İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnceleme
  3. La Casa De Papel 4. Sezon İncelemesi

La Casa De Papel 4. Sezon İncelemesi

La Casa De Papel 4. Sezon İncelemesi - Sinema Hanedanı

Türkiye’de çok sevilen İspanyol dizi La Casa De Papel’in 4. sezonu, 3 Nisan 2020 tarihinde Netflix’te yayınlandı. 8 bölüm olarak karşımıza çıkan dizi gayet sürükleyici ilerliyor. 

3. sezon finalinde Proseför, Lizbon’u öldü sanırken aslında gözaltına alındığını ve Nairobi’nin vurulduğunu görmüştük. 4. Sezon da ekibin polisleri vurduktan sonra Nairobi’yi kurtarmaya çalışmasıyla başlıyor. Bu sahnelerde Tokyo artık yönetimi eline alıyor. Sezonun büyük bir kısmında da Tokyo’yu lider rolünde görüyoruz. Palermo’nun en büyük hatası kesinlikle sırf kontrolü eline almak için Gandia’yı serbest bırakmasıydı. Gandia’nın serbest kalmasıyla artık bir casusları olan müfettiş ateşkesi kabul ediyor. Bu sezon polisle yapılan ateşkes sayesinde daha çok iç karışıklıkları görebiliyor ve karakterlere odaklanabiliyoruz.

Bu sırada içeride Palermo’nun takıma ihaneti, Tokyo’nun başa geçmesi, Denver’in ne yaptığını bilmez hali, Rio’nun travmaları, Profesör‘ün içine düştüğü boşluk, Nairobi’nin vurulması derken tam bir kaos ortamı vardı. Gandia’nın tek tek ekibin peşine düşmesi heyecanlı ve epik sahnelerdi fakat bazı mantık hatalarını göz ardı etmeyeceğim. Mesela asansör sahnesinde Rio ve Denver bombanın üstüne atladılar resmen ve hiç yara almadan kurtuldular. Bu sırada koridorda etrafı sarılan Gandia da ne tesadüftür ki hiç yara almadan kurtuldu. Aynı şekilde Nairobi’nin hastayken boğulmaya o kadar dayanıklı olmasını da anlamadım.

La Casa De Papel 4. Sezon İncelemesi - Sinema Hanedanı

Rio ve Denver arasındaki sorun Monica’nın, Denver’le arası açılmışken Rio ile yakınlaşması ki 3. Bölüm sonunda Rio’nun oyunculuğu sayesinde ne kadar travma yaşadığını gördük ve bu Monica ile samimi olmasını anlamamızı sağladı. Rio’nun travmalarına odaklanma sebebimiz ise 7. Bölümde gördüğümüz polislere karşı elimize koz vermesiydi.

Tokyo’nun bu sezondaki en sevdiğim sözlerinden biri “Soygun sırasında aşık olmayın, uğursuzluk getirir”. Hem kendi ilişkisine hem de önceki sezonlara yapılan güzel bir göndermeydi. “Sonuçta aşk bazı şeylerin mahvolması için güzel bir nedendir” sözüyle benzerlik göstermesine rağmen.

Sezonun tamamındaki flashback sahnelerinin ne kadar güzel olduğunu söylememe gerek yok. Bu sahneler soygunun amacını ve Palermo’nun derinliğini anlatmak için konulmuş sahnelerdi fakat takımın birbirini aile olarak görmesi, eğlenmeleri çok keyif vericiydi. Moscow’u görünce duygulandığımız flashback sahnelerinden birinde rehineler arasında bir casusumuzun olduğunu ve Denver’in adının Daniel olduğunu öğreniyoruz ki bu sezonda diğer karakterlerin isimleri laf arasında bize söylenmiş.

Ve gelelim malum sahneye. Tam kurtuldu derken yastıkla boğazlandı, tekrar kurtuldu derken rehin alındı, tekrar kurtuldu derken de kafasından vuruldu. Nairobi öldükten sonra bize mutlu zamanlarını göstermeleri, cenaze töreni ve karakterlerin tepkileri güzel olsa da Nairobi öldü ya. Ayrıca Berlin ve Palermo ilişkisi şaşırtıcıydı. Tamam darphanede Palermo’nun neden olmadığını anladık fakat çok gerekli miydi emin değilim. Son bölümde Paris Planını öğreniyor ve Lizbon’u kurtarıp takımın yanına getiriyoruz. Tokyo ile sarılma sahneleri, herkesin “Nairobi için” diye bağırırken Profesör‘ün tek başına olması ve gözlerinin dolması mükemmel bir final iken bum… Profesör‘ün mekanına girip ona silah doğrultan Alicia ile kapanış.

La Casa De Papel sezon 4 için geneli güzel bir sezon oldu diyebiliriz ve sonraki sezonu iple çekiyoruz. 5. Sezonda görüşmek üzere.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Geek aleminde hatırı sayılır bir geçmişi var. Birçok yerde içerik ürettiği ve çalıştığı için geek emeklisi, yazarlığa gönül vermiş bir Krypton'lu.

Yorum Yap