1. Ana Sayfa
  2. Liste
  3. Morbius Kimdir? | Yaşayan Vampir’in Hikayesi

Morbius Kimdir? | Yaşayan Vampir’in Hikayesi

Morbius Kimdir? - Sinema Hanedanı

Morbius Kimdir? Disney ve Sony’nin anlaşmaya varmasıyla sinemada ilk defa gerçekleşen bir olaya şahit olduk. Karakterin hakları Sony’e ait olmasına rağmen kendisini, Disney’in satın almış olduğu MCU’da izledik. Sonrasında anlaşmalar bozuldu veya şekil değiştirdi fakat yeni Spider Man’imiz Tom Holland’ı  uzun süre boyunca her 2 evrende de izlemeye devam edeceğiz.

Fakat sanılanın aksine Sony, Spider Man ile birlikte Spider Man’in düşmanlarının da haklarına sahip. Genelde Sinister Six ekibinde olan bu düşmanlar arasında Vulture, Venom, Kraven ve Morbius gibi isimler de var. Fragmanında Tobey Maguire’ın kostümünün görüp kafamızı karıştıran Morbius filmi ertelense de bu süreyi Morbius’u tanıyarak değerlendirmek istedik.

17 Soruluk DEV Marvel Testi

Morbius Kimdir?

Morbius Kimdir? - Sinema Hanedanı

Morbius karakteri çizgi romanlarda ilk kez 1971 yılında ve The Amazing Spider-Man #101 sayısında karşımıza çıkmıştır. Birçok karakter gibi onun hikayesi de zamanla değişti. Öncelikle çizgi romanlarda ilk çıktığı hikayeye bakalım.

Dr. Michael Morbius ve Peter Parker bir yarışmaya katılmak için deneyler yapmaktadırlar. Parker‘ın deneyleri daha iyi sonuçlar vermeye başlayınca, Dr. Michael Morbius onun deneyinin notlarını çalmaya karar verir. Peter’ı ısıran örümceğin DNA’sı, kendi insan DNA’sından baskın gelmeye başladığı için Peter daha sonra incelemek için kanını bir deney tüpü içerisine koyar.

Dr. Michael Morbius, Peter’ın çalışmalarıyla birlikte Peter’ın kanının olduğu tüpü de alır. Morbius’un amacı yaşadığı yerde, Transilvanya’daki yarasalardan bulaşan kuduzu tarzı bir hastalığa çare bulmaktır. Fakat deney sırasında yarasalardan biri kaçar ve Morbius kana biyolojik lazer verecekken kanı içmek için gelir. Böylece Peter’ın kanındaki örümcek DNA’sı yerini yarasa DNA’sına bırakır.

Morbius, deneyin başarılı olduğunu ve kendisine kas gücü vereceğini düşünerek bu kanı kendisine enjekte eder fakat deneyin sonuçları istediği gibi olmayacaktır. Geceleri vampire dönüşmeye ve deney yapan öğrencilerin bulunduğu okulun çevresinde seçtiği kurbanların kanlarındaki değerleri emmeye başlar. Bu durumun farkına ilk varan kişi Peter Parker olmuştur.

Eski arkadaşını kurtarmaya çalışsa da ona yardımcı olamaz çünkü Peter’ın bedeni de dev bir örümceğe dönüşmek üzeredir. Peter’ı, Kraven’ın sevgilisi iyileştirene kadar Morbius geri dönülemez şekilde vampire dönüşmüştür. Artık can almak istemeyen Morbius bir mağarada kış uykusu gibi uzun bir uykuya yatar.

Morbius’un Değiştirilen Hikayesi

Morbius Kimdir? - Sinema Hanedanı

Morbius’un hikayesi zamanla değişti ve sinema evreninde de bu değiştirilen hikayeyi izleyeceğiz.

Michael Morbius, Nobel ödüllü başarılı bir biyologtur fakat hareket etmesini güçleştiren, cilt rahatsızlıklarına sebep olan ve kan hücrelerini zayıflatan bir kan rahatsızlığına sahiptir. Başarıları sayesinde deneyler yapmasına izin verilen Michael, gece gündüz kendi hastalığının tedavisi için deneyler yapmaya başlar. Deneylerinde yarasa DNA’sı ve elektroşok kullanmaktadır.

Bulduğu tedaviye güvenip kendisinde uygulasa bile yanlış giden bir şeyler olduğunu fark eder. Hastalığı iyileşmiş olsa bile Morbius’un vücudunda değişiklikler olmaya, vampir benzeri bir yaratığa dönüşmeye başlamıştır. Geceleri dışarı çıkarak insan kanı içmeye başlar.

Morbius’un Versiyonları

Morbius Kimdir? - Sinema Hanedanı

1990’lı yılların unutulmaz Spider Man çizgi filminin birkaç bölmünde görünen Morbius, Peter Parker’ın kanını emen bir yarasa tarafından ısırılması sonucu vampire dönüştü. Bazı alternatif evren hikayelerinde de kendisinin Dracula’nın kardeşi olarak görmüşlüğümüz var.

Kim Bu Morbius?

Morbius Kimdir? - Sinema Hanedanı

Morbius, Spider Man’le savaşmasına ve vampir doğası yüzünden can almasına rağmen güçlerini insanlara yardım etmek için de kullanır. Zombi saldırısının olduğu bir sayıda zombilere karşı savaştı ve Spider Man’e yardım etti. Çok karışık bir olay olmasına rağmen Peter Parker’ın öldüğü söylenerek kendisi yine de hapse gönderildi.

Bazen gerçek vampirlere karşı durduğu da oldu. Masum insanlara zarar vermek istemediğini ve olduğu şeyden nefret ettiğini her seferinde söyleyen Morbius, suçluların kanıyla besleniyor. Kendisini gerçekten de anti-hero olarak görebiliriz.

Morbius’un Güçleri

Morbius Kimdir? - Sinema Hanedanı

Morbius tam olarak bir vampir değildir, hatta “yaşayan vampir” adıyla anılır. Kendisinin kana susuzluğu hiçbir şekilde dinmemektedir. Vampirlerden de aşina olduğumuz gibi insan üstü refleks ve güçlere sahiptir. Yaralarını hızla iyileştirebilir.

Yarasa DNA’sı ona gece görüşü, sınırlı uçuş ve zayıf iradeli insanları hipnotize edebilme yetenekleri vermiştir. Güneş onu yakmasa bile dayanılmaz ağrılara sebep olur. Dini ritüeller, büyü, haç, sarımsak gibi zayıflıkları yoktur.

Morbius ve Sinema Evreni

Morbius Kimdir? - Sinema Hanedanı

Morbius’u henüz çizgi filmler dışında izleme fırsatımız olmadı fakat pandemi yüzünden ertelenen film, Mart 2021’de vizyona girecek. Morbius karakterini ünlü oyuncu Jared Leto canlandıracak.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Geek aleminde hatırı sayılır bir geçmişi var. Birçok yerde içerik ürettiği ve çalıştığı için geek emeklisi, yazarlığa gönül vermiş bir Krypton'lu.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 6 ay önce

    Filmden beklentim yüksek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir