1. Ana Sayfa
 2. İnceleme
 3. Atiye 2. Sezon İncelemesi

Atiye 2. Sezon İncelemesi

Atiye 2. Sezon İncelemesi - Sinema Hanedanı
1

Netflix‘in bize göre en iyi Türk dizisi olan Atiye bugün itibariyle global çapta izlenmeye başlandı. Sinema Hanedanı olarak 2. sezonu izledik ve bu yazıda sizlere spoiler içerek şekilde derledik. Yazı içerisinde yakaladığımız bazı saçma olaylar da bulunmaktadır. Bolca eleştirili bir yazıya başlıyoruz. Keyifli Okumalar…

İlgili Yazı: Atiye 3. Sezon Teorisi

Atiye 2. Sezon İncelemesi - Sinema Hanedanı

Göbeklitepe Hiç Bulunmadı

Bildiğiniz gibi Atiye,1. sezonun son bölümünde Cansuyu kurtarmak adına istemeden paralel bir evrene geçiş yaptı. Bu evrende Cansu (paralel evrendeki adıyla Elif), Erhan, Mustafa, kısaca kimse onu tanımıyor. Aynı zamanda bulunduğu evrende Göbeklitepe yok ve kadınlar doğum yapamıyor. Yaptıkları doğumda ya bebek ölüyor anne kurtuluyor ya da anne kurtuluyor bebek ölüyor. Bunun sebebi de “fizik kularallarına göre” Göbeklitepe‘de bulunan yoğun bir manyetik alan.

Göbeklitepe tarihimizde de olduğu gibi, bilinen en eski kült tapınaktır. Bu tapınak neye dayanarak kurulmuş? nasıl oluşturulmuş? Ne tarihimizde bunun bir cevabı var ne de dizide. Sadece söylenene göre insanlar Tanrıya daha yakın olmak adına böyle bir tapınak inşa etmeye kalkmışlar. Fakat bugünden tam olarak 11.600 yıl önce böyle bir yapılı oluşturmak imkansızdır (mısır piramitleri misali). Atiye‘nin 1. sezonunda da 2. sezonunda da Göbeklitepe‘nin nasıl oluştuğuna dair bir ipucu verilmedi. Sadece Göbeklitepe‘nin ismini, göbekli bir kadına benzetmelerinden dolayı olduğunu öğrendik.

Avengers 5'in Gelişi Resmi Olarak Duyuruldu!
Atiye 2. Sezon İncelemesi - Sinema Hanedanı
“Ölüm sadece bir geçiş. Zaman diye bir şey yok. Aslında evrende her şey aynı zamanda olup biter sadece biz onu sıralı algılarız. Çünkü bunu böyle öğrendik. Ama aslında yaptığımız her seçim yeni bir olasılık açar ve biz farkında olmasak da zamansız bir yerlerde her şeyi etkileriz.”

Atiye’nin Görevi

Atiye‘nin bulunduğu dünyada yapması gereken bir görevi vardır. Kadınların tekrar doğum yapmasını sağlamak. Fakat bunun için Atiye‘nin Erhan ile birlikte Sirius Yıldızı ve Güneş aynı hizaya girdiğinde ikisinin de kapıda (büyük ağacın altında) olması gerekiyor. Ve Atiye, önce kendisinin kim olduğunu anlamalı ve sonrasında da Erhan‘ın her şeyi hatırlamasını sağlamalı.

Atiye‘nin anneannesi paralel evrende de öldükten sonra kendine bir rota çizmeye çalışıyor ve yolu teyzesi ile kesişiyor (biz de bu arada teyzesinin 1. sezonda gördüğümüz yıldızlı kız olduğunu öğreniyoruz). Atiye, teyzesinin yardımıyla geçmişini tamamen hatırlıyor. (Venüs’ün tanrıçası olduğunu ve geçmişte Erhan ile yollarının bir döngü şeklinde her defa tekrar ve tekrar kesiştiğini) Sonrasında da Erhanı bulup tıpkı kendisinin hatırladığı gibi ona da geçmişi hatırlatmak istiyor ama maalesef başarılı olamıyor çünkü Erhanla bir sonraki karşılaşmaları ölümü ile sonuçlanıyor.

Atiye 2. Sezon İncelemesi - Sinema Hanedanı
“İmkansız sadece senin rızan dır.”

Erhan ölmüş, Serdar, Atiye için artık önünü kesmeme kararı almış (çünkü bu süre zarfında Atiye, Serdar’ın hayatını kurtarıyor), Cansu (elif) kurtulmuş derken Atiye kapıya ulaşıyor ve olaylar tam olarak da burada daha da ilginçleşiyor.

Atiye kapıyı geçtikten sonra kızının yardımı ile kapıya ulaşmış Erhan ile karşılaşıyor. Ve Atiye burada Erhan ile vedalaşıp tekrar aynı evrene dönmek için kapıdan geçmek istiyor çünkü eğer kapıdan tekrar geçmez ise, Atiye görevini yani kadınlar için doğum umudunu başarıyla tamamlayamayacak. Erhan ile zorlu bir vedalaşmanın ardından ise kapıdan geçiyor ve Atiye‘nin doğumu başlıyor…

WandaVision Dizisini İzlemeden Önce Bilmeniz Gerekenler
Atiye 2. Sezon İncelemesi - Sinema Hanedanı
“Tepe içindeki mucizeyi koruyor Atiye, sen de korumalısın.”

Atiye‘nin doğumu annesi, teyzesi ve anneannesi tarafından başarıyla geçiriliyor fakat bebek kaçırılıyor. Ve bebeği kaçıran kişi de 1. sezondan beri hiçbir ipucu dahi vermeden o gizli örgüt için çalışan Ozan. Ozanın kaçırması dışında, bebeği kundağa koyarken şöyle bir detay fark ettik; görüntülerde gördüğümüz bebek oyuncak bir bebek. Evet, gerçekten de o sahnede yer alan bebek oyuncak. Netflix böyle bir hataya nasıl düştü (ya da bize öyle geldi ama zannetmiyorum) çok merak ediyorum…

Atiye 2. Sezon İncelemesi - Sinema Hanedanı

Atiye 2. Sezon Hakkında Düşüncelerim

Doğru söylemek gerekirse, Atiye‘nin 2. sezonu ilk sezona nazaran çok daha güzeldi. Özellikle dizi içerisinde yer alan müzikler, ara ara açıp dinleyebileceğim derecede iyiydiler. Dizi içerisinde Hannah elinde silahla Atiye ve anneannesine ateş ederken polislerin silahın geldiği yönde durması, Atiye‘nin bebeğinin plastikten olması, Atiye‘nin teyzesinin ona geçmişi hatırlatmak için hazırladığı kür masasında antep fıstığı kullanılması gibi birkaç hata vardı bunları da sizler ile ayrı bir yazı içerisinde paylaşacağız.

2. Sezonun ilk fragmanı çıktığında, aynı gün fragmanın üzerinden sadece 30 dakika geçmesine rağmen sizlere bir yazı paylaşmıştık. Bu yazı tamamen bizim ürettiğimiz ve Türkiye de başka kimsenin paylaşmadığı bir teoriyi içeriyordu. Atiye‘nin hamile olması. O yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz. Atiye’nin hamile olması teorimiz doğru çıksa da, Yıldızlı kızın Atiye‘nin kızı olması teorimiz onun teyzesi olması gerçeğini öğrenmemiz ile de yerle bir oldu. Ama yine de zor bir teoriydi öyle değil mi?

Büyük Star Wars Testi: Evrene Ne Kadar Hakimsin?

Severek izlediğim ve severek izlemeye devam edeceğim bir dizidir Atiye. 3. Sezonu gelse iyi olur çünkü sonu sabredilecek gibi değildi…

Sizler Atiye dizisi hakkında neler düşünüyorsunuz yorumlara bekliyorum

Yorum Yap

Yazar Hakkında

2002 yılında Ankara'da doğdu. Üniversitede İletişim Tasarım ve Yönetimi okumak için hazırlık yapıyor. Yazarlık, Sinema, Müzik ve Kitap; hayatının yöneticileri.

Yorum Yap

Yorumlar (13)

 1. umutcan_avatar

  iyi de yıldızlı kızın teyzesi olduğunu ilk sezonda annesi atiyeye anlatmıştı yani bu sezon ortaya çıkan bir şey değil.ayrıca bu sezon çok daha güzeldi ama kafam zaman geçişlerinde bir miktar karışmadı değil özellikle final sahnesinde erhanın gelmesi vs

  • umutcan_avatar
   4 ay önce

   Twitter’dan da aynısını söyleyenler oldu. Ben 1. sezondaki o olayı hiç hatırlamadan bir sürü teori kurmuştum ama kaçırmışım. Nasıl kaçırdım çok merak ediyorum. Teşekkür ederim bilgilendirmeniz için 🙂

 2. umutcan_avatar

  Erhan da diğer evrene geçseydi niye geçmedi teklif bile etmedi
  Ben erhanın yerinde olsam geçerim direkt

  • umutcan_avatar
   4 ay önce

   İzlerken ben de aynısını düşündüm “Erhan Neden Geçmedi?” diye. Hatta son dakika Atiye’nin arkasından hızlıca gelir diye bekliyordum ama olmadı. 3. Sezonda ufaktan açıklarlar umarım.

 3. umutcan_avatar
  4 ay önce

  Elinize sağlık

 4. umutcan_avatar
  4 ay önce

  ben de sonundakşi cenaze sahnesini anlamadım. atiye 2 boyutta da ölmedi ki. ne cenazesi.

  • umutcan_avatar
   4 ay önce

   cevap verirseniz çok sevinirim:)

  • umutcan_avatar
   4 ay önce

   Merhaba;
   Açık konuşmak gerekir ise orada ki olayı ben de tam olarak çözemedim ama iki tahminim var:
   – Atiye bebek kaçırıldıktan sonra paralel evrendeki insanlar Atiye öldü zannetti (Çünkü oradaki bazı insanları tanımıyoruz, onlar da Atiye’yi. Diğer kadınlar gibi Atiye için de doğumdan sonra öldü mantığına girmiş olabilirler.
   – Atiye ana evrene geçmiş olabilir. Bu yüzden Atiye’nin uzun bir süredir kaybolduğunu düşündükleri için adına bir cenaze töreni yapmış olabilirler.
   Dediğim gibi oradaki olay tamamen açık bir olay değildi. Benim tahminlerim bu yönde ama hangisi doğrudur ya da başka bir olay mı vardır bilemiyorum. Çünkü Atiye, Erhan ile vedalaştıktan hemen sonra doğum yapmadı arada uzun bir süre geçmiştir diye tahmin ediyorum. Bu süreyi de sanırım 3. sezonda göreceğiz.

   • umutcan_avatar

    Ne kadar dikkat ettiniz bilmiyorum ama atiye doğum yaparken anneannesinin arkada yaptığı konuşma önemliydi bence. Adem ve Havva, isa ve magdelena isimleri ne olursa olsun kadın ve erkek diyor. Burda geçen isimlerin atiye ve erhanla bir bağlantısı olabilir aynı soydan geliyor olabilirler. Doğumların olmaması durumuda onların zamanında da gerçekleşmiş olabilir ve onlarda aynı Erhan ve Atiye gibi sirius takım yıldızı hizaya girdiğinde göbeklitepedeki o mağaraya gelmiş olabilirler mi.

    • umutcan_avatar
     4 ay önce

     Atiye’nin geçmişi hatırlamaya başladığı bölümlerde ben Atiye’nin Havva, Erhan’ın da Adem olduğunu düşünüyordum. O son sahnede ise tamamen bu mantığım çürüdü. Dediğiniz gibi aynı soydan geliyor olabilirler ama ben biraz farklı bir düşünce içerisine girdim. Zühre, bu isimleri sayarken sembolün farklı kısımlarına dokunuyordu. Bu isimlerin sembolü tamamladığını düşünüyorum ben, yani şöyle anlatayım. Sembolün üst ucu Atiye, Alt ucu Erhan, orta kısmı da bebek olabilir. 3. Sezon gelmeden oldukça fazla teori üretebiliriz, dediğiniz gibi bu yaşanan her şey bir döngü içerisinde de olabilir, başka bir mevzu da oluyor olabilir.

   • umutcan_avatar
    4 ay önce

    Teşekkür ederim😊

 5. umutcan_avatar

  Dizi içinde atiye bu soyun son varisi olabilir diyordu. Atiyenin soyundan isim geçmedi hiç ordan ürettim teoriyi, adem ve Havva ile isminin aynı yerde geçmeside cabası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir