İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Dizi
  3. Wanda Maximoff Kimdir? | Marvel’ın Cadısı Scarlet Witch

Wanda Maximoff Kimdir? | Marvel’ın Cadısı Scarlet Witch

Wanda Maximoff Kimdir? | Marvel'ın Cadısı Scarlet Witch

Scarlet Witch olarak da tanınan Wanda Maximoff kardeşi Quicksilver ile birlikte çizgi romanlarda ki ilk çıkışını, 1964 yılında X-Men #4 ile yaptı. Kendileri hakkında pek bir şey bilmediğimiz bu iki karakter daha sonrasında Marvel‘ın çizgi roman evreninde oldukça tanındılar ve bir o kadar da güçlü bir yapıya büründüler. MCU içerisinde de bu iki karaktere göz atma fırsatı bulduk fakat yakın zamanda çıkan WandaVision dizisinden sonra Wanda Maximoff‘un aslında kim olduğuna, çizgi romanlarda nasıl tanıtıldığına olan merak arttı. Hadi bu merakınızı hep birlikte ortadan kaldıralım…

Wanda Maximoff / Scarlet Witch Kimdir?

Wanda Maximoff Kimdir? | Marvel'ın Cadısı Scarlet Witch

Wanda ve kardeşi Pietro oldukça güçlü birer mutantlardır. Bu iki karakter 1964 yılında X-Men #4 ile birlikte çıkış yaptıklarında Magneto ya birer can borçları olduğu için onun kötü ve yok edici planlarına dahil oldular. Sonrasında da bu planların arkasındaki ekibimizin adı Brotherhood of Evil Mutants (Kötü Mutantlar Kardeşliği) olarak anılmaya başladı. Ekip aslında ismi kadar kötü ve bir o kadar da güçlüydü fakat her ne kadar uğraşsalar da ana hedefleri olan X-Men‘i yenme planlarını başaramadılar. Ve bu yenilgilerle dolu takımımızın bozulmaması adına Magneto, Wanda ve Pietro kardeşlere “Ben sizin babanızım” mesajı veriyor ve ikilimiz Magneto ya karşı bir güven beslemeye başlıyor.

Tüm bu kötü planların olduğu süreç devam ediyor iken bir gün Magneto dünya dışı bir varlık tarafından kaçırılıyor ve Magneto dan iyice soğuyup fırsattan istifade aslında karanlık işlere dahil olmayı hiç istemeyen ikilimiz (Wanda ve Pietro) bu kötülüklerle dolu lekeyi temizlemek adına Avengers‘a katılıyor. Güçlerinin aslında enerji manipülasyonu olduğu zannedilen Wanda‘nın ilerleyen süreçte aslında diğer bilinmeyen güçlerinin yanı sıra “Chaos Magic / Kaos Büyüsü” adında bir gücü olduğu anlaşılıyor. Ve bu gücün de doğumu esnasında Chthon adındaki güçlü bir varlıktan geldiğini öğreniyoruz.

Wanda, Avengers‘da bulunduğu süre zarfında Magneto‘nun gerçek babası olmadığını öğreniyor ve ekibin bir diğer üyesi olan Vision‘a aşık oluyor sonrasında da ikilimiz kısa bir süre sonra evleniyor. Toplum hala Wanda‘nın babasını Magneto olarak kabul ettiği için asla mutlu olamayacağını düşünüp son çareyi kaos büyüsünü kullanarak Vision‘dan çocuk yapmakta buluyor. Ve bir süre gerçekten de mutlu olmayı başarıyorlar fakat dediğim gibi “bir süre”

Wanda Maximoff Kimdir? | Marvel'ın Cadısı Scarlet Witch

Wanda bir şekilde yarattığı bu gerçeklikte mutlu olmayı başarıyor. Vision‘dan Thomas ve William adında ikizleri oluyor ve bu ikizler de aynı Wanda, Pietro misali özel güçlere sahipler. Fakat bu gerçekliğin ilerleyen süreçlerinde Thomas ve William kardeşlerin aslında Mephisto adındaki bir şeytanın tohumları sonucunda doğduklarını ve bu şeytanın iki çocuğu da alıp, güçlerini emmek istediğini öğreniyoruz. Sonunda başarılı da oluyor…

Çocuklarını kaybettikten sonra ağır bir travma yaşan Wanda, akıl hocası olan Agatha Harkness‘dan hafızasını silmesini istiyor. Ancak, Wanda sonunda hafızasında silinen bu mutlu aile dramını hatırlıyor ve öfkeleniyor. Avengers‘ı bile dağılma noktasına getiren bu güç patlamasından sonra Doctor Strange olaya el atıyor ve Wanda‘nın bilincini kapatıp X-Men‘den Profesör Xavier‘a götürüyor. Bu noktada da Wanda psikolojik destek almaya başlıyor.

Wanda‘nın tedavi süreci devam ediyor iken dünyanın diğer yerlerindeki kahramanlar “Evrenin iyiliği için Scarlet Witch ölmeli!” algısına bürünüyor ama Pietro bu durumu engelleyip Wanda ya mutlu olabileceği farklı bir gerçeklik yaratmasını söylüyor. Sonucunda bu gerçeklik de Wolverine tarafından bozulur ve Wanda Maximoff iyice sıyırıp ağzından sadece 3 kelime çıkarır:

“No More Mutants!”

Wanda Maximoff Kimdir? | Marvel'ın Cadısı Scarlet Witch

Wanda Maximoff bu olaydan sonra mutant ırkını yok olmanın eşiğine getirmiştir. Devamında, aslında karakterin ne kadar güçlü olduğu daha da belirginleşmiştir. Ve aynı zamanda da yine benzeri bir replik ile evrenin var oluşundan beri bulunan, kozmik bir güç niteliğindeki Phoenix Forge‘u durdurabilmiştir. Her ne kadar mutant olsa da kendisi hiçbir zaman X-Men ekibine katılmayıp, Avengers‘ın değişmez üyelerinden birisi olmuştur.

Wanda Maximoff’un Güçleri

Wanda Maximoff Kimdir Marvel'ın Cadısı Scarlet Witch

Wanda Maximoff her ne kadar karşıtı geleni olsa da “Tanrı” seviyesinde güçlere sahiptir. Karakterin şu zamana kadar bilinen en büyük özelliği Kaos Büyüsünü yönlendirebilmesidir. Bu güç sayesinde, çeşitli mistik enerjileri kontrol eder, gerçekliği isteğine göre değiştirir ve daha bir sürü yetenek yapabilir. Ayrıca kaos büyüsü haricinde de diğer büyüleri de oldukça kullanabilir. Bu sayede, uçar, kendini rejenere eder, astral boyutlara geçiş yapar, zamanı yönlendirir, insan “yaratır”. Kısacası karakter çok yönlü olarak istediği her şeyi “hemen hemen” yapabilir.

Şunu da hatırlatmak isterim ki, Doctor Strange‘in zamanı yönlendirmesinin temel sebebi Agamotto’nun Gözü isimli kolye aracılığıyla zaman taşını kullanmasıdır. Fakat bu yönlendirme olaylarını Scarlet Witch istediği her an, herhangi bir sonsuzluk taşını kullanmadan, sadece zihninden geçirerek gerçekleştirebilir. Bu da onu oldukça özel yapıyor zaten.

Marvel Sinematik Evreninde Wanda Maximoff

Wanda Maximoff Kimdir? | Marvel'ın Cadısı Scarlet Witch - Sinema Hanedanı

Wanda Maximoff karakteri Pietro olarak tanıdığımız Quicksilver ile birlikte Marvel Sinematik Evrenine ilk girişini 2015 yılında Age Of Ultron filmiyle birlikte gerçekleştirdi. Ayrıca karakterin yakın zamanda Disney Plus içerisinde WandaVision adlı bir dizisi çıktı. Ve bu dizinin yeni bölümlerinde karakterimizin artık Agatha Harkness tarafından Scarlet Witch olarak anıldığını gördük. Dizinin sonrasında karakterin Doctor Strange in the Multiverse of Madness filmi ile bağlanılacağını ve korku sekansına giriş yapacağını biliyoruz. Bu da demek oluyor ki tamamı olmasa da Wanda Maximoff‘u ilk ve belki de son kez de olsa Scarlet Witch‘lik yaparken görebiliriz.

Elizabeth Olsen‘ın hayat verdiği karakterin MCU içerisinde şu anda ne gibi büyüklükte bir önemi olacak bilmiyoruz. Fakat en azından ufak tefek tahminlerimiz yok değil. Peki sizler, karakterin değerinin bilindiğini düşünüyor musunuz? Yorumlarda düşüncelerinizi bekliyoruz…

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Geek aleminde hatırı sayılır bir geçmişi var. Birçok yerde içerik ürettiği ve çalıştığı için geek emeklisi, yazarlığa gönül vermiş bir Krypton'lu.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. 6 ay önce

    Çok iyi bir karakter umarım güzel işlerler mcu’da

  2. 5 ay önce

    mükemmel bir karakterdir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir