İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Liste
  3. Marvel’ın Sırları

Marvel’ın Sırları

Marvel'ın Sırları - Sinema Hanedanı

Çoğu şirketin tozlu raflara kaldırdığı ya da duyulmasını çok istemediği sırları vardır. Sizce son zamanların en büyük markalarından Marvel‘ın sırrı olmaması mümkün mü? Hayır.

Doctor Strange’in Garip Hikayesi

Marvel'ın Sırları - Sinema Hanedanı

Doctor Strange, MCU’ya gelerek ona yeni bir soluk kazandırdı. Thor’un çekiciyle herkesi dövmesine ve Iron Man’in son teknolojisini izlemeye alışmışken Doctor Strange büyü ve çoklu evren kelimelerini MCU’ya getirdi.

Doctor Strange filmi 2016’da çıktı ve o zaman Marvel’a göre mistik olaylar Asya demekti. Film gerçekten de Asya klişeleri içeriyordu. Genelde yan karakter olarak görüldükten sonra insanlar onu daha fazla okumak istediler. Marvel da Doctor Strange hakkında daha fazla bilgi vermeye başladı. Ve onu Kafkas bir karaktere çevirdiler. Bu, Doctor Strange filminin çıkışını çevreleyen kültür hakkındaki konuşmayı son derece ironik hissettiriyor.

Romantizm Sıkıntıları

Marvel'ın Sırları - Sinema Hanedanı

İster inanın ister inanmayın Marvel’ın süper kahramanlar hakkında çizgi roman çıkarmadığı bir dönem vardı. 1940-1970 yılları arasında Marvel daha çok aşk ve romantizm içeren çizgi romanlar yayınlıyordu. Genelde kahramanlık çok aşk hayatlarına odaklanıyorduk. Çok sevimsiz olan Harley Quinn versiyonunu da burada tanıdık.

Marvel 2003 yılında Trouble adlı bir diziyle bu türü bize tekrar sundu. Peki bu romantik aşk hikayelerini yazması için kimi kiraladı? Judge Dredd, Swamp Thing ve Kick-Ass’le tanınan Mark Millar’ı. Ve bu Trouble ile ilgili sorunlar durmadı. Örneğin May Halanın aslında Peter’ın annesi olduğu hikayesi gibi. Marvel ne günlerden geçmiş ya.

Marvel’in Marville’si

Marvel'ın Sırları - Sinema Hanedanı

Marvel 2002 yılında Marville adında bir mini çizgi roman serisi çıkartmıştı. Bu mini seri değişik şakalarla doluydu. Marville‘nin, Marvel yöneticisi Bill Jemas tarafından yazıldığı düşünülürse, bu çok ironik. Marville, 5002 yılında Dünya AOL tarafından alınmasını ve KalOAL adındaki bir kahramanın dünyayı ölümcül meteordan kurtarmak için 2002 yılına gelmesini anlatıyor. Fakat çizgi romanın kapağında bulunan sahildeki kadın ve köpeği görünce bu konuyu anlamanız çok zor.

JemasMarville, en çok satan çizgi romanlar için gereken şeylere sahip değil, ancak yaşamın kökenini ve anlamını araştırıyor, bu yüzden altı sayı dizisine değdiğini düşündüm. Ve Marvel’in başkanı olduğum için, rakamları görmezden gelebilir ve minimum satış projeksiyonlarına ve marj gereksinimlerine bakmadan Marville’i yayınlayabilirim.” şeklinde açıklamalar yapmıştı. Marville tozlu ve yüksek raflara kaldırılmış olsa bile günümüzde hala en kötü çizgi romanlar arasında.

Marvel Oyuncaklarının Popülaritesi

Marvel'ın Sırları - Sinema Hanedanı

Spider Man, dünyadaki en çok tanınan, en çok sevilen ve popüler süper kahramanlardan biridir… Ve bunu çizgi roman satışlarını veya gişe gelirlerini bile dikkate almadan söyleyebiliriz. Tabii, Spider Man: Far Fram Home (Örümcek Adam: Evden Uzakta) 2019’da dünya çapında 1,1 milyar dolar kazandı. Ancak bu Marvel‘in Spider-Man ürününden sağladığı nakitle karşılaştırıldığında hiçbir şey. Sadece 2013’te yaklaşık 1,3 milyar dolarlık Spider Man eşyası satıldı. Özellikle oyuncaklar, battaniyeler, kostümler, ayakkabılar ve diğer şeyler. Bu, aynı zamanda Avengers, Batman ve Superman eşyalarından daha fazla para kazandığı anlamına geliyor.

Disney‘in Spider Man‘ı Marvel Sinematik Evrenine almak için rakip stüdyosu Sony ile bu kadar sıkı mücadele etmesinin nedenlerinden biri kesinlikle Spider Man’in bu kadar sevilmesi. Avengers hayranlarının dışında da Spider Man’in kendine ait bir kitlesi var. The House of Mouse, Webslinger‘ın ticari haklarına sahip ve Spider Man bir MCU filminde her göründüğünde sadece sinematik bir sihir değil, aynı zamanda daha fazla Spider Man eşyası için bir reklam yapıyor.

War Machine İçin Savaş

Marvel'ın Sırları - Sinema Hanedanı

Ta-Nehesi Coates, muhtemelen en iyi World and Me arasında tanınan, Afrikalı-Amerikalı bir adam olarak yaşam kitabı olan dikkat çekici bir yazardır. 2015 yılında Coates Ulusal Kurgu Dışı Ödülü’nü kazandı ve MacArthur Vakfı‘ndan bir Genius Hibe aldı. Ve çizgi romanlar geleneksel olarak “düşük sanat” olarak kabul edilirken, bu edebi mucize Marvel‘e bir Black Phanter (Kara Panter) serisi yazmak için katıldı. İlk sayı çeyrek milyondan fazla sattı ve bu da onu Nisan 2016’nın en çok satan çizgi romanı haline getirdi.

Aynı yıl Marvel, mini dizileri Civil War II (İç Savaş II) olayını yaptı. Yayıncı, ana karakterleri Carol Danvers ve Tony Stark‘ı derinden üzen yüksek riskli bir ölümle başlamak istedi. Plan, James “Rhodey” Rodos‘u, yani War Machine’i (Savaş Makinesi) ve Carol‘un erkek arkadaşını öldürmekti. War Machine, Marvel’daki çok az sayıda Afrikalı-Amerikalı karakter arasında ve Coates bu değerli az kişiden birini kaybetmenin yanlış bir adım olacağını düşündü. Coates, Marvel genel yayın yönetmeni Tom Breevoort ve Axel Alonso’ya bu konuyla ilgili bir mektup gönderdi. Breevort, Newsarama’ya “Bir ölüm olacaksa karakterlerle ilişkisi nedeniyle Rhodey olmalı, derisinin rengi yüzünden değil, iyi bir zeminde durduğumuzu hissediyorum.” şeklinde konuştu. Ve sonra, neslinin en ünlü yazarlarından birini görmezden gelen Marvel devam etti ve Rhodey‘i öldürdü.

Marvel vs. Marvel’ı Marvel Yapan Adam

Marvel'ın Sırları - Sinema Hanedanı

1950’li ve 1960’lı yıllarda Stan Lee ve Jack Kirby; Iron Man, the Fantastic Four ve Captain America dahil Marvel’ın en popüler karakterlerini yaratmaya başladı. Lee‘nin çalışması yaygın bir bilgidir, ancak Kirby için durum böyle değil çünkü sözleşmeler… Lee bir Marvel çalışanıydı, ancak Kirby bir serbest çalışandı. Bu, Jack Kirby’nin tüm bu kayda değer ve kârlı yaratımlara hiçbir hakkı olmadığı anlamına geliyordu.

Jack Kirby‘nin ölümünden 15 yıl sonra, 2009 yılında dört yetişkin çocuğu Marvel, Disney, Fox, Universal, Paramount ve Sony‘ye 40’tan fazla fesih bildirimi gönderdi ve Jack Kirby tarafından oluşturulan 260’tan fazla esere dayanan projeler geliştirmelerini durdurmalarını emretti. Amaçları, babalarının karakterlerinin telif haklarını geri almaktı. Ertesi yıl Marvel, mahkemeden Kirby’lerin grevini geçersiz kılmasını istedi. Marvel, Kirby‘nin katkılarını reddetmedi, sadece onların haklarının kendine ait olduğu açıklamasını yaptı. Şirket avukatı John Turitzin yaptığı açıklamada, “Kirby’nin Marvel ile olan ilişkisi hakkında her şey, katkılarının işe alınma çalışmaları olduğunu ve içerdiği tüm telif hakkı çıkarlarının Marvel’e ait olduğunu gösteriyor.” dedi. Mahkemeler Marvel‘in lehine karar vererek Kirby’lerden Yüksek Mahkemeden davanın incelenmesini istedi. Sonrasında Kirby ailesi ve Marvel, şartları kamuya açıklanmayan mahkeme dışı bir anlaşmaya vardılar.

Ghost Rider’dan Vazgeçiş

Marvel'ın Sırları - Sinema Hanedanı

Ghost Rider (Hayalet Sürücü) 1970’lerin başında Gary Friedrich tarafından tasarlanmıştı. Karakter ilk olarak 1972’nin Marvel Spotlight # 5’teki bir başlangıç ​​hikayesinde ortaya çıktı. Ghost Rider‘ın yaratıcısı Friedrich 2007 yılında, “ortak girişim” olduğunu iddia eden Marvel, Sony Pictures, Hasbro ve Ghost Rider adaptasyonlarına (2007 Nicolas Cage Ghost Rider filmi dahil) dahil olan diğer birçok şirkete Ghost Rider karakterini onayı olmadan sömürmek, kâr etmek ve kullanmak için komplo kurmak suçlarından dava açtı. Friedrich, 1971’de Ghost Rider kitapları yapmasıyla sözleşme imzaladığında, Marvel‘in (o zaman, Magazine Management) karakterin üzerinde telif haklarını düzgün bir şekilde dosyalamayı ihmal ettiğini, yani hakların 2001’de ona geri döndüğünü iddia etti. 2011’de Marvel‘in lehine karar verildi ve Friedrich‘in 1971’de ve 1978’de Marvel‘in ona daha fazla serbest fırsat vereceğini düşündüğü zaman Ghost Rider‘ın tüm haklarını imzaladığını kanıtladı. İki yıl sonra, temyiz mahkemesi kararı bozdu. Marvel ve Friedrich sessizce açıklanmayan, mahkeme dışı bir anlaşmaya karar verdi. Anlaşılan Marvel açıklanmayan mahkeme dışı anlaşmalarla pek bir içli dışlı.

X Men’lerin Kökeni

Marvel'ın Sırları - Sinema Hanedanı

Sanatsal ilham her yerden gelebilir, gerçek hayat, bir film veya bir rüya. Ya da bir sanatçı, yazar veya çok uluslu şirket, rakibinin bir kahramanını alıp telif hakkı ihlali için dava açılmayacak kadar değiştirebilir. Marvel Comics‘in uzun, uzun hikayesi, DC Comics özelliklerine çok benzeyen birçok hikaye ve karakter barındırıyor.

Haziran 1963’te DC, tekerlekli sandalye kullanılmasını gerektiren birinin önderliğinde mücadele etmek için takımlaşan uyumsuz bir grup olan Doom Patrol‘ü başlattı. Bu size bir yerden tanıdık geliyor mu? Büyük ihtimal doğru tahmin ettiniz: X Men. Doom Patrol’den 4 ay sonra Marvel, X Men’in ilk sayısını yayınladı. 1964’te hem Doom Patrol hem de X Men kötülerle savaşıyordu.

Yasaklı Kelimeler

Marvel'ın Sırları - Sinema Hanedanı

1979’da Marvel ve DC, ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi ile “süper kahraman” sözcüğünün ortak ve karşılıklı mülkiyeti üzerine bir talepte bulundu. Bu, kurgu boyunca bir dizi özelliği tanımlamak için çok yaygın bir kelime olsa da federal hükümet, yayıncıların insanlar süper kahramanları düşündüklerinde, çoğunlukla entelektüel olan filmlerin ve çizgi romanların süper kahramanlarını düşündükleri iddiasıyla anlaştı. Marka, 80’lerin başında resmi hale geldi ve başka hiçbir şirketin çizgi roman veya çok çeşitli ürünler yayınlayamayacağı ve adında “süper kahraman” kelimesini kullanamayacağı anlamına geliyordu.

2000’lerin başında, 30’dan fazla şirketin süper kahraman kelimesini kullanması engellendi.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Geek aleminde hatırı sayılır bir geçmişi var. Birçok yerde içerik ürettiği ve çalıştığı için geek emeklisi, yazarlığa gönül vermiş bir Krypton'lu.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Hiç bilmediğim şeylerle dolu bir liste olmuş elinize sağlık

  2. 6 ay önce

    Bilgilendirici bir yazı olmuş elinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir