İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnceleme
  3. Gretel ve Hansel (2020) Film İncelemesi

Gretel ve Hansel (2020) Film İncelemesi

Gretel ve Hansel (2020) Film İncelemesi - Sinema Hanedanı

2020 yılında vizyona girebilen sayılı filmlerden Gretel ve Hansel’i izledik. 31 Ocak 2020’de vizyona girmiş, gerilim türünde bir Rus filmi. Grimm kardeşlerin masalı Gretel ve Hansel’den uyarlanmış fakat bildiğimiz hikayeyi bize farklı bir şekilde anlatıyor. Başrollerinde Sophia Lillis, Jessica De Gouw, Alice Krige ve Sammy Leakey gibi isimler var zaten az karakter içeren bir film. Hikayeyi bildiğiniz için büyük bir spoiler olmayacaktır yani okuduktan sonra izlemek istediğinize veya istemediğinize karar verebilirsiniz.

Öncelikle Dangerous Lies (incelemesini koyabilirsin) filmini izlemiş ve ondan sonra güzel bir gerilim filmi aramaya başlamıştım. Geçmişte, Hawkeye olarak tanıdığımız Jeremy Renner’ın oynadığı Hansel and Gretel: Witch Hunters (Hansel ve Gretel: Cadı Avcıları) filmini izlemiştik. Şiddet ve kan dolu film, masaldan çok masalın sonrasını anlatıyordu. Bu film ise daha korku teması üzerine kurulu. Gerçekten çok karanlık bir atmosfer var, filmin açılışı çok iyi, ara hikaye güzel, mekanlar güzel ama maalesef bu filmi ben beğenmedim.

Gretel ve Hansel (2020) Film İncelemesi - Sinema Hanedanı

Sebeplerine gelirsek, öncelikle hikaye çok yavaş akıyor. Gerilim filmlerinde hikaye her zaman daha yavaştır ama bu, gerçekten doruk noktası. 1 saat 27 dakikalık film bence yarım saate sığdırılabilirdi. Ayrıca daha çok korkmayı bekliyordum çünkü bu hikayenin gerçekten çok potansiyeli var. Gretel ve Hansel hikayesiyle çok iyi bir korku, gerilim filmi olabilecekken neden olamıyor bilmiyorum. Filmde az karakterin olması güzeldi hatta bana göre fazladan bir avcı karakteri vardı.

Oyunculuklar iyiydi, Sophia Lillis’in It, It Chapter 2, Netflix dizisi I am not okey with this gibi başka işlerini de izlemiştim ve sevdiğim bir oyuncu. Filmde bir ara hikayemiz var ve gerçekten güzel bir hikaye ama hikayenin sürprizini ben anlayabildim, çok gizlememişler. Hansel’i geri plana atıyor ve Gretel’in hikayesine odaklanıyoruz. Cadı’nın ve Gretel’in hikayesinin birleştiği noktada bizi hiç heyecanlandırmayan bir son bekliyor. Bazıları sonu devamı geleceği için böyle bitti diyor ama pek sanmıyorum. Gerek var mı emin değilim.

Gretel ve Hansel (2020) Film İncelemesi - Sinema Hanedanı

Filmin yorumlarında gerçekten yarısı beğenmiş yarısı da beğenmemiş. Ben çok beğenemedim ve korku filmi olarak görmedim. Arkadaşıma da önermem ama boş vaktimizin çok olduğu bu karantina döneminde bir şans verebilirsiniz. Kısaca güzel bir hikaye, güzel bir yaklaşım ama eksik bir film.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Geek aleminde hatırı sayılır bir geçmişi var. Birçok yerde içerik ürettiği ve çalıştığı için geek emeklisi, yazarlığa gönül vermiş bir Krypton'lu.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Elinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş

  2. 1 sene önce

    Ece Sude sana hiç katılmıyorum. Bunu sadece korku filmi olarak görmek çok yanlış. Diyaloglar şahane ve harika fotoğrafik görüntüler var filmde ve çok iyi derin mesajlar. filmde geçen ‘her şeyden çok fazla varsa doğru değildir’ sözü gibi aynı minimalizm in öğretisi gibi bu da. Ayrıca insanların şöhret ya da istediklerine ulaşmak için nelerden vazgeçebileceğini hatta sevgiden bile vaz geçebileceğini bu film bize bunu gösteriyor. Aynı zamanda insanın kendi arayışına kendisinin devam etmesi bir birey olması mesajları da var filmde. Bence bir kez daha izlemelisin :) Bunu bir fotoğraf ve sanat eğitmeni ve sinema incelemesi yapan biri olarak yazıyorum. Ayrıca görüntü ve sanat yönetmenlerini işlerine de bir bak bence. sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir