İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnceleme
  3. Bir Başkadır 1. Sezon İncelemesi: Berkun Oya Vizyonu

Bir Başkadır 1. Sezon İncelemesi: Berkun Oya Vizyonu

Bir Başkadır 1. Sezon İncelemesi - Sinema Hanedanı

Netflix’in Türk yapımları genelde abone kazanmak amacıyla çekilmiş klişe ve herkesi memnun etmeye çalışan dizilerdi, fakat yeni gelen Türk dizisi Bir Başkadır ile birlikte bu değişmiş olabilir. Fragmanını izlediğimde konusuna dair bir şey anlamamış olmama rağmen dizinin atmosferi, çekimleri ve Berkun Oya’nın ismini görmemle birlikte çıktığı ilk gün diziyi izledim ve gerçekten çok beğendim, kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim. Yazıda spoiler yok, izledikten önce veya sonra okuyabilirsiniz.

İlgili Yazı: Bir Başkadır 2. Sezon Teorileri

Bir Başkadır 1. Sezon İncelemesi - Sinema Hanedanı

Bir Başkadır Nedir?

Öncelikle Bir Başkadır dizisi tamamen bir Berkun Oya dizisi. Berkun Oya aynı zamanda Masum isimli dizinin de senaristi, Bir Başkadır dizisindeyse hem senaryoyu hem de yönetmenliği üstleniyor. Netflix, bu sefer doğru bir karar alarak Berkun Oya’ya kendi vizyonunu yansıtmasına izin vermiş ve ortaya güzel bir iş çıkmış.

Dizi, sosyoekonomik durumu farklı olan birçok karakterin sıkıntılarını ve bu sıkıntıların benzerliklerini anlatıyor. Daha çok odaklandığımız karakterler olmasına rağmen tam olarak bir ana karakteri izlemiyoruz. Karakter odaklı yapımlarda oyunculuklar ve diyaloglar daha çok öne çıkar, dizideki oyuncular da senarist Berkun Oya da bu yükün altından kalkmışlar.

Bir Başkadır 1. Sezon İncelemesi - Sinema Hanedanı

Bir Başkadır Dizisindeki Detaylar

Karakterlerimizin farklı hayatları, farklı geçmişleri, farklı ekonomik durumları olmasına rağmen hepsinin bir noktada birleşmesi ve aslında dertlerinin benzerliklerini görüyoruz. Özellikle de son zamanlarda Türk televizyonunda kadına şiddeti öne çıkarmak adına yapılmaya çalışılan fakat amacına ulaşılamayan bu girişimi, Bir Başkadır dizisi fiziksel şiddet yerine insanların hayatlarıyla psikolojilerini birleştirerek bize gerçekçi bir şekilde sunuyor.

Biraz garip gelecek fakat başka bir diziyle karşılaştırmak istiyorum. Karantina döneminin başlangıcında Normal People adında bir dizi çıkmıştı ve eve hapsolan çoğu kişi bu diziyi izlemişti. Ben de diziyi izledim, incelemesini de yazmıştım. Dram dizilerini çok sevmediğim için de bu ağır dram dizisini beğenmediğimi söylemiştim. Dram izlemeyi sevmeyen birine Normal People izlemesini asla önermem fakat, Bir Başkadır dizisini “Bir şans ver” diyerek önerebilirim.

Bir Başkadır 1. Sezon İncelemesi - Sinema Hanedanı

Çok Övdün, Dizi Mükemmel mi?

Bir diziyi herkesin sevmesi mümkün değil, aynı zamanda bir dizinin hiçbir kusuru yok demek de öyle. Çok karakter bulunduran dizide, hiç ilgimi çekmeyen ve sahnelerinden sıkıldığım zamanlar da oldu. Sonunun da izleyenleri ikiye böleceğini düşünüyorum. En büyük problemlerden biri de ses. Müzik kullanımının fazla olmadığı nadir Türk yapımlarından olmasına rağmen konuşma sesleri çok kısıktı ve bazı oyuncular yutarak konuştuğu için diziyi altyazılı bir şekilde izledim.

Bir Başkadır 1. Sezon İncelemesi - Sinema Hanedanı

Bir Başkadır Nasıl Bir Dizi?

Diziyi izlerken Türkiye tanıtım broşürü gibi sadece İstanbul’daki güzel tarihi mekanları değil; normal bir camiyi, beton binaları, devlet hastanesi gibi mekanları seçmeleriyle doğal bir hava yakalamışlar. Karakterlerin benzer ve farklı yanlarını da size anlatmak yerine direkt göstermeleri yetiyor. Diyaloglarla ve oyunculuklarla birlikte çekimlerin güzelliği ve detaylardaki özen diziyi Atiye, Hakan Muhafız dizilerinden bir üst noktaya taşıyor.

Farklı tarzda kitaplar okumayı seven biri olarak ilk defa kendimi natüralist bir kitap izliyor gibi hissettim, bu da kişisel görüşümdür.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Geek aleminde hatırı sayılır bir geçmişi var. Birçok yerde içerik ürettiği ve çalıştığı için geek emeklisi, yazarlığa gönül vermiş bir Krypton'lu.

Yorum Yap

Yorumlar (3)

  1. kesinlikle katılıyorum

  2. 7 ay önce

    Bencede güzel bir dizi

  3. 5 ay önce

    Bence güzel bir dizi, bir solukta izleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir