İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnceleme
  3. 13 Reasons Why 4. Sezon İncelemesi

13 Reasons Why 4. Sezon İncelemesi

13 Reasons Why 4. Sezon İncelemesi - Sinema Hanedanı

13 Reasons Why ilk çıktığında intihar güzellemesi olup olmadığı konusunda tartışmalara sebep olmuştu. Diziyi izlemiş ve kitabını okumuş biri olarak en azından ilk sezonun intihar güzellemesi olduğunu düşünmüyorum. İlk sezonu çok beğenmiştim fakat sonraki sezonlar tam bir hayal kırıklığıydı. 4. sezonu acaba nasıl bitecek diye izledim. Tüm diziden spoiler olacak. İzlemeyenler için eğer izlediklerinizden çok etkileniyorsanız izlemenizi tavsiye etmiyorum. Fakat izlemek istiyorsanız ilk sezonu izlemeniz yeterli.

13 Reasons Why 4. Sezon İncelemesi - Sinema Hanedanı

4. sezona gelirsek, 4. sezonu yayınlanan bir dizinin bu kadar altı boş olmasına ben inanamadım. Hannah konusu bitti farkındayım fakat dizideki her şeyin altı o kadar boş kalmış ki. Clay’den başlamak istiyorum. Ben Clay’i çok seviyorum fakat bu sezonda o bile çok kötüydü. Bize sürpriz yapmaya çalışmışlar fakat okuldaki olayları yapanın Clay olduğu çok belliydi. Travma konusu 4 sezonun tek ortak yanıydı zaten ve bunu güzel kullanmışlar. Olayları Clay’in gördüğü şekilde görüyoruz, bu yüzden ilk bölümleri atlamadan izleyebildim.

İlk sahnedeki cenazenin Clay’e ait olduğunu düşünmüştüm ve Justin olunca çok şaşırdım. Justin’in ölmesine gerek yoktu bence. Eğer ölecekse de bu şekilde olmamalıydı. Bir anda hasta olduğu ortaya çıktı ve öldü. Duygusal sahnelerdi fakat altı boştu.  Zaten bu sezonda bir olay çözüldü tam herkes mutlu diyeceğimiz an başka bir şey çıktı. Her olay sanki bekliyormuş gibi sırayla oldu ve bu inandırıcılığı yok ediyor.

13 Reasons Why 4. Sezon İncelemesi - Sinema Hanedanı

Gereksiz ilişkiler, gereksiz ayrılıklar da yok değil. Justin’in iyi olmak için Jessica’dan ayrılması fakat daha kötü olması, Alex’in düşüncesizce ve sırrı ele vereceğini bile bile Winston’dan ayrılması, Charlie ve Alex ilişkisi, Jessica ve Diego ilişkisi gibi. En sevdiğim çift Alex ve Winston’dı. Bir araya gelemeyeceklerinin farkındayım ama kısa da olsa onları izlemek çok güzeldi.

İlk sezonu beğenmemin sebebi böyle şeyler yaşayan insanlara didaktik bir şekilde “bunu yapma” demek yerine “bunu yaparsanız böyle şeyler olacak, düşündüğün şeyler değil” şeklinde mesaj vermesiydi. Hannah’nın yaşadıklarını, kararlarını ve kararlarının sonucunu görebiliyorduk. Ben bu sezondan ders çıkarılacak bir şey görmedim. Dizinin konusu değişti fakat mesaj vermekle öne çıkan bir dizinin mesajlarının değişmesi çok garip.

13 Reasons Why 4. Sezon İncelemesi - Sinema Hanedanı

3. sezonda gelen Ani karakterini hiç sevmemiştim. Çok fazla yorum okumadım fakat karakter sevilmediği için son anda sahneleri azaltılmış gibi geldi. Bir anda gidiyor sonra geri geliyor. Çok sahnesini atılmış gibi. 3. sezonun ana karakter olarak izledik ve hikayesi hiçbir yere bağlanmadı.

Son sahneyi de beğenmedim keşke farklı bir final sahnesi yazsalardı. 13 Reasons Why’ı ilk sezonuyla ve kitabıyla güzel hatırlayacağım. Diğer sezonlar kötü de olsa 4 yıldır izliyorum ve bittiğinde garip hissetmedim dersem yalan olur. Tekrar izleyeceğimi de düşünmüyorum. İntihar gibi bir konuyu ele alarak çok kişiyi karşısına aldı fakat umarım daha başka ve daha güzel dizilere de örnek olur.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Geek aleminde hatırı sayılır bir geçmişi var. Birçok yerde içerik ürettiği ve çalıştığı için geek emeklisi, yazarlığa gönül vermiş bir Krypton'lu.

Yorum Yap