İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Liste
  3. Mary Jane Watson’ın Anlatılmayanları

Mary Jane Watson’ın Anlatılmayanları

Mary Jane Watson’ın Anlatılmayanları - Sinema Hanedanı

Son yirmi yılda favori kahramanlarımızdan Spider Man, merhum Gwen Stacy ve Carlie Cooper dahil olmak üzere birçok kadının ilgisine sahipti. Kötü şanstan olsa gerek, Peter Parker’ın hayatı hep kısa süren ilişkilere sahip ama hiçbir karakter Mary Jane Watson’ın yerini tutamaz. Başlangıçta 1966’da Spider-Man tarihinin en unutulmaz anlarından birinde tanıtılan Mary Jane, sayfada karmaşık bir kariyere sahipti. Şaşırtıcı sırları olan, eğlenmeyi seven bir süper model parti kızı olarak onu tanıdık. Hatta bir ara Şeytan’la anlaşma yapıyor ama bunların arkası hiç açıklanmıyor. Çizgi romanından ekran uyarlamalarına kadar, Mary Jane Watson‘ın arkasındaki karmaşık gerçek hep devam ediyor. Mary Jane ilk kez Amazing Spider-Man #15‘te bahsedildi ve Aralık 1966’da görünümüne kavuştu. İki yıldan fazla bir süre May Hala, Peter’la yan komşusuna bir randevu ayarlamaya çalıştı ama Peter her seferinde bir bahane bularak kaçmaya çalıştı.

Bu şaka tabi ki. Peter, Mary Jane’in onu sevmediğini düşündüğü için onunla konuşmaya çekiniyordu. Daha sonra Stan Lee ve John Romita Sr.‘den Amazing Spider-Man #42 geldi. Anna Watson’ın yeğeni bize gölge olarak gözüktü ya da başka yollarla yüzü saklandı. Spider Man ve kahraman astronot John Jameson kavgasından sonra Mary Jane’in yüzünü ilk defa gördük ve birçok erkeğin ilk aşkı, kızıl saç boyalarında artışın sebebi Mary Jane Watson’ı tanıdık. Mary Jane‘in görünüşü Spider Man dinamiğinde büyük bir değişim yarattı.

17 Soruluk DEV Marvel Testi Spider-Man Kimdir? | Liste

Spider Man’in Aşk Hayatı Çok Zor Geçti

Mary Jane Watson’ın Anlatılmayanları - Sinema Hanedanı

Mary Jane çıktığında Spider Man çizgi romanları aşk açısından daha karmaşık bir hal aldı. Peter Parker‘ın aşkı Gwen Stacy‘ye karşı geldi, Peter‘ın sevgisi için yarıştı ve bazen Peter‘ın oda arkadaşı (ve gelecekteki Green Goblin) Harry Osborn ile de randevulaştı. Gwen ilk olarak Spider Man‘ın yaratıcıları Stan Lee ve Steve Ditko tarafından yaratıldı. İlk göründüğünde Gwen farklı bir aşk hikayesiydi. Peter’la sık sık tartışan zeki bir öğrenciydi. İlişkileri daha çok sevgi-nefret ilişkisi üzerindeydi.

Tüm bunlar Ditko‘nun aylarca Lee ile çatıştıktan sonra ayrılmasıyla değişti. Lee ve Ditko, Harry Osborn’un Green Goblin olmasıyla ilgili tartıştılar yaşadı ve olayın uzamasıyla Ditko ayrıldı. Böylece Romita, Ditko‘nun yerine geçti. En büyük değişiklik Romita’nın Peter’ı sıska bir gençten yakışıklı bir üniversite öğrencisine dönüştürmesiydi. Romita hızını alamayıp diğer karakterlerle de oynamaya başladı. Gwen daha tatlı bir kız haline gelirken, MJ de tam bir parti kızına dönüştü.

Ta ki Green Goblin, Spider Man’in hayatını değiştirene kadar.

Gwen Gider, Mary Jane Kalır

Mary Jane Watson’ın Anlatılmayanları - Sinema Hanedanı

Amazing Spider Man # 121, Spider Man için kötü bir bölümdü çünkü son sayfanın başlığı “The Night Gwen Stacy Died.”. Eğer Spider Man hikayelerine hakimseniz nasıl olduğunu bilirsiniz:

Spider Man’in kimliği açıklandıktan sonra Green Goblin, Gwen’i kaçırır ve Gerorge Washington Köprüsünden aşağı atar. Ve Spider Man onu yakalamak için ağ attığında yanlışlıkla boynu kırılır. Bu Spider Man için büyük bir travmaydı ve Marvel evreni içindeki en önemli ölümlerden biriydi. Gwen’in ölümünden sonra Mary Jane, Peter’ın evine gelir ve Peter, ona umursamaz kişiliğinden dolayı bağırmaya başlar. Peter, ona gitmesini söylediğinde Mary Jane kapıyı kapatır ve yine de Peter’la kalmayı seçer. Onu affeder ve Peter’ın travmasını atlatması için ona destek olur. Bu okuyuculara bir işaretti.

Paralel Evrenler ve Gizli Kimlik

Mary Jane Watson’ın Anlatılmayanları - Sinema Hanedanı

1989’da Amazing Spider Man: Paralel Lives (Paralel Hayatlar) yayınlandı. Alex Saviuk ve uzun zamandır Spider Man yazarı Gerry Conway‘den büyük bir grafik roman, Stan Lee ayrıldığında “The Night Gwen Stacy Died” ve “The Punisher” yayınlandı. Hikaye derinleştikçe Peter ve Mary Jane yakınlaşmaya başladı. Aslında Mary Jane, Ben Parker’ın vurulduğu gece, Spider Man’in komşusunun penceresinden çıktığını görmüştü. Peter’ın Spider Man olduğunu anlamıştı ve çizgi roman hayranları MJ‘nin, Peter’ın gizli kimliğini her zaman hatta biz MJ’in yüzünü görmeden önce bile bildiğini fark ettiler. Bu her şeyi değiştirdi.

Mary Jane, May Halanın Peter’a yakıştırdığı biri değil, ilk günlerden beri Peter’la ilgilenen birine dönüştü. Aralarındaki ilişki Mary Jane’in Peter’a olan saygısıyla daha da derinleşti. Her şeyden öte, Peter‘ın kimliğini yıllarca sır olarak sakladığı fikri, onu bilmeden Spider Man tarihindeki diğer aşk ilgilerinden tamamen farklı bir sınıfa koydu.

Yılın Düğünü

Mary Jane Watson’ın Anlatılmayanları - Sinema Hanedanı

Birçok açıdan Spider Man’in çizgi romanları Peter Parker’ın büyümesini de anlatır. Sonuçta o, çalışkan bir lise öğrencisiyken bir anda süper kahraman olmuştu. Okuyucular sadece Spider Man’in Doctor Octopus ve Lizard gibi kötülerle savaştığını değil, Peter Parker’ın zorbalara karşı durduğunu, iş bulduğunu, mezun olduğunu, üniversiteye gittiğini de okudu.

1987’de Peter ve Mary Jane, Amazing Spider Man Annual #21 sayısında New York’ta evlendiler. Mesele şu ki neredeyse bu yaşanmayacaktı. 80’lerin sonunda Peter’ın Spider Man olmasının getirdiği stresle aralarındaki ilişki de etkilenmeye başladı. Hatta gerçekten evli olmak istediklerini fark ettiler ve Peter ikinci kez evlenme teklifi etti. Fakat hala ikisinin de şüpheleri vardı. Süper kahraman düğünlerinde genelde düşmanların düğünü basmasını görürüz. Fakat bu düğünde Peter’ın şüphelerine odaklanıyoruz. Hikayenin sonunda ise güzel bir düğünle evlendiler.

Mary Jane Sigara İçiyor muydu?

Mary Jane Watson’ın Anlatılmayanları - Sinema Hanedanı

Mary Jane çizgi romanlarda çok önemli bir yere sahipken zaman geçtikçe önemini yitirdi. Mary Jane’i gündeme getiren olay ise bir mücadeleydi ama birine karşı değil, sigaraya karşı. Çocuklara sigara, alkol ve uyuşturucunun kötü olduğunu söyleyen birçok çizgi roman yayınlanmıştır. Batman’in ya da Süpermen’in uyuşturucunun kötü olduğunu söylediği çizgi romanlar bulabilirsiniz.

Amazing Spider-Man #361 ve #384 sayıları arasında evliliğin getirdiği stresle Mary Jane sigara içmeye başlamıştı. Eski öğrenci zamanlarında da kullanmıştı ama bir bağımlı değildi. Aylar geçmesine rağmen hala kullanmaya devam ediyordu. Bu sırada Peter, Mary Jane’e sigarayı bırakması için yalvarır hala gelmişti üstelik bu sırada Carnage ile de savaşıyordu. Peter, sigara dumanından etkilendiğini söyledikten sonra Mary Jane sigarayı o zaman bırakabildi.

Hatırlanmayan Düğün

Mary Jane Watson’ın Anlatılmayanları - Sinema Hanedanı

Marvel artık Mary Jane ve Peter Parker evliliğine son vererek Peter’ı eski hayatına döndürmeye çalışıyorlardı. Boşanmış ya da tekrardan sevdiği kadını kaybetmiş bir Spider Man hikayesi istemedikleri için başka bir şey planladılar. Civil War’dan (İç Savaş’tan) sonra Spider Man kimliğini açıklamış ve May Hala vurulmuştu. May Hala’yı kurtarmak isteyen Peter, Şeytanla anlaşma yapar: May Hala’nın hayatı karşılığında Mary Jane ile olan evliliğini verir. Bu durum ana evrene etki etmemesi çok garip. Değişen tek şey evlilikti, onun dışında her şey aynıydı.

Mary Jane Güçlere Sahip Değildi!

Mary Jane Watson’ın Anlatılmayanları - Sinema Hanedanı

Sadece Spider Man’e değil Peter Parker’a da fazlasıyla odaklanmamızın sebebi Spider Man’in düşmanlarının genelde Peter’ın hayatında olması mesela üniversite oda arkadaşı Green Goblin oldu ve fen bilgisi öğretmeni the Jackal’di. İş arkadaşı Venom oldu, diğer iş arkadaşı da çeşitli zamanlarda Hobgoblin’di ve patronunun oğlu bir uzay kurtadamıydı. May Hala bile bir zamanlar uzaya kaçırıldı ​​ve Galactus’un Hanedanı Altın Oldie olarak yeniden doğdu. Tek istisna Mary Jane Watson.

50 yılı aşkın süredir çizgi romanda Spider Man’e yakın olmasına rağmen, MJ asla kendi süper güçlerine sahip değildi. Belki “Spider-Island (Örümcek Adası)” olayını sayabiliriz ama bu olayda Manhattan’ın tamamının Spider Man’in güçlerine sahip olduğunu düşünürsek saymayabiliriz de. Bununla birlikte, 70’lerin sonlarında MJ‘in güçlere sahip olduğu bir olay da var ama çok kısa süreliğine ve tek seferlik olduğu için bunu da saymayabiliriz. (İyi ki güçleri olmadı dedin kaç tane istisna saydın :D)

Filmlerde MJ

Mary Jane Watson’ın Anlatılmayanları - Sinema Hanedanı

Çizgi romanlardaki yeri düşünüldüğünde onu sinemada görmek çok şaşırtıcı bir şey değil. Sam Raimi’nin yönettiği orijinal Spider Man üçlemesinde Kirsten Dunst, Mary Jane olarak üç filmde de oynadı. 2014’te baştan çekilen serideyse Emma Stone, Gwen Stacy olarak karşımıza çıkmıştı. The Amazing Spider Man (İnanılmaz Örümcek Adam) serisi iptal edilince Mary Jane’i görme şansımız kalmadı. Fakat bundan sonra Spider Man MCU’ya geçiş yaptı. Spider Man: Homecoming filminde Peter başkasına aşıktı ve MJ yoktu. Jenerik sonrası sahnesinde Zendaya’nın oynadığı Michelle Jones karakteri “Bana MJ derler.” demesiyle yeni MJ, Zendaya oldu. Geçmişteki klasik kızıl saçlı ve parti kızı Mary Jane yerine, daha öz güvenli bir Michelle Jones’u MJ olarak izleyeceğiz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Geek aleminde hatırı sayılır bir geçmişi var. Birçok yerde içerik ürettiği ve çalıştığı için geek emeklisi, yazarlığa gönül vermiş bir Krypton'lu.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Vay be Mary Jane hakkında anlatılmayan ne çok şey varmış elinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir