1. Ana Sayfa
  2. Evren
  3. Witcher Evreninde İnsan Olmayanlar

Witcher Evreninde İnsan Olmayanlar

THE WİTCHER

20 Aralık 2019’da, Netflix sayesinde karşımıza çıkan The Witcher dizisini çoğumuzun duyduğunu varsayıyoruz. Bu dizi içerisinde Rivyalı Geralt hakkında bir hikayeye odaklansak da, Witcher evreninde işler sadece ana karakterimizin etrafında dolanmıyor. Bugün siz okuyucularımız için bu evrende insan olmayan ırklardan bahsettik. Keyifli Okumalar…

Cüceler

Cücelerin kökeni kadim zamanlara, Kürelerin Birleşimi‘nden  önceki günlere dek dayanır. Kısa boylu, güçlü, sert ve ağır işlere alışkın bir halktır. Güvenilir ve onurlu olmalarıyla ünlüdürler ancak sıklıkla durmadan şikayet eden, kendi halklarından ve biriktirmeyi çok sevdiği altınlardan başka hiçbir şeyi önemsemeyen kimseler olarak görüldükleri de doğrudur. Hatta altına duydukları bu tutku konusunda onları sadece ejderhalarla insanların geride bıraktığı söylenir. Ek olarak, herkesin baştan çıkarmak için hevesle fırsat kolladığına inandıkları ve hiç de güzel olmayan dişi cüceler için duydukları büyük kıskançlık ile meşhurdurlar. Bir cüceye bu inancın yanlış olduğunu açıklama riskine çok az kişi girebilmiştir.

Atalarının memleketi Mahakam‘ın dağlık bölgeleri olsa da, insanların şehirlerinde yaşayan ve zanaatkarlık, bankacılık, tüccarlık, korumalık veya paralı askerlik yapan cücelerin sayısı hiç de az değildir. Elflerin aksine asimilasyona pragmatik bir açıdan yaklaşmış, insanların pek çok adaletini, alışkanlıklarını ve kıyafetlerini benimseyerek iki ırk arasındaki uçurumu önemli ölçüde azaltmışlardır. Buna rağmen insanların cücelere karşı duyduğu ön yargı hiçbir zaman yok olmamıştır ve ara sıra hala vahşet olaylarına ve soykırım hareketlerine maruz kalabilmektedirler.

Witcher Evreninde İnsan Olmayanlar - Sinema Hanedanı

Elfler

Elflerin görkemli günlerini geride bırakalı çok uzun zaman oluyor. Bir zamanlar dünyanın bu kesiminin en kalabalık nüfusuna sahip olmasına rağmen son birkaç yüzyıldır, yani insanlar geldiklerinden ve karşılaştıklarından hemen her cephede topraklarını onlara bırakmaya başladıklarından beri sayıları giderek azalmaktadır. Elfler kendi lisanlarında kendilerine Aen Seidhe, yani Tepe Halkı derler. Uzun boylu, zayıf ve ince yapılıdırlar. İnce uzun suratlarına, simetrik yüz hatlarına, iri gözlere ve hafif sivri kulaklara sahiptirler. Onları insanlardan ayıran bir diğer özellikleriyse köpek dişlerinin olmamasıdır. Elfler her türlü hayvanı avlarlar ve şöyle bir parça kızarmış, leziz geyik etine neredeyse hiçbir şeye hayır demezler.

Oldukça uzun ömürlü bir ırktırlar. Yüzlerce, hatta belki de on binlerce yıl yaşayabilirler. Bizlerin gözüne sonsuzluk gibi gözüken bir süre, onlar için sadece göz açıp kapanıncaya kadar geçen bir andan, sabit zaman döngüsündeki bir başka mevsimden ibarettir. Öte yandan uzun yaşam sürebilmelerine rağmen sadece gençken üreyebilmektedirler. İnsanlarla girdikleri savaşları üst üste kaybettikleri için kadim topraklarının çoğundan mahrum kalmışlardır. Yalnızca kısa bir süre önce, Kuzey Krallıkları ile Nilfgaard İmparatorluğu arasındaki savaş sırasında kendilerine yeni bir ülke kurabilmeyi başarabildiler.

Witcher Evreninde İnsan Olmayanlar - Sinema Hanedanı

Dryad’lar

İnsanların “ürkünç hanımlar” olarak da adlandırdığı bu canlılar bir zamanlar neredeyse bütün ormanlarda ve ağaçlıklarda yaşarlardı ancak bugünlerde yalnızca Brokion Ormanı‘nda görünüyorlar. Dış görünüşleri kıvrak bedenli genç kızları andırır. Bütün ırkları yalnızca dişilerden oluşur ve elflerle ya da nadiren de olsa insanlarla girdikleri ilişkiler sayesinde çoğalırlar. Son zamanlarda insanlarla kurdukları tüm iletişimler düşmanca olduğundan ve ormanlarını korurken pek çoğu öldüğünden küçük kızları kaçırmaya başlamışlardır. Söylentilere bakılırsa bu çocuklara önceki hayatlarına dair tüm anılarını unutmalarına neden olan, gizemli Brokilon Suyu‘ndan içiriliyormuş ve yeni bakıcıları onları kendi evlatları gibi büyütüyormuş.

Ürkünç Hanımlar ormanlarına büyük hürmet duyar ve ona zarar verecek her davranıştan kaçınırlar. Evleri bile canlı ağaçlardan yapılmadır ve onları istedikleri gibi şekillendirdikleri söylenir. Bunun yanı sıra okçuluk konusunda müthiş yeteneklidirler ve ustalıklarıyla pek çok elfi mahcup edebilirler. Ormanlarına izinsiz girmeye çalışanları da keşfettikleri üzere, bu kabiliyetlerini merhametsiz bir etkinlikte kullanırlar.

Witcher Evreninde İnsan Olmayanlar - Sinema Hanedanı

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Geek aleminde hatırı sayılır bir geçmişi var. Birçok yerde içerik ürettiği ve çalıştığı için geek emeklisi, yazarlığa gönül vermiş bir Krypton'lu.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 7 ay önce

    Bu evren gerçekten güzele benziyor kitap serisini okuyacağim galiba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir