İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Dizi
  3. Dark 3. Sezon Teorileri

Dark 3. Sezon Teorileri

Dark 3. Sezon Teorileri - Sinema Hanedanı

Netflix’in en kafa karıştıran işlerinden Dark dizisinin 3. sezon haberi geldi. En baştan beri 3 sezon olarak planlanan dizi, sevilen dizilerin uzatılması hatasına düşmeyerek 27 Haziran 2020’de yayınlanacak 3. sezonuyla final yapacak.

2. sezonun sonunda Adam Martha’yı öldürmüş ve kim olduğunu bilmediğimiz (fakat başka bir paralel evrenden geldiğini düşündüğümüz) bir Martha gelmişti. Elinde bizim gördüğümüz zaman makinesinin geliştirilmiş haline benzeyen bir alet de var ve Jonas’ı bilmediğimiz bir yere ya da zamana götürüyor.

2. sezonun fotoğraflarında her şeyi ayna yansıması şeklinde görüyoruz. Acaba bu sezonda paralel evreni mi izleyeceğiz? Bu konu hakkında bir teori var. Adam Jonas’a 66 yıl uğraşarak sonsuz döngüden bir kaçış yolu bulduğunu söylüyor. Buraya dikkat edelim sonsuz döngüyü kırmaktan, değiştirmekten ya da hiç yaşanmamasından bahsetmiyor, kaçış yolu var diyor. Teoriye göre Adam’ın bulduğu kaçış yolu 2. sezonun son sahnesinde gelen siyah saçlı Martha’nın ve diğer herkesin bire bir kopyasının bulunduğu bir paralel evren.

Dark 3. Sezon Teorileri - Sinema Hanedanı

2. sezonda Jonas’ın Adam’a dönüşmemek ya da döngüyü kırmak için adımlar attığını izledik. Fakat attığı her adım onu Adam’a dönüşmeye daha da yaklaştırdı ve engel olmak istediği olayların sebebi kendisi oldu. Babasının intiharını engellemeye çalışırken aslında sebep olması ya da Mikkel’in en başında kaybolmamasını sağlamaya çalışırken kendisinin Mikkel’i mağaraya götürmesi gibi. Jonas döngüyü değiştiremeyeceğini bu sezonda anladı. Adam’ın geçmişi Jonas olduğuna göre Adam bunun gayet farkında ve beklediği şey genç Jonas’ın bunu öğrenmesi.

Öğrendiğimiz en şaşırtıcı bilgilerden biri de Noah’ın Charlotte’nin babası olması demek isterdim fakat Charlotte’nin kızı Elizabeth’in, kendi annesi Charlotte’nin annesi çıkması bence çok daha şaşırtıcı. Şimdi bu cümleyi diziyi bir saniye kaçıran birine nasıl anlatırsınız?

3. sezonda CharlotteElizabeth paradoksunun ve bilinmeyen detayların çözüleceğini düşünüyorum. Geçmiş, gelecek, şimdi gibi kavramlar bu dizide önemini yitirse de Noah ve Elizabeth ne zaman evlendiler? Küçükken Charlotte’yi kaçırıp yazarın yanına getiren kişi kim? Büyük ihtimal Adam ya da Adam’ın görevlendirdiği bir kişi Charlotte’yi kaçırdı çünkü Noah her şeyin yazılı olduğu defterdeki kayıp sayfaları okuyarak kendi kızını öğrenirken Adam zaten bunu biliyordu.

Dark 3. Sezon Teorileri - Sinema Hanedanı

Adam’ın yaralarının nasıl oluştuğu bir merak konusuydu fakat okuduğum bilgilerden yetişkin Jonas’ta da Adam’ın izlerinin bulunduğunu öğrendim yani bu izler zaman yolculuğunun vücuttaki etkileri. Adam’ın kaç yaşında olduğunu ya da ne zaman doğduğunu bilmiyoruz fakat sayısız kez zamanda yolculuk yapmış olmalı ya da kendi zamanında bulunmadığı için de olmuş olabilir.

Adam Jonas’ın geleceği olduğu için onun hakkında düşündüğü, yaşadığı ya da yaşayacağı her şeyi biliyor çünkü Jonas onun geçmişi, Adam bunların hepsini zaten yaşadı. Fakat bir paralel evren varsa bu paralel evrendeki Jonas Adam’ın geçmişi değil o yüzden paralel evrendeki Jonas’ın yaşadıklarını ya da yaşayacaklarını Adam bilemez. Döngüyü Adam’ın ne yapacağını tahmin edemediği paralel evrendeki Jonas kırabilir fakat döngü kırılacaksa bu şekilde olacağını düşünmüyorum.

Geçmişte veya gelecekte olacak her şeyin yazılı olduğu defterin ya da zamanda yolculuk kitabının yazarını da bu sezonda öğreneceğimizi düşünüyorum. Benim fikrim defteri yazan kişinin Adam olduğu yönünde fakat kitabın bir yazarı olduğunu düşünmüyorum. Yani kitap sürekli bir paradoks halinde olduğu için bir zamana ya da bir yere ait değil dolayısıyla bir kişiye de ait olamaz.

Dark 3. Sezon Teorileri - Sinema Hanedanı

Tarih duyurusu videosunda “son döngü” sözü geçiyor. Acaba bizim izlediğimiz döngü son döngü mü olacak? Her şeyin sonunu mu izleyeceğiz? Bir noktada kıyametin kopacağını ve herkesin öleceğini sadece birkaç kişinin hayatta kalacağını biliyoruz. Yani izlediğimiz döngü özel bir döngü mü? “Son, başlangıçtır” derken döngünün devam edeceğiniz söylüyorlar ama.

Magnus ve Franziska ne zaman nasıl ve neden Adam’ın tarafına geçtiler? Ines’ın oğlu gerçekten öldü mü yoksa tanıdığımız biri mi? Hannah 1950’li yıllarda neler yaşayacak ve bunların şimdiki zamana etkileri neler olacak? Jonas Adam’a ne zaman dönüşecek? Noah ve Agnes kardeş mi yoksa evliler miydi? Agnes’in Adam’a ihaneti neydi? Işık ve gölge taraflarından gerçekte kim hangi tarafta? Ve daha başka bir sürü sorumuz var. Düşünsenize final sahnesi Jonas’ın Adam’a dönüşmesiyle ve sonsuz döngünün tekrardan başlamasıyla bitiyormuş.

Aklınızda kalan soruları ya da teorilerinizi yorumlara yazmayı unutmayın belki biz de bir çıkış yolu bulabiliriz.

Sic Muntus Creatus Est

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Geek aleminde hatırı sayılır bir geçmişi var. Birçok yerde içerik ürettiği ve çalıştığı için geek emeklisi, yazarlığa gönül vermiş bir Krypton'lu.

Yorum Yap