1. Ana Sayfa
 2. Marvel
 3. Marvel Sinematik Evreni Nasıl Oluştu?

Marvel Sinematik Evreni Nasıl Oluştu?

Marvel Sinematik Evreni Nasıl Oluştu? - Sinema Hanedanı

Sinema tarihinde çoğumuzun ismini dahi bilmediği bir çok sinematik evren var. Marvel, Dc, X-Men, Star Wars, MonsterVerse, Valiant gibi evrenler okyanusun sadece görünen ufak bir kısmı. Bugün sizlerle birlikte, bilinen tüm sinematik evrenler arasından en popüleri ve belkide işini en düzgün yapanını yani Marvel Sinematik Evreni nin nasıl oluştuğunu köküne kadar inceleyeceğiz.

Marvel Sinematik Evreni Nasıl Oluştu? - Sinema Hanedanı

Başlangıçta…

Biraz cringe bir giriş oldu farkındayım ama gerçekten de başlangıçta en doğru tanım olur diye düşünüyorum. Marvel, sinematik evreni’ni oluşturmaya karar vermeden önce zaten çizgi romanları ile ün salmıştı bile. Bu süper kahramanları bir araya getirmek, okuyucuyu yakalayan unutulmaz hayal dünyalarına geçirmenin hem güzel hem de kârlı bir yoluydu. Zaten bu zamanlarda çizgi roman okuyucuları, süper kahramanları büyük bir ikon haline getirmişti bile. Ve çizgi romanlar, okurların da getireceği güç ile birlikte bir üst seviyeye yani hikayenin ekranlara taşımasının en büyük rolü oldu. Ancak, böylesine büyük bir evreni ekranlara getirmeye çalışmak zor olabilir.

MCU (Marvel Sinematik Evreni) bir fikir bile olmadan önce, Marvel ikonik süper kahramanlarının bazılarının haklarını Fox ve Sony gibi stüdyolara satmıştı. Her ikisi de X-Men, Fantastic Four ve Spider-Man gibi karakterleri ekranlara taşıdı. Bu filmlerden bazıları çok sevilirken bazıları da hem gişede başarısız kaldı hemde izleyenler tarafından başarısız gösterildi. Ayrıca bu filmlerin hiçbiri birbiri ile bağlantılı değildi, hepsi kendi bayilikleri olan tekli filmlerdi. MCU‘nun (Marvel Sinemarik Evreni) oluşturulduğu noktada sahip olduğu tek şey Iron Man, Thor ve Captain America gibi daha az bilinen karakterlerdi. Bu karakterler Spider-Man ve X-Men‘inki kadar iyi bilinmiyordu. Ancak son 10 yıl içerisinde sadece tek başına olmayan, aynı zamanda Marvel Sinematik Evrenini oluşturan daha geniş bir evrene bağlı olan bir dizi süper kahraman filmine baktık. Peki MCU bunu nasıl başardı?

İlgili Yazı: Marvel Karakterleri

Marvel Sinematik Evreni Nasıl Oluştu? - Sinema Hanedanı

Temelleri Atmak

Tüm işletmeler gibi, temelleri atmak başarının anahtarıdır. MCU 2008’de Iron Man ile işleri başlattı. Iron Man pek bilinen ve ikonik bir seviyede tutulan ana akım bir süper kahraman değildi. Sadece birkaç kişi tarafından bilinirdi ve Marvel bu noktada riske girerek kumar oynadı ve bu karakteri ekranlara taşıdı. Ve sonunda Iron Man filmi büyük bir başarıya imza attı. Ama neden? MCU bu filmde neleri farklı yaptı?

 • Iron Man’i çizgi roman hayranlarına yabancılaştırmadan çizgi roman hayranlarına tanıtmak.
 • Kitlenin eğlenmesini sağlarken aynı zamanda bağlanabileceği bir başlangıç hikayesi anlatımı.
 • Ne olacağına dair ince ipuçları bırakmak, ancak izleyiciyi anlatılan hikayeden uzaklaştırmamak veya karıştırmamak.

Iron Man‘in beklenmedik bu başarısı The Incredible Hulk, Thor, Captain America için solo serilerinde katkıda bulundu. Bu karakterler MCU‘nun temellerinin yapı taşları oldu. Başlangıç hikayelerini doğru yapmak MCU‘nun başarısının anahtarıydı. İzleyiciler arasında ve ayrıca her karakter arasında bir bağlantı kurulmalıydı. Solo filmlerde, her süper kahraman geliştirildi ve tanıtıldı, çünkü her film Iron Man için çalışan benzer bir hikaye anlatma yapısı kullandı. Sonuç olarak izleyiciler, bu süper kahramanların her birinin ne için olduğunu anladı. “Adalet, eşitlik ve kahramanlık”

Marvel Sinematik Evreni Nasıl Oluştu? - Sinema Hanedanı

Noktaları Birleştirmek

MCU‘nun başarasının daha da büyüdüğü en iyi evre kesinlikle noktaların birleştirilmesi. İzleyiciler en önemli Marvel karakterleri hakkında solo seriler sayesinde bilgiler edinmişti. Daha sonrasında da Avengers filmleri geldi ve Marvel başarısına başarı katladı. Bunun asıl nedenlerinden birisi de izleyenlerin zaten grubu oluşturan karakterler hakkında bilgisi olmasıydı. Hayranlar her saniye ya da her görüntüde karakterlerin hayatları hakkında zaten bilgileri olduğu için sadece ileriyi düşünüyorlardı.

The Incredible Hulk, Tony Stark‘ın bir ekibi bir araya getirmekten bahsetti ve çalışmalarda daha büyük bir şey olduğunu tekrarladı. Iron Man 2, gök gürültüsü tanrısı Thor‘u tanıttı. Thor, ilk Avengers filmi için yapı taşları hazırladı. Demir Adam‘ın olaylarından önce kurulan Kaptan Amerika‘nın filmi, hem Demir Adam hem de Thor ile ilişkilendiren iç içe geçmiş unsurlara sahipti. MCU‘nun gösterdiği çabalar karşılığını veriyordu. Güçlü bir temel oluşturmak için zaman ayıran MCU artık daha geniş kitlelere ulaşmıştı. Ve artık yapılan yatırımlar da sadece çizgi roman ve çizgi roman sevenlere yapıldı.

Olayların bu bölümünü kapatmak için MCU, Avengers filmi ile dünyanın en güçlü kahramanlarını bir araya getirdi. Önceki filmlere küçük ekmek kırıntıları ekildiği için, MCU harika bir hikaye anlatmaya odaklanabilir. İzleyiciler bu süper kahramanları zaten bildiğinden, her bir karakteri tanıtmaktan endişe duymaları gerekmiyordu.

Marvel Sinematik Evreni Nasıl Oluştu? - Sinema Hanedanı

Evreni Genişletmek

Tıpkı önceki filmler gibi, Avengers filmi de yolun önünü açmak zorunda kaldı. Hayranlar birlik olup daha da fazlasını görmek istedi. Tahmin ettiğiniz gibi bu o kadar da kolay bir iş değil. Birincil hedefin büyüme olacağını varsayıyorum, ancak sadakat de sürdürülmesi gereken kritik bir faktör. MCU‘nun, franchise’a zaten yatırım yapmış olan hardcore hayranlarını yabancılaştırmadan tabanlarını büyültmesi ve genişletmesi gerekiyor. Iron Man 3, Thor : Karanlık Dünya, ve Kaptan Amerika : Kış Askeri, Avengers filminin ardında ilk film setiydi. Bu filmler kendi bireysel öykülerini taşıdı ve Avengers filmlerinde meydana gelen olayları da ele aldı.

Iron Man 3 bize Tony Stark‘ın Avengers olaylarının neden olduğu stres ve travma ile nasıl başa çıkıldığını gösterdi. Thor : Karanlık Dünya, bize Loki‘nin dünya’daki savaş suçlarını kapattı, aynı zamanda Thor‘un ilk Thor filmin olaylarını izleyen dokuz aleme, nasıl barış ve düzen getireceğini de söyledi. Ve Kaptan Amerika : Kış Askeri, 2. Dünya Savaşı gazisi Kaptan Amerika‘nın buzdan çıktıktan sonra yeni çağa nasıl uyum sağladığını gösterdi. Bu filmler süper kahramanların beklediği değeri pekiştirdi. Ancak MCU‘nun anlattığı kapsayıcı tema da gelişti. Biz seyirciler her süper kahramanla daha da derin bir ilişki kuruyorduk.

Ama şimdi MCU‘nun taze bir şeye ihtiyacı vardı. Demir Adam, Thor ve Kaptan Amerika‘ya güvenmeye devam edemediler. MCU‘nun yeni karakterler tanıtması gerekiyordu. Sonuçta, sinematik bir evren inşa ediyorlardı. Bundan sonra Galaksinin Koruyucuları ve Karınca Adam‘ın tanıtımı yapıldı. Galaksinin koruyucuları, MCU için cesur bir hamleydi. Iron Man ile kumar oynamasıyla bilinen, şimdi bilinmeyen bir grup süper kahraman takımını tanıtıyordu. Bu karakterler diğer sevdiğimiz karakterler gibi iyi tanıtılmamıştı. Fakat bu filmlerin başarısının anahtarının hikayenin anlatıldığı yol olduğuna inanmıyorum. Yönetmen James Gunn, filmlerin öyküsüne müzik aşıladı ve biz bu sayede filmlerle bir bağlantı kurabilir, dalıp eğlenebilirdik.

Marvel Sinematik Evreni Nasıl Oluştu? - Sinema Hanedanı

Bir Şeyleri Sarsmak

Bizi Ant-Man‘e tanıtmadan önce MCU, Avengers : Age of Ultron ile her şeyi geri getirdi. Film büyük bir başarıydı ama yaşanacak çok şey vardı. İlk Avengers filminin belirlediği beklentileri karşılamak zor bir işti. Ayrıca Avengers : Ultron Çağı, Kaptan Amerika : İç Savaş ve Thor : Ragnarok gibi bir sonraki film serileri için ek hikaye oluşturmak zorunda kalındı. Bize anlatılan ana hikayeden biraz uzaklaştırarak. Bu Noktada, MCU oldukça büyük bir hale gelmişti. Hayranlar mağazada bir sonraki adımın ne olduğunu görmek için en son filmlerin biletlerini satış öncesinden yakalamaya başladı. Bir sonraki filmin gelişimini yönlendirmek için her filmlerden öğrendiklerini aldı. Her film yeni standartlar oluşturduğu için sürekli bir büyüme döngüsü vardı.

Fakat kendi başarınızın ağırlığından çökmeyi nasıl durdurabilirsiniz? Hala yüksek düzeyde katılımı nasıl sürdürüyorsunuz? Kolay bir cevap yok. MCU‘nun her zaman her şeyi taze tutması ve izleyicileri çekmesi gerekiyordu. Peki sonra ne oldu? MCU işleri sarsmaya karar verdi. İyi kurulmuş iki karakteri aldılar, Demir Adam ve Kaptan Amerika birbirlerine karşı yerleştirildi. Sokovia Antlaşmalarının tanıtılmasıyla hem Kaptan Amerika hem de Iron Man, Avengers‘ın bir düzenlemeyle karşı ve düzenlemeyi destekleyen bir grubunu yönetti. İzleyici olarak bu iki karakter arasında kurduğumuz ilişkiler ve bağlantılar test ediliyordu. Bizler her ne kadar istemesek de taraf tutmaya zorlandık. Kaptan Amerika takımı mıydık yoksa Iron Man takımı mıydık? Süper kahramanlarımız bölünürken aynı zamanda bizler de bölündük.

Evren aynı zamanda çökmekte ve genişlemekte idi. Yenilmezler dağıldı. Doctor Strange ve Black Panther gibi yeni karakterler tanıtıldı. Örümcek Adam gibi eski ikonik arkadaşlar da artık katılmıştı. MCU bu zamanı büyümek için kullandı.

Marvel Sinematik Evreni Nasıl Oluştu? - Sinema Hanedanı

Canlanan Bir Vizyon

Son 10 yılda, MCU‘nun evrenlerini nasıl yarattığına hayran kaldık. 2008’de Iron Man ile kumar olarak başlayan her şey çok daha önemli bir şeye dönüşmüştü. MCU kendi başına bir fikrin harika olabileceğini göstermiştir. Ancak bu fikri değerlerine ve vizyonuna bağlamak, gerçek güzelliğin yattığı yerdir. Fikri ilişkilendirebilir hale getirerek ve çevresindeki diğer ögelere bağlayarak güçlü olabilir. MCU‘nun, onları bir evren inşa edebileceğiniz yol boyunca yönlendiren net bir vizyona sahip olduğunu gösterdiğini hissediyorum. Evet, Marvel için önümüzdeki yol zordu. Ve en iyi bilinen süper kahramanlarımızın başlaması için yanımızda olmaması gibi yaratıcı zorluklarla karşı karşıya geldik. Ancak, stratejilerini yol boyunca değiştirerek ve ayarlayarak şaşkına dönecek başarılı bir evren inşa edebileceğinizi gösterdiler.

Marvel Sinematik Evreni Nasıl Oluştu? - Sinema Hanedanı

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bilimkurgu ve sinema aşığı olan 19 yaşında bir genç. Nefes alıyor, su içiyor, yemek yiyor, kitap okuyor, şarkı yazıyor, senaryo yazıyor ha bir de Sinema Hanedanı'nı yönetiyor. Her şeyi nasıl yetiştirdiğini sormayın çünkü kendisinin bile haberi yok.

Yorum Yap

Yorumlar (7)

 1. umutcan_avatar
  10 ay önce

  çok güzel olmuş kanka 👌

 2. umutcan_avatar
  10 ay önce

  Çok detaylı bir anlatım olmuş elinize sağlık

 3. umutcan_avatar
  10 ay önce

  Elinize sağlık çok güzel olmuş

 4. umutcan_avatar
  10 ay önce

  Nasıl oluştu derken en başını anlatacağınızı düşünerek okudum ama 2008 de Iron Man filminin çıkması ve sonrasından bahsetmişsiniz marvelın Iron Man’dan önce çektiği filmleri de var başlığı nasıl oluştu olarak koyuyorsanız bence öncesinden bahsetmeniz gerekirdi çünkü bu MCU’nun değil avengers serisinin nasıl başladığını anlatan bir yazı olmuş

  • umutcan_avatar

   Bahsettiğiniz Iron Man filminden önceki filmlerden olan X-Men, Hulk, Spider-Man, Fantastic Four gibi karakter ve grupların haklarını başka stüdyoların satın aldığını yazımızda bahsettim dolayısıyla bu tarz seriler MCU’nun değil satın alan stüdyoların gelişimine. MCU’nun girişi Iron Man filmi olarak kabul ediliyor. Ayrıca şunu da eklemek isterim, MCU’nun en çok büyümesini sağlayan, serisi çıktıktan sonra daha geniş kitlelere ismini duyuran film serisi Avengers serisi, dolayısıyla yazıda Avengers serisine daha fazla değindim. Çizgi roman okumayanlar, Marvel hakkında hiçbir fikri olmayan izleyiciler, Avengers serisi ile MCU’ya ilk girişini yapıyor ve bu kitle sayılamayacak kadar çok. Yani yazıda Avengers ekibinin daha fazla geçmesi yazıyı o gruba ait yapmaz.
   Umarım Yardımcı Olabilmişimdir 😊

 5. umutcan_avatar
  4 ay önce

  Güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlık.

 6. umutcan_avatar

  Çok detaylı bir yazı olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir