İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. DC
 3. Batman’i Zorlayan En Azılı 15 Düşmanı

Batman’i Zorlayan En Azılı 15 Düşmanı

Gotham'ın koruyucusu Batman'in haddinden fazla düşmanı bulunmaktadır. Bu yazımızda bu düşmanlardan sadece 15 tanesini sizler için listeledik.

Batman'i Zorlayan En Azılı 15 Düşmanı - Sinema Hanedanı

Batman artık genç değil, aslında adam 78 yaşında falan. Bu yaşına kadar haftanın her bir günü kötülükle savaşan, kötülerle savaşmayı kendi kişisel hayatından bile önde tutan biri elbet ki yüzlerce düşman edinmiştir ki öyle. Ve kahramanımız hepsini bir şekilde alt ediyor, silah kullanmaksızın (tabanca, taramalı falan, yoksa batarang oyuncak falan değil, motoskiletindeki, arabasındaki silahlar da süs değil) yendiği bu kötü adamları hapishaneye tıkıyor. Gelin Batman‘i zorlayan en tehlikeli 15 kötü adama birlikte bakalım.

Batman Kimdir?

Victor Zsasz

Batman'i Zorlayan En Azılı 15 Düşmanı - Sinema Hanedanı

Hiç süphesiz şunu söyleyebilirim ki, Victor Zsasz Batman çizgi romanlarındaki gerçekçi seri katildir. Karşındaki insanın gereksiz yere yaşadığını, hayatının bir anlamı olmadığını gördüğünde onu öldürür ve buna da “azat etme” adını verir. Onu özel kılan süper güçleri veya özel bir kıyafeti yok. Sadece her öldürdüğü afedersiniz azat ettiği her insan için vücudundaki yara izleri.

Joker’in Kızı

Batman'i Zorlayan En Azılı 15 Düşmanı - Sinema Hanedanı

Zaten Joker tek başına başlı başına bir dert, bir de kızı çıktı başımıza. Batman’ın en azılı yeni düşmanlarından, her konuda en az Joker kadar çıldırmış bir Joker Junior gibi bir şey. O soğukkanlı bir katil ve kurbanın kim olduğu önemli değil. Bam bam bam öldürüyor. O tam bir çatlak ve babasının yüzünü giyen bir psikopat. Korkutucu.

Solomon Grundy

Batman'i Zorlayan En Azılı 15 Düşmanı - Sinema Hanedanı

Dc Comics evreninin en sempatik ve acınası kötü adamlarından, Cyrus Gold’un lanetlenerek zombiye dönüşmesiyle oluşan dc comics kötü adamı. Frankenstein’a benzetilen Grundy çok güçlü, çok dayanıklı fakat açıkcası biraz salak. Biraz akıllı olsa, beyni de olsa Bane kadar güçlü olabilceğini düşündüğüm bir kötü adam

Hugo Strange

Batman'i Zorlayan En Azılı 15 Düşmanı - Sinema Hanedanı

Hugo Strange gerçekten parlak bir zeka. Gotham’ın muhafızını mutlulukla yok etmek isteyenleri manipüle edebilir ve değiştirebilir. Ve adam psikolog ve çok iyi bir psikolog, şahane bir psikolojik analisttir. Batman’ın gerçek kimliğini bilir fakat ifşa etmez. Şöyle düşünün Joker’e, Bane’e birer SMS atsa, Batman’in gizli kimliği Bruce Wayne olduğunu kanıtlayan bir SMS, Batman diye bir şey kalmaz.

Killer Croc

Batman'i Zorlayan En Azılı 15 Düşmanı - Sinema Hanedanı

Killer Croc hakkında biraz gerçekci olalım, Batman’in Killer Croc’u alt etme şansı çok az. Şöyle söyleyeyim, bu eleman jilet gibi keskin dişleri olan büyük bir yarım-timsah. İnsanları boş bir kola tenekesi gibi fırlatabiliyor. Bu yüzden Batman’in en azılı, en zor düşmanlarından biri.

Catwoman

Batman'i Zorlayan En Azılı 15 Düşmanı - Sinema Hanedanı

Şimdi diyeceksiniz ki Catwoman’ın ne işi var burda. Çok seksiydi, dedim olmadan olmaz. Şaka bir yana baştan çıkartma, gizlilik ve manipülasyon konusunda çok iyi. Yakalanacağını anladığı anda Batsy’ye sarkan, tabi ki Batman’den kaçamayan sadece çok kötü bir hırsız. Belki kötülük yapmak çok hoşuna gitmeseydi Batsy ile bir ilişkileri olabilirdi. Batmanciğimiz de seviyor çaktırmayın.

Poison Ivy

Batman'i Zorlayan En Azılı 15 Düşmanı - Sinema Hanedanı

Türkçe çevirisi “Zehirli Sarmaşık” bence o “Doğa Ana”nın kötü hali gibi bir şey. Zehirli öpücükleri, baştan çıkarıcı aşırı çekiciliği ve Harley Quinn’in en yakın arkadaşıdır. Kanındaki toksik maddelerden dolayı dokunuşu bile ölümcül olan Ivy ürettiği feromonlar ile karşısındakinin zihnini kontrol altına alabilir. Kendisini eko-terörist olarak tanımlayabiliriz.

Ra’s al Ghul

Batman'i Zorlayan En Azılı 15 Düşmanı - Sinema Hanedanı

Arrow dizisini izleyenler, yani 3. sezonu bitirmiş olanlar diyeyim bu adamı az çok tanır. “Şeytanın Başı” olarak tabir edilir ve Suikastçiler Birliğinin başındadır. Takıntılı ve birlik geleneklerine bağlı, ruhsuz adamın tekidir. Batman’in kendi varisi olmasını ister fakat Batman reddedince yapmadığını bırakmaz. Kendi bulduğu Lazarus Çukuru adı verilen ve ölmekte olanları tekrar gençliğine döndüren kimyasal sayesinde yüzyıllar boyunca yaşamayı başarmıştır. Dünyanın en tehlikeli insanıdır kendisi, tek Batman için değil tüm dünya için bir tehtittir.

The Riddler

Batman'i Zorlayan En Azılı 15 Düşmanı - Sinema Hanedanı

Benim açımdan Jim Carrey ile hatırlanacak o şahane performansı ile akıllara kazınan bir kötü. Batman ile oyun oynamayı seven elemanımız, sürekli suç mahalinde ipuçları bırakır Batman için. Onun elinden kurtulamamasının nedeni de budur. Batman’in yenerken en zorlandığı rakiplerinden biridir çünkü bilmecelere ve bulmacalara düşkün olan Bulmacacı oyun oynamayı çok sever ve her zaman bir süprizi vardır.

Mr. Freeze

Batman'i Zorlayan En Azılı 15 Düşmanı - Sinema Hanedanı

Doktor Victor Fries, ölen eşini hayata döndürmek için çeşitli deneysel çalışmalar yapar fakat Wayne şirketinin duygusuz müdürleri tarafından, Bruce Wayne’in haberi olmaksızın, işlerinden alıkonulur. Gerekli finansal desteği kötülükle sağlamaya çalışır, karısını hayata döndürmek için yaptığı deneysel çalışmalar için. Batman’ın Two-Face’den sonra empati duyduğu düşmanıdır kendisi. Kriyojeni alanında uzman olan Fries bir dahidir, kendi yapımı silahı ve zırhı ile yaşamaktadır. Aslında kötü bir adam değildir sadece karısını kurtarmak isteyen çaresiz bir dahidir, Batman ile olan konuşmaları bizlere bunu gösteriyor.

The Penguin

Batman'i Zorlayan En Azılı 15 Düşmanı - Sinema Hanedanı

Oswald Cobblepot toplumdan soyutlanmış ve Bruve Wayne’den bile acıklı hikayesi bulunan bir kötü. Dış görünüşü tarafından toplumdan soyutlanmış, hatta ailesi tarafından bile dışlanmış, penguenlere ve kuş bilimlerine özel ilgisi bulunan şemsiyeleri çok iyi kullanan bir kötü olur kendisi. Şemsiyenin olayı ise, babası zatürredir ve yağmurlu bir gece sonucunda ölür, aşırı korumacı annesi sürekli şemsiye ile gezmesini söyler Oswald’a, hatta güneşli günlerde bile. İmajı da sürekli yanında taşıdığı şemsiyeden, The Penguin ismi ise dış görünüşünden ve paytak yürüşünden gelir.

Scarecrow

Batman'i Zorlayan En Azılı 15 Düşmanı - Sinema Hanedanı

Jonathan Crane de bilim alanında çalışan başka bir kötü. Tıbbı alan gibi ülkeyi kalkındıracak şeyleri yapmak yerine gitti insanları korkutan bir korku toksini üzerinde çalıştı. Bu toksin ile karşısındakiler görüp görebilecekleri en kötü halisünasyonlarla karşılaşıyor, en kötü rüyalarını yaşıyorlardı. İlk çıktığı zamanlarda Batman’i yaralayıp kaçmıştı, bir seferinde de koca yürekli Robin’imiz gelip kahramanımızı kurtarmasaydı Scarecrow onu öldürecekti.

Two-Face

Batman'i Zorlayan En Azılı 15 Düşmanı - Sinema Hanedanı

Batman’in Gotham için ümitlenmesini sağlayan koca yürekli bir savcı iken korkunç bir kaza sonucu yüzünün yarısı yanan ve kişilik bölünmesi yaşayan Harvey Dent ya da bilinen ismiyle Two-Face, Batman’in savaşırken en çok zorlandığı düşmanlarından biridir. Çünkü kahramanımız, onun içindeki iyiliğin bir gün galip geleceğine inanır ve her zaman konuşmayı dener fakat Two-Face elindeki paraya kafayı takmış yazı mı tura mı oynamakla meşguldür. Onu bu kadar azılı bir düşman haline getiren ona karşı olan zaafıdır.

Bane

Batman'i Zorlayan En Azılı 15 Düşmanı - Sinema Hanedanı

Evet, evet Bane. Hani şu Batman’in belini kıran. Bane’i basitce açıklamak gerekirse yürüyen steroiddir. Bir zamanlar saygıdeğer bir güreşçi olan Bane artık kendine enjekte ettiği kimyasallarla insanları parçalamaya çalışan kalpsizin tekidir. Gözü hiçbir şey görmez ve tek amacı insanları yoketmektir, şehri temizlemek. Batman’i kağıt gibi katlayan bu ayımsı kötü adam. Tabiri caizse Batman’i şamar oğlanına çevirmiş, gayet de karizmatik bir kötüdür kendisi.

Batman’in En Azılı Düşmanı: Joker

Batman'i Zorlayan En Azılı 15 Düşmanı - Sinema Hanedanı

Veee Joker. Palyaçoların kralı, evet o. Size şöyle söyleyeyim, tüm kötü adamların bir amacı vardır biraz dikkat ederseniz fakat Joker‘in yok. Canı sıkıldıkça kaos yaratıyor adam, “-Neden yaptın?” “-Canım istedi.” şeklinde bir kötü adamdır. Kahramanımızı en çok zorlayan kişidir çünkü çok yaratıcıdır ve kusursuz bir zekaya sahiptir. Eğlenceli oluşu ile öne çıksa da tam bir sadisttir ve hani sanki dünyadaki tüm psikolojik sorunlar Joker’den yayılıyor gibi birisidir kendisi anlatabildim mi. Ama efsanedir ve bence Batman’in bu kadar başarılı bir seri olmasında Joker’in rolü azımsanamayacak kadar fazladır.

Joker Kimdir?
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Geek aleminde hatırı sayılır bir geçmişi var. Birçok yerde içerik ürettiği ve çalıştığı için geek emeklisi, yazarlığa gönül vermiş bir Krypton'lu.

Yorum Yap

Yorumlar (4)

 1. Joker bu sıralamanın tartışmasız birincisidir, her şeyden öte Batman ile olan düşmanlığı bir yana, toplumu yansıtması için verilmiş bir karakter.
  Anarşinin Bayraktarı

 2. 5 ay önce

  Jokeri çok seviyorum

 3. Harley Quinn niye listede yok

  • Umut Can Yürekli

   Harley Quinn ve Batman arasında karışık bir ilişki var. Fakat listedekiler daha ağır ve kanlı canlı düşmanları. İlk 15i almaya çalıştık sadece :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir