İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Dizi
  3. Daredevil Kimdir? | Hell’s Kitchen Şeytanı Hakkında Her Şey
Trendlerdeki Yazı

Daredevil Kimdir? | Hell’s Kitchen Şeytanı Hakkında Her Şey

Çoğunlukla Netflix dizilerinden tanınan Daredevil karakterini ne kadar tanıyoruz? İşte bugün sizler için sevgili Hell's Kitchen Şeytanı hakkında bilmeniz gereken her şeyden bahsettik.

Daredevil Kimdir Hell's Kitchen Şeytanı Hakkında Her Şey - Sinema Hanedanı

Birçoğumuzun Marvel‘ın Daredevil dizisiyle tanıdığı karakter, yazar-editör Stan Lee ve sanatçı Bill Everett tarafından yaratılmıştır. Karakter ilk olarak Daredevil #1’de (Nisan 1964) karşımıza çıkmıştır.

17 Soruluk DEV Marvel Testi

Daredevil’in Geçmişi

Daredevil Kimdir Hell's Kitchen Şeytanı Hakkında Her Şey - Sinema Hanedanı

Daredevil, New York şehrinin Hell’s Kitchen semtinde Battlin Jack Murdock’ın oğlu Matt Murdock olarak dünyaya geldi. Matt’in annesi Matt küçükken onları terk ettiği için babası onun öldüğünü söyledi. İlerleyen zamanlarda Jack geçimini sağlamak için yerel bir suçlu olan Fixer (Roscoe Sweeny) ile çalışmak zorunda kaldı. Jack, ömrü boyunca Matt’i şiddet dünyasından uzak tutmaya çalıştı. Zamanında Matt, Jack’e çok çalışacağı ve yumruklarını asla kullanmayacağı konusunda ona söz vermişti. Genç Murdock babasına verdiği sözü elinden geldiğince tutmaya çalıştı ama sürekli zorbaların hedefi oluyordu.

Matt’in hayatı, caddeden geçen kör yaşlı bir adama doğru hızlanan kontrol dışı bir kamyon gördüğünde sonsuza dek değişti. Matt, yaşlı adamı radyoaktif madde taşıyan aracın önünden kurtarırken, konteynerların araçtan düşmesiyle içindeki radyoaktif sıvı Matt’in gözlerine döküldü. Bu olay küçük Matt’i kör bıraktı ama kalan tüm duyuları önemli ölçüde değişti. Kısa bir süre sonra, Matt yeni gelişen duyularını anlamaya çalışırken müthiş bir dövüşçü olan kör dövüş sanatları ustası Stick ile tanıştı.

O zamanlarda hala küçük bir çocuk olan Matt, babasının dövüşeceği bir boks maçına gelir. Maç öncesi anlaşıldığı gibi Fixer, Jack’e maçı maçı satmasını söylemiştir. Oğlunun önünde kaybetmek istemeyen Jack, maçı satmayıp kazanmasıyla o gecenin ilerleyen saatlerinde, Fixer’ın adamlarından bir grup Jack’i bir sokağa sıkıştırır ve öldürür.

Babasının ölümünden harap olan Matt, kilisenin yetimhanesinde hayatına devam eder. Kilisenin papazı olan Peder Lanton, Matt’in çok üzerine düşüyordu. Küçük Matt kilisede okul eğitiminin yanında dini eğitimini de alıyordu ve böylece üniversiteye gidene kadar kilisede kalmaya devam etti.

Daredevil (Matt), üniversiteye başladığında babasının ölümü hakkında daha fazla araştırma yapar ve adaletin Fixer’a cezasını vermediğini öğrendiğinde çok sinirlenir. Murdock, babasının intikamını alabilmek için Harvard Hukuk Fakültesi‘nden mezun olur, ancak sonra Fixer’ın işini kendi başına halletmeye karar verir. Gerçek kimliğini saklayan bir kostüm yapan Matt, küçükken kendisine sataşan zorbaların ona taktığı takma adı kullanır: Daredevil. Matt, Fixer’ın çetesini yakalayıp en son onun peşine düştüğünde Fixer çok korkar ve dayanamayıp kalp krizinden ölür.

Bu olaydan sonra karakterimiz Matt Murdock, hayattaki gerçek amacını anlar. Dostu Foggy ile birlikte hukuk bürosu açar ancak yasanın ulaşamadığı kişileri ise Daredevil olarak karşılaması gerekiyordu.

Daredevil’ın Düşmanları

Daredevil Kimdir Hell's Kitchen Şeytanı Hakkında Her Şey - Sinema Hanedanı

Daredevil’in görünüşte bitmeyen bir düşman listesi var, ancak muhtemelen hiç kimse Matt Murdock’a, Suç Patronu Wilson Fisk‘ten daha fazla zarar veremez. Daredevil’in diğer düşmanları arasında Baykuş (Leland Owlsley) ve aynı zamanda Mor Adam, çılgın Typhoid Mary, Mr. Fear , Stilt-Man, zihin kontrolü yapan Zebediah Killgrave gibi suç lordları bulunmaktadır. Düşmanları arasında El (Hand) isimli bir grup ninja ve nefret grubu olarak da bilinen Yılanın Oğulları da vardır.

Daredevil’ın Müttefikleri

Daredevil Kimdir Hell's Kitchen Şeytanı Hakkında Her Şey - Sinema Hanedanı

Matt’in müttefikleri, ona çok sadıktır. En iyi arkadaşı, avukat Franklin “Foggy” Nelson, üniversiteden beri onun yanındaydı ve Matt ile Nelson & Murdock adında bir hukuk bürosu kurmuştur. Foggy, Murdock’ın Daredevil olduğunu öğrenmeden önce Matt ile yıllarca çalışmıştır.

Daredevil ve Elektra İlişkisi

Daredevil Kimdir Hell's Kitchen Şeytanı Hakkında Her Şey - Sinema Hanedanı

Matt’in hayatı, birçok sorun ve kırgınlıkla doluydu; üniversitede Matt, Elektra Natchios ile bir araya gelir. Birbirlerine çok aşık olurlar, ancak aşkları fazla uzun sürmez. Yunan büyükelçisi olan Elektra’nın babası teröristler tarafından rehin alındıktan sonra öldürülür. Babasının ölümüne dayanamayan Elektra, ülkeden kaçar ama Elektra uzun bir zamandan sonra geri döner ve Daredevil ile çalışmaya başlar. Zamanında öldükten sonra tekrar diriltilen Elektra, korkunç bir suikastçı, aynı zamanda arada bir müttefiktir.

Matt’in bir diğer aşkı olan eski sekreteri Karen Page de kalbinde önemli bir yer tutuyor. Karen, Matt’i Bullseye‘ın saldırısından korumak için ölümcül bir saldırının önüne atlar ve hayatını kaybeder.

Daredevil ayrıca Örümcek Adam (Peter Parker), Luke Cage, Iron Fist (Danny Rand), özel dedektif Jessica Jones, Kara Panter (T’Challa), Kaptan Amerika (Steve Rogers) ve sağır maceracı Echo (Maya Lopez) ile suçlulara karşı savaşmıştır. Çoğunlukla kendi başına çalışırken, Luke Cage liderliğinde Defenders ekibine de katılmıştır.

Daredevil’ın Güçleri ve Yetenekleri

Daredevil Kimdir Hell's Kitchen Şeytanı Hakkında Her Şey - Sinema Hanedanı

Güçlendirilmiş Duyular: Daredevil’in süper kahraman yetenekleri olağanüstü duyularına dayanıyor. Dokunma, koku, tat ve duyma duyularının hepsi insanüstü seviyelere yükselmiş ve bu görme eksikliğini telafi etmekten daha fazlasını sağlamıştır. Yaklaşık 50 metre mesafedeki bir kalabalıktan birisini veya bir nesneyi izleyebilir. Bir kişinin 20 metreden uzağındaki kalp atışlarını veya standart bir ses yalıtımlı duvarın diğer tarafına fısıldayan insanları duyabilir. Ayrıca bir kişinin kalp atışlarındaki değişiklikleri dinleyerek yalan söyleyip söylemediğini de öğrenebilir ama kalp pili kullanan veya kendi kalp atışlarını kontrol edebilen birisi tarafından kandırılabilir ve ayrıca insanları kalp atışlarından tanıyabilir.

Dövüş Sanatları: Dünyadaki en seçkin dövüş sanatçılarının bazılarından eğitim almış olan Daredevil, dövüş sanatlarında ustadır. Ayrıca inanılmaz bir gücü, refleksleri, çevikliği ve dayanıklılığı vardır.

Süper Zeka: Fiziksel yeteneklerine ek olarak, Matt Murdock mükemmel bir zekaya sahiptir. Sık sık arkadaşı ve iş ortağı Foggy Nelson ile birlikte çalışan Murdock, ülke genelinde zeki ve yetenekli bir avukat olarak bilinir.

Daredevil’ın Zayıflıkları

Daredevil’in diğer duyularının daha güçlü olmasının yanında; Başlıca zayıflığı, radar anlayışını geçici olarak zayıflatabilecek güçlü seslere veya kokulara karşı savunmasızlığıdır. Bu zayıflık genellikle Daredevil’i hareketsizleştirmek için kullanılır.

Daredevil’ın Güç Seviyesi

Daredevil daha fazla kaldırabileceği düşünülebilse de, 450 pound’a kadar yük kaldırabiliyor. Aşırı insan gücüne ek olarak, Daredevil yıllarca süren eğitim ve duyusal ustalıktan kazandığı insanüstü hıza ve reflekslere sahiptir.


Daredevil karakteri hakkında düşüncelerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın…

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Geek aleminde hatırı sayılır bir geçmişi var. Birçok yerde içerik ürettiği ve çalıştığı için geek emeklisi, yazarlığa gönül vermiş bir Krypton'lu.

Yorum Yap