1. Ana Sayfa
  2. Liste
  3. Harry Potter Setinde Yaşanan Tuhaf Olaylar

Harry Potter Setinde Yaşanan Tuhaf Olaylar

Harry Potter evrenini seven siz okuyucularımız için bugün filmlerde yaşanan en ilginç 10 olaydan bahsettik.

Harry Potter Setinde Yaşanan Tuhaf Olaylar - Sinema Hanedanı

Harry Potter setinde film çekimleri sırasında gayet tuhaf şeyler yaşanmıştır. Bazıları gerçekten kötü bazıları da oldukça komik. Hiçbir şey 12 yaşında Hogwarts kabul mektubu almayı dilememize engel değil sonuçta. Ya da seherbazlar yaşamak için ne yapıyorlarsa onu. Ama gerçek hayat işte! Ne yazık ki Harry Potter büyü dünyası hayali bir dünya (belki de gerçektir, lütfen gerçek olsun) ama sette olan bu tuhaf şeyler insanı düşündürmüyor değil. Hadi, Hogwarts Expressi’ne atlayın ve beraber Harry Potter Setinde Yaşanan Tuhaf Olaylar‘ı inceleyelim.

Hogwarts Ekspresi En Az 2 Kez Yıkıldı

Harry Potter Setinde Yaşanan Tuhaf Olaylar - Sinema Hanedanı

Durun belki Hogwart Expressi‘ne binemeyebiliriz. İlk olarak Eylül 2003 ve sonra tekrardan 2007 yılında filmlerde kullanılan Hogwarts Expressi tahrip edildi. 2003’te Hogwarts Expressi, Warner Bros’un Harry Potter filmlerinde kullanmadığı zaman Scarborough ve New York arasında turistler için tren olarak kullanılmış ve Scarborough’ta bir depoda duruyormuş. Bazı gençler de treni baştan başa gümüş ve yeşil sprey boyalarla boyamışlar.

2007’deki ise olay daha kötü. The Leaky Cauldron haber kaynağına göre Harry Potter hayranlarının acil durum çekiçleriyle trenin camlarını parçaladığı haberi yapıldı. 12-14 yaş aralığındaki 10 genç vandalizm suçu gerekçesiyle gözaltına alındı ve her birine 50,000 ile 75,000 pound arası para cezası verildi. Yaptıklarını düzelttiler ve tren Ölüm Yadigarları 2 filminde kullanıldıktan sonra Scarborough Spa Express rotasında lokomotif olarak devam etmesi için Scarborough’a geri götürüldü. Scarborough, Hogsmeade’in yerini tutamaz ama en azından sahilleri güzel.

Bir Hamster Cenazesi Oldu

Harry Potter Setinde Yaşanan Tuhaf Olaylar - Sinema Hanedanı

Harry Potter ve Felsefe Taşı filminin setinde Hermione’yi oynayan genç yıldızımız Emma Watson’ı üzen bir olay oldu. Film çekimleri sırasında (yani Emma 11 yaşındaydı) Emma’nın hamsterı Millie öldü. Zamanı hızla ileri alırsak 2014 yılında Watson yılın İngiliz sanatçısı için Bafta ödülünü aldı. Kabul konuşmasında Watson, Millie’nin ölümden ve set ekibinin küçük bir tabut hazırlamalarından bahsetti. Hatta gümüş bir plaka üzerine Millie işlemesi olduğundan da çünkü üzücü bir hikayeyi niye daha da üzücü yapmasınlar?

Etkili bir konuşmacı, feminist ve BM İyi Niyet Elçisi Watson, konuşmayı “Huzur içinde yat Millie. Bu senin için.” diyerek sonlandırdı.

Daniel Radcliffe Boğulmaktan Kurtarıldı

Harry Potter Setinde Yaşanan Tuhaf Olaylar - Sinema Hanedanı

Ya da en azından Daniel Radcliffe’in Ateş Kadehi filmindeki su altı sahnesi için dalgıçlarla prova yaparken boğulduğunu sandılar. Görünüşe göre Radcliffe dalgıçların kullandığı el hareketlerini (günlük hayatımızda tamam demek için kullandığımız el hareketi dalgıçlar için havam tükeniyor beni şimdi çıkarın anlamına geliyor) karıştırmış. Sonuçta, su altı çekimleri gerçek İngiliz gölü yerine bir su tankında gerçekleşmiş olsa bile boğulma riski hala çok gerçekti. Daniel Radcliffe’i tebrik ediyoruz (tam bir Griffindor). Kendisi oldukça çalışkan bir öğrenci olduğunu kanıtladı ve uzun süre sadece su altında olmakla kalmayıp aynı zamanda yüzerken Harry Potter olmayı öğrendi. Ama Radcliffe‘nin yanlışlıkla Cedric’i çekerek herkesi kandırdığını bilmiyordunuz değil mi?

Son Film Çekimlerinde Yaşanan İnanılmaz Kaza

Harry Potter Setinde Yaşanan Tuhaf Olaylar - Sinema Hanedanı

28 Ocak 2009’da Ölüm Yadigarları’nın çekimleri sırasında Radcliffe’in dublörü David Holmes’ün başına korkunç bir kaza geldi ve kendisi felç oldu. 25 yaşındaki jimnastikçi, kontrollü bir patlama sırasında geri çekildiği bir sahne çekiyordu. Bir şeyler ters gitti ve yere düştü. İlk filmden beri Radcliffe’in dublörlüğünü yapan Holmes boynunu kırdı ve şu an tekerlekli sandalye kullanmak zorunda.

Bu trajediye rağmen Holmes, diğer oyuncularla bağını hiçbir zaman koparmamış özellikle de Draco Malfoy’u oynayan Tom Felton ile çok iyi arkadaşlar. Ayrıca, kendisi kazadan sonra iyileşme sürecini geçirdiği Kraliyet Ulusal Ortopedi Hastanesi Temyiz Belgesi RNOH resmi büyük elçisidir. Jimnastikçi Max Whitlock dahil olmak üzere bir sürü insana da cesaret vermiştir.

Son Çekimlerde Hogwarts Binası Yandı

Harry Potter Setinde Yaşanan Tuhaf Olaylar - Sinema Hanedanı

Ölüm Yadigarları filminde büyük savaş sahnesi çekilirken yangın çıktı. Özel efekt yapılmaya çalışırken çıkan ateş sete sıçradı. Başrol oyuncuları orada değildi fakat 100 figüran vardı ve yangının söndürülmesi 40 dakika sürdü. İyi ki şatonun gerçek değil taklit versiyonunun olduğu yer yandı. Aslında ana sette büyük bir hasar olmadı ve itfaiyecilerin vaktinde gelmesiyle kontrol altına alındı Bazı haber kaynakları abartmış olsa da Warner Bros.Temsilcileri, setin Ölüm Yadigarları 2 için yeniden inşa edileceğini söyledi.

Sanırım bu Cruciatus Lanetinden daha iyi. Crucio!

Sırlar Odasındaki Büyülü Araba 1 Tane Değildi

Harry Potter Setinde Yaşanan Tuhaf Olaylar - Sinema Hanedanı

Sırlar Odası filmindeki komik sahnede Ron ve Harry, Hogwarts Expressi’ni kaçırdıkları için uçan arabayla Hogwarts’a gidiyorlardı. Okula vardıklarında ise Şamarcı Söğütle çarpışıyorlardı ve araba hasar alıyordu. Ama gerçek hayatta bu sahneleri çekebilmek için bir sürü araba kullanılmış. 1960 model araba Ford Anglia 105E idi ve 1959 ile 1968 yılları arasında 1,1 milyon üretilerek o zamanın en popüler İngiliz arabalarından olmuştu. Şamarcı Söğüt sahnesi için CGI’ya güvenmek yerine özel efekt ekibi 85 metrelik bir ağaç dikti. Ayrıca tam olarak 16 araba kullanıldı. Hepsi, gerekli sahneleri elde etmek için farklı şekilde uyarlandı.

Sinema büyüsü mü ya da sadece çok çalışmanın karşılığı mı? İki şekilde de sonuçlar biz Mugglelar için tatmin ediciydi.

Ve Bu Güzel Hikaye Sonlandı… Ama Zaten Farklı Bir Yerde Başlayacaktı

Harry Potter Setinde Yaşanan Tuhaf Olaylar - Sinema Hanedanı

Harry’nin Hogwarts’a ilk giriş sahnesi için Canterbury Katedrali’nin kullanılması planlanmıştı. Warner Bros’un önerdiği paraya rağmen hayır cevabını alınca planlar Gloucester Katedrali’ne aktarılmıştı. Aslında Gloucester Dekanı, okulda arkadaş edinen bir çocuk hakkındaki hikaye için mükemmel bir ortam olacağını söyledi. Dekan olumlu düşünüyor olsa da birçok yerel sakin öyle düşünmüyordu.

Hatta olay protestoya kadar gitti. 2001’de fahri bir papaz, özellikle bir adamın tutkuyla yazdığını ve sıklıkla kilisede bir filmin çekileceğini kesin olarak protesto ettiğini bildirdi. Yine de Durham Katedrali gibi yerlerde karlı bir avlu gösteren sahneler yine de çekildi.

Kaymak biralarını tokuşturun!

Komik Bir Aktör Çocukları Güldürmüş, Çocuklar da Repliklerini Unutmuş…

Harry Potter Setinde Yaşanan Tuhaf Olaylar - Sinema Hanedanı

Felsefe Taşı filminin çekimleri sırasında bir aktörün oyunculuğu çok komik olduğu için çocuklar sürekli aralarında kıkırdıyormuş ve bu yüzden de sahneler tekrar tekrar çekilmek zorunda kalmış. Hogwarts’ta profesör olan Peeves, çocuklara çok komik geliyormuş. Çocuklar gülmekten repliklerini unutuyorlarmış. Bu yüzden çocuklara replikleri arkadan söylüyorlarmış. Ama çocuklar kıkırdamaya devam ediyormuş. Bundan sonra odanın diğer köşesine gönderiliyorlarmış. Ama çocuklar hala gülmeye devam ediyormuş. Acaba neye bu kadar gülüyorlar diye merak etmiyor değiliz heheh.

Oyuncuda Olsan O Ders Yapılacak

Harry Potter Setinde Yaşanan Tuhaf Olaylar - Sinema Hanedanı

Azkaban Tutsağı filmini Alfonsa Cuarón yönetene kadar ilk iki filmi Chris Columbus yönetmişti. Daniel Radcliffe, Emma Watson ve Rupert Grint şimdiden Harry, Hermione ve Ron’u iki filmde oynamıştı ama Cuarón onları karakterleri hakkında yazmaya zorlamış. Daniel, Harry hakkında 1 sayfa; Emma, Hermione hakkında 16 sayfa yazmışken Rupert bu yazıyı hala teslim etmemiş. Rupert savunmasında Genel Ortaöğretim Sertifika sınavlarına girmeye hazırlandığını ve meşgul olduğunu söylemiş (yersen!) Ayrıca eklemiş: gerçekten mi Al?

Cuarón, bu egzersizin, oyuncuları kendi duygularına ve deneyimlerine daldırırken, oynadıkları karakterleri daha derinlere inmenin bir yolu olduğunu iddia etti. Yazdığı makale internette mevcut olmasa da Watson‘un, Hermione‘nin kitap sevgisini ve sağduyusunu paylaştığını varsayabiliriz.

Tüm ev elfleri için çorap!

Emma Watson Tokat Yerine Yumruğu Düşünmüş

Harry Potter Setinde Yaşanan Tuhaf Olaylar - Sinema Hanedanı

Azkaban Tutsağı filminde Hermione’nin Draco’ya “seni küçük iğrenç hamamböceği” dediği sahnede senaryoya göre bir tokat bekleyen Tom Felton, Emma Watson’ın senaryoyu baştan yazarak tokat atmasıyla karşılaşmış. Bir yumruk karşılığında yıllarca sevgi ve mutluluk? Kulağa iyi geliyor. Ne diyoruz Tom?

“Teşekkürler Emma!”

Harry Potter Setinde Yaşanan Tuhaf Olaylar listemizi burada bitiriyoruz. Bizlere tüm bu mükemmel dünyayı verdiğin için tekrardan teşekkürler Rowling. Metinde yer alan sizi en çok etkileyen olayı yorumlar kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın…

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Geek aleminde hatırı sayılır bir geçmişi var. Birçok yerde içerik ürettiği ve çalıştığı için geek emeklisi, yazarlığa gönül vermiş bir Krypton'lu.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 6 ay önce

    Çoğunu yeni öğreniyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir