1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. TENET Film İncelemesi | Christopher Nolan’ın Yeni Gözdesi

TENET Film İncelemesi | Christopher Nolan’ın Yeni Gözdesi

TENET Film İncelemesi | İzlenmeye Değer mi? - Sinema Hanedanı

Hem 2020’nin hem de Christopher Nolan‘ın yeni gözdesi TENET filmi yarın vizyona girecek. Koronavirüs salgını sebebiyle ertelene ertelene hayranların umutlarını kıran filmimiz nihayet bizlerle buluştu diyebiliriz. Hem şu ana kadar yapılan açıklamalarıyla, hem bütçesiyle hem de oyuncu kadrosuyla Christopher Nolan‘ın en iddialı filmlerinden birisi oldu ve bu yüzden de TENET‘ın hayranları çok büyük bir beklenti içerisine girdiler. Peki Christopher Nolan bu beklentileri karşılayabildi mi? Yazıda spoiler bulunmuyor. Hadi incelememize başlayalım…

TENET Film İncelemesi

TENET Film İncelemesi | İzlenmeye Değer mi? - Sinema Hanedanı

Fragmanlarda kafamızı karıştıran film aynı zamanda konusunu bile bize belli etmiyordu. Filmden gelen ilk eleştiriler beklenen ve abartıldığı kadar iyi olmasa da filmin Nolan’a yakışır bir film olduğuna yönelikti. Buna katılıyorum. Film gerçekten güzel bir Nolan filmi (Güzeli geçtim, bir Nolan filmi) olmakla beraber ben de dahil çoğu hayran tarafından fazla abartıldı. Bunun sebebinin pandemi yüzünden filmin ertelenmesi ve bizim daha çok izlemek istememiz olduğunu düşünüyorum. Bu bekleyiş sırasında çıkan haberler de fazlaca ilgi çekici ve merak uyandırıcıydı. Nolan filminin vizyona girmesi için fazlaca ısrarcı olsa da bu bekleme süresini iyi kullandı.

Christopher Nolan kendi filmlerinde çoğu şeyi abartarak kullanır ve Tenet da bunlardan farklı değil. Nolan klişe denebilecek ögeleri bir araya toplayarak kendi anlatımıyla farklı bir perdeden anlatmış. Fakat filmin fazlasıyla kafa karıştırıcı. Intersteller’ın her şeyi fazlaca açıklamasından rahatsız olan kişiler Tenet’ı daha çok sevecek hatta tekrar izlemek isteyecektir.

TENET Film İncelemesi | İzlenmeye Değer mi? - Sinema Hanedanı

Filmde anlatılan her şey fazlaca görkemli ve büyük. Karakterlerin yerine olaya daha çok odaklanıyoruz. Empati kuramayacağımız karakterler yerine olaya bağlanmamız bence daha mantıklı. Ayrıca film için fazlaca para harcandığı gerçekten belli oluyor. Nolan’ın gerçek bir uçağı düşürdüğü haberleri çıkmıştı zaten.

Kendi zevkim açısından Inception’ın bende daha farklı bir yeri ve Tenet’ın çok iyi olmakla birlikte diğer filmler kadar efsane olacağını düşünmüyorum. Aksiyon ve bilim kurgu tarzındaki filmleri sevenler çok keyif alacaktır. Ayrıca izleyecek herkese şunu hatırlatmak istiyorum; Film tamamıyla Imax kamerasıyla çekildi ve size de imkanınız varsa Imax sinemada izlemenizi öneririm.

TENET Film İncelemesi | İzlenmeye Değer mi? - Sinema Hanedanı

TENET‘ın olabildiğince basit ve en az spoilerlı incelemesi bizden bu kadar. Yarın akşam saatlerinde Discord sunucumuz üzerinden film hakkında detaylı bir sohbet yapacağız. Sizler de katılmak için buraya tıklayabilirsiniz. Aynı zamanda şunu da eklemek istiyorum; birkaç gün içerisinde TENET‘ın detaylı bir incelemesini daha yapacağız o yüzden takipte kalmayı unutmayın.

Sizler de TENET filmini hakkında düşüncelernizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Geek aleminde hatırı sayılır bir geçmişi var. Birçok yerde içerik ürettiği ve çalıştığı için geek emeklisi, yazarlığa gönül vermiş bir Krypton'lu.

Yorum Yap

Yorumlar (4)

  1. biraz fazla abarttık doğru

  2. Spoilerli incelemesi gelsin

  3. Sanırım Türkiye’de yer alan ilk inceleme bu siteye ait. Güzel bir yazı olmuş ellerinizle sağlık. Bu ayın 30un da ben de gidip izleyeceğim TENET’ı. Yazar arkadaşa çok teşekkürler. Başarılarımız daim olsun.

  4. 6 ay önce

    Yönetmenin en iyi filmi olmamış bana göre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir