi niteliğindeydi. Baş karakterimiz Chris Hemsworth aka.(diğer adıyla) Tyler Rake’in karakter iç görüsünün filmin başından sonuna kadar güzel işlendiğini söyleyebilirim. Ancak “yeterli miydi?” sorusu aklımın bir ucunda da yok değil.

Extraction (2020) Film İncelemesi - Sinema Hanedanı

Evet, film bana göre ortalama sayılabilecek türden bir yapımdı ama sahnelerin bir serim esnasından sonra ani tempo düşüşleri keskindi. Buna rağmen bu filme olumlu yaklaşmaktan geri durmayacağım. Kaçırılan uyuşturucu kaçakçısının oğlu rolünü üstlenen 2003 doğumlu genç kardeşimiz Ovi Mahajan aka. Rudraksh Jaiswal kimi sahnelerde çok silik, kimi sahnelerde de ortalama sayılabilecek oyunculuğuyla bu filme konusu ve çevresel faktörlerini de göz önünde bulundurursak sırıtmamış diyebilirim. Sonuçta çocuk, bir uyuşturucu kaçakçısının oğlu. İyi idare etmiş diyebiliriz.

Filmdeki bir diğer kilit isim ise hepimizin yakından tanıdığı ve gelecek filmlerini merakla beklediğimiz David Harbour’un canlandırdığı Gaspar karakteri. Filmde her ne kadar süreç hakkında bir fikir sahibi olabilsek bile beni içine çeken bir film olduğunu savunabilirim.

Bir diğer yan karakter ise aslında filmin başlarında kaçırılan çocuğa göz kulak olması tembihlenen Randeep Hooda’nın canlandırdığı Saju Rav karakteri. Ovi Mahajan’ın kaçırılmasının ardından babasıyla birlikte hapishanenin görüş salonunda bir süre konu üzerinde konuştuktan sonra azılı uyuşturucu kaçakçımızın kendisine yönelttiği tehditler sonucu çocuğu bulmak için yola koyulur. Ancak karşısında neredeyse bütün Bangladeş polisini tek başına indirebilen, görevine ve işine bağlılığı yüksek olan Tyler Rake’in çıkması bu karakterimizin de canını bir hayli yakıyor.

Extraction (2020) Film İncelemesi - Sinema Hanedanı

Filmde ilgimi çeken işlerden biri olan one-shot take yani bilinen adıyla tek plan kamera açısıyla yansıtılan kovalama sahneleri, sinemaseverlerin ilgisini bir hayli çekmiş durumda. Bu çekim planının 12 dakikayı bulması gayet başarılıydı. Çeşitli hileler ile de olsa büyük çoğunluğunun bahsettiğimiz tek plan kamera açısıyla aksiyon sahnelerine güzel bir süsleme ilave edilmiş ve kanımca gayet güzel başarmışlar bu işi. Hatta bir ara filmi izlerken “John Wick mi izliyorum acaba?” dediğim sahneler bile oldu kendime.

Filmde ilgimi azaltan faktörlerden bazıları ise başta belirtmeye çalıştığım gibi aksiyon sahneleri ile ara (bağlam) sahnelerin dengesinin tam oturtulamamış olması. Yani filmin potansiyelinin farkındaydım ama beklediğim süre, tatmin olduğum süreden biraz daha fazlaydı sanki. Bir de asla çöpe atamayacağım şu “Color Correction” mevzusu… Yani film sırf alışılagelmiş, macera dolu Amerika dışında gerçekleşiyor, üstelik odak noktası Hindistan diye niye basıyorsunuz şu sarı rengi arkadaşlar? Tamam, güzel olmuyor değil ama abartı oluyor.

Genel bir toparlama yapmam gerekirse Extraction iyinin kötüsü, ortalamanın sınırında dolaşan bir yapım olmuş. Eğer filmi henüz izlememişseniz beklentiniz ne durumda bilmiyorum ama kafanız çok boşken izlemenizde fayda var. Takılabileceğiniz noktaların göze batmaması için beklentinizi de bir tık düşük tutmanızı tavsiye ediyorum.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Kendi çapında bir müzisyen. Genelde konsol oyunlarıyla meşgul. Kalan vakitlerimde ise insanlarla iletişebilmeyi seviyor.

Yorum Yap

Yorumlar (3)

  1. Öncelikle yeni yazar hayırlı olsun sıcak bir anlatım ve tek nefeste okunan bir yazı olmuş elinize sağlık bir sonraki yazıları sabırsızlıkla bekliyorum

  2. super olmus ellerinize saglık yeni yazıları bekliyoruz <3

  3. 5 ay önce

    Yazı çok güzel olmuş ellerinize sağlık. Sitede dikkatimi çekmeyen filmlerin veya dizilerin incelenmesi çok hoş. Sitede daha fazla içerik aramaya çalışıyorum bu sayede :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir