İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. İnceleme
 3. Dark 3. Sezon İncelemesi

Dark 3. Sezon İncelemesi

Netflix’in en dikkatli izlenilmesi gereken dizisi Dark’ın 3. sezonu geldi. En başından beri 3 sezon olarak planlanmıştı ve plana uyularak 3. sezonuyla final yaptı. Bu yazı bir çözümleme yazısı değil, 3. sezonu inceleme yazısı olacaktır ama Dark’ı özlediğimiz bir zaman çözümleme yazısı da yazabilirim. Eğer izlemediyseniz devamını okumayın ve izleyin, bu zevki elinizden almak istemem.

Dark 3. Sezon İncelemesi - Sinema Hanedanı

İlk olarak ilk bölüm tam bıraktığımız yerden başladı. Başka bir dünyadan gelen Martha, Jonas’ı kurtardı ve kendi dünyasına götürdü. Dark’ın ilk sezonunu düşünürsek final sezonunda Mikkel/Michael’in bu kadar az görüneceğini tahmin etmezdim. Fakat sezon Jonas ve Martha’ya odaklandı. Düğümün Mikkel’in kaybolmasıyla oluştuğuna kesin gözüyle bakarken çok farklı bir hikaye izledik.

En çok merak ettiğimiz şeylerden biri de karakterlerin gençlikleri düğümü çözmek isterken yaşlılıklarında düğümü korumaya çalıştıklarını görmemizdi. Başta Jonas’ın Adam’a hem fiziksel hem de psikolojik olarak dönüşümü olmak üzere her karakter yaşadıklarıyla bambaşka insanlar olmuştu. Bu sezon her karakterin değişimini çok iyi anlattı. Özellikle Hannah’ın Jonas’ı görmeye geldiğinde Bartosz’un ona “Jonas biraz değişti” demesi ve onu Adam olarak gördüğümüz sahne o kadar iyiydi ki.

7. bölümün son dakikalarını benim gibi ağzı açık izleyen bir sürü kişi vardır. “Final sahnesinde tüm döngünün baştan başladığını görsek nasıl olurdu?” demiştim fakat ben bile bunu beklemiyordum. Nasıl yaptılarsa finali bu şekilde olmasa bile bize final böyle olsaydı nasıl hissedeceğimizi gösterdiler. Özellikle de önceki sezonlardaki görüntüleri gördüğümde yerimde duramıyordum.

Dark 3. Sezon İncelemesi - Sinema Hanedanı

Daha fazla kendimi tutamıyorum ve final sahnesine geçiyorum. 7. bölümde izlediklerimden sonra “daha ne olabilir ki?” dediğimi hatırlıyorum fakat neler olmadı. “Ya son ve özel bir döngüyü izleyeceğiz ya da aynı döngü devam edecek” demiştim. Yazarlar seçememiş olmalılar ki bize ikisini de yaşattılar.

Bu kadar büyük olayların ailesini kaybeden bir adam yüzünden yaşanması biraz canımı sıksa da izlediğim sahneler beni heyecanlandırdığı için sıkıntı etmiyorum. Herkesin yok olduğu sahne muhteşemdi ve birkaç saniyelik karanlıkta bölüm bitti sandım. Çoğu kişi aynı fikirde olmasa da bu son beni çok etkilerdi. Sonrasında başka bir sahne geldi ve benim bu sahneyle sorunlarım var.

Öncelikle sadece Hannah’ın “Jonas güzel isim” dediğini duyduk fakat Martha hakkında bir şey yok. Hangi evlilikler kurtuldu ve bu dünyada nasıl tanışıyorlar bilmiyoruz. Son sahnede Hannah’ı görmek istemezdim özellikle de o herkesin yok olduğu mükemmel hikayenin ardından.

Dark 3. Sezon İncelemesi - Sinema Hanedanı

Eğer atladığım bir şey yoksa cevaplanmamış soru bırakmadılar. İzlerken de hep son sahnede ne olacağını düşündüğümü fark ettim. Önceki sezonlara göre izlemesi daha kolay bir sezondu bence. Şarkılarını çok beğendim ayrıca görüntü olarak çok iyi sahneleri vardı. Görsel efektler de ilk sezondan daha iyiydi. Tek takıldığım nokta paralel evrende kahkül kesmeyenleri dövüp dövmedikleri çünkü herkeste vardı.

Dizi biter bitmez yazmak istedim. Gerçekten son sahne hariç beklediğim sezonu izledim. Her karakterin hikayesi ve ana olaya bağlanması, değişimleri, “neden böyle yapmadınız?” diyeceğimiz her yolun açıklaması kısaca çok düşünülmüş ve emek verilmiş bir sezon ve diziydi. Tekrardan izleyeceğim diziler arasında yerini aldı.

Peki sizler Dark’ın Final Sezonu’nun gerçekten de güzel olduğunu düşünüyor musunuz? Bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı unutmayın.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Geek aleminde hatırı sayılır bir geçmişi var. Birçok yerde içerik ürettiği ve çalıştığı için geek emeklisi, yazarlığa gönül vermiş bir Krypton'lu.

Yorum Yap

Yorumlar (5)

 1. Diziyi izlemiyorum ama duyduklarıma göre gayet güzel bir sezon olmuş

 2. 1 sene önce

  Mütüşük yazarın elinden çıktım diye bağırıyor resmen yine mütüşük olmuş

 3. son sahnede ana dünya da soy ağacını birbirine katanların çıkarıldığını fark ettim işte alexander yoktu alexander olmadığından bartosz yok bartosz gecmise gidip sijia ile olan çocukları hanno ve agnes yok agnes olmadığından tronte yok devamında ulrich mikkel/michael jonas olmamış oluyor hanno tarafında ise noah ın elizabetlh ile olan çocukları charlotte yok charlotte olmadığından elizabeth yok yani demek istediğim soy ağacıni anlaşılmaz karakterlerin hiçbiri ana dünya da yok son sahnede bize bunu açıklamışlar ve allahtan son sahne var yoksa ana dünya da kimler var ne oldu diye kendimize sorardık

 4. 7 ay önce

  Netfilix’in başarılı dizerinden bence herkes izlelemeli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir