İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Çizgi Roman Tarihini Değiştirecek Joker Sonu

Çizgi Roman Tarihini Değiştirecek Joker Sonu

Çizgi Roman Tarihini Değiştirecek Joker Sonu! - Sinema Hanedanı

Todd Phillips‘in Joker‘i şüphesiz yılın en çok tartışılan filmiydi. Bazıları onu dokunaklı sosyal yorumlarla çığır açan bir çizgi roman filmi olarak överken, bazıları da filmin net olmayan bir mesajı olduğunu ve Joaquin Phoenix‘in ödülüne layık performansına rağmen Oscar alması için çok uğraştıklarını düşündüler. Ama eğer yapımcı Kevin Smith‘e güvenmek gerekirse, seyirciler filmin şok edici ve çizgi roman tarihini değiştiren alternatif sonu sebebiyle kavga edebilirdi.

Joker, alt sınıf vatandaşların onlara eziyet gösteren kişilere karşı ayaklanma göstermesiyle Gotham City‘nin kaosa sürüklenmesiyle bitiyor. Joker‘in kuruluşa karşı ayaklanmasından etkilenen alt sınıf vatandaşlar (Bize Bruce Wayne’in nasıl ve neden Batman’e dönüştüğünü gösteren Thomas ve Martha Wayne de dahil) zarar gördü ve soyuldu. Son çekimde, Arthur Fleck‘in beyaz bir koridorda koşup konuştuğu doktoru ölü görmesinden önce akıl hastanesinde psikiyatrist ile konuştuğunu görüyoruz. Ama bununla her şey daha karanlık bir hâl almıştı.

Çizgi Roman Tarihini Değiştirecek Joker Sonu! - Sinema Hanedanı

Kevin Smith‘in Fatman on Batman dizisinin son bölümünde, film yapımcısı “işinde çalışan, bilgili, çok akıllı ve mükemmel anlatıcı”nın ona, Joker’e asla meyve vermeyen alternatif bir son söylediğini açıkladı. Final sahnesi yine akıl hastanesinde olacaktı ama psikiyatristi öldürmek yerine, Fleck hikâyeyi anlattıktan sonra kendine gülecekti. Doktor ona neden güldüğünü sorduğunda ise Arthur komik bir şeyin aklına geldiğini söyleyecekti.

Aniden, film Thomas ve Martha Wayne‘in cinâyetini gösterecekti ve bu zaman Arthur Fleck‘in elinde olacaktı. Bruce Wayne bildiğimiz gibi ölü ebeveynlerinin yanında ağlıyor iken Arthur orayı terkedecekti. Giderken duracak, arkasına bakacak ve omuz silkip Bruce Wayne‘i vuracaktı.

Çizgi Roman Tarihini Değiştirecek Joker Sonu! - Sinema Hanedanı

Dürüst olmak gerekirse, bu daha ilginç bir final olurdu. Bruce Wayne‘i daha fazla mağdur edince çizgi roman tarihi biraz değişir. Smith, bunu filmde Batman olmayacağını ve bu deliliği kenti içine çekeceğini, kenti korumak için asla bir kahramanı olmayacağını ima ediyor. Bu çok umutsuz olsa da 2019 için oldukça mükemmel. Ayrıca Joker‘in Bruce‘u öldürmeye çalıştığından beri onun sadece bir intikamcı dan fazlası olduğunu görmemizi kolayca sağlardı. Çocuğun hayatta kalmayıp Batman olmadığını kim söyleyebilir?

Muhtemelen, açık uçlu son olasılığı ile bile bu tür bir son çok karanlık olurdu. Artı olarak, bu çizgi romanlardan farklı olsa da Bruce Wayne’in kökenini, Batman olmasına yol açan olayların yörüngesini önemli bir fark yaratacak kadar değiştirmezdi. Hâlâ, bu sonu ilginç kılan şey, çizgi roman film yapımcılarının karakterleri değiştirebilecek kadar özgür ve de cesur olup olmadıklarını merak ediyoruz. Bir açıdan bakarsak, seyirciler bu çizgi romanlara çok aşina, önemli değişiklikler onların ilgisini çekebilir. Sinemada uyarlanmış çizgi roman yaylarında birçok kez değişiklik yapıldı, ancak tartışmasız çığır açan bir şey hiç olmadı… Henüz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Geek aleminde hatırı sayılır bir geçmişi var. Birçok yerde içerik ürettiği ve çalıştığı için geek emeklisi, yazarlığa gönül vermiş bir Krypton'lu.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 6 ay önce

    Joker filmini çok sevdim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir