İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Liste
 3. WandaVision Dizisini İzlemeden Önce Bilmeniz Gerekenler

WandaVision Dizisini İzlemeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Bu ayın 15 inde Disney Plus platformunda yayınlanacak WandaVision dizisi hakkında hepimiz çok karmaşık bilgilere sahibiz. Biz de bu karmaşıklığı gidermek için sizlere bu listeyi hazırladık...

WandaVision Dizisini İzlemeden Önce Bilmeniz Gerekenler - Sinema Hanedanı

Bildiğiniz gibi bu ay Disney Plus platformu için WandaVision dizisi gelecek. Ve bu yapım şuan için Marvel‘ın yayınlanacak ilk dizisi olacak. Dolayısıyla bu biraz kafalarda soru işareti bırakabilir. Çünkü daha öncesinde bu tarz bir yapım izlemediğimiz için bu dizinin ne gibi bir önemi olacağını tahmin edemiyoruz. Bugün WandaVision öncesinde sizlere diziyi izlemeden önce bilmeniz gerekenlerden bahsedeceğiz. Bu sayede de en azından kafanızdaki bazı soru işaretlerini silebiliriz. Keyifli okumalar…

Scarlet Wıtch / Wanda Maxımoff Kimdir?

1Wanda ve Vision’ın Güçleri Zihin Taşından Geliyor

WandaVision Dizisini İzlemeden Önce Bilmeniz Gerekenler - Sinema Hanedanı

Bu durum aslında çizgi romanlardan bağımsız kalan nadir olaylardan birisidir. Aslına bakarsanız Wanda Maximoff çizgi romanlarda sadece bir mutanttır. Fakat Disney/Marvel karakteri sinemada bünyesine aldığında hikayede bir değişiklik yapıp, Wanda‘yı bir mutant yerine Hydra deneği haline getirmiştir.

2Hem Vision Hem De Wanda Sokovia’da Ultron’a Karşı Savaştı

WandaVision Dizisini İzlemeden Önce Bilmeniz Gerekenler - Sinema Hanedanı

Hem Wanda hem de Vision, Marvel Sinematik Evreni için ilk girişini Avengers: Age of Ultron‘da yaptılar. Başlangıçta Wanda ve kardeşi Pietro, Hydra‘nın çalışanlarıydı ancak Ultron‘un insanlığı yok etme planı hakkındaki gerçeği fark ettikten sonra Yenilmezler ile ittifaklarını değiştirdiler.

Vision ayrıca, Ultron‘un tüm ordusuyla savaşmak için Yenilmezler‘e katılıp Ultron‘u devirmede çok önemli bir rol oynadı. Hatta makine çalıştırıldığında Wanda‘yı bile kurtardı.

3Wanda’nın Kardeşi Pietro Sokovia’da Öldü

WandaVision Dizisini İzlemeden Önce Bilmeniz Gerekenler - Sinema Hanedanı

Ne yazık ki, Wanda tüm hayatı boyunca kalp kırıklığı yaşayan bir Yenilmezdir ve bu gelecek dizideki mevcut durumu için çok önemli olabilir. Daha çocukken ailesini kaybetti sonrasında da dünyayı kurtarmak için çaba saf eder iken kardeşinden oldu.

Şunu da söylemek lazım, Pietro‘nun WandaVision dizisinde geleceği söyleniyor. Wanda, Vision‘ı gerçeklikten yarattığı gibi kardeşini de geri getirebilir. Getirmezse de biraz garip bir durum olur öyle değil mi…?

4 Wanda ve Vision İç Savaş Zamanı Karşı Takımlardaydılar

WandaVision Dizisini İzlemeden Önce Bilmeniz Gerekenler - Sinema Hanedanı

Yenilmezler ekibinin dağılmasının en büyük ve hatta belki de tek sebebi olan Civil War zamanı Wanda “Team Captain America Vision ise “Team Iron Man olarak adlandırabileceğimiz bir şekilde kutuplarına ayrıldılar. Karakterlerimiz her ne kadar bu sürecin sonucunda yan yana olma çabasına girmek isteseler de bu sefer de Thanos olayları başladı ve doyasıya bir aşk yaşayamadılar…

5Wanda ve Vision İnfinity War’da Toz Oldular

WandaVision Dizisini İzlemeden Önce Bilmeniz Gerekenler - Sinema Hanedanı

Avengers: Infinity War döneminde Thanos‘un parmak şıklatmasının ardından evrenin yarısı “adil” bir biçimde ortadan kayboldu. Bu kaybolan isimlerden birisi de Wanda Maximoff. Tabi sonrasında tüm toz olanların dönmesi için Hulk‘ın büyük bir etkisi de oldu fakat bu iki karakterin de öldüğü gerçeğini değiştirmiyor. Ayrıca Vision‘ın Thanos tarafından Zihin Taşını almak uğruna öldürüldüğünü hatırlatmakta fayda var.

6Monica Rambeau İlk Olarak Kaptan Marvel’de Göründü

WandaVision Dizisini İzlemeden Önce Bilmeniz Gerekenler - Sinema Hanedanı

İki ana başrol dışında dizide göründüğü onaylanan bir diğer karakter de Monica Rambeau. Ancak bu, bizlerin Rambeau‘yu ekranda ilk kez görmemiz değil. İlk olarak Captain Marvel‘da göründü ve Carol Denver‘ın en yakın arkadaşı Maria Rambeau‘nun genç kızı olarak ortaya çıktı . Film 1995’te geçti , dizi 2023 civarında geçiyor.

Dizide daha yaşlı bir Monica görünse de, geri dönen tek karakter o değil. Dizi ayrıca , Thor‘un Malekith‘i devirmesine yardım eden Thor: The Dark World‘da yer alan son görünümünden sonra Darcy‘nin de ekrana geri dönmesini sağlayacak.

7En Güçlü Karakter?

WandaVision Dizisini İzlemeden Önce Bilmeniz Gerekenler - Sinema Hanedanı

Scarlet Witch; Ailesini, evini, kardeşini, ablasını, sevgilisini kaybetti ve o da en sonunda çıldırdı. Avengers: Endgame‘de az kalsın Thanos‘u öldürebilecek kadar güçlü olan karakterimiz Wanda‘yı bu dizide ciddi olaylar bekliyor. House Of M olaylarıyla bağlantılı olacağını söylenen dizide, Wanda‘yı gücünün doruklarında göreceğiz. Bizleri cidden oldukça dolu bir sezon bekliyor… Ayrıca Kevin Feige‘nin yaptığı bir açıklamaya göre Wanda Maximoff, MCU‘da yer alan en güçlü karakter.

8Nedir Bu House Of M?

WandaVision Dizisini İzlemeden Önce Bilmeniz Gerekenler - Sinema Hanedanı

Dizi içerisinde gerçekleşme ihtimaline karşı olabildiğince az spoiler verecek şekilde sizlere bu hikayeden bahsetmek isterim. House Of M, Wanda Maximoff üzerine kurulu bir hikayedir. Wanda her şeyin sonunda güçlerine yenik düşer ve çıldırmaya başladır. “Bundan öncesinde de kendine bir gerçeklik yaratmıştır ve burada çocuk sahibi de olmuştur” Bunların sonucunda Avengers ve X-Men birleşip Wanda‘yı durdurmaya çalışırlar. Ve sonunda Wanda‘nın ağzından şu sözcükler çıkar: “NO MORE MUTANTS” Bunun sonucunda birkaç mutant harici dünyada yer alan tüm mutantların güçleri kaybolur ve artık Wanda Maximoff, tarihteki tüm Marvel ekiplerinin yeni büyük düşmanı olur…

WandaVision 15 Ocak 2021 Tarihinde Disney Plus Platformunda!

WandaVision 1. Sezon 1. Bölüm İncelemesi
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Geek aleminde hatırı sayılır bir geçmişi var. Birçok yerde içerik ürettiği ve çalıştığı için geek emeklisi, yazarlığa gönül vermiş bir Krypton'lu.

Yorum Yap

Yorumlar (5)

 1. bilgilendirici bir yazı olmuş

 2. 9 ay önce

  güzel bir yazı olmuş elinize sağlık

 3. 9 ay önce

  Biraz basit bilgiler ancak kötü değil.

 4. 6 ay önce

  Elinize sağlık güzel bir yazı olmuş

 5. 5 ay önce

  Marvel evrenini sadece film ve dizilerden takip eden biri olarak 8 beni şaşırttı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir