1. Ana Sayfa
  2. Evren
  3. Hogwarts Tarihi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hogwarts Tarihi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hogwarts, 4 büyük büyücü tarafından kurulmuştur. Bunlar: Godric "Gryffindor", Salazar "Slytherin", Helga "Hufflepuff" ve Rowena "Ravenclaw"'dur. Ve bu hikaye eski dönemlere dayanmaktadır...

Hogwarts Tarihi Hakkında Bilinmesi Gerekenler - Sinema Hanedanı

Harry Potter, kitapları ve filmleriyle hem çocukları hem de büyükleri kendi sihir dolu dünyasıyla büyülemiştir. Hogwarts‘ta okumak, özellikle de kahramanımız Harry ile birlikte sihir dünyasını tanımak, iyiliği, arkadaşlığı ve sevginin gücünün öğrenmek her zaman çok güzel olacak. Serinin kitaplarını defalarca okuyan veya filmlerini defalarca izleyen Potterhead‘ler çoğu detayın farkına varsa da bazı şeyler gözden kaçabiliyor.

Hepimizin mektubunu beklediği ve okumak istediği Hogwarts, aslında her detayını öğrenmek istediğimiz, sırlarla dolu bir yer. Eğer Hogwarts hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz Hermione gibi Hogwarts: A History kitabını ya da bu yazıyı okuyabilirsiniz. Hadi o zaman başlayalım…


Hogwarts’ın Kurucuları

Hogwarts Tarihi Hakkında Bilinmesi Gerekenler - Sinema Hanedanı

Hogwarts 9. Yüzyılda 4 binaya ismini veren Godric “Gryffindor”, Salazar “Slytherin”, Helga “Hufflepuff”, ve Rowena “Ravenclaw” tarafından kurulmuştur. Binaların isimleri de tahmin ettiğiniz gibi kurucularının soyadlarından gelmektedir.

1Godric Gryffindor

Godric Gryffindor şu an Hogwarts olarak bildiğimiz şatoda doğmuştur. Ayrıca Sırlar Odası kitabından ve filminden bildiğimiz üzerinde “Godric Gryffindor” yazılı olan kılıç, kendisine 4 yaşındayken hediye edilmiştir.

2Helga Hufflepuff

Helga Hufflepuff‘ın doğup büyüdüğü yer doğum günü zaman içinde kaybolmuştur. Rivayete göre kendisi bir çiftlikte dünyaya gelmiştir ve çok özlü iksiri bulan ilk kişidir. Ayrıca birçok kez Godric Gryffindor ve Salazar Slytherin arasında arabuluculuk yapmıştır.

3Rowena Ravenclaw

Diğer kurucu üyeler gibi Rowena Ravenclaw‘un da zaman içerisinde doğum tarihi ve doğum günü hakkındaki bilgiler kaybolmuştur. Henüz 8 yaşında bir çocukken kendi kendine birkaç adet büyü keşfetmiştir ayrıca bazı duyumlara göre evlendiği büyücünün adı Flitwick‘tir. Bu evlilikten doğan üç çocuğundan ikisi ölmüş, hayatta kalan ise Hogwarts‘ta öğretmen olmuştur.

4Salazar Slytherin

Salazar Slytherin ve Godric Gryffindor aynı şatoda doğup büyümüştür. Salazar defalarca Godric ile arkadaşlık kurmaya çalışsa da her ikisi de bunda başarısız olmuştur. Salazar Slytherin sonrasında başka kişilerle arkadaşlık kurmaya çalışmış fakat başarısız olmuştur ve bundan ötürü Godric Gryffindor‘dan nefret etmiştir.

Hogwarts Binaları ve Logoları

Hogwarts Tarihi Hakkında Bilinmesi Gerekenler - Sinema Hanedanı

1Gryffindor

Godric Gryffindor başarılı bir biçim değiştiricidir ve bu yüzden Animagus çeşitliğinin en fazla olduğu Mısır’a gitmiştir. Burada uzun yıllar kaldıktan sonra dönüş yolunda bütün eşyaları hırsızlar tarafından çalınmıştır. Hırsız kaçarken birden bire önünde bir aslan belirmiştir ve hırsız eşyaları bırakıp kaçmıştır. Aslan, Gryffindor‘a doğru ilerlerken Gryffindor oldukça korkmuştur fakat aslan eşyaları bırakıp oradan uzaklaşmıştır. Bir nevi vefa borcu olarak Gryffindor logosunu aslan yapmıştır ve bundan dolayı bölümüne cesur, kahraman ve meydan okumayı seven öğrenciler kabul etmiştir.

2Hufflepuff

Helga Hufflepuff seyahat edip bu seyahatlerde iksirler yapar ve bitkileri iyileştirirdi. Yine bir seyahat sırasında neredeyse ölmek üzere olan bir porsuğu yanına almıştır. O sırada sahibinden iyileştirmesi için aldığı bitkiyi vermiştir. Porsuğun kendisine oldukça yardımcı olduğu için yanına porsuklar alıp deneylerinde onlardan yardım almıştır. Bu yüzden de logosunda bir porsuk kullanmıştır. Binasına rekabetten hoşlanmayan, dost canlısı, sadık, adil ve dürüst öğrenciler seçmiştir.

3Ravenclaw

Rowena Ravenclaw gerçekleştirdiği Avrupa seyahatlerinden oldukça dar bir yolda yürürken büyük ve derin bir çukura düşmüştür. Etrafında ona yardım edebilecek kimse yoktur. Tam o anda gökten bir kartal inerek onu kurtarır fakat asası düşer. Kartal, Rowena‘yı kurtardıktan sonra asayı da alır ve uçarak ortadan kaybolur. Bu sebepten mi bilinmez Rowena Ravenclaw, binasına zeki, bilgili, öğrenmeye açık öğrencileri seçmiştir

4Slytherin

Salazar Slytherin dünya üzerindeki ilk Çataldil yani yılanlarla konuşabilme kabiliyetine sahipti. Bu yüzden logosuna bir yılanı koymuştur. Ayrıca Salazar Slytherin‘in soyundan gelen Voldemort ve Gaunt‘lar da birer Çataldil’dir.


Harry Potter evreninde yer alan bu büyücü okulu hakkında sizlere kısaca bilgi vermeye çalıştık. Hogwarts‘ın bilinen ve bilinmeyen bir sürü gerçeği ve sırrı bulunuyor. Fakat bunlar siz Harry Potter severlerin kafasını oldukça karıştırabilir. O yüzden sadece kısa bir şekilde Hogwarts‘ın kuruluş aşamasından bahsetmeye çalıştık. Ama belki bir gün daha detaylı bir yazı ile karşınıza gelebiliriz… Bunu yorumlarda belirtebilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

2006 yılında Antalya'da doğdu. Sinema hayatının büyük bir parçası, Geleceğe dair en büyük planı ise Yönetmen olabilmek.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. 8 ay önce

    bugün de bilgilendik

  2. güzide
    5 ay önce

    O kadar izledim ama bunları ilk defa gördüm. Teşekkür ederim 👏🏻

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir