1. Ana Sayfa
  2. Liste
  3. Hogwarts Hakkında Yanlış Bilinenler

Hogwarts Hakkında Yanlış Bilinenler

Hogwarts Hakkında Yanlış Bilinenler - Sinema Hanedanı

Hogwarts her Potterhead’in hayallerini süsleyen bir okul fakat Hogwarts: A History’i okusanız bile öğrenemeyeceğiniz sırlarla dolu. Bilinmeyenler bir yana bilinen şeylerde de yanlışlıklar var. İşte Hogwarts’a gittiğinizde sizinle dalga geçilmesini istemiyorsanız bilmeniz gerekenler.

Peeves Bir Hayalet

Hogwarts Hakkında Yanlış Bilinenler - Sinema Hanedanı

Hayaletler, ölen büyücü ya da cadıların maddi dünyada sadece ruh olarak barınmalarıdır. Öldüklerinde onlara seçenek sunulur ve geri alınamaz. Fakat Peeves bir hayalet değil, bir poltergeist. Poltergeistler hiçbir zaman gerçek insan olmamışlardır ve yüksek düzeyde enerji, büyü ve duygu olan yerlerde oluşurlar. Genç büyücülerin olduğu bir okuldaki enerji, büyü ve duygu yoğunluğunu düşünürsek Peeves’i farkında olmadan öğrenciler var etti. Ayrıca Peeves‘in yetenekleri bir poltergeist için özellikle güçlüdür. Kendisi Hogwarts’ın kurulumundan beri orada ve yıkılışına (Allah korusun) kadar da orada olacak.

Hogwarts İngiltere’de Bulunuyor

Hogwarts Hakkında Yanlış Bilinenler - Sinema Hanedanı

Özellikle farklı ülkelerde yaşayan insanlar Hogwarts’ın İngiltere’de bulunduğunu düşünüyor. Bununla birlikte, Hogwarts Express’i ilk olarak Eylül ayında İskoçya Dağlık Bölgesi‘ne gidiyor. 1692 Uluslararası Gizlilik Yasası‘nın ardından Hogwarts‘a görülmeden ulaşmanın çeşitli yolları tasarlandı. Portkey‘ler en popüler olanıydı, ancak kötü yan etkileri yüzünden bu yol rafa kaldırıldı. 1830’da Sihir Bakanı Ottaline Gambol buharlı tren kullanmayı önerdi. Safkan aileler bu muggle yoluna tepki gösterse de sonrasında kabul ettiler. Hogwarts‘ı filmlerde tasvir etmek için çeşitli kaleler kullanıldı, ancak İngiltere‘deki Alnwick Kalesi, sihirbazlık okulunun en ikonik çekimlerinin çoğunu sağladı. Downton Manastırı‘da çekim yeri olarak da kullanılan yerlerden biriydi.

Hogwarts Tek Büyücü Okulu

Hogwarts Hakkında Yanlış Bilinenler - Sinema Hanedanı

Hogwarts çoğumuzun gözdesi olsa da tek büyücü okulu değil. Özellikle Harry Potter ve Ateş Kadehi filminde ve kitabında evrenin genişlemesiyle Durmstrang ve Beauxbatons okulundan öğrencileri görmüştük fakat burada filmin de yanlış yaptığı bir nokta var. Durmstrang okulundaki tüm öğrencileri erkekmiş ve Beauxbatons okulundaki tüm öğrencileri kızmış gibi bir algı yaratacak şekilde göstermeleri yanlıştı. Çünkü her 2 okul da hem kız hem de erkek öğrencilere sahipti. Fakat “maskülen” ve “feminen” kavramları yerine kullanılan “kız gibi” ve “erkek gibi” kalıplandırmalar yüzünden hem büyücü dünyası yanlış gösterildi hem de bazı konularda hala geride olduğumuz anlaşıldı. Umarım ki filmin çıkışıyla günümüz arasındaki sürede biraz daha ilerlemişiz dir. Konuya dönecek olursak tam 11 tane büyücü okulu bulunmaktadır.

Öğrencileri Her Zaman Seçmen Şapka Seçerdi

Hogwarts Hakkında Yanlış Bilinenler - Sinema Hanedanı

Hatırlayacak olursanız Hogwarts’a ilk geldiğimizde Hagrid bizi karşılamış ve Profesör McGonagall bize okulun kurallarını anlatmıştı. Fakat sonrasında okul hayatımızı belirleyen kişi Seçmen Şapkaydı. Lord Voldemort’un ölümüyle artık “Slytherin olmasın” dememize gerek kalmasa da “Griffindor” sözünü duyunca çok heyecanlanmıştım. Siz de yorumlara kendi Seçmen Şapka anınızı anlatabilirsiniz, Muggle lar hariç. Fakat Seçmen Şapka her zaman Hogwarts’ta değildi. Hogwarts’ın ilk zamanlarında çeşitli heykeller ve büyülü makineler öğrencilerin binalarını seçse de çok fazla hata yapıyorlardı. Böylece 4 kurucu bir araya gelerek Seçmen Şapka’ya çeşitli güçler verdiler Seçmen Şapka da bazı şarkılarında onları andı.

Her Binanın Girişinde Parola Var

Hogwarts Hakkında Yanlış Bilinenler - Sinema Hanedanı

Albus Dumbledore’un odasına, Griffindor ve Slytherin ortak salonuna girerken bir parola okumanız gerekiyor. Fakat Hufflepuff ve Ravenclaw ortak salonuna girerken kurallar daha farklı. Hufflepufflardan özür dilerim fakat Hufflepuff ortak salonuna girmek için Diagon Yoluna girmek için yaptığımız gibi şifreleri ritimler gerekiyor. “Helga Hufflepuff” ritmiyle dokunursanız kapılar size açılacaktır. Fakat Ravenclaw içlerinde en korunaklı bina olmalı, ortak salona girmek için size söylenen bilmeceyi cevaplamak zorundasınız. Örnek olarak “Hangisi önce geldi, ateş mi yoksa Anka kuşu mu?” sorusuna Luna Lovegood hiç zorlanmadan “Dairenin başlangıcı olamaz” diye cevap veriyor. Ravenclaw’a girmek için gerçekten zeki olmanız gerekiyor, bilemediğiniz bir bilmecenin sorulduğunu ve kapıda saatlerce beklediğinizi düşünsenize.

Kızlar ve Erkekler Birbirlerinin Yurtlarına Girebilirler

Hogwarts Hakkında Yanlış Bilinenler - Sinema Hanedanı

Her ne kadar Hermione önemli olaylarda Ron ve Harry’nin odasına gelebilse de aynı şey erkekler için geçerli değil. Örnek olarak Ron, Ateş Kadehinde kızların yurtlarına giden bir merdiven buluyor fakat merdivenden çıkarken tekrar başa dönüyor. Bunun sebebi kadın kurucuların erkekleri “daha güvenilmez” bulması ve bu yüzden erkeklerin kız yurduna girmesinin yasaklanması. Hermione bile bunun eski zamana ve eski zihniyete dayandığını kabul ediyor. Bu kural yüzünden Rowling’e karşı tutumlar oluştu ve hala da devam ediyor.

Muggle Teknolojisi Yasaklanmıştır

Hogwarts Hakkında Yanlış Bilinenler - Sinema Hanedanı

Büyücü olunca Muggle teknolojisine çok gerek duymayabilirsiniz ama yine de Muggle teknolojisi yasak değildir. Ron, Hermione ve Harry sayesinde Muggle dünyasında olan telefon gibi aletlere uzak olsa da bir büyücünün telefonu ya da başka teknolojiye sahip şeyleri olabilir, sadece çok fazla kullanmaya gerek duymuyorlar. Ron’un babası Arthur Weasley de Sihir Bakanlığında Muggle teknolojisiyle ilgili çalışıyordu.

Okula Gitmek Zorunludur

Hogwarts Hakkında Yanlış Bilinenler - Sinema Hanedanı

Büyücü dünyasına zaten hayranız fakat hayranlığınızı arttıracak bir şey daha söyleyebilirim. İnanın ya da inanmayın büyücüler de evde eğitim okula gitmekten daha yaygındır. Dumbledore’un kardeşi Ariana evde eğitim gören büyücülere örnektir. Ariana, Muggle çocuklar tarafından zorbalığa uğradığı için travma sahibi olmuş ve Hogwarts’a gitmek yerine evde eğitim görmüştü. Ayrıca bakanlığın reşit olmayan büyücülerin okul dışında büyü yapması hakkındaki tutumunu biliyoruz. Harry kendisini ve Dudley’i Ruh emicilerden korumak içi büyü yaptığında bile az kalsın okuldan atılıyordu. Fakat evde gören büyücüler hakkında nasıl bir yasa ve kurallar var bilmiyoruz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Geek aleminde hatırı sayılır bir geçmişi var. Birçok yerde içerik ürettiği ve çalıştığı için geek emeklisi, yazarlığa gönül vermiş bir Krypton'lu.

Yorum Yap

Yorumlar (3)

  1. Yazı mütüşük olmuş çoğu yere değinilmiş.

  2. Allah korusun hdkshdkdhdkdh

  3. 6 ay önce

    Bilgilendirici bir yazı olmuş elinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir