İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnceleme
  3. Mischief Managed İncelemesi | Lily ve James’in Hikayesi

Mischief Managed İncelemesi | Lily ve James’in Hikayesi

Mischief Managed İncelemesi - Sinema Hanedanı

Mischief Managed İncelemesi. Harry Potter, kitapları sayesinde kurduğu evreni ve popülerliği sinemaya da taşıdı. Kitaplarında okuyup hayallerimizi süsleyen okul Hogwarts‘ı görmek, büyü derslerine katılmak, bir yandan büyümek gibi normal sorunlarla uğraşırken bir yandan da Voldemort‘a karşı savaşmak bizi büyüledi. Fakat Harry Potter filmleri sadece Harry‘nin Hogwarts‘ta okuduğu zamanı anlattı. Şu anda devam eden seri Fantastik Canavarlar ise Dumbledore‘un gençliğini anlatıyor.

Eminim ki hepimizin görmek istediği zamanlardan biri de James Potter, Lily Evans, Sirius Black, Peter Pettigrew, Remus Lupin ve Severus Snape‘in Hogwarts‘taki okul yılları. Henüz beyaz perdede böyle bir izleyememiş olsak bile 27 dakikalık Harry Potter fan filmi Mischief Managed bize bu yılları anlatıyor. İlk olarak söylemek istediğim şey, bu filmi bir fan filmi olarak değerlendireceğim ve ben filmi beğendim.

Lily ve James

Mischief Managed İncelemesi - Sinema Hanedanı

Remus, Sirius, Peter ve James’in arkadaşlığını filmde çok beğendim. Aralarındaki yakınlık bence samimi ve inandırıcıydı. Oyuncu olarak da Peter Pettigrew’un tam olduğunu düşünüyorum. Fakat beğenmediğim şey Çapulcuların Lily karşı olan tutumu. Sirius’un ilk başta Lily’i istemediğini biliyoruz fakat filmdeki yaklaşım, özellikle de yanlış bir diyalog sonucu çok sığ kalmış. Peter’ın James’i kıskandığını, Remus’un iki aşık arasını yapmaya çalışmasını ve Sirius’un James’i çok sevdiği için Lily’i kıskandığını daha iyi sahnelerle görmek isterdim.

Severus Snape‘i oynayan oyuncu gerçekten Severus Snape olabilir çünkü hiç repliği olmamasına rağmen onun bakışıyla ve duruşuyla ürperiyorsunuz. Lily ve Severus‘un olduğu sahnelerde konuşmadan sadece bakışlarıyla birbirlerini anlayabilmeleri size onların küçük yaştan beri arkadaş olduklarını hatırlatıyor. Fakat bu sahnelere fazla vakit ayırmamalarını sevdim. Keşke Severus‘un da en azından birkaç sahnesi ve repliği daha olsaydı.

Aşıkların Kavuşması

Mischief Managed İncelemesi - Sinema Hanedanı

James ve Lily‘nin bir araya geldiği sahne bana biraz yapmacık geldi. Onları izleyen Remus ve Sirius‘un konuşmalarını da sevmedim. O sahne daha güzel olabilirdi. Kitaplarda James’i daha romantik ve Lily’nin yanında daha heyecanlı biri olarak düşünmüştüm. Yine de o sahnede Sirius’un tavırlarına güldüm çünkü Lily ve James’in eninde sonunda bir araya geleceğini ve malesef birlikte öleceklerini biliyoruz.

Film, James ve Lily’nin kavuşmasıyla bitse de jenerik sonrası sahnesi eminim ki sizi çok duygulandıracaktır. Orijinal filmdeki sahneyi neredeyse bire bir şekilde çekmişler ve çok güzel olmuş. Harry’nin ailesini dans ederken izlediği büyülü fotoğrafın gerçeğini izliyoruz. Yapmacık kaldığını düşündüğüm sahneden sonra beni ikna eden bir sahneydi.

Güzel Detaylar

Mischief Managed İncelemesi - Sinema Hanedanı

Filmde beğendiğim ayrıntılardan biri de sadece Griffindor binasıyla sınırlı kalmamaları. Lily‘nin arkadaşının Ravenclaw olması, Slyhterin öğrencilerini görmemiz, Hufflepuff‘ın isminin geçmesi beni mutlu etti çünkü orijinal filmlerde bile Hufflepuff ve Ravenclaw çok geri planda bırakılmıştı.

Kısacası eksiklikleri olmasına rağmen içerdiği küçük detaylar bize bu filmin bir hayran tarafından yazıldığını gösteriyor. Bir fan filmi olarak da ortaya güzel bir iş çıkmış. Ne olursa olsun Lily ve James‘in dönemini izlemek çok güzeldi. Umuyorum ki J.K. Rowling de artık Twitter’ı silip bize bu zamanları anlatan bir kitap yazmaya başlar.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Geek aleminde hatırı sayılır bir geçmişi var. Birçok yerde içerik ürettiği ve çalıştığı için geek emeklisi, yazarlığa gönül vermiş bir Krypton'lu.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 7 ay önce

    Keşke filmi yapılsa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir